Справа № 686/23497/25
Провадження № 3/686/6713/25
28 жовтня 2025 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в особі судді Марцинкевича С.А., з участю секретаря Созанської Л.В., прокурора Мартинюка О.Г., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисника Рохова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, одруженої, маючої на утриманні малолітню доньку, зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1 , фізичної особи підприємця,
за ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади судового розпорядника відділу служби судових розпорядників Хмельницького апеляційного суду Хмельницької області, являючись відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, в супереч вимогам ч.1, абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала 01.04.2024 року декларацію особи, у повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні цього адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю зібраних і досліджених у справі доказів.
Поясненнями самої ОСОБА_1 в суді про те, що дійсно вона 01 квітня 2024 р. подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік на офіційний веб-сайт НАЗК, яку мала подати до 01 квітня 2024 року.
Вищевказані обставини порушення ОСОБА_1 вимог фінансового контролю підтверджуються також: даними протоколу про адміністративне правопорушення, в якому зафіксований факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації за 2023 рік; наказом керівника апарату Хмельницького апеляційного суду від 17 жовтня 2018 року №108/05-03/1 про призначення ОСОБА_1 на посаду судового розпорядника відділу служби судових розпорядників Хмельницького апеляційного суду; наказом керівника апарату Хмельницького апеляційного суду від 19 вересня 2023 року №398/05-03/1 про звільнення 28 вересня 2023 року ОСОБА_1 з посади судового розпорядника відділу служби судових розпорядників Хмельницького апеляційного суду за згодою сторін; протоколом про доведення інформації до відома державних службовців Хмельницького апеляційного суду від 19.03.2024 року щодо обв'язку (у тому числі ОСОБА_1 ) до 01 квітня 2024 року (наступного року після звільнення) подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік; повідомленням від 19.03.2024 року відповідальної особи за перевірку факту подання суб'єктами декларування декларацій Хмельницького апеляційного суду ОСОБА_2 , яке адресоване у тому числі ОСОБА_1 , щодо обов'язку подачі декларації; повідомленням Національного агентства від 02.04.2024 року №10 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; відомостями щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період 01.01.2024 -02.04.2024; щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, яка подана 01.04.2024 року о 15 год. 37 хв.
Матеріали справи не містять даних про поважні причини, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не встановлено таких і судом.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно доч. 1 ст. 1726 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік до 01 квітня 2024 року, однак в порушення вимог Закону, подала вказану декларацію 01.04.2024 року, тобто не своєчасно.
Разом з цим, ОСОБА_1 пояснила, що їй було відомо про обов'язок подачі щорічної декларації після звільнення за минулий рік, проте вона захворіла, погано себе почувала, на підтвердження чого надала довідку КП «Хмельницький міський ЦПМСД №1» ХМР про перебування на амбулаторному лікуванні з 25.03.2024 по 01.04.2024 року. Окрім цього, ОСОБА_1 пояснила, що знаючи про обов'язок подання декларації, 31.03.2024 року здійснила вхід в систему «Єдиного державного реєстру декларацій», проте через погане самопочуття, замість щорічної декларації помилково подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави. Наступного дня, тобто 01.04.2024 року, вона намагалась внести зміни в подану декларацію, проте система не передбачала можливості змінити тип декларації, а тому вона в системі заповнила та подала щорічну декларацію особи, у повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. Вказала, що немала умислу на приховування своїх доходів, проте через погане самопочуття, допустила зазначене у протоколі правопорушення, при цьому визнає свою провину та у вчиненому розкаюється.
На підтвердження своїх пояснень, ОСОБА_1 надала копію декларації при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави, яка була подана 31.03.2024 року о 21 год. 04 хв. Також, факт помилкової подачі 31.03.2025 року даної декларації підтверджується наявними у справі відомостями щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період 01.01.2024 - 02.04.2024.
Суд, при розгляді справи враховує надані ОСОБА_1 пояснення щодо несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік, разом з цим, оцінивши вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. Прострочення подання декларації складає лічені дні.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, зокрема те, що від дій ОСОБА_1 не завдано збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам, незначною тривалістю правопорушення (фактично 1 день), відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, дані про особу ОСОБА_1 , яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, має сім'ю, на утриманні якої перебуває малолітня донька, яка свою провину визнала повністю, сприяла встановленню істини у справі, наміру приховувати свій майновий стан не мала, щиро кається у вчиненому, із врахуванням встановленого, суд в даному випадку вважає доцільним, згідно ст. 22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст.172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284, 294 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП та в силу малозначності вчиненого правопорушення звільнити її від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницькоїобласті.
Суддя: