"29" жовтня 2025 р. Справа153/1206/25
Провадження2-о/153/44/25-ц
Ямпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Дзерина М.М.
з участю секретаря судового засідання Поліш Н.А.
заявника - ОСОБА_1
представника заявника - ОСОБА_2
заінтересована особа - ОСОБА_3
представника заінтересованої особи - Коваленка М.В.
заінтересована особа - ОСОБА_4
заінтересована особа - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ямпільського районного суду Вінницької області у місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , неповнолітній ОСОБА_5 та його законний представник, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В провадженні Ямпільського районного суду Вінницької області перебуває на розгляді вищевказана справа. Заявник просить суд встановити факт, який має юридичне значення, а саме те, що вона ОСОБА_1 перебувала на утриманні ОСОБА_6 , який загинув під час участі в бойових діях06 серпня 2023 року в Донецькій області в період часу починаючи з 2021 року по день смерті останнього.
Ухвалою Ямпільського районного суду Вінницької області від 01 серпня 2025 року відкрито окреме провадження та призначено справу до судового розгляду.
22 жовтня 2025 року за вх..№6676 від представника заінтересованої особи ОСОБА_3 адвоката Коваленка М.В. надійшло клопотання про залишення заяви без розгляду. Дане клопотання мотивовано тим, що заінтересована особа ОСОБА_3 (мати ОСОБА_6 , який загину в бойових діях) категорично заперечує про право на призначення й отримання одноразової грошової допомоги заявницею ОСОБА_1 . Крім цього в матеріалах справи наявна відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 , що згідно з протоколом №27 від 21.03.2025 року комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в разі загибелі (смерті) каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби, прийняте рішення про повернення на доопрацювання документів заявника для призначення одноразової грошової допомоги.
Заявник ОСОБА_7 та її представник адвокат Снітко В.А. в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання представника заінтересованої особи та вказали, що дану категорію справ необхідно розглядати порядку окремого провадження.
Заінтересована особа ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_8 в судовому засіданні клопотання про залишення заяви без розгляду підтримали та просили суд його задоволити. Заінтересована особа ОСОБА_3 категорично заперечує про право на призначення й отримання одноразової грошової допомоги заявницею ОСОБА_1 після смерті її сина ОСОБА_6 .
Заінтересована особа ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав клопотання про залишення заяви без розгляду, заперечував щодо призначення й отримання одноразової грошової допомоги заявницею ОСОБА_1 після смерті його сина ОСОБА_6 .
Заінтересована особа представник Міністерства оборони України, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши заявника, представника заявника, заінтересованих осіб та представника заінтересованої особи прийшов до наступного висновку:
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 6 статті 294 ЦПК України, передбачено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Згідно з частинами першою, другою статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1)родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6)належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується із наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтереси інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено, що сім'ям загиблих в період дії воєнного стану військовослужбовців Збройних Сил виплачується одноразова грошова допомога, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається наявність спору про право.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з ч.2 ст.16 згаданого Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби; 3)загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до ч.4 ст.16-1 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою КМУ від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
При цьому, спори щодо розміру грошової допомоги та права на її відшкодування між особами, які претендують на такі виплати, та органом, який проводить їх нарахування та виплату, розглядаються судами в позовному провадженні за загальними правилами (постанова Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 листопада 2020 року в справі №140/2178/15-ц (провадження №61-9869св20), постанова Верховного Суду в складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 листопада 2021 року в справі № 295/3547/21 (провадження № 61-10600св21).
Суддя враховує постанову ВП ВС від 18.01.2024 у справі №560/17953/21, якою Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі №287/167/18-ц (провадження №14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду в складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі №290/289/22-ц (провадження №61-13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.
Разом з тим, слід зазначити, що згадана постанова визначає лише вид юрисдикції (цивільний), а не конкретний його порядок.
Так, відповідно до ч.2 ст.19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1)наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_6 необхідно заявниці для отримання грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_6 під час виконання обов'язків військової служби. В ході розгляду справи судом встановлено, що у заявниці фактично виник спір із заінтересованими особами (батьками ОСОБА_6 ), які є суб'єктами отримання такої соціальної допомоги та заперечують щодо права заявника на її отримання, що виключає можливість розгляду поданої заяви в порядку окремого провадження.
Оскільки, в судовому засіданні встановлено, що в даній справі існує спір про право, суд прийшов до висновку про залишення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення без розгляду, що не позбавляє заявницю права звернутися до суду у порядку позовного провадження на загальних підставах.
На підставі викладеного, керуючись ст. 293, ч.6 ст.294 ЦПК України суд
Клопотання представника заінтересованої особи Коваленка Миколи Васильовича про залишення заяви без розгляду - задоволити.
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , неповнолітній ОСОБА_5 та його законний представник, про встановлення факту, що має юридичне значення, - залишити без розгляду.
Роз'яснити заявнику ОСОБА_1 , що вона має право подати позов на загальних підставах.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст ухвали складено 29 жовтня 2025 року
Суддя: Дзерин М.М.