Постанова від 27.10.2025 по справі 574/794/25

Справа № 574/794/25

Провадження 3/574/401/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2025 р. м. Буринь

Суддя Буринського районного суду Сумської області Гук Т.Р., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області матеріали, які надійшли з Управління Північно - Східного офісу держаудитслужби в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої виконуючою обов'язки головного бухгалтера Управління освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради, РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ч.3 ст.164-14 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №18/0021/2025/пр. від 05.09.2025 року при здійсненні у порядку, визначеному статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 р. № 922-VIII (далі - Закон № 922-УІІІ), моніторингу процедури закупівлі за предметом: «Капітальний ремонт харчоблоку та їдальні в Буринському міському ліцею №1 імені В.М. Кравченка Буринської міської ради Сумської області, за адресою: м. Буринь, вул.Вчительська,3 Конотопського району, Сумської області (коригування) (ДК 021:2015 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація)» очікуваною вартістю 15 640 572,00 гривень (інформація опублікована в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2025-06-11- 012742-а), проведеної Управлінням освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради (далі - Замовник); код юридичної особи в СДРПОУ 41825775; вул. Захисників України, буд.1, м. Буринь, Сумська обл., 41700, яке підпорядковується Буринській міській раді, виявлено невідповідності в інформації та документах, що подані учасником Приватним виробничо-комерційним підприємством «Авангард-Н» (далі - ПВКП «АВАНГАРД-Н») у тендерній пропозиції, подання яких передбачалося тендерною документацією.

Так, у пункті 6 Додатку 2 «Технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі технічна специфікація, та інші вимоги щодо предмета закупівлі тендерної документації» (далі - Додаток 2) до тендерної документації Замовник установив вимогу щодо надання учасниками у складі тендерної пропозиції розрахункових кошторисних документів, зокрема. Договірної ціни, Пояснювальної записки до договірної ціни, Дефектного акту. Локальних кошторисів. Підсумкової відомості ресурсів, проекту календарного графіку виконання робіт, а також зазначив, що до підсумкової відомості ресурсів повинна надаватися довідка, яка має містити інформацію про найменування матеріального ресурсу (з характеристиками), одиниця його виміру, кількість, відпускна ціна, а також вартість транспортування та загально-складські витрати, а також країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції.

На виконання вищезазначених вимог учасником ПВКП «АВАНГАРД-Н» у складі тендерної пропозиції надано Довідку до підсумкової відомості ресурсів з інформацією про ціни на матеріальні ресурси (файл «Довідка до ПВР.pdf» в архіві «Довідка до ПBP.pdf.asice.zip», далі - Довідка до ПВР), відповідно до якої учасником пропонуються товари походженням з Китаю (позиції 14, 17, 36, 43, 45-46, 49, 59-65, 189-196, 201-204, 270-307, 309-311, 321-326, 354, 369- 374, 380, 381, 470, 471, 550-556, 605-609, 630, 714, 718, 728, 730, 732, 734, 736, 740, 744) та Туреччини (позиції 776, 792, 794, 796, 798, 800, 802, 804).

Статтею 5 Рамкової угоди щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом ОСОБА_2 , підписаної між Україною та Європейським Союзом 21 травня 2024 року у м. Києві та 22 травня 2024 року у м. Брюсселі та ратифікованої Законом України від 06 червня 2024 року № 3786-ІХ (далі - Рамкова угода) встановлені правила щодо прийнятності осіб, суб'єктів і матеріалів для постачання. Пунктом третім статті 5 Рамкової угоди визначено, що усі поставки та матеріали, які фінансуються та закуповуються Україною або суб'єктами під її контролем для реалізації заходів Плану, повинні походити із прийнятних країн, зазначених у пункті 1(a) та (b) цієї статті, крім випадків, коли поставки та матеріали не можуть бути отримані на розумних умовах у жодній із таких країн.

Крім того, у пункті 3,10 Розділу 3 «Інша інформація відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне передбачити» Додатку 2 до тендерної документації Замовником визначено, що поставки та матеріали, які фінансуються та закуповуються для виконання Плану України, повинні походити з прийнятних країн, крім випадків, коли поставки й матеріали не можуть бути отримані у жодній із таких країн або можуть підпадати під дію обмежувальних заходів ЄЄ (перебувати у санкційному списку ЄЄ) та наведено посилання на Перелік прийнятних країн, який оприлюднений на офіційному сайті Міністерства економіки України (https://me.gov.ua/Documents/Detail?lang=ukU A&id=99515de8-4512-4941 - afaaca5887a9b4f4&title=PerelikPriiniatnikhKrain), а також установлено вимогу щодо надання учасниками листа/довідки у довільній формі із зазначенням, що учасник зареєстрований у прийнятій країні, а також про те, що товари та матеріали, що пропонує учасник для поставки або будуть використані для виконання послуг/робіт будуть походити з прийнятих країн.

На виконання зазначених вимог учасником ПВКП «АВАНГАРД-Н» надано Довідку про походження товару від 26.06.2025 №99/ТД (файл «40Довідка про походження товapy.pdf») з інформацією про те, що товари, обладнання та матеріали, що пропонуються для поставки та будуть використані для виконання робіт, будуть походити з прийнятних країн.

Разом з тим, Китай, який зазначений як країна походження у позиціях 14, 17, 36, 43, 45-46, 49, 59-65, 189-196, 201-204, 270-307, 309-311, 321-326, 354, 369-374, 380, 381, 470, 471, 550-556,* 605-609, 630, 714, 718, 728, 730, 732, 734, 736, 740, 744 Довідки до ПВР, а також Туреччина, яка є країною походження товарів у позиціях 776, 792, 794, 796, 798, 800, 802, 804 Довідки до ПВР, не входять до Переліку прийнятних країн відповідно до статті 11 Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2024/792 від 29 лютого 2024 року та статті 5 Рамкової угоди.

Відповідно до абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, в редакції від 17.05.2025 (далі - Особливості) замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII.

Однак, на порушення вимог абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію ПВКП «АВАНГАРД-Н», як таку, що не відповідає вимогам установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону № 922-VIII та уклав з ним договір від 10.07.2025 №313.

Порушення допущено уповноваженою особою Замовника - виконуючим обов'язки головного бухгалтера Управління освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради - Польогкою Наталією Олександрівною, яка відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 03.07.2025 №377 прийняла рішення щодо визначення переможцем торгів ПВКП «АВАНГАРД-Н».

Відповідно до частини першої статті 11 Закону № 922-VIII, відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником. Частиною першою статті 44 Закону № 922-VIII передбачено, що за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, несуть відповідальність згідно із законами України.

Таким чином, ОСОБА_1 порушила вимоги абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178, в редакції від 17.05.2025.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення не визнала та пояснила, що працює виконуючою обов'язки головного бухгалтера Управління освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради, на замовлення якого в 2023 році було виготовлено проектно-кошторисну документацію на проведення капітального ремонту харчоблоку та їдальні Буринського міського ліцею №1. 11.06.2025 року нею, як уповноваженою особою було оголошено тендер на проведення вказаних робіт, однак заявка на участь в тендері надійшла лише від ПВКП «АВАНГАРД-Н», яке за її рішенням і стало переможцем тендеру. 10.07.2025 року між Управлінням освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради та ПВКП «АВАНГАРД-Н» було укладено договір про виконання робіт. Про те, що у наданих ПВКП «АВАНГАРД-Н» для участі в тендері документах містяться відомості про походження деяких будівельних матеріалів з Китаю та Турції їй було відомо, однак вказані матеріали вже були передбачені проектно-кошторисною документацією, а тому ПВКП «АВАНГАРД-Н» не могло вказати інші матеріали. Крім того, 12.06.2025 року ПВКП «АВАНГАРД-Н» було надано гарантійний лист про те, що під час будівельних робіт будуть використовуватись лише матеріали українського походження, на підтвердження чого 28.07.2025 року між ним та Управлінням освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради було укладено додаткову угоду до договору від 10.07.2025 року, якою передбачено використання підрядником матеріалів з походженням з прийнятних країн. Також ОСОБА_1 вказала, що вказаний договір на даний час не розірвано, він виконується та підрядником ПВКП «АВАНГАРД-Н» проводяться будівельні роботи.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст.ст.245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозиція ч.3 ст. 164-14 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про закупівлі, зокрема, за невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону.

Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, при вище викладених обставинах, вина повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами, що ретельно перевірені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності кожен окремо та взаємозв'язку для ухвалення даного рішення.

Зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення №18/0021/2025/пр від 05.09.2025 року, висновком про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-06-11-012742-а, додатком №2 до тендерної документації, довідкою до підсумкової відомості ресурсів з інформація про ціни на матеріальні ресурси, довідкою про проходження товару, протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою, додатком №4 до договору №313 від 10.07.2025 року.

Крім того, із наданої ПВКП «АВАНГАРД-Н» довідки до підсумкової відомості ресурсів з інформацією про ціни на матеріальні ресурси по об'єкту «Капітальний ремонт харчоблоку та їдальні в Буринському міському ліцею №1 імені В.М. Кравченка Буринської міської ради Сумської області, за адресою: м. Буринь, вул.Вчительська,3 Конотопського району, Сумської області (коригування)» №104/ТД від 26.06.2025 року, яка є складовою тендерної пропозиції, вбачається, що зазначені в ній матеріальні ресурси під номерами позиції: 14, 17, 36, 43, 45-46, 49, 59-65, 189-196, 201-204, 270-307, 309-311, 321-326, 354, 369- 374, 380, 381, 470, 471, 550-556, 605-609, 630, 714, 718, 728, 730, 732, 734, 736, 740, 744, мають походження з Китаю, а під номерами позиції: 776, 792, 794, 796, 798, 800, 802, 804, мають походження з Туреччини.

Однак, Турція та Китай не входять до Переліку прийнятних країн відповідно до статті 11 Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2024/792 від 29 лютого 2024 року та статті 5 Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility.

Разом з тим, згідно довідки ПВКП «АВАНГАРД-Н» №99/ТД від 26.06.2025 року товари, матеріали, що пропонуються для поставки та будуть використані для виконання робіт, будуть походити з прийнятних країн.

Відповідно до протоколу №377 від 03.07.2025 року виконуючою обов'язки головного бухгалтера Управління освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради - Польогкою Н.О., яка є уповноваженою особою замовника прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем процедури відкритих торгів - ПВКП «АВАНГАРД-Н», відповідно до Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування ЄС для України згідно з інструментом Ukraine Facility.

10.07.2025 року між Управлінням освіти, молоді, спорту, культури та туризму Буринської міської ради та ПВКП «АВАНГАРД-Н» було укладено договір №313, за умовами якого підрядник зобов'язався власними силами і засобами, в обумовлений строк у відповідності до замовлення і вимог проектної документації, будівельних норм та правил виконати ремонтні роботи н об'єкті «Капітальний ремонт харчоблоку та їдальні в Буринському міському ліцею №1 імені В.М. Кравченка Буринської міської ради Сумської області, за адресою: м. Буринь, вул.Вчительська,3 Конотопського району, Сумської області (коригування) (ДК 021:2015 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація)», а замовник прийняти та оплатити такі роботи.

Відповідно до ст.252 КУпАП, суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Оцінюючи здобуті у справі та досліджені докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази зібрані у порядку, встановленому КУпАП, містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування.

Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, оскільки вона, порушила законодавство про закупівлі, а саме не відхилила тендерні пропозиції, які підлягали відхиленню відповідно закону.

В діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, та її вина у скоєному підтверджується матеріалами справи.

Разом з цим, пунктом 7 ст.247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ч.2 ст.38 КУпАП.

Згідно з ч.2 ст.38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніше трьох місяців з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні три місяці з дня його виявлення.

Як вбачається з матеріалів справи адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вчинено від 03.07.2025 року.

Таким чином, трьохмісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності на момент розгляду даної справи закінчився.

Враховуючи викладене, провадження у даній справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент її розгляду строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.38 КУпАП.

Керуючись ст.ст.38, 247, 283-285 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.164-14 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Гук Т.Р.