Постанова від 17.10.2025 по справі 496/6207/25

Справа № 496/6207/25

Провадження № 3/496/3336/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2025 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., за участю прокурора Фуклєва І.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка матеріали, які надійшли від ОВС Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , поліцейський відділу реагування патрульної поліції Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області, маючи спеціальне звання - старший сержант поліції, будучи суб'єктом декларування, припинивши діяльність 15.02.2024 року, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 03.04.2025 року подав щорічну декларацію після звільнення за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до наступного.

Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі за текстом - Закон) визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - це особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.

Згідно з підпунктом «з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, належать поліцейські.

Згідно з ч. 1 ст. 65-1 Закону, за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

У відповідності до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Наказом начальника ГУНП в Одеській області від 26.02.2021 року № 378 о/с, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 з 26.02.2021 року призначено на посаду поліцейського відділу реагування патрульної поліції Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області. При вступі на службу до поліції, ОСОБА_1 склав Присягу на вірність Українському народові, яку власноручно підписав.

Наказом начальника ГУНП в Одеській області від 15.02.2024 року № 202 о/с, поліцейського відділу реагування патрульної поліції Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_1 з 15.02.2024 року звільнено зі служби в поліції. 15.02.2024 року ОСОБА_1 письмово проінформований про звільнення зі служби в органах поліції та йому направлені відповідні документи для ознайомлення.

Таким чином, поліцейський відділу реагування патрульної поліції Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_1 є суб'єктом відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі, зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 року № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особо зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу і про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

Строком перебування особи в часі, як такої, що припиняє діяльність, зазначеного в абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою, що припинила трудові права та обов'язки.

Таким чином, поліцейський відділу реагування патрульної поліції Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області Бакаленко О.В., як особа, яка припинила 15.02.2024 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію за минулий рік до 1 квітня 2025 року після припинення діяльності.

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, подав відповідну декларацію за минулий рік, лише 03.04.2025 року, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підтвердження вчиненняОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення долучено: лист ДВБ НПУ від 21.05.2025 року про розгляд матеріалів НАЗК № 47-06/42355-25 від 15.05.2025 року; лист НАЗК № 47-06/42355-25 від 15.05.2025 року про несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування; повідомлення про несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 від 06.05.2025 року; наказ начальника ГУНП в Одеській області від 15.02.2024 року № 202 о/с про звільнення поліцейського ВРПП Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_1 з 15.02.2024 року; послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 року по 04.04.2025 рік; характеризуючі матеріали та інші відомості щодо проходження служби в Національній поліції України відносно ОСОБА_1 ; скриншоти декларації ОСОБА_1 ; письмові пояснення ОСОБА_1 від 02.09.2025 року; рапорт про закінчення перевірки; рапорт ІТС ІПНП.

Вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, повністю доведена, що не заперечується самим ОСОБА_1 та підтверджується матеріалами адміністративної справи.

Дії ОСОБА_1 кваліфікую за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 приймаю до уваги: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особу правопорушника, який свою вину у скоєному визнав, ступінь його вини, а тому вважаю, що воно має бути накладене на нього у вигляді мінімального штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.

Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн 60 к.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати ним штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно з Законом України «Про виконавче провадження».

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.

Суддя Л.О. Пендюра