Рішення від 28.10.2025 по справі 360/1769/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

28 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1769/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву адвоката Клокол Вікторії Іванівни в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: вулиця Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, ЄДРПОУ 13322403), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08.09.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла сформована 05.09.2025 позовна заява адвоката Клокол Вікторії Іванівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач), в якій (з урахуванням уточненої позовної заяви) просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо застосування обмеження в індексації з 01.03.2023 - на 863,38 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 - на 30,33 грн під час розрахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку зі втратою годувальника за її заявою від 25 лютого 2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії позивача у зв'язку з втратою годувальника з 25.02.2025 року у відповідності до вимог ст. 37 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 50% розміру пенсії померлого годувальника, визначеного Протоколом/розпорядженням щодо призначення/перерахунку пенсії від 06.03.2025 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме судовий збір в розмірі 968,96 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної. Місцем реєстрації позивачки є м. Перевальськ Луганської області. Однак в зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України вона була вимушена переміститися до Львівської області.

У зв'язку з досягненням пенсійного віку Позиваці з 04.05.2001 призначена пенсія за віком. Позивачка перебуває як пенсіонер на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

У зв'язку зі смертю свого чоловіка 12.02.2025 ОСОБА_2 позивачка 25.02.2025 звернулась через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Подану засобами вебпорталу заяву від 25.02.2025 про переведення з одного виду пенсії на інший за інформацією Головного управління ПФУ в Луганській області від 17.09.2025 № 1200-0208-8/25868 опрацьовано в межах електронної централізованої черги та за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області позивачку з 25.02.2025 переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Розмір пенсії з 25.02.2025 складає 10212,15 грн, з 01.03.2025 - 10973,24 гривень.

Згідно з Протоколом/розпорядженням щодо призначення/перерахунку пенсії від 06.03.2025 розрахований розмір пенсії по втраті годувальника у сумі 11800,52 грн, що складає 50% розміру пенсії померлого годувальника. Проте в порушення ст. 37 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії позивачки визначений територіальними органами Пенсійного фонду України був протиправно зменшений: обмеження в індексації з 01.03.2023 - на 863,38 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 - на 30,33 грн.

Відтак, Позивачу неправомірно зменшений щомісячний розмір пенсії на 893,71 грн.

09.05.2025 року позивач звернулась зі скаргою про до Пенсійного фонду України.

Листом начальника управління контролю та розгляду звернень громадян з питань пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 21.07.2025 № 28118-23799/П-03/8-2800/25 повідомлено про те, що розмір пенсійної виплати позивачці обчислено з врахуванням підвищення дитині війни та максимального розміру підвищення з 01.03.2023 та 01.03.2024. Пенсію обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу протягом 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання ухвали надати суду уточнену позовну, заяву зазначивши які саме дії (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач оскаржує, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо кожного з відповідачів та сформувавши позовні вимоги окремо до кожного з відповідачів.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 продовжено процесуальний строк адвокату Клокол Вікторії Іванівні для подання уточненої позовної заяви на 5 (п'ять) днів з дня отримання ухвали.

На виконання ухвали суду представником позивача надано уточнену позовну заяву з додатками.

Ухвалою суду від 22.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області та витребувано відповідні докази.

07.10.2025 Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позов в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову виходячи з такого.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї призначається в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника (стаття 37 Закону № 1058-IV). Розмір пенсії за віком померлого чоловіка обчислено з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, доплати за понаднормовий стаж та максимального розміру підвищення з 01.03.2023 та з 01.03.2024, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

На підставі заяви від 25.02.2025 з 25.02.2025 Позивача переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розмір якої обчислено відповідно до Закону № 1058-IV.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та відповідно до заяви від 25.02.2025, поданої засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, заявницю переведено з одного виду пенсії на інший (з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника) з 25.02.2021 (розпорядження з 25.02.2025 та з 01.03.2025 знаходяться в матеріалах справи).

При переведенні з одного виду пенси на інший (з 25.02.2025) заробітну плату для розрахунку пенсії померлого годувальника обчислено за період з 01.09.1974 по 31.08.1979, індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 3,30961 середньомісячний заробіток для обчислення пенси - 26458,58 грн (7994,47*3,30961, де 7994,47 грн - показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення).

З 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України д 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (8913,83 грн), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 29501,30 грн (8913,83 грн х 3,30961).

Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Звертаємо увагу, що пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова 168) визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсій, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова 185) визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого цією постановою, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, за результатом проведених перерахунків пенсії померлого годувальника з 01.03.2023 та з 01.03.2024 розмір його підвищення пенсії перевищував 1500,00 гривень, а саме: з 01.03.2023 обмеження в індексації - 1726,76 грн (50% - 863,38 грн), з 01.03.2024 обмеження в індексації - 60,64 грн (50% - 30,33 грн), тому розмір померлого годувальника обмежувався відповідно до Постанови 168 та Постанови 185.

Вважає, що в Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку Позивачу пенсії.

07.10.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення третьої особи, в яких зазначає, що ОСОБА_1 з 04.05.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Відповідно пункту 3 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

25.02.2025 ОСОБА_1 , через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернулася із заявою про перехід на інший вид пенсії.

Заяву відпрацьовано спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України у Вінницькій та Дніпропетровській областях та з 25.02.2025 заявницю переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

При обчисленні ОСОБА_1 розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 заявниці встановлено обмеження індексації з 01.03.2023 складає 1726,76 грн, з 01.03.2024 - 60,65 грн.

Щодо застосування обмеження в індексації з 01.03.2023 - на 863,38 грн та з 01.03.2024 - на 30,33 грн під час розрахунку пенсії у зв'язку зі втратою годувальника за заявою від 25.02.2025.

Частиною 2 статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку № 124 передбачено визначення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 5 Порядку № 124 визначено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (3764,40 грн) на коефіцієнт, визначений абзацом першим пункту 4 цього Порядку - 1,17.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Абзацом 2 пункту 6 Порядку № 124 встановлено, що під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством).

Відповідно до пункту 7 Порядку № 124 збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується, зокрема, під час переведення з одного виду пенсії на інший.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) встановлено, що з 01.03.2023 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,197.

Абзацом 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) встановлено, що відповідно до Порядку № 124 з 01.03.2024 проводиться перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,0796.

Абзацом 2 пункту 3 Постанови № 185 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

За розглядом електронної пенсійної справи померлого годувальника № 909160137797 встановлено, що ОСОБА_2 з 01.03.2023 та 01.03.2024 автоматичним способом проводилися перерахунки пенсії виду «Індексація заробітку».

Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на 28.02.2023 складав 16885,41 грн.

Відповідно до Постанови № 168 ОСОБА_2 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії.

Розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав 20112,17 грн, а саме:

14786,27 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (24507,76 грн х 0,60333);

732,55 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4087,39 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

66,43 грн підвищення дітям війни;

439,53 грн пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2023 складає 3226,76 грн (20112,17 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 16885,41 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)) що є більше ніж 1500 грн на 1726,76 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено обмеження індексації.

Таким чином розмір пенсії ОСОБА_2 з 01.03.2023 склав 18385,41 грн, а саме:

14786,27 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (24507,76

грн х 0,60333);

732,55 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4087,39 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

66,43 грн підвищення дітям війни;

439,53 грн пенсія за особливі заслуги перед Україною;

1726,76 грн обмеження в індексації з 01.03.2023 (3226,76 грн - 1500 грн).

Відповідно до Постанови № 185 ОСОБА_2 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 склав 21672,82 грн, а саме:

15963,26 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (26458,58 грн х 0,60333);

732,55 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4471,05 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

66,43 грн підвищення дітям війни;

439,53 грн пенсія за особливі заслуги перед Україною.

Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2024 складає 1560,65 грн (21672,82 грн (розмір пенсії з 01.03.2024) - 20112,17 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) що є більше ніж 1500 грн на 60,65 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 185 встановлено обмеження індексації.

Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_2 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 в розмірі 1726,76 грн.

Розмір пенсії з 01.03.2024 склав 19885,41 грн, а саме:

15963,26 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (26458,58 грн х 0,60333);

732,55 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4471,05 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

66,43 грн підвищення дітям війни;

439,53 грн пенсія за особливі заслуги перед Україною;

1726,76 грн обмеження в індексації з 01.03.2023 (3226,76 грн - 1500 грн);

60,65 грн обмеження в індексації з 01.03.2023 (3226,76 грн - 1500 грн).

Разом з цим, ОСОБА_2 автоматичним способом з 01.03.2024 було проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму.

Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на 12.02.2025 (день смерті), з урахуванням обмеження індексації складав 19941,69 грн, а саме:

15963,26 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (26458,58

грн х 0,60333);

826,35 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4377,25 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

66,43 грн підвищення дітям війни;

495,81 грн пенсія за особливі заслуги перед Україною;

1726,76 грн обмеження в індексації з 01.03.2023 (3226,76 грн - 1500 грн);

60,65 грн обмеження в індексації з 01.03.2023 (3226,76 грн - 1500 грн).

Відповідно до вимог статті 37 Закону № 1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї призначається в розмірі 50 % пенсії за віком померлого годувальника.

Розмір пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника обчислено відповідно до норм статті 37 Закону № 1058 у розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника та складає 10212,15 грн:

15963,26 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (26458,58 грн х 0,60333);

826,35 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4377,25 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

21166,86 грн (15963,26 грн + 826,35 грн + 4377,25 грн) х 50% = 10583,43 грн;

66,43 грн підвищення дітям війни;

456,00 грн компенсаційна виплата 75 річним (400 х 1,14);

863,38 грн (1726,76 грн х 50%);

30,33 грн (60,65 грн х 50%).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» ОСОБА_1 з 01.03.2025 автоматичним способом проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,115.

За результатом проведення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 складає 10973,24 грн, а саме:

17799,02 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (29501,30 грн х 0,60333);

826,35 грн - доплата за понаднормовий стаж 35 років (2093,00 грн х 35 %);

4975,67 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345;

23601,04 грн (17799,02 грн + 826,35 грн + 4975,67 грн) х 50% = 11800,52 грн;

66,43 грн підвищення дітям війни;

863,38 грн (1726,76 грн х 50%);

30,33 грн (60,65 грн х 50%).

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не приймало участі в розгляді заяви ОСОБА_1 від 25.02.2025.

15.10.2025 через підсистему «Електронний суд» представник позивача подала відповідь на відзив.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 04.05.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком відповідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV та з 25.02.2025 переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

25.02.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду у Луганській області з заявою про перехід на інший вид пенсії.

Відповідно до перерахунку пенсії від 06.03.2025 дата перерахунку 25.02.2025, позивачу розраховано пенсію по 1-му годувальнику: ОСОБА_2 , коефіцієнт стажу без урахування кратності 0,60333, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((724 / 100 * 12) * 1) 0,60333, з 01.03.2025 по 14.05.2025 розмір пенсії за віком (ст.27) (29501.30 * 0.60333) 17799,02 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) 826,35 грн, загальний розмір пенсії 18625,37 грн, доплата до пенсії по Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" 4975,67 грн, сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 29501,3 грн) 23601,04 грн, % для обчислення пенсії у разі втрати годувальника 50,00 грн, розмір пенсії по втраті годувальника 11800,52 грн; з 15.05.2025 по довічно розмір пенсії за віком (ст.27) (29501.30 * 0.60333) 17799,02 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) 826,35 грн, загальний розмір пенсії 18625.37, доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" 4975,67 грн, сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 29501,3 грн) 23601,04 грн, % для обчислення пенсії у разі втрати годувальника 50,00 грн, розмір пенсії по втраті годувальника 11800,52 грн.

1-й утриманець: ОСОБА_1 , страховий стаж 32 років 11 місяців 9 днів, з 01.03.2025 - 14.05.2025 підвищення дітям війни Пост. №112 п.6 66,43 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 року - 863,38 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 30,33 грн, призначена пенсія утриманцю 10973,24 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025; з 15.05.2025 по 14.05.2045 підвищення дітям війни Пост. № 112 п.6 66.43 грн, обмеження в індексації з 01.03.2023 - 863,38 грн, обмеження в індексації з 01.03.2024 року - 30,33 грн, призначена пенсія утриманцю 10973.24 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, з 01.03.2025 по 14.05.2025 сума пенсії 10973,24 грн, з 15.05.2025 по довічно - 10973,24 грн, з 15.05.2045 по довічно - 11163,04 грн.

Листом від 21.07.2025 № 28118-23799/П-03/8-2800/25 Пенсійний фонд України повідомив, що розмір пенсії за віком померлого чоловіка обчислено з урахування набутого страхового стажу та заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, доплати за понаднормовий стаж та максимального розміру підвищення з 01.03.2023 та з 01.03.2024, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

На підставі заяви від 25.02.2025 з 25.02.2025 переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, розмір якої обчислено відповідно до Закону № 1058-IV.

Розмір пенсійної виплати обчислено з врахування підвищення дитині війни та максимального розміру підвищення з 01.03.2023 та 01.03.2024.

Пенсію обчислено відповідно до вимог чинного законодавства.

Листом від 11.09.2025 № 1200-0208-8/23942 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та відповідно до заяви від 25.02.2025, поданої засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, заявницю переведено з одного виду пенсії на інший (з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника) з 25.02.2025 (розпорядження з 25.02.2025 та з 01.03.2025 додаються).

При переведенні з одного виду пенсії на інший (з 25.02.2025) заробітну плату для розрахунку пенсії померлого годувальника обчислено за період з 01.09.1974 по 31.08.1979, індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 3,30961, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 26458,58 грн (7994,47 грн х 3,30961, де 7994,47 грн - показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсій з урахуванням коефіцієнтів збільшення).

3 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (8913,83 грн), середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 29501,30 грн (8913,83 грн х 3,30961).

Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова 168) визначено, що розмір збільшення результаті перерахунку пенсій, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році (далі - Постанова 185) визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого цією постановою, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто, за результатом проведених перерахунків пенсії померлого годувальника з 01.03.2023 та з 01.03.2024 розмір його підвищення пенсії перевищував 1500,00 гривень, а саме: з 01.03.2023 обмеження в індексації - 1726,76 грн (50% - 863,38 грн), з 01.03.2024 обмеження в індексації - 60,64 грн (50% - 30,33 грн), тому розмір померлого годувальника обмежувався відповідно до Постанови 168 та Постанови 185.

Листом від 17.09.2025 № 1200-0208-8/25868 Головне управління ПФУ в Луганській області в додаток до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11.09.2025 № 1200-0208-8/23942 повідомило, що за заявою від 25.02.2025, поданої засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, заявницю переведено з одного виду пенсії на інший (з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника) з 25.02.2025 за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Обов'язковий характер індексації визначається також статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 (далі - Закон № 2017-III).

У вказаній статті зазначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Частиною другою статті 19 Закону № 2017-ІІІ також встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Суд, аналізуючи зазначені вище положення, звертає увагу, що індексація доходів це одна з державних гарантій, метою якої є підтримання достатнього життєвого рівня громадян та їх купівельної спроможності в умовах зростання цін.

Індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, що не мають разового характеру, зокрема, страхових виплат (регресу) у випадку втрати працездатності.

Подібний висновок на підставі аналізу зазначених вище положень викладений Верховним Судом, зокрема, у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23, від 11 березня 2024 року у справі № 240/1472/23, від 28 березня 2024 року у справі № 420/5470/23.

Підстави проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 розділу Прикінцевих перехідних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 3 листопада 2022 року № 2710-IX (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Пунктом 8 розділу Прикінцевих положень Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Тотожні за змістом положення щодо порядку застосування частини другої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX) у 2024 році викладено у пункті 6 Прикінцевих положень Закону України від 09.11.2023 № 3460-IX Про Державний бюджет України на 2024 рік (далі - Закон № 3460-ІХ).

Суд зауважує, що на момент здійснення позивачу спірного перерахунку страхових виплат та на момент розгляду цієї справи, вказані вище положення Закону № 2710-IX та Закону № 3460-ІХ є чинними та неконституційними не визнавалися, що сторонами не заперечується.

Законами № 2710-IX та № 3460-ІХ делеговано Кабінету Міністрів України повноваження встановлювати порядок та умови індексації страхових виплат забезпечення у 2023 та 2024 році відповідно. При цьому словосполучення у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України прямо вказує на наявність повноважень Уряду встановлювати як показники збільшення розміру страхових виплат внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.

Так, з метою реалізації пункту 8 розділу Прикінцевих положень Закону № 2710-IX Урядом 24 лютого 2023 року прийнято постанову № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 9 Постанови № 168 передбачено, що з 1 березня 2023 р. перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, передбачене частиною другою статті 31 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, визначеного частиною першою статті 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розмір збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат, передбачених цим пунктом, не може перевищувати 1500 гривень.

Крім того, відповідно до пункту 6 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2024 рік Кабінет Міністрів України 23 лютого 2024 року прийняв постанову №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Підпунктом 8 пункту 2 Постанови № 185 передбачено, що перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, передбачене частиною другою статті 31 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, визначеного частиною першою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Розмір збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат, передбачених цим підпунктом, не може перевищувати 1500 гривень.

З огляду на вказане, суд зазначає, що положеннями пункту 9 Постанови № 168 та підпункту 8 пункту 2 Постанови № 185 визначено граничний розмір індексації страхових виплат, а саме встановлено, що внаслідок здійснення перерахунку страхових виплат (регресу) у разі втрати працездатності відповідно до Закону № 1105-XIV, з урахуванням підвищення їх розміру на відповідні коефіцієнти збільшення не може бути більшою ніж 1500 грн.

Суд також зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введений воєнний стан, який триває і до сьогодні.

Відповідно до статті 1 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12.05.2015 № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 29 березня 2024 року у справі № 440/3321/23.

Відповідно до пункту 4 Указу № 64/2022 Кабінет Міністрів України зобов'язано невідкладно, зокрема, забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 Про загальну мобілізацію Кабінету Міністрів України доручено забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

Такі положення Указу № 69/2022 в повній мірі кореспондуються з абзацами другим та третім підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України, якими установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації Кабінет Міністрів України може приймати рішення, зокрема щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Конституційний Суд України у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, Конституційний Суд України в рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначив, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Таким чином, в аспекті конституційного подання положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України в системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22 та статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1950 року (далі - Конвенція) зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі Федоренко проти України (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути існуючим майном або виправданими очікуваннями щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи законними сподіваннями отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована ЄСПЛ і у справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch v. the United Kingdom, № 44277/98, п. 37).

Європейський суд з прав людини у рішенні "Великода проти України" від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися й передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (Case of Velikoda v. Ukraine, № 43331/12).

Вказане вище у сукупності свідчить про те, що реалізація Урядом покладених на нього повноважень в частині обмеження верхньої межі індексації спрямовано на утримання зростання нерівності між розмірами соціальних виплат з метою збалансування наявного фінансового ресурсу держави та досягнення справедливого балансу між захистом інтересів якомога більшої кількості громадян. Вказана стратегія Уряду передусім сприяє забезпеченню соціальної справедливості та економічної стабільності в умовах воєнного стану, коли держава в першу чергу зобов'язана мобілізувати всі доступні їй ресурси, у тому числі фінансові, саме для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії рф.

Таким чином, пенсійні виплати померлого чоловіка позивача з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року проіндексовані в межах максимального розміру 1500 грн, що відповідає пункту 9 Постанови № 168 та підпункту 8 пункту 2 Постанови № 185.

Вказаний висновок також відповідає практиці Верховного Суду щодо аналогічного спору у постановах від 07 червня 2024 року у справі № 420/25804/23, від 13 червня 2024 року у справі № 120/14637/23, від 20 червня 2024 року у справі № 420/23990/23, від 25 червня 2024 року у справах № 420/25467/23, № 420/24063/23 та № 440/12646/23, від 26 червня 2024 року у справі № 580/9314/23, від 02 липня 2024 року у справі № 620/12774/23, від 16 липня 2024 року у справі № 480/9389/23, від 31 липня 2024 року у справі № 380/27728/23, від 12 вересня 2024 року у справі № 380/25970/23, від 04 грудня 2024 року у справі № 140/31522/23, від 27 січня 2025 року у справі № 160/2039/24.

Слід звернути увагу на те, що питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі № 420/25804/23.

Так, у постанові від 07.06.2024 у згаданій справі Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, положеннями статті 42 Закону № 1058-IV Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови. Тобто це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

Також, Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії з 01.03.2023 у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови № 168, - 1500,00 грн.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог суд відмовив, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог адвоката Клокол Вікторії Іванівни в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: вулиця Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька область, ЄДРПОУ 13322403), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива