Постанова від 21.10.2025 по справі 210/6468/25

МЕТАЛУРГІЙНИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ

Справа № 210/6468/25

Провадження № 3/210/1906/25

ПОСТАНОВА

іменем України

21 жовтня 2025 року м. Кривий Ріг

Суддя Металургійного районного суду міста Кривого Рогу Вікторович Н.Ю. розглянула матеріали, які надійшли від Дніпропетровського рибоохоронного патрулю Управління державного агентства меліорації та рибного господарства у Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої продавцем в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДП №003586 21 серпня 2025 року, складеного головним державним інспектором Криворізько-Нікопольської дільниці «Рибоохоронний патруль» ОСОБА_3 вбачається, що 21.08.2025 р. о 10 год. 30 хв. в Дніпропетровській області Криворізький район м. Кривий Ріг вул. Соборності, буд. 25 магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було виявлено громадянку ОСОБА_1 яка здійснювала реалізацію водних ресурсів, а саме раки вагою 2,4 кг. 114 шт. без документів які підтверджують законність її придбання, чим порушила ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислово рибальство та охорону водних ресурсів», ст. 7 Закону України «Про тваринний світ» і таким чином скоїла правопорушення відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 88-1 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні присутня не була, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомила. Поза межами судового засідання, 21.10.2025 на адресу суду надійшли заперечення на протокол про адміністративне правопорушення адвоката Гудими Т.В. в інтересах ОСОБА_1 . У вказаному запереченні адвокат Гудима Т.В. зазначила, що органом, що склав протокол нічого не вилучалось, що свідчить про відсутність предмету адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 88-1 КУпАП. Також зазначила, що протокол про адміністративне правопорушення, сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення. У зв'язку з чим, з відсутністю в матеріалах справи не міститься сукупності доказів, яка б усунула обґрунтований сумнів щодо доведеності наявності в діянні ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 88-1 КУпАП за викладених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, а тому всі сумніви та припущення стосовно наявності в діях складу адміністративного правопорушення повинні тлумачитись на його користь.

Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У відповідності до положень ч.2 ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 88-1 КУпАП, у судовому засіданні не є обов'язковою, а тому суддею визнано можливим проводити розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 88-1 КУпАП за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу тягне собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об'єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.

Суд вважає вину порушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП, доведеною повністю, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДП №003586, описом знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів вилучених у громадянина ОСОБА_1 згідно протоколу від 21.08.2025 р серії ДП № 003586, поясненнями ОСОБА_1 , які зазначені в протоколі.

Частина 1 статті 88-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу, відтак, є бланкетною, тобто такою, що посилається на певні норми права, які безпосередньо встановлюють даний порядок.

Так, як визначено приписами ст. 7 Закону України «Про тваринний світ», законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку, відтак, визначено правові підстави набуття об'єктів тваринного світу у власність.

Окрім того, приписами ст. 63 Закону України "Про тваринний світ" визначено, що відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні, зокрема, в порушенні порядку придбання, реалізації, пересилання і вивезення за межі України, ввезення на її територію диких тварин та інших об'єктів тваринного світу.

Згідно з ч. 2 розділу ІІ Правил любительського рибальства (затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.09.2022 № 700), любительське рибальство дозволяється здійснювати рибалкам-любителям безоплатно у порядку загального використання водних біоресурсів для особистих потреб (без права реалізації) не забороненими цими Правилами знаряддями лову і способами добування (вилову) та у мінімально дозволених для добування (вилову) розмірах видів водних біоресурсів під час здійснення любительського рибальства, визначених додатком 1до цих Правил, за нормами добування (вилову) дозволених видів водних біоресурсів на одного рибалку-любителя за добу (далі - добова норма улову), визначеними додатком 2до цих Правил». Що для раків не перевищує 30 штук на добу. Разом з тим затримана партія містила 114 живих раків без документів про їх походження.

Любительське рибальство, що перевищує встановлені цими Правилами обсяги безоплатного добування (вилову) водних біоресурсів здійснюється за плату у Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 992.

Порядок приймання, зберігання, підготовки до продажу і продаж продовольчих товарів через роздрібну торговельну мережу, а також визначають вимоги в дотриманні прав споживачів щодо якості й безпеки товару та рівня торговельного обслуговування регламентований Правилами роздрібної торгівлі продовольчими товарами (далі Правила), які затверджені наказом Міністерством економіки та з питань Європейської інтеграції України №185 від 11.07.2003 року.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого с.1 ст. 88-1 КУпАП.

Щодо заперечень адвоката Гудими Т.В. суду зазначає, що твердження стосовно того, що органом, що склав протокол нічого не вилучалось спростовано дослідженими в матеріалах справи доказами, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення серії ДП №003586 від 21.08.2025, відповідно до якого в графі вилучені вказано - раки 2,4 кг 114 шт. Крім того, на підтвердження факту вилучення у ОСОБА_1 водних біоресурсів підтверджено описом знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів вилучених у громадянина ОСОБА_1 згідно протоколу від 21.08.2025 р серії ДП № 003586. При цьому, протокол ро адміністративне правопорушення серії ДП №003586 від 21.08.2025 та опис знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів вилучених у громадянина ОСОБА_1 згідно протоколу від 21.08.2025 р серії ДП № 003586 підписані ОСОБА_1 без зауважень.

Стосовно тверджень захисника, що протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний доказом вчинення адміністративного правопорушення особою, суд зазначає.

Відповідно до статті 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Обов'язок зі збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до такого протоколу, а також викласти мотиви відмови від його підписання.

Під час складення протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюють її права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13 березня 2019 року у справі № 712/7385/17 сформулювала висновок, що дії суб'єкта владних повноважень щодо складання протоколу без ухвалення рішення про притягнення особи до адміністративної відповідальності не породжують правових наслідків для особи та не порушують її права.

Відповідно до висновку Верховного Суду, сформульованого у постанові від 22 червня 2023 року у справі № 752/5417/19, факт складання поліцейським протоколу не вказує на фактичну вину особи в ДТП. Протокол є носієм доказової інформації, яка в подальшому може бути використана органом, який здійснює розгляд справи про адміністративне правопорушення з метою прийняття рішення щодо наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення в діях особи. Протокол фіксує обставини та факти виявлених порушень законодавства та не є рішенням, що створює правові наслідки і не змінює стан суб'єктивних прав особи, оскільки таким рішенням є постанова, яка приймається на підставі протоколу

Протокол про адміністративне серії ДП №003586 від 21.08.2025 відповідає вимогам ст.ст.254, 256 КУпАП та складений уповноваженою на те особою, визначеною ст.255 КУпАП, а наведені у ньому обставини об'єктивно стверджуються іншими належними та допустимим доказом по справі, дослідженими судом.

Зокрема, з пояснень ОСОБА_1 щодо вказаних у протоколі обставин, вбачається, що вона підтвердила факт реалізації нею живими раками вагою 2,4 кг без належних документів які підтверджують законність їх придбання.

При оформленні адмінматеріалів інспектором “Рибоохоронний патруль» було складено опис знарядь незаконного добування водних живих ресурсів, плавучих, транспортних засобів, зброї та боєприпасів, спеціальних документів, водних живих ресурсів вилучених у громадянина ОСОБА_1 згідно протоколу від 21.08.2025 р серії ДП № 003586.

При цьому, документ, який підтверджує законність придбання раків, реалізація якої проводилась ОСОБА_1 , а також сертифіката якості останньою не було надано.

Статтею 63 Закону України «Про тваринний світ» встановлено відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, а саме адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про тваринний світ», об'єкти тваринного світу, вилучені із стану природної волі, розведені (отримані) у напіввільних умовах чи в неволі або набуті іншим незабороненим законом шляхом, можуть перебувати у приватній власності юридичних та фізичних осіб.Законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання)повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про рибне господарство» у власності суб'єктів господарювання та фізичних осіб, іноземців, осіб без громадянства, а також іноземних юридичних осіб можуть перебувати окремі види водних біоресурсів, які на законних підставах, з додержанням умов та правил добування вилучені з природного середовища або розведені у штучно створених умовах, що підтверджено документами, які засвідчують законність їх набуття.

Водні біоресурси, вилучені в порядку спеціального використання, є власністю користувачів з моменту, коли вони потрапили до знарядь вилову, крім видів, що становлять особливу природоохоронну, наукову та естетичну цінність, а також види, занесені до Червоної книги України.

Згідно пункту 3.14.4 Правил любительського і спортивного рибальства (затверджений наказом Державного комітету рибного господарства України 15.02.99 №19) забороняється продаж або скуповування риби, ікри і водних безхребетних та продуктів їх переробки без наявності документа, який підтверджує законність їх придбання, та сертифіката якості.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується і судом встановлено, що 21.08.2025 р. о 10 год. 30 хв. в Дніпропетровській області Криворізький район м. Кривий Ріг вул. Соборності, буд. 25 магазин «Пан Карась» було виявлено громадянку ОСОБА_1 яка здійснювала реалізацію водних ресурсів, а саме раки вагою 2,4 кг. 114 шт. без документів які підтверджують законність її придбання, чим порушила ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислово рибальство та охорону водних ресурсів», ст. 7 Закону України «Про тваринний світ».

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан. За таких обставин суд вважає за необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст. 88-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 грн. з конфіскацією раків у кількості 114 штук, загальною вагою 2,4 кг., які знаходяться на відповідальному зберіганні у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 .

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення у розмірі встановленому законом, а саме 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 24, 33, 38, 40-1, 247, 254, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати виною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 88-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510,00 (п'ятсот десять) гривень з конфіскацією раків у кількості 114 штук, загальною вагою 2,4 кг, що відповідно до накладної №34 від 21.08.2025 перебувають на відповідальному зберіганні Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 - на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом 10 днів з дня винесення постанови, через Металургійний районний суд міста Кривого Рогу.

Суддя: Н. Ю. Вікторович