про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
Справа № 500/6124/25
28 жовтня 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області , Головного спеціаліста відділу правового забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Дзюбатого Арсена Віталійовича про визнання дій протиправними, -
23 жовтня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області , Головного спеціаліста відділу правового забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Дзюбатий Арсен Віталійович , в якому просить визнати дії Головного управління національної поліції в Тернопільській області в особі її представника, Арсена Віталійовича Дзюбатого щодо ненадсилання / ненадання копії доказів іншому учаснику справи, позивачу в адміністративній справі №601/1428/25 - ОСОБА_1 , що подавалися Головним управлінням національної поліції в Тернопільській області до Кременецького районного суду Тернопільської області в адміністративній справі №601/1428/25 в якості додатків до відзиву на позов №72831-2025 від 20.05.2025 (314668) - протиправними.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В частині першій статті 2 КАС України закріплено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частина перша статті 5 КАС України встановлює, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Предметом спору, задля вирішення якого позивач звернувся до суду, є дії, вчинені представником відповідача - Головного управління національної поліції в Тернопільській області Арсеном Віталійовичем Дзюбатим в межах розгляду адміністративної справи №601/1428/25 Кременецьким районним судом Тернопільської області.
На думку суду, адміністративний суд не може надавати оцінку діям учасників справи, які вчинялися в межах іншої адміністративної справи за №601/1428/25, розгляд якої здійснювався Кременецьким районним судом Тернопільської області. На думку суду, у разі незгоди ОСОБА_1 із діями іншого учасника адміністративної справи, у даному випадку представника відповідача - Головного управління національної поліції в Тернопільській області Арсена Віталійовича Дзюбатого, він не позбавлений можливості викласти всі свої заперечення та доводи в апеляційній скарзі за результатами розгляду справи №601/1428/25, однак ініціювання окремого судового провадження щодо оскарження дій, які вчинялися іншим учасником адміністративної справи у межах вказаної справи, є недопустимим, з огляду на приписи процесуального законодавства.
Згідно з пунктом 57 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зміст конкретних судових рішень контролюється, насамперед, за допомогою процедур апеляції або перегляду рішень у національних судах та за допомогою права на звернення до Європейського суду з прав людини.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з частиною шостою статті 170 КАС України, у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Даний спір не віднесений до юрисдикції жодного суду, оскільки не може розглядатися за правилами будь-якого судочинства, а тому суд не роз'яснює позивачу, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
При цьому, згідно із частиною п'ятою статті 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись статтями 170, 241, 248 КАС України, суддя
Відмовити у відкриті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області , Головного спеціаліста відділу правового забезпечення Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Дзюбатого Арсена Віталійовича ,про визнання дій протиправними.
Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Згідно із частиною другою статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 28 жовтня 2025 року.
Суддя Дерех Н.В.