Ухвала від 28.10.2025 по справі 947/38159/25

Справа № 947/38159/25

Провадження № 1-кс/947/15899/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.10.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання слідчого СВ Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження відомості про яке 02.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025163010000071 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання слідчого СВ Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження відомості про яке 02.06.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025163010000071 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

У клопотанні сторона обвинувачення, з метою збереження речового доказу, запобіганню спробам пошкодження, перетворення, відчуження просить винести ухвалу про накладення арешту із забороною користування, розпорядження та відчуження на вилучені 10.10.2025 року, в період часу з 09:09 по 11:57 в ході проведення санкіонованого обшуку за адресою: м. Одеса, вул. Левітана 62 (службових кабінетів директора та головного бухгалтера КНП «ЦПМСД №4» ОМР) документи, які було поміщено до сейф-пакету №QYH0172405.

Прокурор надала заяву про розгляд клопотання без її участі, вимоги якого підтримала та просила задовольнити.

Власник майна у судове засідання не з'явився, про розгляд клопотання сповіщався належним чином, про причини неявки не повідомив.

Фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалося на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України.

Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ході судового розгляду встановлено, що слідчим відділом Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області 02.06.2025 розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025163010000071 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснює група прокурорів Київської окружної прокуратури міста Одеси.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на території міста Одеси, за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 62, здійснює свою діяльність Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 39051031 (далі - КНП «ЦПМСД № 4» OMP) відповідності до положень Статуту КНП «ЦПМСД № 4» ОМР, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.12.2021 № 835-VIII (далі - Статут), який був чинний під час проведення закупівлі, підприємство є закладом охорони здоров?я, який заснований на комунальній власності територіальної громади м. Одеси та створений для здійснення некомерційної господарської діяльності відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України (п.1.1. Статуту).

Засновником Підприємства є Одеська міська рада. Координацію діяльності Підприємства здійснює уповноважений орган - Департамент охорони здоров?я Одеської міської ради (п.1.2. Статуту) Підприємство є правонаступником Комунальної установи «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» (п.1.3. Статуту).

Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та органах Державної казначейської служби України, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, бланки та штампи, необхідні для організації своєї роботи (п.1.4. Статуту). Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку (п.1.5. Статуту).

Підприємство є неприбутковим (п.1.6. Статуту). Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами та інструкціями Міністерства охорони здоров?я України, нормативними актами інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради, розпорядженнями міського голови, наказами У повноваженого органу та цим статутом (п.1.8. Статуту).

Підприємство створене з метою реалізації державної політики у сфері охорони здоров?я шляхом надання первинної медичної допомоги населенню, а також вжиття заходів з профілактики захворювань населення та підтримки громадського здоров'я (п.31. Статуту). Право першого підпису на фінансових документах має директор Підприємства, а право другого підпису - головний бухгалтер Підприємства (п. 5.5.).

Директор Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за дотримання порядку ведення і достовірність обліку та бухгалтерської і статистичної звітності (п. 5.6.). Наказом директора КНП «ЦПМСД № 4» ОМР від 01.10.2018 № 2-к «Про прийняття на роботу» ОСОБА_5 було прийнято на посаду головного бухгалтера з 01.10.2018 року, яку вона обіймає по теперішній час.

Також, наказом директора КНП «ЦПМСД № 4» OMP від 22.09.2022 № 83/3 «Про визначення уповноважених осіб та затвердження Положення про уповноважених осіб КНП «ЦПМСД № 4» ОМР» ОСОБА_5 було призначено уповноваженою особою із закупівель товарів, робіт і послуг, якщо вартість предмета закупівель становить 200 тис. грн. і більше. У відповідності до п. 4.3. зазначеного Положення про уповноважених осіб КНП «ЦПМСД № 4» ОМР, уповноважена особа несе персональну відповідальність у тому числі за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до Законів України та за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання. Згідно з п. 1.4. посадової інструкції головного бухгалтера ОСОБА_5 , затвердженої директором КНП «ЦПМСД № 4» ОМР 03.10.2022, головний бухгалтер керується діючим законодавством, наказами директора, постановами, рішеннями, інструкціями і розпорядженнями вищестоящих органів охорони здоров?я, або вищестоящих органів управління по підпорядкованості, а також цією інструкцією. Контролює правильність та своєчасність проведення розрахунків із бюджетом та діловими партнерами (п. 2.1.5. Інструкції). Контролює належне проведення розрахунків при оплаті товарів, робіт та послуг, відповідність перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених догорів (п. 2.2. Інструкції). За погодженням із керівником підприємства розраховується з кредиторами відповідно до договірних зобов?язань (п. 2.8. Інструкції). Підписує документи, які є підставою для перерахування податків і зборів (обов?язкових платежів), оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна, проведення інших господарських операцій (п. 2.9. Інструкції). Погоджує проекти договорів (контрактів) з контрагентами (п. 2.12. Інструкції).

Ураховуючи, що ОСОБА_5 обіймає постійну посаду головного бухгалтера комунального некомерційного підприємства «ЦІМСД № 4» ОМР, відповідно до положень Статуту та посадової інструкції здійснює організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, вона є службовою особою у розумінні ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України.

У відповідності до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», одним із основних принципів здійснення публічних закупівель є принцип максимальної економії та ефективності, що означає досягнення найбільш вигідного результату при витрачанні бюджетних коштів.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України, усі учасники бюджетного процесу зобов?язані дотримуватися принципу ефективності, який передбачає досягнення запланованого результату при використанні найменшого можливого обсягу бюджетних коштів.

Частиною першою статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником.

Відповідно до частини другої статті 44 Закону України «Про публічні закупівлі», за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.

Наказом директора КНП «ЦПМСД № 4» ОМР від 26.07.2024 № 67 затверджено склад комісії по закупівлі дороговартісної техніки та медичного обладнання до якої включено, зокрема, головного бухгалтера ОСОБА_5 .

Протоколом засідання комісії по закупівлі дороговартісної техніки та медичного обладнання від 03.10.2024 № 1 вирішено закупити для потреб ультразвукову діагностичну систему, членом комісії була у тому числі ОСОБА_5 .

Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою (план та оголошення закупівлі) від 20.11.2024 № 19 ( ОСОБА_5 ) вирішено оголосити та забезпечити проведення відкритих торгів з особливостями із закупівлі згідно коду класифікатора НК України ЄЗС ДК 021:2015-33110000-4 «Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини» НК 024:2019:40761 Загальноприйнята ультрозвукова система візуалізації Ультразвукова діагностична система».

Відповідно до протоколу уповноваженої особи від 20 листопада 2024 року № 19 ОСОБА_5 затверджено тендерну документацію по процедурі відкриті торги (з особливостями) на закупівлю «Код ДК 021:2015 33110000-4 « Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини» НК 024:2019:40761 Загальноприйнята ультрозвукова система візуалізації Ультразвукова діагностична система».

Додатком № 4 до вказаної Тендерної Документації затверджено проєкт договору про закупівлю товарів, пунктом 3.1. якого до загальної вартості договору включено ПДВ.

В електронній системі публічних закупівель «PROZORRO» 21 листопада 2024 за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-11-21-004997-a?oldVersion-true оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями «33110000-4 - Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини (Ультразвукова діагностична система)».

За результатами проведених торгів, протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою (з розгляду тендерних пропозицій та вибору переможця) від 02.12.2024 № 17 підписаним уповноваженою особою замовника КНП «ЦПМСД № 4» ОМР ОСОБА_5 , визнано доцільним прийняти пропозицію та виявити намір укласти договір з учасником - ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА».

За результатами проведеної закупівлі з ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» укладено договір № 225-ЦН від 09.12.2024 на загальну суму 3 500 000,0 гривень.

Предметом зазначеного договору є поставка Замовнику медичного обладнання - ультразвукова діагностична система (відповідно до специфікації до договору - ультразвукова діагностична система Versana Premier) за ціною З 500 000, 00 грн у тому числі ПДВ в сумі 228 971,96 грн.

Згідно з видатковою накладною № ЛО002431 від 11.12.2024, договором поставки № 225-ЦН від 09.12.2024 та банківською випискою по особовому рахунку КНП «ЦПМСД № 4» Одеської міської ради за 11.12.2024, встановлено, що ТОВ «СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» здійснило постачання медичного обладнання - ультразвукової діагностичної системи Versana загальною вартістю 3 500 000,00 грн у тому числі ПДВ в сумі 228 971,96 грн, яке було фактично отримане та оплачено КНП «ЦПМСД №4» ОМР.

Крім того, зазначена сума у повному обсязі надійшла на рахунок постачальника 11.12.2024 року, що підтверджується відповідною банківською випискою. Таким чином, фактичне постачання товару та його оплата підтверджуються первинними бухгалтерськими документами та фінансовими документами.

Як вбачається з умов договору до вартості товару включено, у тому числі, податок на додану вартість, що є неправомірним з огляду на наступне.

Так, у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти У країни Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України введено воєнний стан, який затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні».

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2120-IX, який діє з 17 березня 2022 року, внесено певні зміни, які працюють протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану.

Так, відповідно до підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, що призначені для використання закладами охорони здоров?я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров?я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1447 (зі змінами) затверджено перелік лікарських засобів та медичних виробів, що ввозяться та постачаються на митну територію України під час воєнного стану (далі - Постанова №1447), в якому міститься, зокрема, апарат ультразвукової діагностики.

Відповідно до ст. 35-1 Основ законодавства України про охорону здоров?я первинна медична допомога - це медична допомога, що передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактичних заходів; направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому спеціалізованої медичної допомоги; надання невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров?я пацієнта, який не потребує екстреної, спеціалізованої медичної допомоги.

У відповідності до ст. 35-4 Основ законодавства України про охорону здоров?я паліативна допомога - це комплекс заходів, спрямованих на покращення якості життя пацієнтів усіх вікових категорій та членів їхніх родин, які зіткнулися з проблемами, пов?язаними із захворюваннями, що загрожують життю. Такий комплекс передбачає заходи щодо запобігання та полегшення страждань пацієнта через ранню ідентифікацію та оцінку симптомів, полегшення болю та подолання інших фізичних, психосоціальних і духовних проблем.

Пунктом 1 наказу Міністерства охорони здоров?я України від 25.09.2022 № 379 керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров?я наказано організувати роботу всіх закладів охорони здоров?я, які перебувають в сфері управління, для забезпечення безвідмовного надання медичної допомоги усім постраждалим та пораненим у цілодобовому режимі.

Отже, як первинна, так і паліативна медична допомога можуть надаватись в тому числі і особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров?я.

Внаслідок невірного застосування підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України головним бухгалтером КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» включено ПДВ у ціну договору.

Посада головного бухгалтера КНП «ЦІМСД № 4» ОМР передбачає ведення бухгалтерського обліку, контроль за законністю фінансово-господарських операцій, зокрема в частині витрачання бюджетних коштів. 3 огляду на це, ОСОБА_5 виконує функції, притаманні службовій особі, та несе юридичну відповідальність за їх неналежне виконання.

Досудовим розслідуванням встановлено, що на території м. Одеси, за адресою: вул. Левітана, 62, здійснює свою діяльність КНП «ЦГМСД № 4» ОМР (код ЄДРПОУ 39051031).

Відповідно до Статуту Підприємства, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 08.12.2021 № 835-VIII, воно є неприбутковим закладом охорони здоров?я, заснованим на комунальній власності, з правом самостійного ведення фінансово-господарської діяльності, має самостійний баланс, рахунки, печатку, штампи.

Згідно зі Статутом, директор підприємства є його керівником, а головний бухгалтер здійснює бухгалтерський облік, контроль за витрачанням коштів, перевірку відповідності первинних документів чинному законодавству, їх правильність і обґрунтованість, зокрема під час виконання бюджетних програм.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема статей 5, 11, 44, усі закупівлі здійснюються з дотриманням принципів максимальної економії та ефективності. Законодавством про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні передбачено обов?язок головного бухгалтера забезпечити дотримання фінансової дисципліни.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України № 1447 від 27.12.2022 затверджено перелік медичних виробів, які підлягають звільненню від ПДВ на період дії воєнного стану. До цього переліку включено, зокрема, ультразвукові діагностичні системи.

Встановлено, що 09.12.2024 між КНП «ЦПМСД № 4» ОМР та ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» укладено договір № 225-Ц4 на поставку ультразвукової діагностичної системи Versana Premier вартістю 3 500 000,00 грн, з яких 228 971,96 грн - ПДВ.

Головний бухгалтер КНП «ЦПМСД № 4» ОМР ОСОБА_5 погодила підписання платіжних документів на оплату вартості товару, у тому числі ПДВ, чим фактично легалізувала неправомірне витрачання бюджетних коштів. Вона не забезпечила належну перевірку законності ціноутворення і не зупинила оплату ПДВ, незважаючи на обов'язок знати й дотримуватися норм податкового та бюджетного законодавства.

Унаслідок службової недбалості ОСОБА_5 здійснено витрачання 228 971,96 грн бюджетних коштів без законних підстав, що призвело до завдання істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Таким чином, у її діях наявний склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України - службова недбалість.

Так, ОСОБА_5 , будучи головним бухгалтером КНП «ЦПМСД №4» ОМР з 2018 по роду своїх обов?язків та посади була обізнана у законодавстві про публічні закупівлі та порядку проведення закупівель.

Досудовим розслідуванням встановлено, що головний бухгалтер КНП «ЦПМСД №4» ОМР ОСОБА_5 , будучи службовою особою, що виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у межах своїх повноважень, будучи обізнаною у законодавстві про публічні закупівлі та порядку проведення закупівель, в порушення вимог ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 11, ч. 2 ст. 44 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 193, пп. 2 п. 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України не забезпечила дотримання передбачених законодавством процедур закупівель, зокрема проведення відповідних закупівельних процедур, а також належного оформлення і укладення договорів, що спричинило неправомірне включення податку на додану вартість до вартості медичного обладнання та призвело до витрачання бюджетних коштів. Таким чином, вона завдала збитків комунальному некомерційному підприємству та неналежно виконала свої службові обов?язки через несумлінне ставлення до них, що містить ознаки службової недбалості, яка вчинена за наступних обставин.

Так, Комунальним некомерційним підприємством «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» Одеської міської ради проведено відкриті торги з особливостями, за результатами яких 09.12.2024 в приміщенні КНП «ЦІМСД №4» ОМР за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 62, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, між КНП «ЦПМСД №4» ОМР в особі директора ОСОБА_6 , що діє на підставі Статуту (далі - Замовник), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» (код ЄРРПОУ 36519759) (далі - Постачальник), в особі директора ОСОБА_7 , що діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом - Сторони, укладено договір № 225-4 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов?язується поставити Замовникові Код ДК 021:2015 33110000-4 «Візуалізаційне обладнання для потреб медицини, стоматології та ветеринарної медицини» НК 024:2019:40761 Загальноприйнята ультразвукова система візуалізації Ультразвукова діагностична система (далі - Товар), зазначені в специфікації, яка містить вказівку на найменування, одиницю виміру, кількість, ціну за одиницю та загальну суму і є невід?ємною частиною Договору, а Замовник прийняти і оплатити такі товари.

Найменування (номенклатура, сортимент) Товару: Ультразвукова діагностична система Versana Premier (п. 1.2. Договору).

Згідно специфікації (Додаток № 1 до Договору) Постачальником Замовнику було поставлено було ультразвукову діагностичну систему Versana Premier y кількості 1 штуки.

Загальна вартість договору з ПДВ: 3 500 000,00 грн. з ПДВ 228 971,96 грн. Джерело фінансування - кошти НСЗУ (п. 3.1. Договору).

Ціна Товару, який Постачальник поставляє за цим Договором, визначена з урахуванням податків і зборів (обов?язкових платежів), що сплачуються або мають бути сплачені у країні Постачальника та замовника, витрат на транспортування, страхування, навантаження, розвантаження, сплату митних тарифів, усіх інших витрат (п. 3.4. Договору).

Строк (термін) поставки (передачі) Товару становить до 31.12.2024 (п. 5.1. Договору).

Місце поставки (передачі) товарів - за адресою Замовника (м. Одеса, вул. Левітана, 62) (п. 5.3. Договору).

Згідно видаткової накладної № ЛО02431 від 11.12.2024 Ультразвукова діагностична система Versana Premier в кількості 1штуки була поставлена ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» - КНП «ЦІМСД №4» ОМР на загальну суму 3 500 000,00 грн, у тому числі ПДВ 228 971,96 грн

Однак, досудовим розслідуванням встановлено, що включення до вартості предмета закупівлі податку на додану вартість є неправомірним. Відповідно до підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, операції з постачання на митній території України медичних виробів, призначених для використання закладами охорони здоров?я, звільняються від оподаткування ПДВ.

Установлено, що ультразвукова діагностична система, яка є предметом закупівлі, включена до переліку товарів, що підлягають звільненню від ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1447 «Про перелік товарів, операції з ввезення та постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість на період дії воєнного стану».

Таким чином, з урахуванням законодавчо встановленої норми щодо звільнення від ПДВ операцій з постачання медичних виробів, зокрема ультразвукових діагностичних систем, оплата податку на додану вартість за даним договором не передбачалась законом і не повинна була здійснюватися.

Незважаючи на це, головним бухгалтером ОСОБА_5 було затверджено тендерну документацію, зокрема проєкт договору, який передбачав включення ПДВ до вартості товару.

Тобто, ОСОБА_5 , будучи головним бухгалтером КНП «ЦПМСД № 4» OMP, в порушення вимог підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1447, ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 11, ч. 2 ст. 44 Закону України «Про публічні закупівлі», не забезпечила дотримання принципів здійснення публічних закупівель, зокрема принципу максимальної ефективності використання бюджетних коштів, неухильного дотримання вимог законодавства у сфері оподаткування та публічних закупівель, внаслідок чого допустила безпідставне включення до вартості предмета закупівлі - ультразвукової діагностичної системи - податку на додану вартість у сумі 228 971,96 грн, що прямо суперечить нормам чинного законодавства України, зокрема тимчасовому звільненню таких операцій від оподаткування ПДВ на період дії воєнного стану, за що відповідно до законодавства несе персональну відповідальність.

Таким чином, унаслідок службової недбалості, яка проявилася у неналежному виконанні головним бухгалтером Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4» Одеської міської ради ОСОБА_5 своїх обов?язків, визначених законодавством України у сфері публічних закупівель та податкового законодавства, зокрема вимог підпункту 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ, підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України № 1447 від 27.12.2022, а також частини 1 статті 5, частини 1 статті 11, частини 2 статті 44 Закону України «Про публічні закупівлі», та посадовою інструкцією, були спричинені наслідки у вигляді безпідставного витрачання бюджетних коштів на загальну суму у розмірі 228 971,96 гривень.

У зв?язку з цим, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 367 КК України, за кваліфікуючими ознаками: службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Після чого, 10.10.2025 року, у зв'язку із наявністю достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, головного бухгалтера КНП «ЦПМСД № 4» OMP ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 було повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, та того ж дня, у період часу з 09 год. 09 хв. по 11 год. 57 хв., у приміщеннях кабінету директора та головного бухгалтера КНП «ЦПМСД №4» ОМР, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 62 було проведено санкціонований обшук, та в кабінеті головного бухгалтера було виявлено наступні документи, які були поміщені до сейф-пакету №QYH0172405 та вилучені, а саме:

-Акт передачі в експлуатацію медичного обладнання (Товару), проведення монтажних та пусконалаштувальних робіт від 11.12.2024 року на 1 арк.;

-Виписка по особовому рахунку КНП «ЦПМСД №4» ОМР № НОМЕР_1 станом на 11.12.2024 року на 1 арк.;

-Платіжна інструкція №1337 від 11.12.2024 року на 1 арк.;

-Договір №0000-315Т-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 21 арк.;

-Договір №1408-Е125-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 25 арк.;

-Наказ КНП «ЦПМСД №4» ОМР «Про затвердження Положення про облікову політику та положення про організацію бухгалтерського обліку в КНП «ЦПМСД №4» ОМР №4/1 від 01.10.2018 року на 2 арк.;

-Положення про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку в КНП «ЦПМСД №4» ОМР затверджені наказом КНП «ЦПМСД №4» ОМР №4/1 від 01.10.2018 року з додатками на 25 арк.;

-Інвентарна картка №1629 обліку об'єкта основних засобів на 2 арк.;

-Акт введення в експлуатацію основних засобів затверджений директором КНП «ЦПМСД №4» ОМР від 16.12.2024 року на 4 арк. разом з додатками;

-Титульний список капітальних видатків, які заплановано бути проведені у 2024 році за рахунок коштів НСЗУ КНП «ЦПМСД №4» ОМР станом на 01.10.2024 року на 2 арк.;

-Замовлення на придбання медичного, ребілітаційного обладнання, меблів, техніки (у т.ч. комп'ютерна та орг.техніка) від 23.09.2024 року на 1 арк.;

-Протокол засідання комісії по закупівлі дороговартісної техніки та медичного обладнання №1 від 03.10.2024 року на 2 арк.

10.10.2025 слідчим у даному кримінальному провадженні прийнято процесуальне рішення та в порядку ст. 110 КПК України - винесено постанову про визнання вилученого майна речовим доказом.

Статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченим цим Кодексом.

Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом у порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Статтею 92 КПК України визначено, що обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого; обов'язок доказування належності та допустимості доказів, даних щодо розміру процесуальних витрат та обставин, які характеризують обвинуваченого, покладається на сторону, що їх подає.

Відповідно до положень ст.170 КПК України майно, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину може бути арештоване на підставі рішення слідчого судді. Арешт майна може бути накладено на нерухоме і рухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковому вигляді, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться чи зберігаються в банках або інших фінансових установах. Арешт майна може бути застосований з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.

У відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 171 КПК України встановлено, що у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.

При вирішенні клопотання сторони обвинувачення, слідчий суддя враховує, що закон не вимагає, щоб докази на підтвердження вчинення кримінального правопорушення були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого кримінального правопорушення. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно застосувати зазначений вид заходу забезпечення кримінального провадження, досягнення дієвості цього провадження та уникнення негативних наслідків.

Долученими до клопотання матеріалами в сукупності в повній мірі підтверджується наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 за фактом можливого вчинення в рамках даного кримінального провадження кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Слідчий суддя вважає, що вилучені документи, можуть містити інформацію, яка буде корисна для слідства, з метою встановлення всіх обставин вчинення злочину, зокрема: зразки почерку, підписів, інформації щодо здійснення витрачання бюджетних коштів без законних підстав, що призвело до завдання істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, а також такими, що отримані за результатом вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного з тендерною закупівлею медичних виробів в зв'язку з чим таке майно відповідає категорії, що власне підтверджується долученою до клопотання постановою про визнання речових доказів від, а отже, воно потребує збереження, в цілях їх подальшого дослідження та проведення відповідних експертних досліджень.

З підстав відсутності можливості здійснити копіювання встановлених відомостей та документів у тому стані, в якому вони можуть забезпечити проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, без їх пошкодження цілісності та ідентифікаційності, відсутності спеціальних навиків та знань щодо відновлення знищених та втрачених документів та інформації, тому наявні підстави та виникла необхідність у його вилученні.

Крім того, вилучені за результатами обшуку документи, чорнові записи, мають ознаки доказів, так як містять відомості, підтверджуючі протиправну діяльність, тому в цілому являються речовими доказами у кримінальному провадженні.

Отже, за наявності достатніх підстав вважати, що могло бути вчинене кримінальне правопорушення, а вилучене за адресою: м. Одеса, вул. Левітана, 62 майно ймовірно містить відомості, що можуть мати значення для цього провадження, а тому є вагомі підстави вважати, що існує ризик приховування, пошкодження, псування, знищення, передання майна, на яке детектив просить накласти арешт.

Слідчий суддя вважає, що на даній стадії кримінального провадження орган досудового розслідування повинен перевірити вилучене майно, з метою встановлення чи спростування причетності ОСОБА_5 до обставин вчинення кримінального правопорушення.

На думку слідчого судді, враховуючи специфіку кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, саме проведення ряд експертиз з вилученими документи, дозволить в певній мірі дійти істини в рамках даного кримінального провадження.

Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.

Тому, з огляду на положення ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, майно, яке відповідає критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України повинно арештовуватися незалежно від того, хто являється його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.

Відтак, арешт майна з підстав передбачених ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України по суті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від двох останніх правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов'язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

При вирішенні клопотання сторони обвинувачення, слідчий суддя враховує, що закон не вимагає, щоб докази на підтвердження вчинення кримінального правопорушення були повними та достатніми на даній стадії кримінального провадження, однак вони мають бути такими, щоб слідчий суддя був впевнений у тому, що дані докази можуть дати підстави для пред'явлення обґрунтованої підозри у вчиненні того чи іншого кримінального правопорушення. Крім того, наявність доказів у кримінальному провадженні має давати слідчому судді впевненість у тому, що в даному кримінальному провадженні необхідно застосувати зазначений вид заходу забезпечення кримінального провадження, досягнення дієвості цього провадження та уникнення негативних наслідків.

Також вирішуючи питання про накладення арешту, слідчий суддя враховує й те, що в даному випадку обмеження права власності є розумним і співрозмірним завданням кримінального провадження та обставини кримінального провадження станом на час прийняття рішення вимагають вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження як накладення арешту.

Викладене переконує слідчого суддю у тому, що мета цього заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді запобігання цьому ризику може бути досягнута.

Так, приймаючи до уваги викладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 367 КК України ) за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, фактичні обставини кримінального провадження, даних про необхідність призначення відповідних судових експертиз, слідчий суддя з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення та відчуження майна, яке відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, та визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні постановою слідчого, приходить до висновку про наявність достатніх підстав для накладення арешту на вилучене майно .

Критерії розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження є оціночними поняттями. Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що будь-яке втручання у право особи з боку держави має забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.

На переконання слідчого судді, загальні інтереси суспільства у вигляді досягнення завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України (зокрема, захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування тощо), виправдовують ступінь втручання у право власності особи, яке пов'язане з накладенням арешту на належне їй майно.

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 КПК України до повноважень слідчого судді належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні,

Мета судового контролю полягає в тому, щоб досудове розслідування в кримінальних провадженнях проводилось із дотриманням принципу верховенства права.

У порядку встановленому КПК, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення даного клопотання.

Одночасно слідчий суддя наголошує, що накладення арешту на майно не є припиненням права власності на нього або невідворотним позбавленням такого права. Хоча власник і обмежується у реалізації всіх правомочностей щодо відповідного майна, проте таке обмеження має тимчасовий характер.

Додатково слідчий суддя акцентує, що у випадку, якщо в рамках даного кримінального правопорушення майно, на яке накладено арешт , буде оглянуто та встановлено, що відпала необхідність в його подальшому арешті, власник такого майна має право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково, у відповідності до ст.. 174 КПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 132, 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт із забороною користування, розпорядження та відчуження на вилучені 10.10.2025 року, в період часу з 09:09 по 11:57 в ході проведення санкіонованого обшуку за адресою: м. Одеса, вул. Левітана 62 (службових кабінетів директора та головного бухгалтера КНП «ЦПМСД №4» ОМР) документи, які було поміщено до сейф-пакету №QYH0172405:

- Акт передачі в експлуатацію медичного обладнання (Товару), проведення монтажних та пусконалаштувальних робіт від 11.12.2024 року на 1 арк.;

- Виписка по особовому рахунку КНП «ЦПМСД №4» ОМР № НОМЕР_1 станом на 11.12.2024 року на 1 арк.;

- Платіжна інструкція №1337 від 11.12.2024 року на 1 арк.;

- Договір №0000-315Т-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 21 арк.;

- Договір №1408-Е125-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій на 25 арк.;

- Наказ КНП «ЦПМСД №4» ОМР «Про затвердження Положення про облікову політику та положення про організацію бухгалтерського обліку в КНП «ЦПМСД №4» ОМР №4/1 від 01.10.2018 року на 2 арк.;

Положення про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку в КНП «ЦПМСД №4» ОМР затверджені наказом КНП «ЦПМСД №4» ОМР №4/1 від 01.10.2018 року з додатками на 25 арк.;

-Інвентарна картка №1629 обліку об'єкта основних засобів на 2 арк.;

- Акт введення в експлуатацію основних засобів затверджений директором КНП «ЦПМСД №4» ОМР від 16.12.2024 року на 4 арк. разом з додатками;

- Титульний список капітальних видатків, які заплановано бути проведені у 2024 році за рахунок коштів НСЗУ КНП «ЦПМСД №4» ОМР станом на 01.10.2024 року на 2 арк.;

- Замовлення на придбання медичного, ребілітаційного обладнання, меблів, техніки (у т.ч. комп'ютерна та орг.техніка) від 23.09.2024 року на 1 арк.;

- Протокол засідання комісії по закупівлі дороговартісної техніки та медичного обладнання №1 від 03.10.2024 року на 2 арк.;

Виконання ухвали покласти на слідчого СВ Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 .

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.

Слідчий суддя ОСОБА_1