28 жовтня 2025 рокум. ПолтаваСправа №440/12534/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув у письмовому провадженні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, та
Головне управління ДПС у Полтавській області 11.09.2025 звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 135315,24 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.10.2025 до суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі з огляду на його призов до Збройних Сил України, на підтвердження чого ОСОБА_1 надав витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.04.2024 №7 та довідку Військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2025 №2497/2/3438.
Суд розглянув подане клопотання та дійшов таких висновків.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
За змістом 1 Закону України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово безперервно продовжувався та діє донині.
За змістом статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Відповідно до абзацу шостого статті 11 названого Закону, Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах комплектування шляхом призову громадян на військову службу та прийняття на військову службу за контрактом.
Згідно зі статтею 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Частиною третьою статті 2 цього Закону визначено, що громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Верховний Суд у постанові від 25.07.2024 у справі №852/2а-2/24 зазначив, що конструкція пункту 5 частини першої статті 236 КАС України дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.
Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Суд враховує, що на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 05.04.2024 №7 солдата ОСОБА_1 , призваного на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 17.03.2024 №28-РС на посаду стрільця - номер обслуги 1 механізованого відділення 1 механізованого взводу механізованої роти 3 штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , з 05.04.2024 зараховано до списків особового складу.
Довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 22.10.2025 №2497/2/3438 підтверджено, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 .
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод проголошує, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За наведених обставин, зважаючи на факт призову відповідача на військову службу під час воєнного стану, що значною мірою ускладнює користування ним своїми процесуальним правами, а таких виконання процесуальних обов'язків, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у цій справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.
Керуючись статтями 2, 9, 44, 236, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №440/12534/25 - задовольнити.
Провадження в адміністративній справі №440/12534/25 зупинити до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити суд про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі з долученням копій підтверджуючих документів, протягом десяти днів з дня їх виникнення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Олександр КУКОБА