про повернення позовної заяви
27 жовтня 2025 рокусправа №380/21202/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич Андрій Зіновійович, перевіривши матеріали позовної заяви Громадської організації «За рівні права та можливості» до Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить зобов'язати керуючого справами виконкому Євгена БОЙКО включити до порядку денного питання щодо способу (зазначеної можливості) реалізації положення п.2 ухвали Львівської міської ради №3335 від 26.05.2023 року розглянути та прийняти відповідне рішення.
Згідно п.п.1, 2 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником).
Частиною 1 ст.55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
Указаною нормою процесуального закону передбачено дві форми участі сторін в адміністративній справі, а саме: участь через представника (представництво) і особисту участь (самопредставництво).
Відповідно до ч.ч.3, 5 ст.55 КАС України, юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Законодавець розмежував поняття «самопредставництво» та «представницво інтересів», які, відповідно, передбачають участь, зокрема, юридичної особи незалежно від порядку її створення у справі через свого керівника, іншу уповноважену особу відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) або через представника.
Суд зауважує, що самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Тож для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Як видно з матеріалів позовної заяви, така від імені Громадської організації «За рівні права та можливості» подана та підписана головою правління Віталієм Копчунем.
Водночас жодних документів на підтвердження своїх повноважень особа, яка підписала позовну заяву, не подала.
Згідно з п.3 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, суд приходить висновку про наявність підстав для застосування процесуальних наслідків, передбачених п.3 ч.4 ст.169 КАС України, а саме - повернення позовної заяви з підстав її підписання особою, повноваження якої не підтверджені.
При цьому, суддя враховує, що повернення позовної заяви через відсутність доказів повноважень на її подання не є надмірним формалізмом, а є необхідною умовою для забезпечення належної правової процедури, яка є чіткою та не допускає різного тлумачення.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 17.07.2025 року у справі №440/16867/23.
Роз'яснити позивачу, що у відповідності до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Щодо повернення судового збору.
Відповідно до ч.2 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: повернення заяви або скарги.
Суд встановив, що при зверненні до суду з даним позовом Громадською організацією «За рівні права та можливості» сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн. Вказане підтверджується наявною у матеріалах справи копією квитанції від 20.10.2025 року, а також відомостями з КП «ДСС» про зарахування сплачених коштів на рахунок УДКС у Залізничному районі м.Львова.
Враховуючи наведені приписи Закону та встановлені судом обставини, суд вважає, що позивачеві слід повернути сплачений ним судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.132, 169, 171, 243, 248, 250, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
позовну заяву Громадської організації «За рівні права та можливості» до Львівської міської ради про зобов'язання вчинити дії - повернути позивачеві.
Повернути з Державного бюджету України на користь Громадської організації «За рівні права та можливості» (місцезнаходження: вул.Карманського, 6/3, м.Львів, 79026; код ЄДРПОУ: 41093163) судовий збір, сплачений відповідно до квитанції від 20.10.2025 року, в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЛанкевич Андрій Зіновійович