Рішення від 28.10.2025 по справі 460/8688/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 рокум. Рівне№460/8688/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

1. Стислий виклад позицій учасників справи.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з вказаним адміністративним позовом (позовною заявою) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні починаючи із 01.03.2025 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати відповідача відновити позивачу нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. №209);

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок встановленої позивачу доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 15.11.2024 в розмірі 1% середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, проіндексованого з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197, з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Обґрунтовуючи свій позов, позивач зазначає про те, що він є пенсіонером, як пенсіонер перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV). Зазначає, що на виконання рішення та окремої ухвали суду у справі №460/7694/20 відповідачем проведено перерахунок його пенсії згідно частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), однак здійснюючи такий перерахунок, відповідачем протиправно обчислено доплату до пенсії позивача за понаднормовий стаж, право на яке відновлено в судовому порядку, із зменшеної заробітної плати (з 16741,96 грн зменшено до 9957,75 грн), з якої визначається розмір пенсії та без здійснення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197, з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 у відповідності до приписів 42 вказаного Закону, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-ХІІ). Позивач звертався до відповідача із відповідною заявою про проведення такого перерахунку (індексації) його пенсії, однак відповідач своїм листом відмовив позивачу у цьому, що позивач вважає протиправним, а тому звернувся до суду з позовом до відповідача із наведеними вище позовними вимогами.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, не подав до суду свій відзив на позов у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, про причини неподання відзиву в установлений строк для суду не повідомив, щодо дає суду підстави для висновків про те, що у відповідача відсутні поважні причини неподання відзиву в установлений судом строк, а тому наявні передбачені частиною 2 статті 175 КАС України умови і підстави для вирішення судом цього спору за наявними матеріалами справи та без відзиву відповідача.

2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.

Позовна заява подана до суду 14.05.2025 позивачем у паперовій формі шляхом направлення засобами поштового зв'язку, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 16.05.2025.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.05.2025 визначено суддю Максимчука О.О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.

Ухвалою від 19.05.2025 суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків вказаної позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення позивачу цієї ухвали. Судом запропоновано усунути недоліки шляхом подання позивачем до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду щодо позовних вимог, які пред'явлені поза межами встановленого законом строку для звернення за захистом, із відповідними обґрунтуваннями та доказами поважності причин пропуску вказаного строку щодо цих позовних вимог.

Ухвалою від 09.06.2025 суд позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - повернув позивачу в частині позовних вимог, які стосуються періоду з 01.02.2020 по 14.11.2024.

Ухвалою від 09.06.2025 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, не подав до суду свій відзив на позов у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі.

На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).

З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.

Позивач є пенсіонером, як пенсіонер перебуває на обліку у відповідача та з 18.03.2008 року отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону №1058-IV, що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунками/перерахунками.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 у справі №460/7694/20, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років для жінок, але не вище 85% заробітку, починаючи з 1 лютого 2020 року.

Окремою ухвалою від 25.03.2024 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вчинені на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року в адміністративній справі №460/7694/20, щодо обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року без урахування положень ч.2 ст.56 Закони України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 11.10.2017. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.

На виконання рішення суду та окремої ухвали, відповідач 01.05.2024 прийняв рішення 956180118186, на підставі якого здійснив перерахунок пенсії за період з 01.02.2020, скасувавши раніше проіндексований відповідно до статті 42 Закону №1058-IV розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється із 16741,96 грн до 9957,75 грн, а також обчисливши доплату до пенсії за понаднормовий стаж (право на яке відновлено в судовому порядку) зі зменшеної заробітної плати з якої обчислюється пенсія 9957,75 грн в розмірі 386,64 грн.

На звернення позивача щодо виконання вказаного рішення суду, відповідач листом від 11.04.2025 повідомив, що розмір заробітної плати для обчислення доплати за понаднормовий стаж на умовах статті 56 Закону №796-ХІІ, встановленої на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 16.01.2021 №460/7694/20, окремої ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2024 становив: з 01.02.2020, 01.05.2020, 01.03.2021, 01.03.2022 - 9957,75 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата по країні за 2014-2016 роки відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону (зі змінами) х 1,17 коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №124 х 2,26089 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (за період 01.07.1995 по 30.06.2000 на підставі наданих довідок, та за всі періоди страхового стажу починаючи з 01.07.2000 по 29.08.2008 - за даними системи персоніфікованого обліку).

Не погодившись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом (позовною заявою) у цій справі з наведеними вище позовними вимогами до відповідача.

Отже у цій справі, яка розглядається судом, предметом спору є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок встановленої позивачу доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.02.2020 в розмірі 1% середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, проіндексованого з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197, з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду.

Встановивши наведені вище фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини, суд вважає, що до спірних правовідносин за наведених фактичних обставин справи підлягають застосуванню такі норми права і висновки Верховного суду про їх застосування.

Приписами статті 1 та частини 1 статті 2 Конституції України встановлено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, суверенітет якої поширюється на всю її територію. Відповідно до частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; зокрема, закони приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (стаття 8, частина 2 статті 19 Конституції України).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 49 Закону Закон №796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом частини 2 статті 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Суд встановив, що в ході розгляду справи №460/7694/20 Рівненським окружним адміністративним судом встановлено право позивача на отримання передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII доплати до пенсії за понаднормовий стаж як особі, яка потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, як передбачено частиною 2 статті 56 Закону №796-XII доплата до пенсії обчислюється виходячи із заробітку .

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія за віком позивачу обчислюється відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, суд встановив, що законом чітко встановлено спосіб осучаснення щороку пенсійної виплати з метою поступового підвищення.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону №1058-IV.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Отже, для перерахунку пенсії з метою індексації не застосований вказаний вище множник Зс. Натомість у формулі перерахунку пенсії із зазначеною метою вказано показники зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні та споживчих цін за попередній рік (у відсотках).

Згідно із п. 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. №265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2008 р., №25, ст. 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до п. 6 Порядку №124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Зазначене в сукупності свідчить про наявність підстав для перерахунку щороку з 1 березня пенсійних виплат у спосіб підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт його збільшення, визначений рішеннями Кабінету Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2021 №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Разом з тим, пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову №168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Відповідно до Постанови №185 та згідно пункту 6 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік "Кабінет Міністрів України встановлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

З метою реалізації пункту 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінет Міністрів України 25 лютого 2025 року прийняв постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», проводиться згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Як встановлено судом, рішенням відповідача про перерахунок пенсії від 21.12.2023 №956180118186 підтверджується, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача з 01.01.2024 складав 16741,96 грн.

Зміст рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/4689/22 свідчить про те, що в ході її розгляду не з'ясовувалось питання визначення розміру показника заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії, оскільки таке не було предметом спору.

Однак, відповідач на виконанні рішення та окремої ухвали суду у справі №460/7694/20 прийняв рішення про перерахунок пенсії позивача від 01.05.2025 №956180118186, яким зменшив з 01.02.2020 раніше проіндексований розмір заробітної плати, з якої пенсія обчислюється, а саме із 16741,96 грн до 9957,75 грн та обчислив доплату до пенсії за понаднормовий стаж, право на яке відновлено в судовому порядку, із зменшеної заробітної плати з якої визначається розмір пенсії.

Водночас, будь-яких аргументів щодо правомірності своєї поведінки в цій частині відповідач не навів, а судом в ході розгляду справи її законності не встановлено.

Відтак, суд дійшов висновку, що зазначена поведінка відповідача щодо зменшення з 01.02.2020 розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія та доплата за стаж із 16741,96 грн до 9957,75 грн є протиправною.

Окрім того, як слідує з проведених відповідачем перерахунків пенсії позивача від 05.02.2025 та від 13.02.2025, відповідач застосував обмеження в індексації до пенсії позивача з 01.03.2023, що з огляду на викладену вище позицію суду з урахуванням Постанов КМУ №168, 185 та 209 є протиправною поведінкою відповідача.

Таким чином, відповідач був зобов'язаний з 01.03.2023, 01.03.2024 та з 01.03.2025 проіндексувати пенсію позивача у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення) на 1,197 (з 01.03.2023), на 1,0796 (з 01.03.2024), на 1,115 (з 01.03.2025) та, відповідно, із проіндексованого показника встановити розмір доплати до пенсії за стаж понаднормовий стаж згідно ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ.

Проте відповідачем не надано, а матеріали справи не містять доказів прийняття рішення про перерахунок пенсії в означеній частині, що свідчить про протиправність його поведінки.

Суд також зауважує, що позовні вимоги позивача стосуються також зобов'язання відповідача проіндексувати пенсію позивача з 01.03.2022 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14, однак з наданих позивачем розрахунків/перерахунків пенсії слідує, що відповідач застосував обмеження в такій індексації саме з 01.03.2023, а відтак в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи встановлені обставини, підтверджені належними і допустимими доказами, суд дійшов висновку, що з метою захисту порушених прав та свобод позивача слід визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні починаючи із 01.03.2023 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як також встановлено судом із рішень Пенсійного органу про перерахунок пенсії позивача, відповідач обчислює та виплачує йому доплату до пенсії за понаднормовий стаж, право на яке відновлене судом в ході розгляду справи №460/7694/20, без урахування проіндексованого розміру заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії.

Разом з тим, судом вже зазначалось, що відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, обчислення доплати до пенсії за понаднормовий стаж здійснюється із заробітку, з якого така пенсія обчислюється.

Окрім цього, Пенсійний орган з 01.03.2025 був зобов'язаний провести як індексацію основного розміру пенсії позивача, так і перерахунок доплати до пенсії за стаж потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.

Разом з тим, відповідачем рішення про перерахунок пенсії із 01.03.2025 у спосіб збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії на коефіцієнт 1,115 та перерахунок доплати до пенсії не приймалось, що свідчить про протиправність його поведінки.

Таким чином, з метою захисту порушених прав та інтересів позивача в цій частині слід визнати протиправними дії відповідача, які полягають у скасуванні починаючи із 01.03.2025 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що були передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209, зобов'язати відповідача відновити позивачу нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25 лютого 2025 р. №209 та здійснити перерахунок встановленої позивачу доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС за період з 01.02.2020 в розмірі 1% середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, проіндексованого з 01.03.2022 на 1,14, з 01.03.2023 на 1,197, з 01.03.2024 на 1,0796 та з 01.03.2025 на 1,115 за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною другою статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) без застосування «двоскладової формули» розрахунку, передбаченої ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду спору у цій справі, на переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому суд вважає, що у цій справі є фактичні і правові підстави для ухвалення рішення про часткове задоволення позову.

5. Розподіл судових витрат.

Відповідно до правил частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на приписи чинного законодавства при зверненні до суду із позовною заявою у цій справі позивач сплатив до бюджету судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним документом. З урахуванням наведеного та оскільки суд визнав по суті обґрунтованою позовну вимогу позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його до вчинення певних дій, то понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у зв'язку із розглядом справи (за подання позовної заяви) підлягають присудженню на його користь у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, які полягають у скасуванні ОСОБА_1 починаючи із 01.03.2025 нарахування індексації пенсійної виплати відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату передбаченої статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» індексації пенсійної виплати шляхом застосування збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2025 на 1,115 (на підставі постанови КМУ від 25 лютого 2025 №209), з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 15.11.2024 в розмірі 1% проіндексованого середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з 01.03.2023 на 1,197 та з 01.03.2024 на 1,0796, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок встановленої доплати до пенсії за понаднормовий стаж як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 за період з 01.03.2025 в розмірі 1% проіндексованого на 1,115 середньомісячного заробітку, з якого обчислюється пенсія, за кожен повний рік роботи понад 15 років, що передбачено частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017 без застосування "двоскладової формули" розрахунку, передбаченої ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області понесені витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028, код ЄДРПОУ: 21084076).

Суддя Олександр МАКСИМЧУК