23.10.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/794/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Матенчук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Позитив-ІФ"
про стягнення заборгованості у сумі 272 000 грн згідно з рішенням адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.09.2020 №63/88-р/к,
представники сторін у судове засідання не з'явилися,
ухвалив таке рішення.
Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суть спору.
Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Позитив-ІФ" про стягнення заборгованості у сумі 272 000 грн згідно з рішенням адміністративної колегії від 10.09.2020 №63/88-р/к.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою суду від 04.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; розгляд по суті призначено на 25.07.2025; встановлено сторонам відповідні строки на подання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
14.07.2025 через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та за відсутності позивача (вх. №11623/25 від 14.07.2025).
Протокольною ухвалою від 25.07.2025 суд постановив, здійснити перехід від спрощеного позовного провадження до загального, зі стадії відкриття провадження, підготовче засідання призначити на 27.08.2025.
Протокольною ухвалою суду від 27.08.2025 наступне підготовче судове засідання призначено на 25.09.2025.
Протокольною ухвалою від 25.09.2025 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 23.10.2025.
Суд належним чином повідомляв сторін про дату та час розгляду справи.
Всі процесуальні документи, які направлялися на адресу відповідача повернулися до суду з відміткою Укрпошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи; беручи до уваги принципи змагальності та диспозитивності судового процесу, відсутність підстав для відкладення судового засідання, суд дійшов висновку про розгляд справи без участі відповідача на підставі наявних у суду матеріалів.
Позиції сторін.
Позовні вимоги Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України мотивовано тим, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про захист економічної конкуренції" не сплатив визначений рішенням штраф у розмірі 136 000 грн у встановлений законом двохмісячний строк, що є підставою для стягнення з нього штрафу та пені у розмірі півтора відсотка від суми штрафу за кожен день прострочення сплати штрафу.
Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Рішенням адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.09.2020 № 63/88-р/к по справі № 63/8-01-73-2020/ІІІ-2020 (далі - Рішення):
- визнано, що ТзОВ "Альянсбуд-ІФ" та ТзОВ "Позитив-ІФ" вчинили порушення, передбачене п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «ГБН Г.1-218-182:2011 капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій біля будинків №2 на набережній ім. В. Стефаника, №111 на вул. Галицькій та проїзду до будинку №101А на вул. Галицькій (ясла-садок №19 «Троянда») в м. Івано-Франківськ (СРV ДК 021:2015-45233000-9 будівництво, влаштування фундаменту та покриття шосе, доріг)» (ідентифікатор закупівлі UA-2019-03-29-000097-b), які проведені Департаментом житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради;
- визнано, що ТзОВ "Альянсбуд-ІФ" та ТзОВ "Позитив-ІФ" вчинили порушення, передбачене п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю: «Роботи з реконструкції з добудовою приміщень Крихівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на вул. 22 Січня, 141А у с. Крихівці (ідентифікатор закупівлі UA-2019-01-31-001972-b), проведеній Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради»;
- за порушення, зазначене в п. 1 і 4 резолютивної частини цього рішення на порушників накладено штрафи:
- на ТзОВ "Альянсбуд-ІФ" у розмірі 68 000 грн, 68 000 грн;
- на ТзОВ "Позитив-ІФ" у розмірі 68 000 грн, 68 000 грн.
В рішенні Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/88-р/к від 10.09.2020 зазначено, що відповідно до частини 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф підлягає оплаті у двохмісячний строк з дня одержання рішення.
Копія рішення направлена відповідачу 14.09.2020, однак, поштове відправлення не було вручене, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень №20891 та трекінгом відправлень "Укрпошта" за номером 7900062185496.
У зв'язку з неврученням, рішення - оприлюднено в офіційному друкованому органі - газеті "Урядовий кур'єр" 31.12.2020 №254 (6868).
Відтак, означеним Рішення № 63/88-р/к на відповідача накладено штраф у розмірі 136 000 грн.
За порушення строків сплати штрафу Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України нарахувало відповідачу пеню в сумі 136 680 грн.
Розрахунок пені позивачем здійснено таким чином:
- 136 000 грн - сума штрафу, накладеного рішенням;
- 1,5 % - розмір пені за кожний день прострочення сплати штрафу, відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції";
- 136 000 грн : 100% х 1,5 % = 2 040 грн 00 коп. - розрахована сума пені за один день прострочення сплати відповідачем штрафу;
- 12.01.2021-12.03.2021 - строк для сплати штрафу;
- кількість днів прострочення сплати штрафу - 67;
- розмір пені за 67 днів (з 13.03.2021 по 18.05.2021) складає: 136 680 грн 00 коп. (2040 грн х 67 днів).
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Відтак, позивачем заявлено до стягнення 136 000 грн 00 коп. пені.
Станом на день подання позовної заяви позивач не отримував від відповідача документів, що підтверджують сплату штрафу, накладеного рішенням № 63/88-р/к.
Вищевказане рішення Антимонопольного комітету України відповідач не оскаржував.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ст. 7, 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення здійснюють контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
За порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції на нього накладено штраф в сумі 136 000 грн.
Згідно ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету України вважаються таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення в друкованому виданні відповідної обласної ради за місцем юридичної адреси відповідача.
Рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.09.2020 за № 63/88-р/к вважається врученим 31.12.2020 (з урахуванням 10 днів з дня опублікування - 11.01.2021).
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Отже, останнім днем строку на добровільне погашення боргу слід вважати 12.03.2021, відповідно першим днем прострочення сплати штрафу - 13.03.2021.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України "Голос України", газета Кабінету Міністрів України "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник України", друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача).
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.09.2020 за № 63/88-р/к не оскаржувалось.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Оскільки відповідач не виконав рішення у добровільному порядку, штраф в сумі 136 000 грн підлягає стягненню в примусовому порядку.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (ч. 2 ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Згідно ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
У силу п. 1 ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - 1,5 % розмір пені за кожний день прострочення сплати штрафу; розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Комітету.
Отже, вимога про стягнення пені в сумі 136 000 грн 00 к. судом визнається обґрунтованою.
Відповідно до ч. 7 і 9 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню у судовому порядку; суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
Висновок суду.
У контексті наведеного позов підлягає задоволенню.
Судові витрати.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір в сумі 3 264 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 76-78, 129, 232-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Позитив-ІФ" про стягнення заборгованості у сумі 272 000 грн згідно з рішенням адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 10.09.2020 №63/88-р/к - задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Позитив-ІФ" (77420, Івано-Франківська обл., Тисменицький р-н, с. Нова Гута, вул. Суха Ліщина, буд. 30А, ЄДРПОУ 35765127) до Державного бюджету України штраф у розмірі 136 000 (сто тридцять шість тисяч) грн і пеню у розмірі 136 000 (сто тридцять шість тисяч) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Позитив-ІФ" (77420, Івано-Франківська обл., Тисменицький р-н, с. Нова Гута, вул. Суха Ліщина, буд. 30А, ЄДРПОУ 35765127) на користь Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79005, м. Львів, вул. Коперника, 4, ЄДРПОУ 20812013) судовий збір у розмірі 3 264 (три тисячі двісті шістдесят чотири) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписане 29.10.2025.
Суддя Т. В. Стефанів