Постанова від 28.10.2025 по справі 560/19524/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19524/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Михайлов О.О.

Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.

28 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Граб Л.С. Матохнюка Д.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру "Оберіг") відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , як про виключеного з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру "Оберіг") відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , як про виключеного з військового обліку.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.

За правилами п.3 ч.1 ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_1 відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 29.05.2020 №124 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, наказ МОУ №402/ 2008 р.

Відповідно до особливих відміток тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 29.05.2020 №124, 04.11.2019 рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у ЗСУ, позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, ст. 17а.

Позивач 02.12.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою в якій просив внести відомості стосовно нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру “Оберіг») як про виключеного з військового обліку.

Відповідач листом від 18.12.2024 №10/11247 повідомив позивача, що згідно чинного законодавства йому необхідно особисто з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 з оригіналами документів: паспорта, ідентифікаційного коду, військово-облікового документа (військового квитка чи тимчасового посвідчення) для того, щоб виключити з військового обліку.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема: Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII ; Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII; Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. №921, чинним до 05.01.2023; Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 №1487.

Відповідно до частин 1 і 2 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з частиною 3 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом. (частина 7 статті 1 Закону № 2232-XII).

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до особливих відміток тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 29.05.2020 №124, 04.11.2019 рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у ЗСУ, позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, ст. 17а.

Частиною 4 статті 2 Закону № 2232-XII передбачено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних Служби зовнішньої розвідки України у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності;

9) померли.

Посилання представника позивача на ч. 5 ст. 37 Закону № 2232-XII в редакції від 01.03.2003 суд вважає хибними, оскільки позивач саме 04.11.2019 рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у ЗСУ, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, ст. 17а.

За визначенням частини 1 статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про військовозобов'язаних (призовників), створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: 1) ведення військового обліку громадян України - військовозобов'язаних (призовників); 2) планування та виконання заходів з мобілізації, призову на строкову військову службу, прийняття на військову службу за контрактом; 3) інформаційне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо військового обліку.

Згідно з частинами 1 і 2 статті 5 Закону №1951-VIII (в редакції, чинній станом на 04.11.2019, тобто на час визнання позивача рішенням призовної комісії непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку) володільцем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - володілець Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру). Володілець Реєстру затверджує Порядок ведення Реєстру, в якому встановлює процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про військовозобов'язаних (призовників).

За змістом частин 6 і 9 статті 5 Закону №1951-VIII органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних, планування заходів з мобілізації та розподілу мобілізаційного ресурсу; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту та відповідність інформації, наданої органами державної влади, контролюють виконання рішень розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру, наповнення та уточнення бази даних Реєстру відомостями, що надають органи державної влади, здійснюють контроль за достовірністю облікових даних.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про військовозобов'язаних (призовників):

1) персональні дані;

2) службові дані.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1951-VIII до службових даних військовозобов'язаного (призовника) належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 08 серпня 2017 року N 418, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2017 р. за N1327/31195, (далі - Порядок №418) передбачено, що до службових даних військовозобов'язаного (призовника) належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки.

Згідно з пунктами 4 і 5 розділу ІІ Порядку №418) до відомостей про виконання військовозобов'язаним (призовником) військового обов'язку відносяться дані про: проходження військової служби; участь в бойових діях, міжнародних операціях з підтримки миру і безпеки; виконання військового обов'язку в запасі. Військово-обліковими ознаками військовозобов'язаного (призовника) є: військове звання; військово-облікова спеціальність; рівень військової освіти; категорія запасу; склад обліку військовозобов'язаного; група обліку; розряд обліку; профіль; державні нагороди; знання іноземної мови; спортивні розряди; сімейний стан та склад сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові дружини, ім'я та дата народження дитини (дітей)); ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я; антропометричні дані; група крові та резус фактор; наявність чи відсутність судимості; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІ Порядку №418 збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто військовозобов'язаними (призовниками), центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими комітетами сільських, селищних та міських рад, військовими комісаріатами, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та навчальними закладами незалежно від їх підпорядкування та форми власності.

ОСОБА_1 відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 29.05.2020 №124 визнаний непридатним до військової служби 04.11.2019 з виключенням з військового обліку, наказ МОУ №402/ 2008 р.

За змістом пунктів 8 і 9 розділу ІІ Порядку №418 видалення відомостей про особу проводиться після проходження 105 років з дати її народження, з відповідним записом та особистим підписом у журналі знищення відомостей, та з дозволу посадової особи Розпорядника Реєстру, яка відповідає за захист інформації.

Виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також виключення (включення) до Реєстру військовозобов'язаних (призовників) здійснюється за результатами розгляду мотивованої заяви військовозобов'язаного (призовника) із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Порядок №418 визнаний таким, що втратив чинність, Наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 квітня 2022 р. за №378/37714, яким затверджений Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що набрав чинності 15.04.2022 (далі - Порядок №94).

За змістом пункту 2 розділу ІІ Порядку №94 (в редакції чинній на момент звернення позивача до відповідача (02.12.2024) із заявою про виключення з військового обліку) Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України.

Пунктами 16 і 17 розділу ІІ Порядку №94 передбачено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ. Орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру.

Згідно з пунктом 18 розділу ІІ Порядку №94 призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює: внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію; перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ; знищення повторного запису з Реєстру.

Відповідно до пунктів 8 і 9 розділу ІІІ Порядку №94 видалення відомостей про особу проводиться після проходження 105 років з дати її народження, з відповідним записом та особистим підписом у журналі знищення відомостей, та з дозволу посадової особи володільця Реєстру, яка відповідає за захист інформації. Виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Положеннями пункту 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що військовозобов'язаний (призовник) має право звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача 02.12.2024 з заявою про виключення з військового обліку.

На підтвердження наявності підстав для виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII позивач надав до суду копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , виданого 29.05.2020 ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до якого позивач з 04.11.2019 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за станом здоров'я.

Висновком ЛКК Комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний медичний центр психічного здоров'я" (КНП "ХОМЦПЗ") від 27.09.2019 №2783 встановлено лише діагноз позивача (F 48-8), а не придатність чи непридатність позивача до військової служби.

Крім того, представник позивача хибно вважає, що позивача було визнано непридатним за рішенням ВЛК згідно розладу хвороб, які передбачені Наказом Міністерства Оборони України від 1994 року, оскільки КНП "ХОМЦПЗ" код ЄДРПОУ 02004597, було зареєстроване 22.07.1999, що підтверджується Відповіддю №1285564 від 11.04.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відтак, дата зазначеного висновку "27.09.2019", а відповідно розлад хвороб, які передбачені Наказом Міністерства Оборони України підлягають застосуванню в редакції, що була чинна на момент проходження огляду, а саме 27.09.2019.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 Порядку видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 21 листопада 2017 року №610, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 р. за №1511/31379, чинного на час видачі тимчасового посвідчення № НОМЕР_3 , Тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які:

взяті на військовий облік військовозобов'язаних та яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу (до надходження їх особових справ);

втратили військові квитки (до їх отримання);

не проходили військову службу (навчальні збори) та не мають військово-облікової спеціальності;

визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду);

прибули з місць позбавлення волі.

Отже, видача тимчасового посвідчення військовозобов'язаним, визнаним непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, зазначеним Порядком не передбачена.

З урахуванням викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , видане 29.05.2020 ІНФОРМАЦІЯ_4 , не може слугувати підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про виключення позивача з військового обліку.

Судом також вірно враховано, що, розглянувши заяву позивача від 02.12.2024 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про виключення з військового обліку, відповідач листом від 18.12.2024 №10/11247 запропонував позивачу особисто з'явитись з оригіналами документів: паспорта, ідентифікаційного коду, військово-облікового документа для виключення з військового обліку. Зазначений лист не містить відмови щодо вчинення відповідних дій.

За встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 за заявою позивача.

В контексті викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Граб Л.С. Матохнюк Д.Б.