Постанова від 21.10.2025 по справі 914/2185/24

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" жовтня 2025 р. Справа №914/2185/24

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді Кравчук Н.М.

суддів Зварич О.В.

Скрипчук О.С.

секретар судового засідання Копець Х.А.

розглянувши апеляційну скаргу Львівської крайової організації Української республіканської партії, б/н б/д (вх. № ЗАГС 01-05/1095/25 від

10.04.2025)

на рішення Господарського суду Львівської області від 30.01.2025 (повний текст рішення складено 10.02.2025, суддя Мазовіта А.Б.)

у справі № 914/2185/24

за позовом: ОСОБА_1 (надалі ОСОБА_1 ), м.Львів

до відповідача: Львівської крайової організації Української республіканської партії,

м.Львів

про: визнання недійсним рішення та скасування реєстраційної дії,

з участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 , Федчишин А.Є.;

від відповідача: Ропецький В.А., Семчишин Р.А., Верес В.М.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Львівської крайової організації Української республіканської партії про визнання недійсним рішення чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії, оформлені протоколом від 13.04.2024, та скасування реєстраційної дії № 100415107001007215 від 30.04.2024 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є членом Української республіканської партії, а також згідно з відомостями у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до 12.04.2024 був головою Львівської крайової організації Української республіканської партії. 30.04.2024 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено зміни на підставі протоколу чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії від 13.04.2024, відповідно до якого з 13.04.2024 ОСОБА_1 , як голову, змінено на ОСОБА_2 . Позивач стверджує, що рішення, яке оформлено протоколом від 13.04.2024, є недійсним, оскільки порушено процедуру скликання чергової конференції, що призвело до відсутності належним чином визначеної кількості уповноважених делегатів, рішення прийнято за відсутності кворуму та з перевищенням повноважень чергової конференції.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 30.01.2025 у справі №914/2185/24 (суддя А.Б. Мазовіта) позов задоволено. Визнано недійсним рішення чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії, оформлені протоколом від 13.04.2024. Скасовано реєстраційну дію за №1004151070010017215 від 30.04.2024 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Стягнуто з Львівської крайової організації Української республіканської партії на користь ОСОБА_1 - 6 056,00 грн. судового збору.

При ухваленні рішення суд виходив з того, що у статуті партії відсутні положення, які дозволяють зборам (конференції) крайової організації ухвалювати рішення щодо обрання голови, заступника голови та секретаря крайової організації, а також ухвалювати рішення щодо інших питань, які належать до компетенції ради крайової організації. Відтак, обрання на черговій конференції, результати проведення якої були оформлені протоколом від 13.04.2024, голови, заступника голови та секретаря крайової організації, суперечить положенням статуту, відповідні рішення прийняті з перевищенням повноважень. Водночас, суд зазначив, що визнання судом недійсними рішень чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії у даному випадку не є втручанням у внутрішньостатутну діяльність даного Об'єднання, а лише націлене на відновлення порушеного права позивача, захист якого йому гарантує Конституція та Закони України. Суд зазначив, що визнання недійсними оскаржуваних рішень чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії в судовому порядку мають наслідком подальше скасування запису про відповідну реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки таке призведе до відображення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань недостовірних даних. Щодо підвідомчості такої категорії спорів господарським судам, суд зазначив, що дотримується правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.07.2022 у справі №916/1748/21.

Не погодившись з вказаним рішенням, Львівська крайова організація Української республіканської партії звернулася до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати зазначене судове рішення повністю.

Скаржник вважає оскаржуване рішення незаконним, необґрунтованим, ухваленим при неповному встановленні обставин, які мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначає, що судом першої інстанції було допущено до представництва інтересів відповідача ОСОБА_3 без підтвердження його повноважень відповідно до положень п.2 ст.59 ГПК України. Звертає увагу, що жодне поштове відправлення суду (ухвали) відповідачем не було отримане, а повернулося до суду. Отже, ЛКО УРП не могло направити належного представника до суду, оскільки партії не було відомо про судовий розгляд справи. На переконання скаржника, суд дійшов помилкового висновку щодо підвідомчості даного спору господарському суду. У постанові Верховного Суду від 12.07.2022 у справі №916/1748/21, на яку покликається суд першої інстанції, ідеться про виключення з політичної партії, що може складати порушення свободи об'єднання, а в даному випадку особу ОСОБА_4 з партії не виключено, і з роботи не звільнено, його просто не обрано керівником Організації на черговий термін. Водночас, результати конференції ЛКО УРП від 13.04.2024, яка відбувалась у відповідності до Статуту УРП, незаконно скасовані судом. Скаржник зауважує, що В. Будулич декілька разів переобирався на цю посаду, востаннє у 2019 році. У 2022 році термін повноважень голови ЛКО УРП В. Будулича закінчився. Не дивлячись на неодноразові звернення однопартійців, ОСОБА_5 протягом 2 років так і не спромігся скликати звітно-виборні збори (конференцію) чи навіть провести засідання ради, що передбачено п.5 ст. 92 Статуту УРП. Тому 7 місцевих організацій (1/3 загальної чисельності) скористались своїм правом і відповідно до ст. 81 Статуту УРП скликали чергову звітно-виборну конференцію.

ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає такі безпідставними та необґрунтованими. Зокрема, зазначає, що станом на час подання апеляційної скарги та на даний час в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Головою ЛКО УРП вказаний Будулич Володимир Іванович. ОСОБА_3 станом на дату прийняття оскаржуваного рішення Господарським судом Львівської області згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є представником ЛКО УРП, доказом цього є витяг з вказаного Реєстру сформований станом на 30.01.2025. Позивач зауважує, що ОСОБА_3 був мобілізований в лютому 2022 року до лав Збройних Сил України і не був контрактником ЗСУ. ОСОБА_3 звільнився з лав ЗСУ у травні 2024 року за віком і станом на 30.01.2025, дату прийняття рішення судом першої інстанції у даній справі був і є цивільною особою. Судом першої інстанції правильно встановлена підсуднісь, оскільки суд не втручався у внутрішньопартійну діяльність. Зазначає, що конференція ЛКО УРП від 13.04.2024 відбулася з грубим порушенням Статуту УРП, а саме його пунктів 68,81,82,83,88,91.

Представники відповідача - Ропецький В.А. та Верес В.М. в судовому засіданні підтримали доводи, наведені у апеляційній скарзі.

Представники позивача та представник відповідача Семчишин Р.А. просили залишити без змін оскаржуване рішення місцевого господарського суду, апеляційну скаргу - без задоволення.

Вивчивши апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторін, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, Західний апеляційний господарський встановив наступне.

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується Витягом від 16.07.2024 за кодом 294156011446, станом на 12.04.2024 ОСОБА_1 був керівником Львівської крайової організації Української республіканської партії.

Згідно з ст. 1 Статуту Української республіканської партії, затвердженого установчим з'їздом Української республіканської партії Лук'яненка (протокол № 1 від 28.05.2006) з наступними змінами - Українська республіканська партія є політичною партією, створеною колишніми дисидентами - правозахисниками, засновниками та учасниками Української Гельсінської Спілки (УГС), засновниками перших партій і рухів незалежної України - Української республіканської партії (УРП), Народного Руху України за перебудову, борцями за свободу України - вояками Української повстанської армії (УПА), інших національно-визвольних рухів - прихильниками Програми партії, які єднаються навколо української національної ідеї, вважають себе українськими націоналістами та прагнуть продовжувати славні традиції боротьби за свободу й демократію у вільній Українській державі, закладені УПА, УГС, УРП, для реалізації своєї мети та завдань, передбачених цим Статутом і Програмою партії.

Діяльність партії поширюється на всю територію України. Партія діє відповідно до Конституції України, законодавства України, цього Статуту та Програми (ст. ст. 2, 3 Статуту).

Відповідно до п. 6 ст. 41 Статуту центральний секретаріат веде облік організацій партії та їхнього персонального складу.

Згідно з п. 7 ст. 68 Статуту член партії має право висувати та обирати кандидатів, бути обраним до будь-якого виборного органу партії, а також брати участь у керівництві партії в інших формах, передбачених цим Статутом.

Порядок зупинення чи припинення членства в партії відбувається шляхом ухвалення керівним органом партії (організації) відповідного рішення з підстав, визначених ст. 72 Статуту (ст. 66 Статуту).

У відповідності до ст. 72 Статуту підставами припинення членства в партії, зокрема, є членство в партії припиняється внаслідок невиконання рішень керівних органів партії та її організацій; членство припиняється внаслідок грубого порушення, невизнання та невиконання норм Статуту та Програми; членство припиняється внаслідок втрати організаційного зв'язку з партією.

Статтею 78 Статуту передбачено, що крайовими організаціями партії є її організації в Автономній Республіці Крим, в областях України, у містах Київ та Севастополь. Крайова організація в області складається з районних та міських (міст обласного значення) організацій.

Відповідно до ст. 81 Статуту керівними органами крайової організації є збори (конференція), рада та провід. Найвищим керівним органом крайової організації є збори (конференція). Збори (конференції) бувають чергові та позачергові. Чергові збори (конференція) скликаються радою крайової організації не рідше одного разу на рік. Чергові та позачергові збори (конференція) скликаються за рішенням ради чи проводу крайової організації або на вимогу не менше 1/3 організацій, які безпосередньо входять до її складу, що підтверджується відповідними рішеннями зборів (конференцій) цих організацій. Збори (конференція) можуть також бути скликані за рішенням керівних органів партії.

Делегати чергових зборів (конференцій) крайової організації обираються черговими зборами (конференціями) місцевих організацій. Норми представництва делегатів зборів (конференцій) місцевих організацій встановлюються радою крайової організації. Делегатами зборів (конференцій) крайової організації обов'язково повинні бути: голова крайової організації, голови місцевих організацій, що входять до складу цієї крайової організації, секретар крайової організації, голова контрольно-ревізійної комісії крайової організації. делегатами позачергових зборів (конференцій) є делегати попередніх чергових зборів (конференцій) (ст. 82 Статуту).

Відповідно до ст. 83 Статуту збори (конференція) крайової організації є чинними (правоспроможними) за умови реєстрації для участі в них не менше 2/3 обраних делегатів.

Чергові збори (конференція) крайової організації, визначають кількісний склад ради, обирає її членів (крім тих членів ради, яків ходять до її складу за посадою) терміном до 3 років та відкликає їх у разі необхідності; приймають інші рішення, спрямовані на реалізацію положень Статуту та Програми, в порядку й у спосіб, передбачені цим Статутом (п.п. 2, 18 ст. 84 Статуту).

Згідно з ст. 87 Статуту рішення ради ухвалюються більшістю голосів членів ради присутніх на засіданні.

У відповідності до п. 3 ст. 88 Статуту рада крайової організації обирає зі свого складу, на термін повноважень ради, голову крайової організації, його заступників та секретаря крайової організації та може відкликати їх у разі необхідності.

Рада крайової організації скликає збори (конференції) відповідної крайової організації, встановлює норми представництва на них місцевих організацій, які входять до складу даної крайової організації (п. 8 ст. 88 Статуту).

Згідно з ст. 91 Статуту голова крайової організації обирається радою більшістю голосів від загального складу ради на термін повноважень ради. Якщо жодна з висунутих кандидатур - членів партії - не набрала більше половини голосів, то проводиться повторне голосування по двох претендентах, які набрали найбільше голосів. Головою крайової організації стає претендент, який набрав за результатами повторного голосування більшу кількість голосів.

Відповідно до п. 1 ст. 92 Статуту голова крайової організації організовує та здійснює керівництво діяльністю крайової організації, звітує перед нею, представляє її в центральних керівних органах та за посадою входить у центральну раду. Голова крайової організації скликає збори (конференції) засідання ради та проводу крайової організації, організує підготовку та головує на них (п. 5 ст. 92 Статуту).

13.04.2024 відбулась чергова конференція Львівської крайової організації Української республіканської партії, на якій було прийнято рішення, що оформлені протоколом від 13.04.2024.

30.04.2024 про вищевказане рішення за №1004151070010017215 було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з протоколом від 13.04.2024, який подано реєстратору для державної реєстрації, кількість обраних делегатів - 33 особи, присутні - 22 особи.

Відповідно до списку для участі у конференції зареєстровано ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 (підпис про реєстрацію відсутній), ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_2 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 . У вказаному списку також зазначено, що станом на 15.04.2024 до складу ЛКО УРП, відповідно до статуту партії, безпосередньо входять 19 місцевих організацій, 14 - районних та 5 міських міст обласного значення - за попереднім адміністративно-територіальним поділом Львівської області. Конференція скликана на попередню вимогу семи організацій, що становить більш як третину загальної кількості.

На порядок денний конференції було винесено наступні питання:

1. Звіт ради Львівської крайової організації Української республіканської партії.

2. Звіт контрольно-ревізійної комісії Львівської крайової організації Української республіканської партії.

3. Про приведення структури Львівської крайової організації Української республіканської партії у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою Львівщини.

4. Вибори ради Львівської крайової організації Української республіканської партії.

5. Вибори проводу Львівської крайової організації Української республіканської партії.

6. Вибори голови, заступника голови та секретаря Львівської крайової організації Української республіканської партії.

7. Вибори голови і членів контрольно-ревізійної комісії Львівської крайової організації Української республіканської партії.

8. Різне.

За результатами голосування по 6-му питанню порядку денного обрано головою Львівської крайової організації Української республіканської партії ОСОБА_2 . Підсумки голосування: “за» - 16, “проти» - 1, “утримався» - 1.

Згідно з листом Центрального секретаріату Української республіканської партії за вих. №16-13 від 14.01.2025, ОСОБА_16 звільнено зі складу партії 18.05.2019, ОСОБА_7 та ОСОБА_28 виключено зі складу партії 26.03.2021, інформація про перебування ОСОБА_20 в складі партії відсутня.

Позивач вважає рішення, яке оформлено протоколом від 13.04.2024, недійсним, оскільки порушено процедуру скликання чергової конференції, що призвело до відсутності належним чином визначеної кількості уповноважених делегатів, рішення прийнято за відсутності кворуму та з перевищенням повноважень чергової конференції.

При ухваленні постанови колегія суддів керувалася таким.

Згідно зі статтею 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Стаття 125 Конституції України визначає, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Судова юрисдикція - це інститут права, покликаний розмежовувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто, передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності.

Крім того, законом може бути прямо визначено вид судочинства, у якому розглядається певна категорія справ.

Отже, при визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. Вказані висновки зазначені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2021 у справі №127/21764/17, від 23.03.2021 у справі №367/4695/20, від 02.08.2023 у справі №925/1741/21.

Згідно з частиною 1 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до ч.2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, яку не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушення.

Юрисдикція господарських судів поширюється на приватноправові відносини, які відрізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Справи, на які поширюється юрисдикція господарських судів, визначені статтею 20 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до пунктів 3 та 10 частини 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч.2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:

- справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів;

- справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) юридичних осіб та їх органів, посадових та службових осіб, а також фізичних осіб - підприємців у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом порушених, на його думку, прав, зазначаючи, що є членом Української республіканської партії, а також згідно відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до 12.04.2024 був головою Львівської крайової організації Української республіканської партії. Проте, 30.04.2024 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено зміни на підставі протоколу чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії від 13.04.2024, відповідно до якого з 13.04.2024 ОСОБА_1 як голову змінено на ОСОБА_2

Предметом спору у даній справі є визнання недійсним рішення чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії, оформлені протоколом від 13.04.2024, та скасування реєстраційної дії № 100415107001007215 від 30.04.2024 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Як зазначалось вище, згідно з ст. 1 Статуту Української республіканської партії - Українська республіканська партія є політичною партією створеною колишніми дисидентами - правозахисниками, засновниками та учасниками Української Гельсінської Спілки (УГС), засновниками перших партій і рухів незалежної України - Української республіканської партії (УРП), Народного Руху України за перебудову, борцями за свободу України - вояками Української повстанської армії (УПА), інших національно-визвольних рухів - прихильниками Програми партії, які єднаються навколо української національної ідеї, вважають себе українськими націоналістами та прагнуть продовжувати славні традиції боротьби за свободу й демократію у вільній Українській державі, закладені УПА, УГС, УРП, для реалізації своєї мети та завдань, передбачених цим Статутом і Програмою партії.

Діяльність партії поширюється на всю територію України. Партія діє відповідно до Конституції України, законодавства України, цього Статуту та Програми (ст.ст. 2, 3 Статуту).

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про об'єднання громадян» політичною партією є об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі.

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про політичні партії в Україні» політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

За змістом п.10 ч.1 ст. 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів віднесені справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності.

При цьому, виключеннями у цій категорії справ, які не підлягають розгляду за правилами господарського судочинства, є спори щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спори, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.

Внутрішні рішення політичних партій (рішення чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії) належать до внутрішньопартійних відносин, які регулюються Законом України «Про політичні партії в Україні» та Статутом партії. Це не є господарською діяльністю, а громадсько-політичними відносинами.

Рішення зборів чергової конференції Львівської крайової організації Української республіканської партії можна оскаржити внутрішньопартійно до вищих органів партії (наприклад, центрального керівництва, з'їзду чи контрольних органів), як передбачено Статутом партії та Законом України «Про політичні партії в Україні».

Отже, контроль за статутом або хартією партії повинен насамперед бути внутрішнім, тобто здійснюватись членами партії. Що стосується зовнішнього контролю, члени партії повинні мати доступ до суду у випадку, якщо вони вважають, що рішення партійного органу порушує ії статут. Однак, в даному випадку не використаний жодний механізм внутрішньопартійного контролю (ст. 46 Статуту УРП про контрольно-ревізійні комісії) ні на рівні області, ні на центральному рівні.

Якщо порушення стосується прав людини чи законності, оскарження можливе в адміністративному суді (за Кодексом адміністративного судочинства України), оскільки політичні партії є суб'єктами публічного права (порушення процедур проведення зборів, дискримінація тощо). Партія не є комерційною структурою, а являється громадським об'єднанням.

Верховний Суд у правових висновках неодноразово підтверджував, що спори всередині політичних партій не підпадають під господарську юрисдикцію.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції в розумінні пунктів 1-2 ч.1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-правових управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або надання адміністративних послуг.

З огляду на викладене, суд першої інстанції помилково вирішив цей спір за правилами господарського судочинства, при цьому, взявши до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.07.2022 у справі № 916/1748/21. Колегія суддів зауважує, що правовідносини у справі № 916/1748/21 не є релевантними зі справою № 914/2185/24, у справі № 916/1748/21 підставою заявлених вимог було виключення з політичної партії, що може складати порушення свободи об'єднання, а в даному конкретному випадку особу ОСОБА_4 з партії не виключено, і з роботи не звільнено, його просто не обрано керівником Організації на черговий термін.

Враховуючи публічно-правовий характер правовідносин у даній справі, суд апеляційної інстанції вважає, що спір належать до адміністративної юрисдикції та має вирішуватися за правилами КАС України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення суду першої інстанції повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково (п.4 ч.1 ст.275 ГПК України).

Відповідно до частин 1, 2 ст.278 ГПК України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку із залишенням позову без розгляду або закриття провадження у справі у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 226 та 231 цього кодексу. Порушення правил юрисдикції господарських судів, визначених статтями 20-23 цього кодексу, є обов'язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення Господарського суду Закарпатської області від 29 січня 2025 року та закриття провадження у справі №907/713/24.

Керуючись, ст. ст. 231, 269, 270, 275, 277, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Львівської крайової організації Української республіканської партії - задовольнити частково.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 30.01.2025 у справі №914/2185/24 скасувати.

3. Провадження у справі № 914/2185/24 закрити.

4. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку в строки, передбачені ст.ст. 287-288 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Головуючий суддя Н.М. Кравчук

Судді О.В. Зварич

О.С. Скрипчук