Іменем України
23.10.2025 Справа №607/21495/25 Провадження №1-кс/607/6148/2025
м. Тернопіль
Слідча суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, ОСОБА_4 у режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської окружної прокуратури ОСОБА_5 , про тимчасовий доступ до речей і документів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023212050000103 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України,
16.10.2025 старший слідчий СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 звернулася до слідчої судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023212050000103 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що згідно з відкритими даними веб-сайту електронних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо закупівель електричної енергії ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) представниками комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Тернопільської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) прийняте рішення про проведення переговорної процедури закупівлі з учасником TOB « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо закупівлі - ДК 2015 - код 09310000-5 - електрична енергія в кількості 600000 кВт/год, місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: АДРЕСА_1 та щодо закупівлі ДК 2015-код 09310000-5- електрична енергія в кількості 600000 кВт/год, місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: АДРЕСА_2 , вартість обсягу становить 1527500,00 грн з ПДВ.
Так, закупівля № ІНФОРМАЦІЯ_5 проводилась за переговорною процедурою відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: якщо двічі відмінено процедуру відкритих торгів, у тому числі частково (за лотом), через відсутність достатньої кількості тендерних пропозицій, визначеної цим Законом.
За результатами переговорної процедури між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Тернопільської міської ради (Споживач) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Постачальник) укладений договір про постачання електричної енергії споживачу № 213 від 29.01.2021 (далі за текстом - Договір № 213 від 29.01.2021) на суму 1527500,00 грн з ПДВ (обсяг постачання електроенергії - 650 тис. кВт/год, ціна електроенергії - 1,96 грн без ПДВ та 2,35 грн з ПДВ за 1 кВт/год).
У подальшому між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Тернопільської міської ради та TOB « ІНФОРМАЦІЯ_4 » впродовж серпня - грудня 2021 року укладено кілька додаткових угод до Договору № 213 від 29.01.2021, якими неодноразово збільшено ціну електричної енергії, зокрема додаткові угоди № 2 від 27.08.2021, № 3 від 31.08.2021, № 4 від 29.09.2021, № 5 від 27.10.2021, № 6 від 15.11.2021, № 7 від 30.11.2021. Такі додаткові угоди укладені на підставі відомостей, які не встановлюють наявності факту коливання ціни на електроенергію.
Відповідно до довідки (висновку) ІНФОРМАЦІЯ_6 від 03.01.2024 під час проведення перевірки встановлено порушення норм чинного законодавства при внесенні змін до істотних умов Договору № 213 від 29.01.2021, укладеного між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Тернопільської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в частині збільшення ціни за одиницю товару без належного документального підтвердження наявності коливання ціни на електричну енергію як на момент укладення договору (з урахуванням внесених раніше змін до нього) до моменту звернення до відповідних органів, так і на момент підписання додаткових угод, що призвело до зайвих витрат бюджетних коштів на суму 206215,73 грн, чим завдано збитків бюджету на вказану суму.
Так, на запит прокурора № 50-89-7565ВИХ-25 від 12.09.2025 щодо надання копій моніторингу ринку функціонування оптового та роздрібного ринку електричної енергії за 1-4 квартали 2021 року, ІНФОРМАЦІЯ_7 , надала відповідь № 10855/12.3/7 від 17.09.2025, в якій зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді. Також у відповіді вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_8 надати необхідні копії документів у порядку та на умовах, передбачених законодавством.
Слідчий вказав, що для проведення повного та всебічного досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та дослідження усіх обставин справи виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, з можливістю виготовлення належним чином завірених їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , а саме до матеріалів моніторингу функціонування оптового та роздрібного ринку електричної енергії за 1-4 квартали 2021 року та форми звітності № 3, яку подавало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за 2021 рік до НКРЕКП.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримала з підстав, викладених у клопотанні, та просила клопотання задовольнити. Щодо доводів представника ІНФОРМАЦІЯ_8 про те, що документи, про доступ до яких клопоче слідчий, є документами для службового користування, оскільки містять інформацію щодо об'єктів критичної інфраструктури, зазначила, що на документи та інформацію, здобуті під час досудового розслідування, розповсюджується таємниця досудового розслідування.
У судовому засіданні представник ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_4 заперечувала проти задоволення клопотання. Зазначила, що інформація щодо моніторингу функціонування оптового та роздрібного ринку електричної енергії за 1-4 квартали 2021 року є значною за обсягом та містить відомості стосовно усіх підприємств, які здійснюють електропостачання та належать до критичної інфраструктури, що унеможливлює надання такої інформації. Крім цього, така інформація є інформацією для службового користування та є обмеженою щодо розголошення в умовах воєнного стану, що підтверджується наказом НКРЕКП № 65-од від 15.09.2023, яким затверджений перелік відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування» в ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відтак з метою забезпечення суспільного інтересу просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши зміст клопотання та додані до нього документи, слідча суддя дійшла висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Частина 1 ст. 159 КПК України визначає, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів (ч. 1 ст. 160 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, Тернопільським РУП ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023212050000103 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України.
Так, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф «для службового користування». Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Поряд з цим наказом ІНФОРМАЦІЯ_7 , № 65-од від 15.09.2023 затверджений перелік відомостей, що становлять службову інформацію і яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування» в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Згідно з п. 3.2., 3.3. цього наказу до службової інформації віднесені відомості про об'єкти критичної інфраструктури, що подаються суб'єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та відомості щодо розташування та діяльності об'єктів критичної інфраструктури України, які містяться у листуванні, довідках, актах 3 перевірки, планах тощо, якщо вони не містяться у ЗВДТ (на період дії воєнного стану).
Заслухавши доводи слідчого та оцінивши матеріали клопотання, слідча суддя дійшла висновку, що слідчий не навів належних та достатніх доказів щодо необхідності витребування матеріалів моніторингу функціонування оптового та роздрібного ринку електричної енергії за 1-4 квартали 2021 року та не довів, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в інтереси національної безпеки, про який ідеться в клопотанні слідчого. Відтак слідча суддя погоджується з доводами представника ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо недоцільності розголошення такої інформації, оскільки шкода від її розголошення переважає суспільний інтерес, та вважає, що клопотання в цій частині є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Разом з тим з доданих до клопотання матеріалів кримінального провадження вбачається, що зазначені у клопотанні речі і документи, зокрема форма звітності № 3, яку подавало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за 2021 рік до НКРЕКП та які перебувають у володінні останньої, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому.
При цьому, враховуючи, що така інформація стосується лише ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », правомірність дій службових осіб якого розслідується у даному кримінальному провадженні, приймаючи до уваги, що на отримані слідчим речі і документи розповсюджується таємниця досудового розслідування, слідча суддя вважає, що у даному випадку відсутня сукупність вимог, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а відтак можливо надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у службовому користуванні ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відтак за наслідками судового розгляду слідча суддя дійшла висновку, що : 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий звернувся із цим клопотанням.
Також слідчий довів, що інформація, яка міститься у таких документах, не належить до охоронюваної законом таємниці.
За таких підстав слідча суддя доходить висновку, що клопотання у цій частині відповідає вимогам ст. 160, 162 КПК України, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідча суддя
Клопотання старшого слідчого СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023212050000103 від 01.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України, задовольнити частково.
Надати тимчасовий доступ старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_7 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_8 , старшому слідчому СВ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_9 до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю зробити їх копії, а саме до форми звітності № 3 за 2021 рік, яку подало Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
У іншій частині клопотання відмовити.
Встановити строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1