Справа № 420/6421/25
27 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації з 19.03.2015 року по 09.02.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 22.01.2024 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , є пенсіонером Державної прикордонної служби України. Перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсія призначена з 03.08.2011 року у розмірі 56 відсотків грошового забезпечення. Протягом періоду з 19.03.2015 року по 09.02.2022 року позивач проходив військову службу в Державній прикордонній службі України, що підтверджується витягом з наказу від 19.03.2015 року № 95-ос та від 09.02.2022 року №73-ос, витягом з послужного списку. Згідно з наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.02.2022 № 73-ОС вислуга років позивача станом на 09.02.2022 року становить 32 роки 10 місяців 11 днів, з яких календарна - 25 років 06 місяців 15 днів, пільгова 07 років 03 місяці 26 днів. 22.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років. За наслідками розгляду заяви, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 24.02.2025 року повідомило позивача, що постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку)
пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Враховуючи зазначене вище, відповідачем рекомендовано позивачу звернутись до уповноваженого структурного підрозділу за місце проходження військової служби для надання документів щодо призначення пенсії з врахуванням періоду служби в лавах ДПСУ. Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, вважаючи, що додаткова вислуга років під часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення має бути зарахована у пільговому обчисленні, вказаному у наказі про його звільнення з військової служби, позивач змушений звертатись до суду.
Ухвалою від 10.03.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії пенсійної справи (або паперові копії електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 для долучення до матеріалів справи.
19.03.2025 року від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції, тому з питання визначення вислуги років необхідно звертатися до уповноваженого органу де позивач проходив службу.
26.03.2025 року ГУПФ України в Одеській області на виконання ухвали про відкриття провадження у справі подало суду лист, у якому зазначило, що у зв'язку із запровадженням воєнного стану на території України пенсійна справа позивача передана на зберігання за межі Одеської області, а тому надати суду копію пенсійної справи позивача у відповідача немає можливості; справа розглядається судом за наявними у ній доказами відповідно до ч.9 ст.80 КАС України.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , з 03.08.2011 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 56 відсотків грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Протягом періоду з 19.03.2015 року по 09.02.2022 року позивач проходив військову службу в Державній прикордонній службі України, що підтверджується витягами з наказів від 19.03.2015 року № 95-ос та від 09.02.2022 року №73-ос, та витягом з послужного списку.
Згідно з наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.02.2022 № 73-ос вислуга років позивача станом на 09.02.2022 року становить 32 роки 10 місяців 11 днів, з яких календарна - 25 років 06 місяців 15 днів, пільгова 07 років 03 місяці 26 днів.
22.01.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років.
За наслідками розгляду заяви позивача, ГУ ПФУ в Одеській області листом від 24.02.2025 року повідомило позивача, що згідно зі статтею 2 Закону України від 09.04.1992 №2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Враховуючи зазначене вище, відповідачем рекомендовано позивачу звернутись до уповноваженого структурного підрозділу за місцем проходження військової служби для надання документів щодо призначення пенсії з врахуванням періоду служби в лавах ДПСУ.
Вважаючи такі дії відповідача щодо неврахування додаткової вислуги років під час призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Розглядаючи даний спір, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).
Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.
Так, згідно п. "а" ст.12 Закону № 2262-ХІІ (у редакції станом на дату призначення позивачу пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Судом встановлено, що з 03.08.2011 року ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 56 % грошового забезпечення (32 роки 10 місяців 11 днів, з яких календарна - 25 років 06 місяців 15 днів, пільгова 07 років 03 місяці 26 днів).
Згідно ст.17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 393), визначено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з2 статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Разом з тим, пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що до вислуги років ОСОБА_1 має бути включена додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення.
Як зазначено судом вище, відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 09.02.2022 № 73-ОС вислуга років позивача станом на 09.02.2022 року становить 32 роки 10 місяців 11 днів, з яких календарна - 25 років 06 місяців 15 днів, пільгова 07 років 03 місяці 26 днів.
Таким чином, з урахуванням пільгових та календарних умов обчислення вислуги років для призначення пенсії, вислуга років позивача, з урахуванням часу проходження військової служби під час мобілізації у Збройних Силах України, становить загалом 32 роки 10 місяців 11 днів. Тобто, кількість повних років - 32.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи з загальної вислуги 32 роки, а отже бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення такого перерахунку пенсії ОСОБА_1 слід визнати протиправною.
Відповідно до приписів п. "а" ч.1 ст.13 Закону № 2262-ХІІ, розмір пенсії позивача повинен складати 86% грошового забезпечення (50 % за 20 повних років плюс по 3% за кожен повний рік вислуги понад 32 роки (3%*12 років = 36%)).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1(далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, перерахунок пенсії позивача має бути проведено на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у ст.63 Закону № 2262-ХІІ, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення, виходячи із 32 років загальної вислуги років, підлягають задоволенню.
Суд не бере до уваги твердження відповідача щодо відсутності повноважень розрахунку вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії, адже у даному випадку пенсія позивачу вже призначена і він звернувся до органу ПФУ за визначених законодавством підстав для проведення перерахунку вже призначеної пенсії. При цьому, вислуга 32 роки підтверджена позивачем належними доказами - наказом про звільнення з військової служби, в якому ця вислуга зазначена.
Визначаючись щодо періоду, з якого позивачу має бути проведений перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Так, позивач просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 86% грошового забезпечення, починаючи з 22.01.2024.
У свою чергу, відповідно до ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, настали 09.02.2022 року, у зв'язку зі звільненням позивача з військової служби, а отже позивач набув право на перерахунок пенсії з 01.03.2022 року.
Як вбачається з матеріалів справи, заява про перерахунок пенсії подана позивачем 22.01.2025, і позивач просить про здійснення такого перерахунку з 22.01.2024.
За таких обставин, суд погоджується з доводами позивача щодо здійснення перерахунку його пенсії з 22.01.2024 року.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неврахування додаткової вислуги років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області врахувати додаткову вислугу років ОСОБА_1 від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації з 19.03.2015 року по 09.02.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 22.01.2024 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів