Ухвала від 27.10.2025 по справі 580/315/25

УХВАЛА

27 жовтня 2025 року Справа № 580/315/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

18.09.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №580/315/25.

Ухвалою від 18.09.2025 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) протягом 1 місяця з часу отримання цієї ухвали подати суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №580/315/25.

На виконання вказаної ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало суду звіт від 17.10.2025 (вх. від 17.10.2025 №52211/25) про виконання рішення суду.

Розглянувши вказаний вище звіт, суд встановив таке.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №580/315/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити, починаючи з 22.11.2024, індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Рішення суду набрало законної сили 29.07.2025.

Ухвалою від 18.09.2025 суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) протягом 1 місяця з часу отримання цієї ухвали подати суду звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №580/315/25.

На виконання вказаної ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало суду звіт від 17.10.2025 (вх. від 17.10.2025 №52211/25) про виконання рішення суду.

У звіті відповідач вказує, що пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок № 124), визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (3764,40 грн) на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 Порядку № 124.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, нормами чинного законодавства України передбачено проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, який враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки на коефіцієнти, визначені постановами Кабінету Міністрів України.

Внаслідок проведеного перерахунку пенсії на виконання рішень суду у справі № 580/315/25 розмір пенсії позивача зменшується, та починаючи з 22.11.2024 становить 4643,47 грн, де: 4298,27 грн - розмір пенсії за віком (9534,12 (3764,40х(1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796) х 1,19259) х0,45083); 145,20 грн - доплата за понаднормовий стаж за 10 років (згідно зі частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"); 100,00 грн - надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023; 100,00 грн - надбавка 100 грн на індексації 01.03.2024.

З огляду на обов'язковість виконання судового рішення відповідно до вимог чинного законодавства та у зв'язку з тим, що розмір пенсії зменшується в результаті виконання рішення суду, позивачу було направлено лист від 15.10.2025 № 2300-0306-8/80250 із проханням повідомити в письмовій формі Головне управління про прийняте ним рішення щодо подальшого виконання рішення суду.

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Враховуючи вищевикладене, пенсія позивачу виплачується у попередньому розмірі 6445,06 грн.

Вирішуючи питання прийняття вказаного звіту, суд зазначає таке.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Ст.14 КАС України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.

Так, в описовій частині рішення зазначено, що пенсія позивача обчислена з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки (10846,37 грн).

При цьому, у мотивувальній частині рішення суду вказано, що відповідач автоматично провів перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з урахуванням Постанови КМУ №168 та Постанови КМУ №185, та встановив до пенсії доплату в сумі 100 грн. з 01.03.2023 та 100 грн. з 01.03.2024, однак не здійснив індексацію її пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024, з мотивів, що застосований під час зміни виду пенсії показник середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачено страхові внески, перевищує показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески з урахуванням коефіцієнтів збільшення, що порушує вимоги ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, з якою установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача застосовуючи коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відповідно до Постанови №168 у розмірі 1,197, та 1,0796 відповідно до Постанови №185.

Проте, відповідач у порушення вищезазначених висновків суду здійснив розрахунок індексації пенсії позивача із показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески станом на 01.10.2017 (3764,40 грн), а не показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача - (10846,37 грн).

Таким чином, звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 17.10.2025 не підтверджує виконання вищевказаного рішення суду.

Згідно з ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

На підставі ч.10 ст.382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 №580/315/25.

Керуючись ст.ст.132-142, 252, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Встановити Головному управління Пенсійного фонду України в Черкаській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 №580/315/25.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протягом 1 місяця з часу отримання цієї ухвали подати суду новий звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14.02.2025 №580/315/25.

3. Копію ухвали направити учасникам справи.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ