Постанова від 20.06.2025 по справі 760/10259/25

Справа №760/10259/25 3/760/3729/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року суддя Солом'янського районного суду міста Києва Вишняк М.В., при секретарі Литвин Т.С., за участі прокурора Шкурпело Р.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Києві матеріали про адміністративні правопорушення, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця см. Кіровоград, громадянина України, з вищою освітою, одружений, не працює, пенсіонер, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , на підставі наказу від 08.11.2016 року № 101 Державної служби України з надзвичайних ситуацій, призначений на посаду головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС.

Наказом ДСНС від 09.12.2016 № 109 ОСОБА_1 присвоєно четвертий ранг державного службовця.

Згідно пункту 3 частини 2 статті 6 Закону України «Про держави) службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорії «А» і «Б» віднесено до посад категорії «В» державної служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно зі ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державним орган, інший суб'єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Таким чином, головний спеціаліст відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та суб'єктом відповідальності відповідно до Примітки до ст. 172-6 КУпАП, і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

У відповідності з п. 15 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до наказу ДСНС від 02.02.2023 №10 ОСОБА_1 , державного службовця 4 рангу, головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС звільнено відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» з 02.02.2023 у зв'язку із скороченням чисельності або штату державних службовців.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

На виконання вище зазначених вимог, головний спеціаліст відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації ДСНС ОСОБА_1 , як особа, яка припинила 02.02.2023 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, не пізніше 31.03.2024.

Однак, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи 4 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби, та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 та абз. 1 п. 2-7 розділу XIII Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав 01.02.2024 о 12 годині 42 хвилині шляхом заповнення на офіційному веб-сайгі Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

Крім того, ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування па надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи 4 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, 02.04.2024 року о 13год. 40хв., без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування щорічну за 2023 рік, чим порушив вимоги абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування па надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи 4 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, 21.02.2024 року, без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність, за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину визнав у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та зазначив, що причиною несвоєчасного подання декларацій стало те, що він не знав про необхідність подання цих декларацій у термін до 31.01.2024 та 31.03.2024 року, вважав, що процес декларування відтерміновано до завершення війни, не слідив за змінами в законодавстві, оскільки його стан здоров'я сильно погіршився та він постійно перебував на лікуванні.

Також ОСОБА_1 зазначив, що в його діях не було злого умислу, недбалості чи безвідповідальності, як колишнього державного службовця щодо обов'язку подання щорічних декларацій за попередні роки та декларацій при звільненні, тому просив врахувати вказані обставини та закрити провадження у справі, у зв'язку з його малозначністю.

В судовому засіданні прокурор відділу Офісу Генерального прокурора Шкурпело Р.В. просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, пов'язаного із корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , доводи прокурора Шкурпело Р.В., дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 52, № 53, № 54 від 11.04.2025року, витяги з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо загальних відомостей про суб'єкта декларування ОСОБА_1 та поданих ним до Реєстру документів, витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування стосовно послідовності дій, які вчиняв ОСОБА_1 та інші докази, суд приходить до наступного.

Стаття 129 Конституції України передбачає, що розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що о рган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування на надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, маючи 4 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби, та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1ст. З Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 та абз. 1 п. 2-7 розділу XIII Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав 01.02.2024 о 12 годині 42 хвилині шляхом заповнення на офіційному веб-сайгі Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік, а також ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді головного спеціаліста відділу організації служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту управління організації пожежно-рятувальних робіт, служби та підготовки підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Департаменту реагування па надзвичайні ситуації Державної служби України з надзвичайних ситуацій, та будучи суб'єктом згідно примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, 02.04.2024 року о 13год. 40хв., без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування щорічну за 2023 рік, а також несвоєчасно, 21.02.2024 року, без поважних причин подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, порушив вимоги статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, його вік, стан його здоров'я (хворіє на ряд захворювань: стабільну стенокардію напруги, ІІ ФК, дифузний кардіосклероз, недостатність МК І ст., ТК І ст., АВ блокада І ст., пароксизмальна форма фібриляції передсердь, остеохондроз шийного відділу хребта, ускладнений протрузіями на рівні С3-С6, кісти обох нирок), відсутність шкоди, заподіяної інтересам окремих громадян, держави чи суспільства внаслідок вчинення правопорушення, а також відсутність заборон щодо застосування ст. 22 КУпАП, суд вважає необхідним, на підставі ст. 22 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням, а провадження в цій частині, відповідно до вимог п. 3 ст. 284 КУпАП закрити.

Керуючись ст.ст. 22, 23, 172-6 ч. 1, 221, 283-284, 287-291 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, обмежитися усним зауваженням, а провадження в справі закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: М.В. Вишняк