Єдиний унікальний номер №333/7823/25
Провадження №3/333/2876/25
Іменем України
22 жовтня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Піх Ю.Р., за участю секретарки судового засідання Пузанової А.В., прокурорки Ляленко О.Л., особи відносно, якої складено адміністративний протокол ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи що надійшли з Запорізького управління Національної поліції України департаменту внутрішньої безпеки щодо притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
21.08.2025 в провадження судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя Піха Ю.Р. надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №31 від 19.08.2025 встановлено, що відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу зазначену у пунктах «а», "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до І квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно до п.п. 1,2 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів податкової звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених п.п. 1 п. 1 вказаного закону.
Проте, 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», згідно якого особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначенїія порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
09.11.2020 ОСОБА_1 , прийнято на службу в поліцію за конкурсом та наказом № 836 о/с Департаменту патрульної поліції НП України призначено на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Запорізькій області.
09.11.2020 ОСОБА_1 прийняв присягу на вірність українському народові, дотримуватись Конституції та Законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
15.04.2021 наказом Департаменту патрульної поліції НП України №318 о/с рядового поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Запорізькій області, відповідно до пункту 5 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через службову невідповідність), звільнено зі служби в поліції з 21.04.2021.
Перед звільненням зі служби в поліції до ОСОБА_1 доводились вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та під особистий підпис ознайомлювався: із рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які с суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби/роботи від 12.04.2021.
Вказане підтверджується матеріалами з особової справи ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Враховуючи вищевказане, з моменту набрання чинності Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023, у ОСОБА_1 виник обов'язок до 31.01.2024 подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подана 16.02.2024 о 12:12 годині та останній присвоєно унікальний ідентифікатор: 7b46f7ba-8bca-4aa8-9935-c9abl90f9fae, тобто несвоєчасно.
Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняв ОСОБА_1 у період часу з 20.04.2021 -17.02.2024.
Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 будучи особою, яка станом на 21.04.2021 припинила виконання обов'язків поліцейського взводу №1 роти 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП НП України, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, обов'язок подання декларації у якого настав до 12.10.2023, тобто до дати вступу Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", в порушення вимог п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції», 16.02.2024 тобто несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Відповідно до статті Закону № 1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З пояснень ОСОБА_1 встановлено, що у листопаді 2020 року його прийнято на службу в поліцію на посаду поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 1 УПП в Запорізькій області ДПП НП України. Після призначення на вказану посаду, під час проходження навчання в Криворізькій патрульній поліції, був звільнений зі служби в поліції з 21.04.2021 відповідно до пункту 5 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через службову невідповідність). Перед тим як прийняти присягу на вірність українському народові, а також перед призначенням на посаду до нього доводили вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а саме ознайомлювали із рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу, а також при звільненні зі служби/роботи. Після звільнення, функцій держави не виконував, тому про відновлене декларування відомо не було, інформування з даного приводу не отримував, адже номер телефону змінив після звільнення, а адреса реєстрації перебуває на тимчасово окупованій території. 16.02.2024 вже з порушенням строків він виконав свій обов'язок та подав щорічну декларацію за 2021 рік перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 . Свою провину визнає.
Належне інформування ОСОБА_1 підтверджується копією листа-нагадування з УПП в Запорізькій області від 19.12.2023 вих. № 26345/41/32/01-2023 про відновлене декларування та обов'язок подачі щорічних декларації, якекероване за адресою останнього, зазначеною за обліками ВКЗ УПП в Запорізькій області ДПП.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка 21.02.2021 припинила виконання обов'язків поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 1 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП І1П України, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та відповідно до підпункту «з» пункт 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, примітки до ст. 172й КУпАП с суб'єктом відповідальності за порушення вимог п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції», 16.02.2024 о 12:12 годині, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Зазначені дії кваліфіковані, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 факт вчинення правопорушення визнав та пояснив, що невчасно подав декларацію, однак вважає, що сплив строк притягнення його до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП.
Так, дійсно він подав декларацію 16.02.2024, однак вважає, що дана інформація була публічної, крім цього він 09 квітня 2024 року він звернувся до НАЗК з роз'ясненням, щодо пропущення ним строку подання декларації, оскільки він приймав участь у конкурсі на посаду поліцейського. Даний факт відомий був і МВС України, і те що відносно нього склали протокол лише у серпні 2025 року не його провина, а незлагодженість поліції між підрозділами.
Прокурор в судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності. Крім цього зазначила, що строку не сплив, оскільки початком обчислення строку є момент, коли зібрано, проаналізовано, звбрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, тобто шестимісячний строк повинен рахуватися з моменту складання протоколу, а саме 19.08.2025.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу зазначену у пунктах «а», "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до І квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.
Відповідно до п.п. 1,2 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів податкової звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених п.п. 1 п. 1 вказаного закону.
Проте, 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», згідно якого особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначенїія порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини. Доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП України підтверджена матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 19.08.2025 за №31, в якому в повній мірі викладено суть адміністративного правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік;
- копією щорічної декларації ОСОБА_1 за 2021 рік;
- копією витягу про призначення на посаду патрульного поліцейського ОСОБА_1 та подальшого звільнення зі служби;;
- копією біографічної довідки;
- копією рекомендацій про дотримання ОСОБА_1 окремих обмежень передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби;
- копією листа з нагадуванням про відновлення декларування.
Відповідно до вимог п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Враховуючи вищевказане, з моменту набрання чинності Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023, у ОСОБА_1 виник обов'язок до 31.01.2024 подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подана 16.02.2024 о 12:12 годині та останній присвоєно унікальний ідентифікатор: 7b46f7ba-8bca-4aa8-9935-c9abl90f9fae, тобто несвоєчасно.
Викладене вище свідчить про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно положень ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51,212-15,212-21цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Протокол про адміністративне правопорушення №31 складений 19 серпня 2025 року. Як було встановлено судом, під час розгляду справи, 09 квітня 2024 року відкрито, публічно звернувся до НАЗК з листом щодо роз'яснення йому за несвоєчасне подання декларації за 2021 рік, оскільки він претендує на посаду поліцейського та чи має він право дальше приймати участь у конкурсі.
З пояснень старшої оперуповноваженої Запорізького управління Департаменту внутрішньої безпеки НП України ОСОБА_2 , які вона надала суду, вбачається, що вона працює в департаменті внутрішньої безпеки, в повноваженнях якого входить виявляти скоєні правопорушення в сфері корупції. В управлінні патрульної поліції в Запорізькій області, де колись працював ОСОБА_1 , є свій департамент, в цьому департаменті є своє управління протидії корупції. Це їхній обов'язок постійно моніторити декларації, а не її компетенція. З цього випливає, що один орган не володіє даними іншого органу.
На початку 2025 року нам надійшли списки звільнених осіб з проміжком 2021-2024 роки включно. Це зроблено для самостійного виявлення порушення строків. ОСОБА_1 має реєстрацію на ТОТ, тому вони встановлюють чи дійсно цей номер перебуває у абонента або нинішню адресу місця поживання. Якщо всі можливості вичерпані та особа не встановлена, вони розміщують дані в систему АРМОР, що особа потребує доставлення до Запорізького управління. В базах не було актуальної адреси ОСОБА_1 , тільки місце його реєстрації. Тому він в системі АРМОР, його зупинили на вулиці перевірити документи. Я його опитала, встановила причину несвоєчасного подання декларації.
УПП не уповноважені складати протоколи, уповноважений Департамент внутрішньої безпеки. ГУНП В Запорізькій області постійно моніторить, але їй прийшло повідомлення в тому числі на ОСОБА_1 тільки станом на початок квітня 2025 року приходять повідомлення за порушення початку 2024 року. НАЗК це не один вектор направлення у них.
Якби ОСОБА_1 сказав їй, підчас опитування, що він зв'язувався з НАЗК, то вона б додала ці матеріали до справи. Їй про цей факт не було відомо. Особа тільки звернулася до УПП, та надалі процедурою відновлення не займалася. Він тільки зараз повідомляє, що у 2024 року мав намір поновитися на посаді патрульного поліцейського.
Тому вона вважає, що протокол складено вчасно 19 серпня 2025 року, тобто з моменту вияснення всіх обставин вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
З наявних обставин справи суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення складений за спливом майже півтора року після виявлення уповноваженою службовою особою інформації про факт такого несвоєчасного подання. Зволікання з проведенням ефективної адміністративної перевірки та зі складанням протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не може бути підставою для штучного продовження строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Під час розгляду даного адміністративного матеріалу суд також враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09.01.2013 у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (Stubbings and Others v. the United Kingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Дотримання строків давності притягнення до відповідальності є невід'ємною складовою права на справедливий суд, гарантованою ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод.
Таким чином, строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ст.38КУпАП сплив станом на день розгляду протоколу.
Керуючись ст.ст.38, 172-6,221,252,283-284 КУпАП, ч. 1ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Постанова може бути оскаржена, на підставі ст. 294 КУпАП, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу протягом десяті днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду.
Суддя Ю.Р. Піх