28 жовтня 2025 року м. Рівне №460/11140/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2
доУправління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати її доньці з 01.01.2025 державної соціальної допомоги, як інваліду з дитинства
- зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_2 та сплатити заборгованість з 01.01.2025.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зауважує, що її донька є особою з інвалідністю з дитинства у зв'язку з чим була отримувачем державної соціальної допомоги. Всупереч зазначеному, 01.01.2025 виплату вказаної допомоги було припинено. Позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для її звернення до суду.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, причини неможливості подання відзиву суду не повідомив. Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Як слідує з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 згідно висновку ЛКК №1274, виданого КЗ «Києво-Святошинський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 12.06.2017 має інвалідність з дитинства. Інвалідність встановлена до 08.08.2022, дата переогляду 08.07.2022.
Як вбачається з наданих суду матеріалів та не заперечуються відповідачем позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації Рівненської області, як отримувач державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю (дитина ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 18 років на період з 30.08.2017 по 07.08.2022 відповідно до медичного висновку №1274 від 08.08.2017.
Вказане підтверджується листом Департаменту соціальної політики Рівненської ОДА адресованого Ользі Білошицькій від 08.05.2025.
Водночас, 01.01.2025 виплату спірної допомоги було припинено.
На звернення позивача, Департаментом соціальної політики Рівненської ОДА повідомлено, що продовжити виплату без медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років не можливо. Тому, з метою продовження виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю рекомендовано надати продовження медичного висновку.
Не погоджуючись з припиненням виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зауважує наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Конституції України Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Закон № 2671-VIII) гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Статтею 1 Закону № 2671-VIII (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Згідно із статтею 4 Закону № 2109-ІІІ встановлено період, на який призначається державна соціальна допомога.
Зокрема, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи. На дітей-інвалідів державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, але не більш як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного віку.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2109-ІІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», затверджений Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю (Порядок № 79).
Пунктом 1 Порядку № 79, визначено, що цей Порядок відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» визначає умови призначення і виплати, перелік документів, необхідних для призначення, в тому числі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства або дітям з інвалідністю віком до 18 років (далі - державна соціальна допомога).
Згідно з п. 3 Порядку № 79, призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання проводяться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, до складу території яких входять міста обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Заяви про призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд, допомоги на поховання, до яких додаються необхідні документи (далі - заява з документами), приймаються органами соціального захисту населення.
Структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій заяви з документами приймаються лише в разі надіслання їх засобами поштового зв'язку або за наявності технічної можливості в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Форма заяви затверджується Мінсоцполітики.
Заяви з документами також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - посадова особа виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів із дати їх надходження відповідному органу соціального захисту населення.
Пунктом 4 Порядку № 79 передбачено, що причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність особам з інвалідністю з дитинства, визначаються медико-соціальною експертною комісією закладу охорони здоров'я.
Причина, категорія і строк, на який встановлюється відповідна категорія дітям з інвалідністю, визначаються лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я.
Перелік медичних показань, що дають право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, визначається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Порядку № 79, передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю віком до 18 років. До державної соціальної допомоги призначається також надбавка на догляд за дітьми з інвалідністю віком до 18 років. Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається одному з батьків, усиновлювачів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (крім заочної форми здобуття освіти), не проходять військову службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років.
Пунктом 9 Порядку № 79 встановлено, що державна соціальна допомога (в тому числі надбавка на догляд) призначається з дня звернення за їх призначенням, якщо протягом трьох місяців подано всі необхідні документи. Якщо до заяви подано документи не в повному обсязі, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняття відповідних документів із зазначенням дати їх прийняття, а також про документи, які у тримісячний строк необхідно подати (повідомлення видається/надсилається йому у паперовій або електронній формі (за наявності електронної адреси). Днем звернення за призначенням державної соціальної допомоги (в тому числі з надбавкою на догляд) вважається день прийняття заяви з документами. Якщо заява з документами надсилається засобами поштового зв'язку, то днем звернення за державною соціальною допомогою (у тому числі надбавкою на догляд) вважається дата, зазначена на відбитку календарного штемпеля. Заява розглядається не пізніше ніж через 10 днів після її надходження з документами.
Пунктом 11 Порядку № 79 передбачено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь строк інвалідності, встановленої МСЕК.
На дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, який видається відповідно до Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого МОЗ, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку включно.
Пунктом 14 Порядку № 79 передбачено, що виплата державної соціальної допомоги припиняється, якщо особа з інвалідністю з дитинства пропустила строк переогляду стану здоров'я МСЕК або дитина з інвалідністю віком до 18 років - строк переогляду стану здоров'я лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я.
Якщо після переогляду особі з інвалідністю з дитинства підтверджується раніше встановлена або встановлюється інша група (підгрупа) інвалідності, а дитині з інвалідністю віком до 18 років - категорія, виплата державної соціальної допомоги поновлюється з дня зупинення, але не більш як за один місяць. При цьому, якщо у разі переогляду особі з інвалідністю з дитинства встановлено іншу групу (підгрупу) (вищу або нижчу), а дитині з інвалідністю віком до 18 років - іншу категорію, державна соціальна допомога за зазначений період виплачується за попередньою групою (підгрупою) особи з інвалідністю з дитинства або за попередньою категорією дитини з інвалідністю віком до 18 років.
Якщо строк переогляду пропущено з поважної причини, що підтверджується МСЕК, лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров'я, то виплата державної соціальної допомоги поновлюється з дня зупинення виплати, але не більш як за три роки, за умови, що протягом цього періоду особу визнано особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю віком до 18 років. За місяць до закінчення строку виплати державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення зобов'язаний у письмовій формі повідомити особі з інвалідністю з дитинства, а також законному представнику дитини з інвалідністю про причину припинення виплати.
Як встановлено судом та зазначалось вище, ОСОБА_3 згідно висновку ЛКК №1274, виданого КЗ «Києво-Святошинський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 12.06.2017 має інвалідність з дитинства. Інвалідність встановлена до 08.08.2022, дата переогляду 08.07.2022.
Позивач, мати ОСОБА_3 - ОСОБА_4 в період з 30.08.2017 є отримувачем державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю (дитина ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 18 років на період з 30.08.2017 по 07.08.2022 відповідно до медичного висновку №1274 від 08.08.2017.
Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану, встановлено, що на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування надання державної соціальної допомоги здійснюється з урахуванням таких особливостей:
1) строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, допомоги на дітей одиноким матерям, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
2) у разі, коли отримувачами державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропущено строк переогляду допомоги, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.
Оскільки, повідомленням від Рівненської обласної ради МСЕК про те, що інвалідність не встановлена до управління не надходила та враховуючи зазначені вище положення постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №214, з серпня 2022 по грудень 2024 нарахування та виплату державної соціальної допомоги позивачу було продовжено автоматично.
Водночас, 01.01.2025 виплату спірної допомоги позивачу було припинено.
Як вбачається з листа Департаменту соціальної політики Рівненської ОДА з 01.01.2025 виплату спірної допомоги припинено на центральному рівні.
Так, процес призначення, нарахування та виплати зазначеної допомоги проводиться в програмному забезпеченні Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі ПК ЄІССС), яким передбачено внесення інформації щодо продовження групи інвалідності.
У зв'язку із зазначеним, позивачу повідомлено, що продовжити виплату без медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років не можливо.
Предметом спору є правомірність припинення нарахування та виплати державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю з 01.01.2025.
З даного приводу суд зауважує, що Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 8 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України», якою, з урахуванням змін внесених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2022 р. № 390, відповідно до статті 12-1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України, у п.3 постановлено, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення: осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317; дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 № 917.
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.
Отже, особи яким була встановлена інвалідність та строк повторного огляду якої припав на період дії воєнного стану на території України, інвалідність продовжується.
Як зазначалось, згідно висновку ЛКК №1274, виданого КЗ «Києво-Святошинський центр первинної медико-санітарної допомоги» від 12.06.2017 ОСОБА_5 встановлено інвалідність з дитинства до 08.08.2022, дата переогляду 08.07.2022.
Отже, оскільки повторний огляд доньки позивача припав на період дії воєнного стану, інвалідність доньки позивача вважається продовженою.
Щодо покликань управління соціального захисту населення як підстави припинення виплати допомоги без відображення медичного висновку в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери .
В контексті спірних правовідносин, суд зауважує, що дійсно, пунктом 5 Порядку № 79 (в редакції чинні з 26.01.2024) передбачено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання, з використанням (за технічної можливості) функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (крім виплат, які здійснюються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану»
Зміст даної норми був чинним і станом на 01.01.2025.
Водночас у 5 Порядку № 79 мова йде про призначення і виплати державної соціальної допомоги ….
При цьому суд вважає, що продовження виплат не є тотожним призначенню виплати.
Відтак, у позивача не виник обов'язок подавати нову заяву з відповідним переліком документів для подальшого отримання виплат.
Натомість, на противагу вищезазначеному, доводи позивачки гуртуються на положеннях п. 1 Постанови № 214, в якому якраз регламентовано продовження виплати державної соціальної допомоги, яку було призначено раніше, на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.
За сукупності зазначеного, до спірних правовідносин застосуванню підлягають положення Постанови № 214, а відтак доводи позивача, наведені в обґрунтування порушених прав, знайшли своє документальне підтвердження під час розгляду даної справи, натомість, правомірність дій відповідача щодо припинення з 01.01.2025 виплати спірної допомоги не доведено останнім в ході розгляду справи. Відтак, вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача поновити з 01.01.2025 нарахування та виплату державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю до 18 років, суд зазначає наступне.
Відповідно до внесених змін, з 01.07.2025, до Закону України від 16.11.2000 №2109-III "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги від місцевих державних адміністрацій були передані до територіальних органів Пенсійного фонду України.
При цьому відповідні зміни були внесені і до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №79 "Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (далі - Порядок №79).
Згідно пункту 3 Порядку №79, в чинній редакції, призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Так підпунктом 1 пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11.06.2025 №695 "Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України" (далі - Постанова №695) постановлено обласним, Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування з передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи)/центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри з нарахування), головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі, зокрема: особових справ одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме:
особових справ в електронній формі - до 25 червня 2025 р.;
особових справ в паперовій формі, за якими здійснюється виплата державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, та архівних особових справ в паперовій формі, крім особових справ в паперовій формі, знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації (у разі знищення - засвідчених копій відповідних актів), - до 1 червня 2026 р., або протягом місяця після відновлення роботи (у разі, коли структурний підрозділ не виконує своїх функцій), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві;
сформованих відомостей на виплату державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державної соціальної допомоги на догляд, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю у липні 2025 р. - до 25 червня 2025 року.
Пунктом 5 Постанови №695 передбачено Пенсійному фонду України, серед іншого:
- забезпечити з 1 липня 2025 р. призначення і виплату, зокрема, державної соціальної допомоги на догляд; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Відтак Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації втратило свої повноваження державного органу, який відповідно до законодавства України виконує функції щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги, тому відповідно, не може бути зобов'язане поновити нарахування та виплату спірної допомоги.
Зі змісту положень процесуального законодавства випливає, що належним є відповідач, який є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення.
Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні.
Враховуючи ту обставину, що адміністративний позов заявлено лише до управління соціального захисту, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача поновити виплату державної соціальної допомоги.
При цьому, суд зауважує, що позивач не позбавлена можливості звернутися до органу Пенсійного фонду (ПФУ) із заявою для поновлення виплати державної соціальної допомоги, надавши необхідні документи.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 з 01.01.2025 державної соціальної допомоги, як інваліду з дитинства.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 28 жовтня 2025 року.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Відповідач: Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (вул. Соборна, буд. 23, смт.Володимирець, Вараський р-н, Рівненська обл., 34300, код ЄДРПОУ 44130979)
Суддя В.В. Щербаков