Рішення від 29.10.2025 по справі 202/7794/25

Справа № 202/7794/25

Провадження № 2-о/202/232/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. Дніпро

Індустріальний районний суд м. Дніпра у складі судді Михальченко А.О.

секретар судового засідання Пономаренко О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі

цивільну справу № 202/7794/25

за заявою

ОСОБА_1

Заінтересована особа

Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області

про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -

за участю:

представника заявника - адвоката Боднарук С.І. (в режимі ВКЗ)

представника заінтересованої особи - Каліберди А.О. (в режимі ВКЗ)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12.08.2025 ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою, яку згодом уточнила, та мотивувала тим, що вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася в Україні, м. Авдіївка, Донецької області, про що 30 жовтня 2001 року було зроблено актовий запис №182 у відділі ДРАЦС реєстраційної служби Авдіївського міського управління юстиції в Донецькій області, що засвідчується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

Навчалась в ЗОШ №3 м. Авдіївка з 2007 по 2014 рік, закінчила 6 класів, про що є табелі, грамоти, фотографії класу.

На момент її народження, її батьки, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , були громадянами України згідно ЗУ «Про громадянство України», оскільки вони з 10.11.1986 року постійно проживали та були зареєстровані в Україні в м. Донецьку, а з 15.05.2003 року в АДРЕСА_1 .

Тобто, на день її народження, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Авдіївка, її батьки, які з 1986 року постійно проживали та були зареєстровані в Україні, станом на 24.08.1991 року, відповідно до вимог ст. 3 ч.1 п.1 пп.2 ЗУ «Про громадянство України» юридично набули громадянство України. В подальшому їх громадянство було закріплено (фактично підтверджено) видачею їм в 2003 році паспортів громадян України.

Крім того, рішенням Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2024 по справі №202/10363/24 було встановлено факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , є особою яка в період з 10.11.1986 року, в тому числі станом на 24.08.1991 і до 30.05.2003 року постійно проживала в Україні, (30.05.2003 року вона отримала паспорт громадянина України), як і її батько ОСОБА_2 .

Вся її сім'я: батько, мати, сестра, брат і вона були зареєстровані та проживали до 2014 року в АДРЕСА_1 .

В зв'язку з військовими діями РФ в 2014 році та з руйнуванням житла, її сім'я була змушена виїхати з м. Авдіївка, в центральну, а потім в західну частину України, їй тоді було 12 років. Потім вони виїхали з України та стали біженцями в Німеччині.

В Німеччині вона з батьками з 01.10.2014 року офіційно стали біженцями та проживали в таборах біженців.

В Німеччині їй була видана тимчасова посвідка на проживання, дія посвідки визначена до 18.03.2025 року, в якій зазначено її громадянство України та її місце народження: м. Авдіївка.

Зараз вона, вже протягом декількох років, через те, що в свідоцтві про її народження не було зазначено громадянство її батьків, а вона виїхала за кордон з батьками у віці 12 років по відомостях в закордонному паспорті її матері, не може отримати паспорт громадянина України в консульстві України в Німеччині, і не може навіть нікуди виїхати за межі Німеччини, у тому числі в Україну.

Вона хоче отримати паспорт громадянки України, бути громадянкою України і приїхати в Україну, а тому неодноразово зверталась до Генерального консульства України в м. Мюнхен щодо оформлення та видачі їй паспорта громадянина України, але отримувала різні суперечливі відповіді - відмови.

Відповідно до ст.7 ЗУ «Про громадянство України» особа є громадянином України, якщо: народилась в Україні; батьки або один з батьків на момент її народження були громадянами України.

Тому, на підставі вищезазначеного, керуючись Законом України «Про громадянство України», в квітні 2025 року вона ще раз звернулась до Генерального консульства України в м. Мюнхені і просила підтвердити (визначити) її, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Авдіївка, Донецької області, України, ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , належність до громадянства України з народження для подальшого оформлення в консульстві України в Німеччині паспорта громадянина України, а також просила надати їй чіткі інструкції, щодо її подальших дій для отримання паспорта громадянки України.

Однак, 05.06.2025 року отримала з Генерального консульства України в м. Мюнхені, Німеччина, відповідь де було зазначено, що їй додатково необхідно встановити свою особу, тобто пройти ідентифікацію особи, для чого звернутись до суду та отримати рішення суду.

Враховуючи викладене, з урахуванням уточнених вимог, просила суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 видане відділом ДРАЦС Авдіївського міського управління юстиції в Донецькій області, де зазначено актовий запис №182 від 30.10.2001 року про її народження, є особою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце народження м. Авдіївка, Донецька обл., Україна, та встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , видане відділом ДРАЦС Авдіївського міського управління юстиції в Донецькій області, де зазначено актовий запис №182 від 30.10.2001 року про її народження є громадянкою України за народженням, так як вона народилася в Україні, а її батьки (мати) станом на ІНФОРМАЦІЯ_4 і на день її народження постійно проживали та були зареєстровані (прописані) в Україні; встановити факт її народження на території України - у м. Авдіївка, Донецької області; зазначити у резолютивній частині рішення, що сукупність установлених судом фактів за п.п. 2-4 має юридичне значення та є достатньою фактичною підставою для застосування компетентними органами норм ст.7 ЗУ «Про громадянство України» при подальшому адміністративному документуванні її, як громадянки України (зокрема під час ідентифікації особи, оформлення паспорта в ДМС або консульській установі).

13.08.2025 по справі відкрите окреме провадження та заінтересованій особі запропоновано подати свої пояснення по суті заяви.

26.08.2025, через підсистему «Електронний суд», від представника ГУ ДМС України в Донецькій області Каліберди А.О. надійшли письмові пояснення-заперечення на заяву у яких зазначено, що заява ОСОБА_1 задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Так, серед долучених письмових доказів немає прямих підтверджуючих документів, які б стали підставою для встановлення та ідентифікації особи ОСОБА_1 , ці докази несуть непрямий характер. Термін дії посвідки на проживання ОСОБА_1 , станом на дату розгляду, закінчився, отже не може бути використаний як дійсний засіб посвідчення особи.

13.08.2025 відділом юридичного забезпечення ГУ ДМС у Донецькій області було направлено запит до управління з питань паспортної роботи, реєстрації та еміграції ГУ ДМС у Донецькій області щодо перевірки за обліками інформації стосовно ОСОБА_1 . Згідно відповіді на вказаний запит, за даними інформаційно-комунікаційної системи ДМС відомості стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Авдіївки, Донецької області, щодо оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон відсутні.

Таким чином, заявниця не була документована паспортом громадянина України, паспортом громадянина України для виїзду за кордон, не зверталась до територіальних органів/підрозділів ДМС з приводу такого документування.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України здійснюється у відповідності до вимог Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі - Порядок).

В пункті 19 Порядку визначено, що подання документів для оформлення паспорта здійснюється лише до територіального органу/територіального підрозділу ДМС у разі: оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями (абзац четвертий); оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку особі, яка надала рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи) (абзац п'ятий).

Враховуючи зазначене, рішення суду про встановлення особи під час оформлення паспорта надається у випадку, якщо особу заявника не було встановлено працівниками ДМС за результатами проведення процедури встановлення особи відповідно до вимог пункту 43 Порядку.

Документи, надані заявницею до суду, не підтверджують факт здійснення процедури встановлення та ідентифікації особи.

Встановлення особи в судовому порядку для видачі документів, що посвідчують особу, можливе лише після проведення процедури ідентифікації та за наявності доказів неможливості встановлення особи компетентними органами в позасудовому порядку. Для звернення до суду із заявою про встановлення особи обов'язковими документами є свідоцтво про народження та документи щодо неможливості встановлення особи після проведення процедури ідентифікації.

Однак, заявниця не довела факту свого звернення до компетентних органів для проходження процедури ідентифікації у встановленому законом порядку.

Відповідно, вона не вичерпала позасудові способи встановлення своєї особи, що унеможливлює звернення до суду як до крайнього механізму захисту.

До матеріалів справи долучено лист-роз'яснення ДМС № 6.5-4070/2-25 від 14.04.2025 щодо подальших дій щодо встановлення та ідентифікації особи, також в своїй заяві заявник посилається на правильну процедуру та позицію ВС, яку насправді вона самостійно не виконала.

Основними документами, які дозволяють особі звернутися до суду, мають бути свідоцтво про народження особи та рішення Державної міграційної служби України про неможливість встановити особу після проведення процедури ідентифікації.

До ГУ ДМС України в Донецькій області ОСОБА_1 з заявою про оформлення паспорта громадянина України/ паспорта громадянина України для виїзду за кордон особисто не зверталась. Заявницею не надано рішення територіального органу/підрозділу ДМС про неможливість встановлення особи після проведення процедури ідентифікації.

Отже, заявниця не виконала обов'язку доведення обставин, не надала належних та допустимих доказів, не довела, що вичерпала всі позасудові механізми (процедура встановлення особи у ДМС). Відсутність таких доказів робить неможливим ухвалення законного і обґрунтованого рішення, а тому ГУ ДМС в Донецькій області просить відмовити у задоволенні заяви.

10.09.2025, через підсистему «Електронний суд», представник заявника - адвокат Боднарук С.І. надала письмові заперечення на пояснення ГУ ДМС України в Донецькій області у яких зазначила, що до своїх заяв ОСОБА_1 долучила цілий ряд документів та свідчень, які підтверджують її життєвий шлях від дитини до цього часу.

Посилання ДМС в запереченнях на те, що ОСОБА_1 не зверталась до подачі заяви в суд щодо ідентифікації та підтвердження громадянства України і видачі паспорта не відповідає дійсності. Вона зверталася неодноразово, останнє її звернення з такою заявою (з додатками) було 23.04.2025 року в Генеральне консульство України в м. Мюнхені, а в ГДМС України - 24.03.2025 року, яке було з ГДМС України переправлено в Міністерство закордонних справ - за приналежністю.

Просила заяву задовольнити.

11.09.2025, через підсистему «Електронний суд», представник заінтересованої особи Каліберда А.О. подала додаткові пояснення у яких зазначила, що у заяві про уточнення вимог від 10.09.2025 представник заявниці просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 видане відділом ДРАЦС Авдіївського міського управління юстиції в Донецькій області, де зазначено актовий запис №182 від 30.10.2001 року про її народження, є особою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце народження м. Авдіївка, Донецька обл., Україна, та встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , видане відділом ДРАЦС Авдіївського міського управління юстиції в Донецькій області, де зазначено актовий запис №182 від 30.10.2001 року про її народження є громадянкою України за народженням, так як вона народилася в Україні, а її батьки (мати) станом на ІНФОРМАЦІЯ_4 і на день її народження постійно проживали та були зареєстровані (прописані) в Україні. Фактично це уточнення вимог перетворюється на прохання встановити належність до громадянства України.

Однак, відповідно до вимог ЗУ «Про громадянство України» ОСОБА_1 не входить до кола осіб, до яких може бути застосована процедура встановлення громадянства України, оскільки народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Суд не наділений повноваженнями встановлювати чи підтверджувати громадянство, оскільки це виключна компетенція ДМС, що прямо випливає з положень вищезазначеного закону, разом з тим представник заявниці ОСОБА_4 оминає встановлений законодавством порядок вирішення даного питання.

Просила у задоволенні заяви відмовити.

25.09.2025, через підсистему «Електронний суд», представник заявника - ОСОБА_5 подала заперечення на додаткові пояснення ГУ ДМС України в Донецькій області у яких зазначила, що друга вимога ОСОБА_1 виникла в зв'язку з тим, що постійні відмови їй як від ДМС України, так від Генерального консульства України в м. Мюнхен (Німеччина) встановити (ідентифікувати) її особу та видати їй паспорт громадянки України призвели її до розпачу і зневіри. Вона, яка через війну та втрату житла, дитиною виїхала з своїми батьками як біженці з України, стала без паспорта громадянки України заручником, тобто вона не може виїхати за межі Німеччини, оскільки тимчасова посвідка на проживання в Німеччині не дає їй права виїхати за межі країни. У Німеччині по цих же документах (свідоцтві про її народження та по паспортах громадян України її батьків) їй надали право проживання, навчання та роботи, а в Україні їй відмовляють в громадянстві України та видачі паспорта громадянина України. Стосовно звернення ОСОБА_1 в консульство - то саме ДМС України на її звернення їй було рекомендовано звернутись в консульство як для ідентифікації особи, так і для отримання паспорта громадянки України.

Всі зазначені в заявах до суду ОСОБА_1 документи (заяви, відповіді та ін.) надані як суду так і заінтересованій особі, як поштовими повідомленнями, так і через Електронний суд.

У судовому засіданні представник заявника - адвокат Боднарук С.І. доводи уточненої заяви підтримала та наголосила на тому, що ОСОБА_1 вичерпала усі позасудові способи підтвердження своєї особи та отримання паспорта. Просила заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Каліберда А.О. у судовому засіданні підтримала усі письмові пояснення ГУ ДМС України в Донецькій області та просила у задоволенні заяви відмовити.

Заслухавши учасників судового розгляду, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Авдіївці Донецької області народилася ОСОБА_1 , про що ВРАГС Авдіївського міського управління юстиції Донецької області зроблено відповідний актовий запис №182 від 30.10.2001, що підтверджується копією свідоцтва про народження.

Батьками ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про народження, є: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 .

Факт народження ОСОБА_1 у м. Авдіївка Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 ніким не заперечується, не оспорюється та підтверджений свідоцтвом про народження виданим компетентним державним органом України.

28.03.2012 ОСОБА_1 присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , що підтверджується копією картки платника податків від 28.02.2013 №501-13-00413.

Рішенням Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 30.12.2024 у справі №202/10363/24 встановлено факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , (мати заявниці у цій справі) є особою яка в період з 10.11.1986 року, у тому числі станом на 24.08.1991 і до 30.05.2003 року постійно проживала в Україні.

З копії паспортів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , батьків заявниці, судом встановлено, що вони є громадянами України і були ними на момент народежння ОСОБА_6 .

З 15.08.2003 батьки ОСОБА_1 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією домової книги, у якій також міститься запис про реєстрацію за вказаною адресою заявниці.

З 2008 по 2014 рік ОСОБА_1 навчалась у Авдіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Авдіївської міської ради Донецької області, що підтверджується табеля, грамотами.

З 2014 року ОСОБА_1 перебуває у Німеччині, разом з членами сім'ї, і 19.09.2023 їй надано тимчасовий дозвіл на проживання з правом працевлаштування, що підтверджується копією перекладеного на українську мову дозволу на тимчасове перебування №093236 виданого адміністрацією м. Вюрцбург, строк дії якого закінчився 18.03.2025.

Отже, судом встановлено, що у малолітньому віці (до досягнення 14 років) ОСОБА_1 залишила територію України разом з батьками і за період з 2014 по день ухвалення рішення в Україну не поверталася.

13.09.2019 ОСОБА_7 досягла 18-річного віку.

Суду не надано доказів, що по досягненню 14 років ОСОБА_1 була документована паспортом громадянина України вперше, як і не надано доказів подання ОСОБА_1 до ГУ ДМС України в Донецькій області документів для оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями .

У той же час, з наданих заявником копій звернень, судом встановлено, що ОСОБА_1 неодноразово зверталася до Генерального консульства України в Мюнхені, Державної міграційної служби щодо перевірки її належності до громадянства України, оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

На усі звернення ОСОБА_1 до Генерального консульства України в Мюнхені, Державної міграційної служби їй були надані відповідні відповіді у яких роз'яснено порядок ідентифікації особи та порядок отримання документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, у тому числі роз'яснено, що у разі оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями документи повинні бути подані лише до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У частині другій статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

У цій справі заявниця порушила перед судом питання щодо встановлення факту, що саме вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і є громадянкою України за народженням, а також встановлення факту її народження у м. Авдіївці Донецької області, від яких, на її думку, залежить виникнення у неї право на отримання паспорта громадянина України.

Вирішуючи справу суд керується Законом України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» №3807-ХІІ від 24.12.1993, Правилами реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000, (діяли на момент народження заявниці), Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VI від01.07.2010 (зі змінами та доповненнями), а також Законом України «Про громадянство України» №2235-ІІІ від 18.01.2001, який набрав чинності 01.03.2001, (далі - ЗУ «Про громадянство України») і відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про громадянство України» громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України; реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи.

Пунктом 1 статті 6 ЗУ «Про громадянство України» визначено, що громадянство України набувається за народженням.

На момент народження заявниці процедура державної реєстрації народження була унормована Законом України «Про органи реєстрації актів громадянського стану» №3807-ХІІ від 24.12.1993, Правилами реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000.

Відповідно до ст.1 ЗУ «Про органи реєстрації актів громадянського стану» акти громадянського стану - це засвідчені державою факти народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові. Вони є юридичними фактами, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення відповідних прав та обов'язків.

Акти громадянського стану підлягають обов'язковій реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану.

З 27.10.2010 питання щодо державної реєстрації актів цивільного стану унормовані ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» у статті 2 якого визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". (ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження. (ст. 7 ЗУ «Про громадянство України»).

Відповідно до п.4, п.7 абз.1 ст. 24 ЗУ «Про громадянство України» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; видання особам, стосовно яких прийнято рішення про встановлення, оформлення належності до громадянства України, та особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України.

Міністерство закордонних справ України, посольства та консульські установи України здійснюють, окрім іншого, такі повноваження: приймають рішення про оформлення набуття громадянства України особами за підставами, передбаченими пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; приймають рішення про оформлення набуття громадянства України особами за підставами, передбаченими пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону; видають особам, стосовно яких прийнято рішення про встановлення належності до громадянства України, особам, які набули громадянство України, паспорти громадянина України для виїзду за кордон, тимчасові посвідчення громадянина України, довідки про реєстрацію осіб громадянами України; перевіряють за заявами осіб, які перебувають за кордоном, належність до громадянства України (п.5, п.8, п. 11 абз. 1 ст. 25 ЗУ «Про громадянство України»).

Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745). (далі - Порядок)

Вказаним порядком визначено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.

Пунктом 7 Порядку встановлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Пунктом 19 Порядку встановлено, що подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального органу/територіального підрозділу ДМС у разі оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями.

Тобто, обов'язковою умовою отримання паспорта громадянина України вперше є особисте подання особою документів до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.

Як встановлено судом у цій справі, державна реєстрація факту народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Авдіївці Донецької області підтверджена відповідним актовим записом ВРАГС Авдіївського міського управління юстиції Донецької області №182 від 30.10.2001, тобто актом цивільного стану, який вчинено у відповідності до Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000, які діяли на момент народження ОСОБА_1 , а тому факт того, що саме ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Авдіївці Донецької області не потребує встановлення у судовому порядку, оскільки він офіційно визнаний державою 30.10.2001, тобто у день складення актового запису про її народження.

Щодо встановлення факту, що ОСОБА_1 є громадянкою України за народженням суд зазначає, що він не підлягає встановленню у судовому порядку, оскільки актовий запис про народження у громадян України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 доньки - ОСОБА_1 в м. Авдіївці Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 , є, у відповідності до ст.9 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» 2398-VI від 01.07.2010, безспірним доказом набуття ОСОБА_1 громадянства України за народженням, тобто у відповідності до п.1 ст.6 ЗУ «Про громадянство України», однак набуття громадянства України за народженням потребує прийняття рішення ГУ ДМС України в Донецькій області про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 з підстав, передбачених п.1 ст.6 ЗУ «Про громадянство України» у відповідності до ст.24 ЗУ «Про громадянство України» та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

У справі відсутні докази, що ОСОБА_1 особисто зверталася до ГУ ДМС України в Донецькій області з заявою про видачу паспорта громадянина України вперше та додавала до неї свідоцтво про народження (за наявності) або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження); оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України), як того вимагає п.35 Порядку.

Звернення ОСОБА_1 до Генерального консульства України в Мюнхені та до ДМС України щодо перевірки належності до громадянства України, оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України суд до уваги не приймає, оскільки як зазначено вище, обов'язковою умовою отримання паспорта громадянина України вперше є подання документів лише до територіального органу/територіального підрозділу ДМС у відповідності до п.19 та п.35 Порядку.

Крім того, до повноважень Міністерства закордонних справ України, посольств та консульських установ України не належить видання особам, стосовно яких прийнято рішення про встановлення належності до громадянства України паспортів громадянина України вперше. (ст.25 ЗУ «Про громадянство України»).

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що факт, що саме ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та факт її народження у м. Авдіївці Донецької області у громадян України визнаний державою шляхом складення відповідного актового запису, але громадянство України за народженням потребує оформлення відповідним рішенням ГУ ДМС України в Донецькій області, куди ОСОБА_1 не зверталася, тобто не проходила процедуру ідентифікації та встановлення її особи, а тому суд у задоволенні заяви відмовляє.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 13, 76-81, 83, 95, 247, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 316, 354, 355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.

Повний текст судового рішення суддя склала 29.10.2025

Суддя АНАСТАСІЯ МИХАЛЬЧЕНКО