Справа № 676/5407/25
Провадження № 3/676/1961/25
24 жовтня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Шульга К. М., розглянувши матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
за частиною 4 статті 130, статтею 124, статтею 122-4 КУпАП,
23.07.2025 уповноваженою особою Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №389726, з якого вбачається, що 12.07.2025 о 19.50 год. в с. Врублівці по вул. Шевченка, 13 водій ОСОБА_1 .? керуючи мопедом ЛМЗ-3.160 без д.н.з., під час об'їзду транспортного засобу ЗАЗ-FORZA д.н.з. НОМЕР_1 , не врахувала дорожньої обстановки, не дотрималася безпечного бокового інтервалу, що призвело до наїзду на транспортний засіб, що стоїть. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, травмованих немає. Своїми діями порушила пункт 13.3 Правил дорожнього руху, скоїла правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП.
Крім того, 23.07.2025 уповноваженою особою Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №389741, з якого вбачається, що 12.07.2025 о 19.50 год. в с. Врублівці по вул. Шевченка, 13 водій ОСОБА_1 керуючи мопедом ЛМЗ-3.160 без д.н.з., скоївши ДТП, а саме здійснивши наїзд на транспортний засіб, що стояв ЗАЗ-FORZA д.н.з. НОМЕР_1 , залишила місце дорожньо-транспортної пригоди, чим порушила пункт 2.10 Правил дорожнього руху, скоїла правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 122-4 КУпАП.
Крім того, 23.07.2025 уповноваженою особою Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №389680, з якого вбачається, що 12.07.2025 о 19.50 год. в с. Врублівці по вул. Шевченка, 13 водій ОСОБА_1 керувала мопедом ЛМЗ-3.160 без д.н.з., будучи учасником ДТП за участі керованого нею мопеда та автомобіля ЗАЗ-FORZA д.н.з. НОМЕР_1 , самовільно до проведення уповноваженою особою огляду на стан алкогольного сп'яніння або прийняття рішення про звільнення від проведення огляду, вжила алкоголь. Стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 встановлено за допомогою приладу Drager Alcotest 6820 ARHK-0553, тест №2607, результат - 1,43‰, з яким остання погодилась, чим порушила вимоги пункту 2.10.є Правил дорожнього руху, скоїла правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 4 статті 130 КУпАП.
На підставі статті 36 КУпАП провадження об'єднано, оскільки вказані матеріали складені відносно однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 277-2 КУпАП передбачено, що повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в які зазначаються дата і місце розгляду справи.
Належним повідомленням особи про час і місце розгляду справи є відправлення рекомендованого листа. Неналежне повідомлення особи може призвести не тільки до порушення її права на справедливий суд, а і стати підставою для безумовного скасування рішення суду.
В судові засідання ОСОБА_1 не з'являлася, як вбачається з довідок Укрпошти судові повістки повернулися до суду у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою, у зв'язку з чим на адресу Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області були спрямовані листи від 29.09.2025, 10.10.2025 про забезпечення явки особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судове засідання.
З отриманої відповіді Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області вбачається, що неможливо виконати примусовий привід ОСОБА_1 , у зв'язку із тим, що за адресою проживання її виявлено не було.
При цьому, відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення та рапортів поліцейських від 12.07.2025 адресою місця проживання ОСОБА_1 вказано АДРЕСА_1 .
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 §1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак Суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати статті 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою.
У зв'язку із цим, розгляд справи за відсутності учасника процесу, щодо якого немає відомостей про вручення йому судової повістки є порушенням статті 129 Конституції України та статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Судом вживались заходи для належного повідомлення ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи, а саме спрямовувалися судові повістки на адресу проживання, вказану в протоколі, так як інших методів зв'язку у протоколі вказано не було.
За таких обставин не можна вважати, що суд належним чином повідомив ОСОБА_1 про дату, час і місце судового засідання.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, докази належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату, час і місце судового засідання відсутні.
Таким чином, вжити передбачених законом заходів з метою інформування особи про час і місце розгляду справи не можливо, оскільки у протоколі вказана адреса, за якою особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не проживає.
Враховуючи, що складення та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а вказані вище недоліки та неповнота перешкоджають об'єктивному, всебічному та повному розгляду справи та прийняттю законного рішення з дотриманням прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в у Хмельницькій області для доопрацювання, а саме встановлення місця проживання/перебування ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 38, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за частиною 4 статті 130, статтею 124, статтею 122-4 КУпАП повернути до Батальйону патрульної поліції з обслуговування Кам'янець-Подільського району УПП в у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя К. М. Шульга