Ухвала від 27.10.2025 по справі 420/36167/25

Справа № 420/36167/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

27 жовтня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бойко О.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області, Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України, Центрального управління Служби безпеки України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області, Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України, Центрального управління Служби безпеки України, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо ненадання відповіді на запит на публічну інформацію від 24.09.2025 та належного виконання ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 02.10.2025 у справі № 947/36753/25;

- зобов'язати Слідче управління Головного управління Національної поліції в Одеській області надати ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії протоколів та інших процесуальних документів, складених під час обшуків 05.09.2025, а також копії відеозаписів обшуків, або надати їх з вилученням (затемненням) відомостей, що належать до інформації з обмеженим доступом, із належним правовим обґрунтуванням кожного вилучення;

- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону, Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України, Центрального управління Служби безпеки України щодо ненадання у встановлений законом строк відповіді на запит від 20.10.2025 про надання копій їхніх запитів/листів та відповідей ТЦК та СП, що стосуються ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Південного регіону, Департамент військової контррозвідки Служби безпеки України, Центральное управління Служби безпеки України надати ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії запитів/листів, направлених стосовно нього і його брата, ОСОБА_2 , та копії відповідей з додатками, отриманих на підставі таких запитів/листів, з урахуванням вимог щодо захисту персональних даних та інформації з обмеженим доступом;

- зобов'язати Слідче управління Головного управління Національної поліції в Одеській області надати відповідь по суті на запит від 17.10.2025 щодо НСРД: повідомити про факт проведення або відсутності негласних слідчих (розшукових) дій стосовно ОСОБА_1 у провадженні №42025164690000014 від 20.02.2025 та/або інших провадженнях; у разі наявності НСРД - зазначити їх вид і дати проведення у межах, що не розкриває відомостей з обмеженим доступом, з посиланням на правові підстави відстрочення розкриття;

- стягнути на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 50 000 грн (п'ятдесят тисяч гривень).

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,171 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши заяву, суд дійшов висновку, що вона належить до залишення без руху з наступних підстав.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Так, в порушення вказаних вимог у поданій позовній заяві позивач не зазначив повної адреси свого місця проживання чи перебування.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028 гривень.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, суд встановив, що при зверненні до суду із вказаним адміністративним позовом, позивач заявив три вимоги немайнового характеру (щодо ненадання відповіді за запити від 24.09.2025, від 20.10.2025 та від 17.10.2025).

Таким чином, належним до сплати розміром судового збору за подання вказаного адміністративного позову є 3633,60 грн.

При цьому, позивач надав до суду докази сплати судового збору за подання вказаного адміністративного позову у сумі лише 1211,20 грн.

Таким чином, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Крім того, згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

При цьому, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Дії суб'єкта владних повноважень, натомість, це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може виражатись, як приклад, у певних рішеннях, актах, листах тощо (тобто мати певне матеріальне вираження), які негативно впливають на права, свободи, інтереси фізичної чи юридичної особи.

Отже, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб'єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб'єкта владних повноважень у розумінні ст.5 КАС України.

Позивач у позовній заяві просить суд, в тому числі, зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме - зобов'язати Слідче управління Головного управління Національної поліції в Одеській області надати відповідь по суті на запит від 17.10.2025 щодо НСРД: повідомити про факт проведення або відсутності негласних слідчих (розшукових) дій стосовно ОСОБА_1 у провадженні №42025164690000014 від 20.02.2025 та/або інших провадженнях; у разі наявності НСРД - зазначити їх вид і дати проведення у межах, що не розкриває відомостей з обмеженим доступом, з посиланням на правові підстави відстрочення розкриття, проте у прохальній частині позову не зазначає, що саме є підставою для зобов'язання вчинення вказаних дій, а саме які дії/бездіяльність чи рішення відповідача призвели до порушення прав, свобод чи законних інтересів позивача та зумовили його звернення до суду в цій частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом направлення до Одеського окружного адміністративного суду: належним чином оформленої позовної заяви у відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, оригіналу документу, що підтверджує доплату судового збору у розмірі 2422,40 грн., уточненої позовної заяви з корегуванням прохальної частини позову.

Керуючись ст.ст.160, 161, 171 КАС України, суд -

УХВАЛИВ :

Адміністративний позов залишити без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в десятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз'яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, позов буде повернутий позивачу.

Ухвала окремо не належить до оскарження.

Суддя О.Я. Бойко