Справа № 574/827/25
Провадження 3/574/415/2025
"28" жовтня 2025 р. м. Буринь
Суддя Буринського районного суду Сумської області Гук Т.Р. розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, паспорт громадянина України НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків в матеріалах справи відсутній,
за ч.4 ст.85 КУпАП,
23.08.2025 року, о 05-й год. 30 хв. ОСОБА_1 на водоймі с. Воскресенка, Конотопського району, Сумської області, грубо порушив правила рибальства, а саме здійснював незаконний вилов риби в брід, забороненим знаряддям лову - ятіром з пластикової сітки в кількості 1 шт., чим порушив п.п.1, п.1, р.IV «Правил любительського рибальства», при цьому виловив рибу: карась сріблястий кількістю 2 шт., чим завдав збитків рибному господарству України на суму 3162 грн.
ОСОБА_1 неодноразово викликався в судове засідання, шляхом направлення судової повістки за адресою його місця проживання, однак, в судове засідання останній не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив та заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення може бути розглянута під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ч.2 ст.268 КУпАП участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справ за ст.85 КУпАП не є обов'язковою.
За наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Згідно п. п.1, п.1, розділу IV «Правил любительського рибальства», забороняється добування (вилов) такими знаряддями лову: сітками та пастками усіх типів та конструкцій, а також іншими сітковими знаряддями лову, за винятком раколовок конструкції «хапка» та підсак, встановлених цими Правилами розмірів.
Ст. 52-1 ЗУ «Про тваринний світ» передбачено, що для добування об'єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.
Відповідно до ч. 4 ст.85 КУпАП грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову) тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, при вище викладених обставинах, повністю доведена дослідженими судом доказами у справі, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та взаємозв'язку для ухвалення даного рішення.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення серії СМ №000981 вбачається, що 23.08.2025 року, о 05 год. 30 хв. на ставку в с. Воскресенка Буринської міської МТГ ловив рибу в брід ятіром з пластикової сітки 1 шт., впіймав карасів сріблястих 2 шт., загальною вагою 0,3 кг., чим порушив п. п. 1, п. 1, р. IV «Правил любительського рибальства» (а.с.1).
З письмових пояснень ОСОБА_1 , які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, слідує, що останній визнав факт незаконної ловлі риби за викладених в протоколі обставин.
Відповідно до опису - оцінки знарядь лову, іншого рибальського майна, плавучих та інших транспортних засобів, вилучених у порушника(ів) та приймального акту у ОСОБА_1 було вилучено незаконне знаряддя лову ятір з пластикової сітки кількістю 1 шт. діаметр вічка - 10 мм., довжина - 0,95 м., висота - 0,28 м., який було передано на зберігання до складу Сумського рибоохоронного патруля (а.с.2, 3).
Крім того, згідно опису об'єктів лову (добування), вилучених у порушника(ів) у ОСОБА_1 також вилучено карася сріблястого в кількості 2 штук, яких передано останньому під розписку про прийняття на зберігання вилучених об'єктів лову (добування) (а.с.4).
Згідно розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (вилову), знищення або пошкодження водних біоресурсів від 23.08.2025 року, ОСОБА_1 була завдана шкода в розмірі 3162 грн. (а.с.6).
За таких обставин суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.85 КУпАП, оскільки останній виловлював рибу за допомогою заборонених законом знарядь лову, чим грубо порушив Правила любительського та спортивного рибальства.
При накладенні стягнення, у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
ОСОБА_1 не працює, дані про те, що він раніше притягувався до адміністративної відповідальності в матеріалах справи відсутні.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Виходячи з вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку, що до порушника слід застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції ч.4 ст.85 КУпАП, у вигляді штрафу, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, без конфіскації незаконно добутих водних живих ресурсів.
Відповідно до ст. 40 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню шкода заподіяна навколишньому природному середовищу у зв'язку з незаконним виловом риби в розмірі 3162 грн.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП з порушника підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. 85, ст. ст.283-285 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн., з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, а саме: ятір з пластикової сітки кількістю 1 шт. діаметр вічка - 10 мм., довжина - 0,95 м., висота - 0,28 м.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь спеціального фонду державного бюджету України 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.
Стягнути з ОСОБА_2 (паспорт громадянина України НОМЕР_1 ) на користь держави заподіяну шкоду в розмірі 3162 (три тисячі сто шістдесят дві) грн. за наступними реквізитами: UA538999980333149331000018504, ГУК Сум.обл/Буринська МТГ/24062100 код отримувача (ЄДРПОУ) 37970404, Казначейство України (ЕАП).
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Т.Р.Гук