Рішення від 28.10.2025 по справі 360/739/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року № 360/739/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом Тернівської міської ради Дніпропетровської області до Північно-східного офісу Держаудитслужби, третя особа Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду з Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Тернівської міської ради Дніпропетровської області до Північно-східного офісу Держаудитслужби, в якій з урахуванням уточнень просила суд визнати протиправним та скасувати окремі положення Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказ Північно-східного офісу Держаудитслужби від 17 березня 2025 року № 75, зокрема - п.2.8.1 розділу II «Управління Північно- східного офісу Держаудитслужби в Луганській області», яким заплановано провести державний фінансовий аудит бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року з підстав власної ініціативи п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що окремі положення Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказ Північно-східного офісу Держаудитслужби від 17 березня 2025 року № 75, зокрема - п.2.8.1 розділу II «Управління Північно- східного офісу Держаудитслужби в Луганській області», на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач, Північно-східний офіс Держаудитслужби, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа, правом на подання пояснень по справі не скористалась.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 03 квітня 2025 року (вх.№1559/0/1-25 від 03.04.2025 року) на електронну адресу Виконавчого комітету Тернівської міської ради надійшло повідомлення №201203-13/526-2025 від 03.04.2025 року від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про проведення планового державного фінансового аудиту бюджету Тернівської міської територіальної громади за період з 01.01.2021 року по 31.03.2025 року відповідно до пункту 2.8.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби №75 від 17.03.2025 року «Про проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2025 року.

Виконавчим комітетом Тернівської міської ради направлено лист №977/0/2-25 від 08.04.2025 року до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області, в якому зазначено що вивченням офіційних організаційних документів, розміщених у відповідних розділах офіційного веб-сайту Управління Північно - східного офісу Держаудислужби, встановлено, що до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби №75 від 17.03.2025 року, включено РОЗДІЛ II «Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області» за яким закріплено пункт 2.8.1, а саме - проведення Державного фінансового аудиту бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року. Як підстава для вказаного пункті плану у відповідному розділі зазначено «Власна ініціатива п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318. Зазначено, що Порядок проведення державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансовою аудиту діяльності суб'єктів господарювання, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 р. № 252, пунктом 2 вказаного Порядку встановлено, що його дія не поширюється на бюджетні установи, а за змістом п.3 Порядку його дія поширюється лише на суб'єктів господарювання щодо законного та ефективного використання державних та/або комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, стану внутрішнього контролю. Вказано, що правові підстави для проведення Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області державного аудиту бюджету Тернівської міської громади Павлоградського району Дніпропетровської області за період 01.01.2021 по 31.03.2025 року, а відтак - забезпечення місця роботи, доступу до документів, баз даних, забезпечення технікою, зв'язком, тощо відсутні.

Згідно Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби №75 від 17.03.2025 року, включено РОЗДІЛ II «Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області» за яким закріплено пункт 2.8.1, а саме - проведення Державного фінансового аудиту бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року. В якості підстави для проведення заходів державного фінансового контролю у відповідному розділі зазначено - «Власна ініціатива п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318».

Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939- ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

У силу вимог статті 2 Закону № 2939-ХІІ Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Згідно з пунктом 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

За приписами підпункту 3 пункту 3 Положення № 43 серед основних завдань Держаудитслужби України визначають здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.

Підпунктом 3 пункту 4 Положення № 43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.

Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії за наявності підстав, визначених Законом.

Так, 03 квітня 2025 року на адресу Виконавчого комітету Тернівської міської ради надійшло повідомлення №201203-13/526-2025 від 03.04.2025 року від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про проведення планового державного фінансового аудиту бюджету Тернівської міської територіальної громади за період з 01.01.2021 року по 31.03.2025 року відповідно до пункту 2.8.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби №75 від 17.03.2025 року «Про проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2025 року.

У вказаному повідомленні Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області для забезпечення реалізації прав і обов'язків працівників Управління, визначених ст. ст. 10, 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (із змінами та доповненнями) та п. 18 Порядку проведення Державною аудиторською службою її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №252 просило забезпечити місце для роботи, створити умови дія зберігання документів, можливість користування службовим зв'язком, комп'ютерною, розмножувальною та іншого технікою, доступу до електронних баз систем та програмних комплексів, що використовуються під час автоматизації провадження фінансово-господарської діяльності, подання матеріалів, інформації, документів, необхідних дія проведення аудиту та здійснення аудиторських процедур.

Так, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області посилалось на приписи Порядку проведення Державною аудиторською службою її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №252 (далі по тексту - Порядок №252).

Згідно п.2 Порядку №252 дія цього Порядку не поширюється на бюджетні установи.

Державний фінансовий аудит діяльності суб'єкта господарювання за період, протягом якого проводився державний фінансовий аудит окремих господарських операцій, що здійснюються суб'єктами господарювання державного сектору економіки, та за результатами якого складено аудиторський звіт, не проводиться за ініціативою органу державного фінансового контролю.

Згідно Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно- східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби №75 від 17.03.2025 року, включено РОЗДІЛ II «Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області» за яким закріплено пункт 2.8.1, а саме - проведення Державного фінансового аудиту бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року. В якості підстави для проведення заходів державного фінансового контролю у відповідному розділі зазначено - «Власна ініціатива п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318».

Відповідно до п.п. «г», п. 7 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 955 від 08 серпня 2001 року (далі - Порядок № 955) однією із основних підстав для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є зокрема ініціатива, виявлена органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв, як: економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період; значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього контролю; ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах.

Так, Порядком № 955 такої підстави як «власна ініціатива» не передбачено, а визначено - ініціативу, виявлену органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв як економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період, значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього контролю; ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах.

Таким чином, відповідачем визначено підставу для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до плану проведення заходів не передбачену Порядок № 955.

Відповідач посилався на те, що відсутній обов'язок із зазначення розширеного обґрунтування причин, у тому числі із зазначенням конкретних критеріїв, перелічених у підпункті г) пункту 7 Порядку № 955, які зумовили наявність власної ініціативи на включення відповідного суб'єкта до переліку підконтрольних установ (об'єктів контролю), на яких планується проведення державного фінансового аудиту.

Пунктом 7 Порядку № 995 визначено основні підстави для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю.

Так, пунктом 7 Порядку № 995 окреслено вичерпний перелік підстав для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю.

При цьому, вказаними приписами чітко зазначено зміст відповідних підстав, а тому така підстава вважається зазначеною згідно приписів 7 Порядку № 995, якщо її зміст викладено в повному обсязі, в інакшому випадку не можна стверджувати, що її обрано з відповідного переліку, а не свавільно на свій розсуд.

Таким чином, відповідачем фактично не визначено у спірних правовідносинах підстави для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту до плану проведення заходів державного фінансового контролю, та відповідно порушено процедуру призначення таких заходів.

Враховуючи вищевикладене, п.2.8.1 розділу II «Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області» Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 17 березня 2025 року № 75, яким заплановано провести державний фінансовий аудит бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року з підстав власної ініціативи п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач звернувся до суду позовною вимогою немайнового характеру. Позивачем було додано до позовної заяви документ про сплату судового збору у сумі 3028,00 грн.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 року судовий збір за подання позову до адміністративного суду немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, підлягає сплаті в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивачем було подано дану позовну заяву через систему "Електронний суд".

Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в частині 2422,40 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Тернівської міської ради Дніпропетровської області (51500, Дніпропетровська обл., місто Тернівка, вул.Пушкіна, буд. 5 А, ЄДРПОУ 33912428) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (м.Харків, Майдан Свободи, 5, Держпром, 4 під., 10 пов, 61022, ЄДРПОУ 40478572), третя особа Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області (Луганська обл., м.Сіверськодонецьк, бул. Незалежності України, 32а, 93404, ЄДРПОУ 41127015) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п.2.8.1 розділу II «Управління Північно - східного офісу Держаудитслужби в Луганській області» Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 17 березня 2025 року № 75, яким заплановано провести державний фінансовий аудит бюджету Тернівської міської територіальної громади Дніпропетровської області за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2025 року з підстав власної ініціативи п.20 Порядку управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1318.

Стягнути з Північно-східного офісу Держаудитслужби (м.Харків, Майдан Свободи, 5, Держпром, 4 під., 10 пов, 61022, ЄДРПОУ 40478572) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Тернівської міської ради Дніпропетровської області (51500, Дніпропетровська обл., місто Тернівка, вул.Пушкіна, буд. 5 А, ЄДРПОУ 33912428) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.