Постанова від 28.10.2025 по справі 320/8377/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року

м. Київ

справа № 320/8377/24

адміністративне провадження № К/990/23169/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Чиркіна С.М. та Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Бужак Н. П., суддів: Кобаля М.І., Ключковича В.Ю.),

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

1. У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі - скаржник, позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Управління, відповідач), в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 лютого 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 (далі - постанова КМУ №713);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ №713, починаючи з 01 лютого 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження у виплаті пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2024 року максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з урахуванням основного її розміру 80% грошового забезпечення, починаючи з 01 лютого 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII). У зв'язку із прийняттям постанови КМУ №713 йому до розміру пенсії установлено щомісячну доплату 2000 гривень. У подальшому, у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення в іншій адміністративній справі, виплату передбаченої названою постановою Уряду доплати до пенсії припинено. Посилаючись на те, що попередній перерахунок пенсії проведений з метою усунення порушеного права на належне пенсійне забезпечення та непов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, позивач вказує на неправомірність дій відповідача у скасуванні набутого права пенсіонера на підвищення до пенсії, передбаченого зазначеною постановою. Також посилається на те, що відповідач обмежив його пенсію десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01 лютого 2024 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ №713.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713, починаючи з 01 лютого 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження у виплаті пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2024 року максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з урахуванням основного розміру 80% грошового забезпечення, починаючи з 01 лютого 2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позову відмовлено.

4. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, не є перерахунком у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, а тому не виключає права позивача на отримання щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень, передбаченої постановою КМУ №713. Крім того, обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами є протиправним, оскільки такі обмеження визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, яким скасовано положення частини сьомої статті 43 Закону України №2262-ХІІ, а також Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року №7-р(ІІ)/2022, яким визнано неконституційними приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI у частині поширення обмеження максимального розміру пенсій на осіб, пенсійне забезпечення яких здійснюється відповідно до Закону №2262-ХІІ.

5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року скасовано рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправними дій, зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн і ухвалено в цій частині нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

6. Відмовляючи в частині позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача пов'язаний зі зростанням складових грошового забезпечення, а тому здійснення останнього виключає наявність у позивача права на щомісячну доплату в розмірі 2000 гривень, передбачену постановою КМУ №713.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року і залишити в силі рішення суду першої інстанції.

8. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення постанови КМУ №713 та не врахував при ухваленні оскаржуваних судових рішень висновки Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 та від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22, у зв'язку із чим дійшов необґрунтованих висновків про відсутність підстав для виплати позивачу щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, передбаченої постановою КМУ №713, оскільки позивачу вже здійснено перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

9. На думку позивача, перерахунок пенсії, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому вважає, що він має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

10. У касаційній скарзі позивач також наводить висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, у якому при вирішенні аналогічних правовідносин, Суд дійшов висновку про наявність у особи права на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713, вказавши, що перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

11. Касаційна скарга надійшла до Суду 30 травня 2025 року.

12. Ухвалою Верховного Суду від 17 червня 2025 року відкрито касаційне провадження у справі № 320/8377/24, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.

13. Ухвалою Верховного Суду від 27 жовтня 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 28 жовтня 2025 року.

14. При розгляді цієї справи в касаційному порядку учасниками справи клопотань заявлено не було.

Позиція інших учасників справи

15. Від учасників справи відзиву на касаційну скаргу не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду рішень судів попередніх інстанцій. При цьому колегія суддів зазначає, що копія ухвали Верховного Суду про відкриття касаційного провадження, згідно даних про доставку в Електронний кабінет, вручена Управлінню 18 червня 2025 року о 21:17.

Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

16. Суди попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановили, що ОСОБА_1 є громадянином України, перебуває на обліку в Управлінні, як отримувач пенсії відповідно до Закону №2262-XII.

17. З 01 липня 2021 року на підставі постанови КМУ №713 позивачу було встановлено доплату до пенсії в розмірі 2000 гривень.

18. На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28 жовтня 2021 року №2/3/1/5849, починаючи з 01 квітня 2019 року.

19. Після вказаного перерахунку пенсії, проведеного на виконання згаданого вище судового рішення, відповідно до наданих витягів з пенсійної справи позивача та листів відповідача, нарахування доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 з 01 лютого 2024 року не проводиться.

20. 25 січня 2024 року представник позивача звернувся до Управління з заявою про поновлення виплати щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 гривень відповідно до постанови КМУ №713 від 14 липня 2021 року з моменту її припинення.

21. Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 30 січня 2024 року №1000-0203-8/18168 за результатом розгляду звернення представника позивача повідомлено про відсутність підстав для поновлення виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови КМУ №713.

22. Також відповідно до наявних в матеріалах адміністративного провадження витягів з пенсійної справи ОСОБА_1 , розмір пенсії станом на лютий 2024 року до виплати становить 20 930 гривень 00 копійок, при цьому загальний розмір пенсії становить 24 010 гривень 85 копійок, що, в свою чергу, як зазначив позивач, підтверджує факт обмеження пенсійної виплати.

23. 18 січня 2024 року представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про виплату пенсії на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22 без обмеження максимальним розміром.

24. Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 24 січня 2024 року №1000-0219-8/15232 за результатом розгляду звернення представника позивача повідомлено про відсутність підстав для виплати пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка висновків судів попередніх інстанцій і доводів учасників справи

25. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначені статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

26. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

27. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

28. Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме - бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

29. Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року не відповідає, а викладені у касаційній скарзі доводи є обґрунтованими з огляду на таке.

30. Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

31. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

32. Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

33. Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.

34. Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

35. Стаття 3 Конституції України проголошує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

36. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

37. Ця норма є об'єктивним продовженням задекларованого в статті 1 Конституції України її статусу як соціальної та правової держави.

38. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

39. За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

40. Так, пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.

41. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон №2262-XII.

42. Згідно статті 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

43. Відповідно до частини четвертої статті 63 цього ж Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

44. З метою поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України 14 липня 2021 року прийняв постанову КМУ №713.

45. За змістом пункту 1 постанови КМУ №713 з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII станом на 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII.

46. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

47. Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника» від 24 березня 2022 року № 2146-IX), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

48. Суд також зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проєкту постанови КМУ №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

49. Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій залежно від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2000,00-2700 грн.

50. Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України з 01 липня 2021 року особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія відповідним особам переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року. Тобто такі доплати є тимчасовими.

51. Отже, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 цієї постанови є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правового акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка була підставою для ухвалення постанови КМУ №713, а саме зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

52. Іншими словами, доплати до пенсій (розмір яких обчислювався з прожиткового мінімуму станом на 01 березня 2018 року), передбачені постановою КМУ №713, здійснювалися тимчасово до перерахунку відповідних пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), зокрема через підвищення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на відповідний рік відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - постанова КМУ № 704) в редакції з 29 січня 2020 року.

53. За аналогічних правовідносин, здійснивши аналіз пункту 1 постанови КМУ №713 у сукупності з приписами статті 63 Закону №2262-XII, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі №400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року, дійшов таких висновків:

«з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-XII до 01 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначено (поновлена) після 01 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн;

доплата, визначена цією постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку з прийняттям після 01 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правового акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону №2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 01 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно-правовий акт був прийнятий до 01 березня 2018 року або після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 01 березня 2018 року;

метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;

виплата щомісячної доплати в розмірі 2000 грн не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 01 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону №2262-XII, і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;

якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 01 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло до 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її припинення;

водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 01 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 01 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000 грн чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку)».

54. Зі встановлених судами попередніх інстанцій обставин вбачається, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28 жовтня 2021 року №2/3/1/5849, починаючи з 01 квітня 2019 року. Ухвалюючи рішення від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22, суд наголосив, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відновлення дії правового регулювання, яке існувало до внесення змін пунктами 1, 2 постанови КМУ №103, які були визнані нечинними рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі №826/3858/18.

55. В контексті спору, що виник у цій справі Суд звертає увагу, що у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 Суд зазначив, що перерахунок, вчинений у зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним і скасовано п. 3 постанови КМУ №103, є виконанням судового рішення, спрямованим на відновлення правового регулювання, яке існувало до прийняття постанови КМУ №103, а тому він не може вважатися перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії у розумінні статті 63 Закону №2262-XII, що виключає право особи на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до пункту 1 постанови КМУ №713.

56. Враховуючи зазначену позицію, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії може мати різну правову природу залежно від підстав, на яких він здійснений. Якщо такий перерахунок проведено на виконання судового рішення, ухваленого у зв'язку з визнанням протиправним і скасуванням положень постанови КМУ № 103, він має на меті усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який виникло до 01 березня 2018 року.

57. Повертаючись до вирішення спірних правовідносин, колегія суддів наголошує, що перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22 з 01 квітня 2019 року було проведено у зв'язку з визнанням нечинними положень постанови КМУ №103, які звузили зміст і обсяг права на належне пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

58. Такий перерахунок мав на меті усунення порушення права позивача на отримання пенсії, розрахованої із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, право на яку виникло до 01 березня 2018 року, а не зміну розміру пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму.

59. Враховуючи викладене, а також беручи до уваги висновки, викладені у рішенні від 16 грудня 2024 року у зразковій справі №400/6254/24, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2025 року з урахуванням позиції Верховного Суду, висловленої у постанові Верховного Суду від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22, Суд наголошує, що перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №320/2724/22, не може розцінюватися як перерахунок у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії у розумінні статті 63 Закону №2262-XII, оскільки він здійснений на підставі судового рішення, яким було відновлено дію правового регулювання, що існувало до внесення змін постановою КМУ №103, і мав на меті усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на який виникло до 01 березня 2018 року.

60. Отже, зазначений перерахунок не є підставою для нездійснення щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ №713, про що правильно вказав суд першої інстанції.

61. Водночас суд апеляційної інстанції, ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, помилково виходив з того, що перерахунок пенсії позивача проведено через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом про Державний бюджет на відповідний рік, що виключає здійснення щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ №713.

62. Зазначене свідчить про необхідність скасування оскаржуваної постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року із залишенням в силі рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року.

63. Згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

64. Відповідно до статті 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

65. Враховуючи викладене вище, Суд вважає, що висновки суду апеляційної інстанції є помилковими, тоді як висновки суду першої інстанції є законними та обґрунтованими.

66. У зв'язку із чим Суд доходить висновку, що рішенням суду апеляційної інстанції було скасоване рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону, тому постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року необхідно скасувати, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року - залишити в силі.

Висновки щодо розподілу судових витрат

67. Відповідно до частини шостої статті 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

68. Оскільки Верховний Суд не змінює судове рішення та не ухвалює нове, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року скасувати.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року залишити в силі.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач Я.О. Берназюк

Судді: С.М. Чиркін

В.М. Шарапа