П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
27 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/1039/25
Перша інстанція суддя Бутенко А.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області, а саме:
- визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 довічного грошового утримання починаючи з січня 2021 року;
- визнання протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 довічного грошового утримання починаючи з січня 2021 року;
- зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці з січня 2021 року, згідно довідки ДСА України в Одеській області № 2546/24-вих. від 24 червня 2024 року, складеної станом на 01 січня 2021 року, в якій суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 127 687,50 грн;
- зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці з січня 2022 року, згідно довідки ТУ ДСА України в Одеській області №2547/24-вих. від 24 червня 2024 року, складеної станом на 01 січня 2022 року, в якій суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 139 556,25 грн;
- зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці з січня 2023 року згідно довідки ДСА України в Одеській області №2548/24-вих. від 24 червня 2024 року, складеної станом на 01 січня 2023 року, в якій суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 150 975,00 грн;
- зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці з січня 2024 року згідно довідки ДСА України в Одеській області №2549/24-вих. від 24 червня 2024 року, складеної станом на 01 січня 2024 року, в якій суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 170 325,00 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року частково задоволено позов, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 951050832021 від 22 серпня 2024 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 січня 2023 року та з 01 січня 2024 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці: з 01 січня 2021 року - на підставі довідки Територіального управління Державної судово адміністрації України в Одеській області від 24 червня 2024 року № 2546/24-вих. про суддівську винагороду станом на 01 січня 2021 року; з 01 січня 2022 року - на підставі довідки Територіального управління Державної судово адміністрації України в Одеській області від 24 червня 2024 року № 2547/24-вих. про суддівську винагороду станом на 01 січня 2022 року; з 01 січня 2023 року - на підставі довідки Територіального управління Державної судово адміністрації України в Одеській області від 24 червня 2024 року № 2548/24-вих. про суддівську винагороду станом на 01 січня 2023 року; з 01 січня 2024 року - на підставі довідки Територіального управління Державної судово адміністрації України в Одеській області від 24 червня 2024 року № 2549/24-вих. про суддівську винагороду станом на 01 січня 2024 року, із врахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що позивач не має права на перерахунок розміру його довічного грошового утримання за наслідком підняття прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки для розрахунку базового розміру посадового окладу діючих суддів встановлено окрему величину прожиткового мінімуму.
Крім того, апелянт зазначає про те, що позивачем пропущено встановлений строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 рішенням Вищої ради правосуддя № 3353/0/15-18 від 06 листопада 2018 року звільнено з посади судді Малиновського районного суду м. Одеси у зв'язку з поданням заяви про відставку.
При цьому, позивач, як суддя у відставці, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді.
В свою чергу, 26 квітня 2024 року Територіальним управлінням Державної судово адміністрації України в Одеській області виготовлено довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 2546/24-вих станом на 2021 рік, № 2547/24-вих станом на 2022 рік, № 2548/24-вих станом на 2023 рік та № 2549/24-вих станом на 2024 рік.
Тому, 14 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на підставі зазначених довідок про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області за принципом екстериторіальності розглянуто вищезазначену заяву та прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії № 951050832021 від 22 серпня 2024 року.
Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про задоволення позову, так позивач має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, згідно ст. 130 Конституції України, Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
При цьому, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Згідно ч. 1 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 2 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду складає 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
В свою чергу, Закон України «Про прожитковий мінімум», відповідно до статті 46 Конституції України, дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно ч. 2 ст. 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч. 3 ст. 4 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Між тим, згідно ч. 4 ст. 142 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
В свою чергу, Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 09 лютого 2023 року № 7-2) (далі Порядок № 3-1).
Згідно п. 1 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Згідно п. 2 розділу IV Порядку № 3-1, Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
Згідно п. 3 розділу IV Порядку № 3-1, органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи).
Згідно п. 4 розділу IV Порядку № 3-1, на підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Згідно п. 5 розділу IV Порядку № 3-1, довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Згідно п. 6 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).
Згідно п. 7 розділу IV Порядку № 3-1, документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно п. 8 розділу IV Порядку № 3-1, орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно п. 9 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
У разі якщо внаслідок перерахунку розмір щомісячного довічного грошового утримання зменшується, щомісячне довічне грошове утримання виплачується в раніше встановленому розмірі, про що орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, повідомляє суддю.
Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 951050832021 від 22 серпня 2024 року, яким позивачу, як судді у відставці, відмовлено в здійсненні перерахунку довічного грошового утримання у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року, з 01 січня 2023 року, з 01 січня 2024 року.
В даному випадку, позивач вважає, що він починаючи з 01 січня 2021 року має право на отримання довічного грошового утримання, розмір якого має розраховуватись з використанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270,00 грн у 2021 році, 2482,00 грн у 2022 році, 2684,00 грн у 2023 році та 3028,00 грн у 2024 році), а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді (2102,00 грн), що визначений у ЗУ «Про Державний бюджет України на 2021 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2022 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2023 рік», ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Між тим, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, у межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, вищевикладеними положеннями Конституції України встановлено, що розмір винагороди судді встановлюється виключно законом про судоустрій.
В свою чергу, вищевикладеними положеннями ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що базовий розмір посадового окладу судді обраховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Тобто, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, поняття якого наведено ЗУ «Про прожитковий мінімум». Цим Законом закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення, стосовно яких визначається прожитковий мінімум. Приписами цього Закону судді не віднесені до соціальної демографічної групи населення, стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
З іншого боку, як зазначено вище, законодавець починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік не встановлював прожитковий мінімум стосовно суддів як соціальної демографічної групи. Окремими приписами цих законів встановлювався на 1 січня відповідного календарного року саме прожитковий мінімум для працездатних осіб для цілей визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2102 гривні.
Таким чином, цими законами не встановлювалася розрахункова величина, відмінна від тієї, що визначена спеціальним законом для визначення розміру суддівської винагороди, а власне визначалася ця величина - встановлювався грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що для визначення розміру посадового окладу суддів має застосовуватись розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, а саме 2102,00 грн.
Аналогічним чином, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2025 року (справа № 240/9028/24), сформовано висновок щодо застосування ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» та визначення розмірів грошової винагороди суддів.
Тому, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що саме зазначена величина (2102,00 грн) мала враховуватися для обрахунку розміру суддівської винагороди (винагороди судді) судді.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції помилково задоволено позовні вимоги у даній справі.
З іншого боку, колегія суддів не приймає доводів апелянта про те, що позивачем пропущено встановлений КАС України 6-місячний строк звернення до суду з даним позовом, оскільки оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 951050832021 прийнято 22 серпня 2024 року, а даний позов подано 13 січня 2025 року.
Між тим, враховуючи викладене та беручи до уваги, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, наявні підстави для скасування оскаржуваного судового рішення з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2025 року - скасувати, прийнявши у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук