Справа № 161/20424/25
Провадження № 3/161/6337/25
м.Луцьк 23 жовтня 2025 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Присяжнюк Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Ващук В.В.,
прокурора - Назарука О.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Волинського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Маневичі, Маневицького району Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , не працюючої,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
якій у відповідності зі ст. 268 КпАП України роз'яснені її права,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №58-2025 від 20.10.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи оперуповноваженим 1-го відділу управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, та відповідно до п.п. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, будучи звільненою із займаної посади 31.08.2023, несвоєчасно 04.02.2024 без поважних причин подала до Реєстру декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічну декларацію за 2021рік (продовжується діяльність), чим порушила вимоги ч. ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», при кінцевому терміні її подання до 31.01.2024.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №59-2025 від 02.10.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи оперуповноваженим 1-го відділу управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, та відповідно до п.п. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, будучи звільненою із займаної посади 31.08.2023, несвоєчасно 04.02.2024 без поважних причин подала до Реєстру декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічну декларацію за 2022 рік (продовжується діяльність), чим порушила вимоги ч. ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», при кінцевому терміні її подання до 31.01.2024.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №60-2025 від 02.10.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи оперуповноваженим 1-го відділу управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, та відповідно до п.п. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, будучи звільненою із займаної посади 31.08.2023, несвоєчасно 06.03.2024 без поважних причин подала до Реєстру декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме декларацію «при звільненні», чим порушила вимоги ч. ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», при кінцевому терміні її подання до 31.01.2024.
Зазначеними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
У зв'язку з наведеним, на підставі вимог ст. 36 КУпАП, дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень визнала повністю, щиро розкаялася.
Прокурор Назарук О.Ю. в судовому засіданні вказав на наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є підставою для притягнення її до відповідальності. Щодо об'єднання справ відносно ОСОБА_1 не заперечував. Подав висновок, в якому зазначив про наявність доказів винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй правопорушень, просив накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов до таких висновків.
За несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Цей склад є формальним і не передбачає настання негативних наслідків, спрямований на забезпечення дотримання представниками влади вимог щодо фінансового контролю за їх матеріальним станом.
З матеріалів справи встановлено, що 07.11.2015 ОСОБА_1 склала Присягу працівника Національної поліції України, яку після складання власноручно підписала.
Відповідно до витягу з наказу №479 о/с від 16.08.2023 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади (за власним бажанням), припинивши службу з 31.08.2023.
Водночас, ОСОБА_1 14.08.2023, тобто при звільненні зі служби, особисто (під розписку) була ознайомлена з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень, передбачених ЗУ «Про запобігання корупції».
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді оперуповноваженого 1-го відділу управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, маючи спеціальне звання поліцейського, та склавши Присягу на вірність Українському народові, до звільнення на неї поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Крім цього, відповідно до абзацу 2 ч.2 ст.45 Закону особи, які припинили діяльність,пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування,або іншу діяльність,зазначену у підпунктах "а","в"-"' ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Проте, відповідно до Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесені зміни до п. 2-7 розділу XIII «Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (набрав чинності 12.10.2023), яким передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно три декларації ОСОБА_1 - дві щорічні за 2021, 2022 роки, третя - після звільнення, мали бути подані ОСОБА_1 не пізніше 31.01.2024.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 повністю підтверджується сукупністю досліджених судом доказів: протоколами №58-2025, №59-2025, 60 - 2025 від 02.10.2025 про адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією в яких вказані дата та місце вчинення правопорушень; повідомленнями № 2607/0/05-25, № 2603/0/05-25, №2599/0/05-25 від 04.01.2025 Національного агентства про факт несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021 рік, 2022 рік, при звільненні за період з 01.01.2023 до 31.08.2023; роздруківкою послідовності дій користувача ОСОБА_1 ; копіями декларацій поданими ОСОБА_1 ; рекомендаціями для поліцейських при звільненні 14.08.2023; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 15.08.2025; іншими матеріалами справи.
Перелічені докази не викликають жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, а її дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст.172-6 КУпАП - без поважних причин несвоєчасне подання декларації після звільненні за 2023 рік, щорічних за 2021 - 2022 роки.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності пов'язаної із корупцією не притягалася, її майновий стан, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою її виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладене таке стягнення сплачується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 23,33, 36, 40-1, 172-6, 221, 283, 284, 303, 304 КУпАП, суд
Адміністративні матеріали у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під номерами 161/20424/25, 3/161/6337/25; 161/20427/25, 3/161/6338/25, 161/20431/25, 3/161/6339/25 об'єднати в єдине провадження та присвоїти номер справи 161/20424/25, провадження 3/161/6337/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї, відповідно до ст.36 КУпАП, адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Відповідно до частини 1 статті 307, частини 2 статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. за такими реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Людмила ПРИСЯЖНЮК