Рішення від 23.10.2025 по справі 640/16612/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 рокусправа № 640/16612/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Брильовського Р.М.

при секретарі судових засідань - Горбунову О.С.

та осіб, що беруть участь у справі:

представника позивача - Янушевич О.Ю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Царичанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

На розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Царичанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), у якій просив суд:

- визнати протиправним та скасувати актовий запис про смерть ОСОБА_1 , зробленого в Книзі реєстрації смертей за № 25 від 13.07.2001 (місце реєстрації - виконком Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області), внесений до Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) анулювати актовий запис про смерть ОСОБА_1 за № 25 від 13.07.2001, внесений до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі - позивач) із повідомлень податкового органу, що надходили за місцем роботи, стало відомо про закриття його податкового номера фізичної особи у зв'язку з повідомленням про смерть, отриманим від органів РАЦС. З'ясовуючи ці обставини, позивач отримав від родичів копію Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 16 лютого 2005 року, виданого на підставі актового запису №25 від 13 липня 2001 року, складеного виконкомом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області. У вказаному актовому записі вказано, що у 2001 році в селі Єлизаветівка помер громадянин ОСОБА_1 у віці 23 років. Підставою для внесення цього актового запису стало лікарське свідоцтво про смерть №23 від 11 січня 2005 року, видане судово-медичним експертом Петриківського відділення бюро судово-медичної експертизи ОСОБА_2 на підставі протоколу пред'явлення трупа для впізнання від 6 січня 2005 року. Згідно з цим протоколом, громадянка ОСОБА_3 при пред'явленні фотографій тіла невпізнаного чоловіка опізнала позивача як свого двоюрідного брата - ОСОБА_1 , який у 2000 році залишив місце проживання та не повернувся. Разом із тим, реєстрація смерті була проведена без надання паспорта громадянина України, оскільки паспорт у позивача не втрачався і постійно перебував у нього. Надалі, 03 грудня 2010 року Заводським РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області позивачу видано новий паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , у якому містяться відмітки про неодноразову зміну місця реєстрації. Крім того, 22 травня 2006 року ОСОБА_1 отримав дублікат картки платника податків, а у вересні 2006 року перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 . У період до та після внесення актового запису про смерть позивач фактично проживав за місцем реєстрації, працював, сплачував комунальні послуги, отримував офіційні доходи та здійснював інші юридично значимі дії. Зокрема, відповідно до записів у трудовій книжці (копія додається), з 19 червня 2003 року він працював у ДАХК « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а з 27 березня 2015 року - у ПрАТ «Кордон Авіа Сервіс» у м. Києві, де працює дотепер. Відтак вважаючи актовий запис про смерть №25 від 13 липня 2001 року, внесений до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо ОСОБА_1 протиправним, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 червня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) прийнято до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2022 року витребувано повторно у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) належним чином завірену копію витягу з Реєстру про державну реєстрацію смерті стосовно актового запису про смерть ОСОБА_1 , зробленого в Книзі реєстрації смертей за №25 від 13.07.2001 (місце реєстрації - виконком Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області) та виданого на його підставі Свідоцтва про смерть ОСОБА_1 Серії НОМЕР_1 від 16.02.2005.

Відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 справу №640/16612/21 передано Львівському окружному адміністративному суду.

14 березня 2025 року адміністративна справа №640/16612/21 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Брильовського Р.М.

Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/16612/21. Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро): належним чином завірену копію актового запис про смерть ОСОБА_1 , належним чином завірену копію витягу з Реєстру про державну реєстрацію смерті стосовно актового запису про смерть ОСОБА_1 , зробленого в Книзі реєстрації смертей за №25 від 13.07.2001 (місце реєстрації - виконком Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області) та виданого на його підставі Свідоцтва про смерть ОСОБА_1 Серії НОМЕР_1 від 16.02.2005 та інші документи, які стосуються предмету спору.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2025 року та 04 червня 2025 року витребувано у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) докази у справі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04 липня 2025 року суд перейшов до розгляду справи №640/16612/21 за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити дії за правилами загального позовного провадження.

Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпропетровській області на адресу суду подав пояснення. Зазначає про те, що відповідно до пункту 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5), підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом МОЗ України від 08.08.2006 № 545. Згідно з пунктом 12 глави 5 цих же Правил, при державній реєстрації смерті невпізнаних осіб до актового запису вносяться лише ті відомості, що містяться у лікарському свідоцтві про смерть. У разі подальшого встановлення особи померлого, зміни до актового запису про смерть вносяться відповідно до законодавства - на підставі висновку відділу ДРАЦС за наявності протоколу впізнання тіла. На підставі зазначених норм 13 липня 2001 року виконавчим комітетом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області було складено актовий запис про смерть № 25 на невпізнаного чоловіка за лікарським свідоцтвом про смерть № 23 від 11.01.2005, виданим Петриківським відділенням бюро судово-медичної експертизи. Заявником виступав дільничний інспектор міліції ОСОБА_4 ; свідоцтво про смерть тоді не видавалося. Згодом, відповідно до пунктів 2.12, 2.13, 2.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, 07.02.2005 відділом ДРАЦС Заводського управління юстиції м. Дніпродзержинська за заявою ОСОБА_5 (опікуна) було заведено справу і складено висновок про внесення змін до актового запису про смерть невідомого № 25 від 13.07.2001. На підставі зазначеного висновку до актового запису були внесені зміни - додано прізвище, ім'я, по батькові, вік, місце народження та проживання нібито померлого, після чого ІНФОРМАЦІЯ_3 заявниці було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 . Матеріали справи про внесення змін не збереглися у зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання (5 років). Відповідно до пунктів 2.16.4, 2.16.7 розділу II зазначених Правил, внесення змін або скасування актового запису цивільного стану можливе виключно на підставі рішення суду. Таким чином, для вилучення неправдивих відомостей про смерть, внесених на підставі протоколу впізнання трупа, необхідне відповідне судове рішення.

Від Царичанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпропетровській області на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, з урахуванням наданих пояснень.

Від Представника позивача на адресу суду надійшла заява про заміну сторони її правонаступником, у якій просив замінити у справі № 640/16612/21 первісного відповідача - відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на належного відповідача: Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ЄДРПОУ 42961890, за адресою: 51000, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, селище міського типу Царичанка(з), вул.14-ї Гвардійської Дивізії, будинок 10.

Від Представника позивача на адресу суду надійшла заява про зміну предмету позову. Просить розглядати справу за наступними позовними вимогами:

- визнати протиправним внесення Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 16.02.2005 зміни до актового запису про смерть на невідомого № 25 від 13.07.2001: а саме: прізвище, ім'я, по батькові, вік, дата народження, місце народження, місце проживання померлого;

-зобов'язати Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про смерть № 25 від 13.07.2001, вилучивши усі відомості, внесенні до нього 16.02.2005 на підставі протоколу впізнання трупа про померлу особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народився у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області.

У підготовчому засіданні яке відбулося 30.09.2025 клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником та про зміну предмету позову - задоволено.

Протокольною ухвалою від 30.09.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 14 жовтня 2025 року.

На адресу суд надійшла заява про уточнення позовних вимог від представника позивача у якій останній просив розгляд справи здійснювати за наступною позовною вимогою :

- зобов'язати Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про смерть № 25 від 13.07.2001, вилучивши усі відомості, внесенні до нього 16.02.2005 Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а саме: прізвище, ім'я, по батькові - ОСОБА_1 ; вік - 23 роки; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 ; місце народження - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області; місце проживання померлого - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області. Повернути відомості, внесені виконавчим комітетом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області до актового запису про смерть за № 25 від 13.07.2001 на невідомого на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 23 від 13.07.2001, виданого Петриківським відділенням судово-медичної експертизи Дніпропетровської області.

У судовому засіданні, яке відбулося 23.10.2025 суд заяву про уточнення позовних вимог у частині « Повернути відомості, внесені виконавчим комітетом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області до актового запису про смерть за №25 від 13.07.2001 на невідомого на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 23 від 13.07.2001, виданого Петриківським відділенням судово-медичної експертизи Дніпропетровської області» - протокольною ухвалою повернув без розгляду. У частині «Зобов'язати Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про смерть № 25 від 13.07.2001, вилучивши усі відомості, внесенні до нього 16.02.2005 Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а саме: прізвище, ім'я, по батькові - ОСОБА_1 ; вік - 23 роки; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 ; місце народження - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області; місце проживання померлого - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області» - прийняв до провадження.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_4 .

Відповідно до Протоколу пред'явлення трупа для впізнання від 6.01.2005 судом встановлено, що ОСОБА_3 при пред'явленні їй трупа (фотографії трупа, опис предмет зовнішності та одягу) невстановленого чоловіка опізнала свого двоюрідного брата ОСОБА_1 , який у 2000 році пішов з дому та не повернувся.

Згідно з Лікарським свідоцтвом про смерть №23 від 11.01.2005 ОСОБА_1 у квітні 2001 року помер.

Відповідно до свідоцтва про смерть від 16.02.2005 Серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 помер у 2001 році у віці 23 років, про що в Книзі реєстрації смертей 13 липня 2001 року зроблено відповідний актовий запис за №25.

Відтак вважаючи актовий запис про смерть №25 від 13 липня 2001 року, внесений до Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо ОСОБА_1 протиправним, позивач звернувся із цим позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VІ, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст.6 Закону №2398-VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 9 Закону № 2398-VІ визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.

Згідно з ст. 17 Закону № 2398-VІ державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно з ст.22 Закону № 2398-VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис, спадкоємців померлого. Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (ч.2, 3 ст.22 Закону №2398-VІ).

Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі - Правила№ 96/5, станом на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1.1 Правил № 96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктами 1.7, 1.10, 1.14, 1.15 Правил № 96/5 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.6 Правил № 96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

За правилами пункту 2.12 Правил № 96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до пункту 2.13 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, серед іншого такі:

2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;

2.13.2 постанова адміністративного суду;

2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України.

2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

Підпунктом 2.15.9 пункту 2.15 Правил № 96/5 передбачено, що висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається: якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Відповідно до підпункту 2.16.14 пункту 2.16 Правил № 96/5 на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку.

Проаналізувавши матеріали справи, суд робить наступні висновки.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_4 , є громадянином України, який постійно проживає на території України та здійснює свої цивільні права й обов'язки.

Водночас із матеріалів справи вбачається, що відповідно до протоколу пред'явлення трупа для впізнання від 06.01.2005, громадянка ОСОБА_3 при пред'явленні їй фотографії трупа невстановленого чоловіка впізнала у ньому свого двоюрідного брата - ОСОБА_1 . На підставі зазначеного впізнання Петриківським відділенням бюро судово-медичної експертизи було видано лікарське свідоцтво про смерть № 23 від 11.01.2005, у якому зазначено, що смерть ОСОБА_1 настала у квітні 2001 року. В подальшому, 13 липня 2001 року виконавчим комітетом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області було складено актовий запис про смерть № 25, на підставі якого 16 лютого 2005 року видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , відповідно до якого ОСОБА_1 нібито помер у 2001 році у віці 23 років.

Однак наявними у справі доказами підтверджено, що ОСОБА_1 є живою особою, яка після 2001 року продовжувала постійно проживати на території України, має чинний паспорт громадянина України, податковий номер, перебуває на військовому обліку, здійснює трудову діяльність і сплачує податки.

Отже, суд приходить до висновку, що актовий запис про смерть № 25 від 13.07.2001, до якого 16.02.2005 були внесені відомості про смерть ОСОБА_1 , не відповідає фактичним обставинам справи та порушує його конституційні права як громадянина України.

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 та дійшов висновку, що належним способом відновлення порушених прав є зобов'язання Царичанського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про смерть № 25 від 13.07.2001, вилучивши усі відомості, внесені до нього 16.02.2005 щодо особи ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позов слід задовольнити.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про смерть № 25 від 13.07.2001, вилучивши усі відомості, внесенні до нього 16.02.2005 Петриківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, а саме: прізвище, ім'я, по батькові - ОСОБА_1 ; вік - 23 роки; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 ; дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 ; місце народження - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області; місце проживання померлого - Дніпродзержинськ Дніпропетровської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 28.10.2025.

СуддяБрильовський Роман Михайлович

Попередній документ
131326139
Наступний документ
131326141
Інформація про рішення:
№ рішення: 131326140
№ справи: 640/16612/21
Дата рішення: 23.10.2025
Дата публікації: 30.10.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Львівський окружний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо; реєстрації актів цивільного стану, крім актів громадянства
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (23.10.2025)
Дата надходження: 14.03.2025
Предмет позову: про визнання протиправним та скасування індивідуального акта
Розклад засідань:
05.08.2025 09:15 Львівський окружний адміністративний суд
26.08.2025 08:30 Львівський окружний адміністративний суд
23.09.2025 08:20 Львівський окружний адміністративний суд
30.09.2025 09:15 Львівський окружний адміністративний суд
14.10.2025 09:00 Львівський окружний адміністративний суд
23.10.2025 10:00 Львівський окружний адміністративний суд
Учасники справи:
суддя-доповідач:
БРИЛЬОВСЬКИЙ РОМАН МИХАЙЛОВИЧ
БРИЛЬОВСЬКИЙ РОМАН МИХАЙЛОВИЧ
ІЩУК І О
відповідач (боржник):
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро)
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Магдалинівському, Петриківському, Царичанському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро)
Царичанський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
позивач (заявник):
Латмазінов Андрій Олександрович
Латманізов Андрій Олександрович
Латмізов Андрій Олександрович
представник позивача:
адвокат Янушевич Олександр Юрійович
Янушевич Олександр Юрійович адвокат