Справа № 522/22202/25
Провадження № 3/522/7637/25
28 жовтня 2025 року місто Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ляшко О.П., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 1 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
27 вересня 2025 року приблизно о 05:00 год. перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинила економічне домашнє насильство, що виразилось погрозах, позбавлення житла свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим завдала психічну шкоду малолітньому сину, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, 27 вересня 2025 року приблизно о 02:45 год. за адресою АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків по догляду за своїм малолітнім сином гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який залишився вдома без нагляду дорослих, за що відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
За викладених обставин наявні достатні підстави для розгляду адміністративних матеріалів в одному провадженні.
Допитана в судовому засіданні, ОСОБА_1 визнала свою винуватість в інкримінованих їй правопорушеннях і повністю підтвердила обставини справ, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, не заперечуючи наявних у справі доказів.
Розглянувши протоколи про адміністративне правопорушення, дослідив матеріали справ, суд вважає, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до положень ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Дослідженні судом докази, зокрема відомості, що наведені в протоколі серії ВАД №462324 від 27.09.2025 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , рапорта інспектора поліції, форма оцінки ризиків (згідно якого рівень небезпеки середній), копія особистих документів, копія письмових пояснень ОСОБА_1 , свідчать про те, що в розумінні ст. 251 КУпАП, вони є належними, допустимими та такими, що дають можливість суду прийняти рішення щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, дослідженні судом докази, зокрема відомості, що наведені в протоколі серії ВАД №462334 від 27.09.2025 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 , рапорт інспектора поліції, копії паспорту свідоцтва про народження, копія письмових пояснень ОСОБА_1 , свідчать про те, що в розумінні ст. 251 КУпАП, вони є належними, допустимими та такими, що дають можливість суду прийняти рішення щодо винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Таким чином з викладеного слідує, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП повністю доведена зібраними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, з урахуванням, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП одночасно розглядаються Приморським районним судом м. Одеси, суд вважає за необхідне об'єднати їх в одне провадження та накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
З урахуванням обставин даної справи, згідно вимог ст. 33 КУпАП, враховуючи тяжкість і характер вчиненого правопорушення, дані про ocoбу правопорушника, його майновий стан та ступінь вини, обставину, що пом'якшує відповідальність, щире розкаяння, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 стягнення у вигляді штрафу.
Окрім цього, суд не вбачає підстав для направлення ОСОБА_1 у порядку ст. 39-1 КУпАП на проходження програми для кривдників, відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, а також, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку з винесенням постанови про накладання адміністративного стягнення, на порушника покладається обов'язок сплати судового збору, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 гривень 60 копійок /шістсот п'ять/ гривень 60 копійок на користь держави.
Водночас ОСОБА_1 є одинокою матірю, яка має дитину віком до чотирнадцяти років, а тому, у відповідності до пункту ''в'' частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір", її слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 40-1, 173-2, 184, 245, 247, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Справи про адміністративні правопорушення №522/22202/25 (провадження №3/522/7637/25) та №522/22202/25 (провадження №3/522/7638/25) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 КУпАП об'єднати в одне провадження, та присвоїти об'єднаній справі №522/22202/25, провадження №3/522/7637/25
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винною у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-2, ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення за більш серйозне правопорушення з числа вчинених за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 30 / тридцяти / неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у сумі 510 /п'ятсот десять/ гривень 00 копійок.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу не пізніше трьох робочих днів після закінчення вказаного строку, має бути наданий (надісланий) правопорушником до суду.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Приморського районного суду м. Одеси протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.П. Ляшко