Іменем України
28 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1705/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невжитті заходів для усунення порушень Новоайдарською селищною радою права позивача на доступ до публічної інформації, встановлених постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 13 лютого 2020 року у справі №419/212/20, а також за зверненнями позивача № 3М від 10 лютого 2025 року (№ Ж-11691.3/25) та № 4М від 11 лютого 2024 року (№ Ж-12810.3/25);
- зобов'язати відповідача вжити заходів для усунення порушень Новоайдарською селищною радою права на доступ до публічної інформації, зокрема шляхом забезпечення реєстрації кабінету розпорядника інформації та оприлюднення наборів даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних, відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
- стягнути з відповідача на користь позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 239550,00 грн еквівалент 5000 € за курсом НБУ, завданої порушенням права на доступ до інформації, що спричинило позивачу моральні страждання як переміщеній особі, журналісту, волонтеру та батьку захисника України, з метою спрямування цих коштів на дрони та реабілітацію захисників України.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що він є журналістом газети «Східна брама ХХІ», керівником ГО «Екологічна організація «Лілія».
14 січня 2020 року працівник сектору моніторингу прав людини на тимчасово окупованих територіях Відділу регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини провів перевірку Єдиного державного вебпорталу відкритих даних. Перевірка встановила, що Новоайдарська селищна рада не зареєструвала кабінет розпорядника інформації в не оприлюднила жодного набору даних, порушуючи статтю 10-1 та пункт 5-1 частини 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». На підставі цього порушення Новоайдарський районний суд Луганської області постановою від 13 лютого 2020 року у справі № 419/212/20 визнав секретаря ради винним за частиною першою статті 212-3 КУпАП, наклавши штраф у розмірі 425,00 грн.
10 вересня 2019 року за зверненнями громадянина ОСОБА_2 , № 01 від 08 квітня 2019 року та № 01 від 13 травня 2019 року, працівниками Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено перевірку офіційного сайту Новоайдарської селищної ради Луганської області (novoajdar.selrada.org.ua) та встановлено, що Новоайдарською селищною радою Луганської області порушено вимоги статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», здійсненою перевіркою офіційного сайту novoajdar.selrada.org.ua встановлено, що розділ «документи» не містить всіх проектів рішень Новоайдарської селищної ради Луганської області та розпоряджень голови Новоайдарської селищної ради Луганської області, а саме відсутні проекти рішень 52, 53 сесії Новоайдарської селищної ради Луганської області, останній оприлюднений документ датується 23 липня 2019 року, відсутні рішення з № 49-9 по № 46-14 Новоайдарської селищної ради Луганської області 46 сесії.
15 жовтня 2020 року працівником сектору моніторингу прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено перевірку офіційного сайту novoajdar.selrada.org.ua та встановлено, що проекти рішень сесій публікуються вибірково та не в повному обсязі. Розділ «документи» не містять всіх проектів рішень, рішень ради, та розпоряджень голови ради, не публікуються час та місце проведення сесії, комісій. Останній оприлюднений документ датується 11 вересня 2020 року. Обмежено публічну інформацію щодо умови отримання від органів державної влади і органів місцевого самоврядування у користування або у власність державного або комунального майна, земельних ділянок, коштів, копії відповідних правових актів й договорів, які містять вказану інформацію. Виходячи із вищенаведеного вбачається, що не оприлюднення інформації становить порушення, передбачене пунктом 4 частини першої статті 24 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
06 серпня 2025 року та 13 серпня 2025 року позивач провів моніторинг порталу https://data.gov.ua/ та сайту Новоайдарської селищної ради та виявив:
- з 13 лютого 2020 року по 11 серпня 2025 року Новоайдарською селищною радою на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних https://data.gov.ua, не було зареєстровано кабінет розпорядника інформації та не було опубліковано жодного набору даних, чим порушується приписи статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», та пункту 5-1 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»;
- відсутні проекти рішень 52, 53 сесії Новоайдарської селищної ради Луганської області, останній оприлюднений документ датується 23 липня 2019 року, відсутні рішення з № 49-9 по № 46-14 Новоайдарської селищної ради Луганської області 46 сесії, а проекти рішень сорок дев'ятої позачергової сесії Новоайдарської селищної ради Луганської області відсутні, як і інші відомості про проведення сорок дев'ятої позачергової сесії 23 вересня 2019 року;
- встановлено, що проекти рішень сесій публікуються вибірково та не в повному обсязі. Розділ «документи» не містять всіх проектів рішень, рішень ради, та розпоряджень голови ради, не публікуються час та місце проведення сесії, комісій. Обмежено публічну інформацію щодо умови отримання від органів державної влади і органів місцевого самоврядування у користування або у власність державного або комунального майна, земельних ділянок, коштів, копії відповідних правових актів й договорів, які містять вказану інформацію.
Станом на 06 серпня 2025 року позивач провів моніторинг порталу https://data.gov.ua/ та сайту Новоайдарської селищної ради. Результати:
- кабінет Новоайдарської селищної ради на https://data.gov.ua/ не зареєстрований;
- оприлюднено менше 20 % необхідної інформації на офіційному сайті Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, що унеможливлює громадський контроль.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі № 360/706/23, від 20 вересня 2023 року у справі № 360/803/23, від 12 жовтня 2023 року у справі № 360/811/23, від 12 жовтня 2023 у справі № 360/823/23, від 06 жовтня 2023 року у справі № 360/822/23, від 03 жовтня 2023 року у справі № 360/820/23, від 12 жовтня 2023 року у справі № 360/821/23, від 11 жовтня 2023 року у справі № 360/914/23, від 14 листопада 2023 року у справі № 360/1101/23, від 15 листопада 2023 року у справі № 360/1039/23, від 29 листопада 2024 року у справі № 360/1167/24, від 12 грудня 2024 року у справі № 360/1163/24, не виконані.
З 2015 року по 2025 рік позивач неодноразово звертався до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про відсутність публічної інформацію на офіційного сайті Новоайдарської селищної ради та на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua.
Новоайдарською селищною радою порушуються права на доступ до публічної інформації, зокрема не забезпечення реєстрації кабінету розпорядника інформації та не оприлюднення наборів даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних, відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Указу Президента України № 547/2011 «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації», постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835), Хартії основних прав Європейського Союзу, Закону України «Про інформацію», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про медіа».
У 2015-2025 роки позивач подав понад 200 звернень до Новоайдарської селищної ради, отримавши 200 протиправних відмов через відсутність інформації, 50 скарг до Уповноваженого та 50 відмов у захисті його права, а також 10 звернень про моніторинг сайту ради і 10 протиправних відмов, які посилаються на воєнний стан.
Бездіяльність відповідача є триваючою, що полягає у невчиненні дій, які він зобов'язаний був і міг вчинити. Уповноважений порушив статтю 13 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», не забезпечивши контролю за виконанням судового рішення № 419/212/20 та усуненням порушень.
Ця бездіяльність завдала позивачу моральних страждань як переміщеній особі, журналісту, волонтеру та батьку захисника України. Відсутність доступу до інформації обмежує його можливість висвітлювати діяльність влади, захищати права громадян і брати участь у житті громади, особливо в умовах окупації Новоайдарської громади. Позивач відчуває біль і розчарування, бачачи, як формальні відписки Уповноваженого підривають довіру до держави. Сума моральної шкоди складає 239550,00 грн еквівалент 5000 € за курсом НБУ, яку просить стягнути з відповідача.
Ухвалою суду від 01 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 15 вересня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у вересні 2025 року подав відзив на позовну заяву, вказуючи на те, що звернення позивача і запит Секретаріатом розглянуто відповідно до вимог чинного законодавства.
Варто зазначити, що Новоайдарська селищна територіальна громада включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами).
Стрімка окупація Новоайдарської селищної громади (протягом перших днів повномасштабного вторгнення) підтверджує той факт, що реалізація адміністрацією права запитувачів на доступ до публічної інформації є ускладненою з огляду на тимчасову окупацію населеного пункту. На сьогоднішній день у релокованій Новоайдарській селищній військовій адміністрації працює всього 13 співробітників.
Беручи до уваги всі обставини в яких здійснюються порушення прав громадян в умовах правового режиму воєнного стану, а саме: окупацію територій Луганської області; захоплення будівель органів державної влади Луганської області військами країни-агресора; обмежений штат співробітників релокованих органів державної влади, зокрема Новоайдарської селищної громади; обмежене бюджетне фінансування; інші ускладнення, пов'язані з окупацією територій, представником Уповноваженого в Донецькій і Луганській областях було прийнято рішення відреагувати шляхом направлення листа до Луганської обласної військової адміністрації з вимогою дотримання місцевими адміністраціями, у т. ч. Новоайдарською селищною військовою адміністрацією Закону України «Про доступ до публічної інформації» та про взяття на контроль голови Луганської ОВА вчасного оприлюднення інформації на сайтах місцевих адміністрацій. Також було направлено науково-практичний коментар до Закону України «Про доступ до публічної інформації» для ознайомлення та використання обласною та місцевими адміністраціями при роботі із запитами громадян. За результатом чого було отримано відповідь про роботу над усуненням недоліків.
Крім цього, з метою недопущення порушення статті 40 Конституції України щодо прав громадян на доступ до публічної інформації та контролю за виконанням рекомендацій представника Уповноваженого в Донецькій і Луганській області, зроблені у серпні 2024 року, у вересні 2025 року, проведено дистанційний моніторинг сайту Новоайдарської селищної військової адміністрації. За результатом направлено відповідні акти реагування на адресу Луганської обласної військової адміністрації та Новоайдарської селищної військової адміністрації, з метою усунення виявлених недоліків.
З урахуванням вказаного відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням особливостей функціонування Новоайдарської селищної військової адміністрації в умовах воєнного стану (ведення бойових дій, окупації).
Крім того, за відсутності реальних порушених прав та інтересів в суду немає необхідності здійснення відновлення порушених прав та інтересів особи, яка звертається з відповідним позовом до суду, оскільки звернення Позивача та запит Відповідачем розглянуто відповідно до вимог законів України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», «Про звернення громадян» та «Про доступ до публічної інформації».
Також позивач не доводить належними доказами протиправність (незаконність) поведінки Уповноваженого по відношенню до нього та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. Позивач не надає доказів протиправних (неправомірних) рішень, дій чи бездіяльності Уповноваженого, не наводить конкретної норми закону, яку порушив відповідач. Отже, позивач не довів належними доказами факт заподіяння моральної шкоди та вини відповідача у її заподіянні.
Таким чином, підстав для задоволення позову ОСОБА_1 немає.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) є журналістом газети «Східна брама ХХІ».
Постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 13 лютого 2020 року у справі № 419/212/20 притягнуто до адміністративної відповідальності особу, на яку покладено обов'язки із забезпечення доступу до публічної інформації Новоайдарської селищної ради, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 212-3 КУпАП. В описовій частині цієї постанови зазначено, що 14 січня 2020 року працівником сектору моніторингу прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини під час проведення моніторингу Єдиного державного вебпорталу відкритих даних https://data.gov.ua виявлено, що Новоайдарською селищною радою на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua, не було зареєстровано кабінет розпорядника інформації і не було опубліковано жодного набору даних, чим порушуються приписи статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», та пункт 5-1 частини першої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
06 серпня 2025 року та 11 серпня 2025 року позивач провів моніторинг порталу https://data.gov.ua/ та сайту Новоайдарської селищної ради та виявив:
- Новоайдарською селищною радою на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua, не було зареєстровано кабінет розпорядника інформації та не було опубліковано жодного набору даних;
- відсутні проекти рішень 52, 53 сесії Новоайдарської селищної ради Луганської області, останній оприлюднений документ датується 23 липня 2019 року, відсутні рішення з № 49-9 по № 46-14 Новоайдарської селищної ради Луганської області 46 сесії, а проекти рішень сорок дев'ятої позачергової сесії Новоайдарської селищної ради Луганської області відсутні, як і інші відомості про проведення сорок дев'ятої позачергової сесії 23 вересня 2019 року;
- проекти рішень сесій публікуються вибірково та не в повному обсязі. Розділ «документи» не містять всіх проектів рішень, рішень ради, та розпоряджень голови ради, не публікуються час та місце проведення сесії, комісій. Обмежено публічну інформацію щодо умови отримання від органів державної влади і органів місцевого самоврядування у користування або у власність державного або комунального майна, земельних ділянок, коштів, копії відповідних правових актів й договорів, які містять вказану інформацію.
Означене також підтверджується доданими позивачем до позовної заяви та уточнених позовних заяв відеозаписами дослідження вебсайту Новоайдарської громади від 06 серпня 2025 року.
Позивач звернувся до відповідача зі зверненням (скаргою) від 22 червня 2024 року вих № data.gov, в якому просив вжити заходи для оприлюднення наборів даних на вебпорталу відкритих даних https:// data.gov.ua відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835, не надавши електронні копії документів у формі відкритих) начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області Шопіним І. В. та головою Новоайдарської селищної ради Шопіним І. В.; вжити заходи адміністративного реагування для усунення порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», Хартії основних прав Європейського Союзу, Закону України «Про інформацію», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про медіа», Закони України «Про державну підтримку медіа, гарантії професійної діяльності та соціальний захист журналіста», Закон України «Про адміністративну процедуру», Закон України «Про інформацію» - начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області Шопіним І. В. та головою Новоайдарської селищної ради Шопіним І. В.
Позивач звернувся до відповідача із зверненнями (скаргами) від 10 лютого 2025 року вих. № 3-М, зареєстроване за вх. № Ж-11691.3/25від 12 грудня 2025 року, від 11 лютого 2025 року вих. № 4-М, зареєстроване за вх. № Ж-12810.3/25 від 18 лютого 2025 року, в яких просив провести моніторинг офіційного сайту Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області - скласти повний перелік виявлених порушень у сфері оприлюднення публічної інформації; зобов'язати Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області та Новоайдарську селищну раду не просто усунути порушення шляхом оприлюднення певної публічної інформації, а вказати конкретні порушення та зобов'язати раду оприлюднити всю належну публічну інформацію; надати перелік усіх виявлених порушень у сфері оприлюднення публічної інформації; провести моніторинг судових справ з 2014 року з питань дотримання Закону України «Про доступ до публічної інформації» проти Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області - скласти повний перелік виявлених судами порушень у сфері оприлюднення публічної інформації.
У листі від 26 лютого 2025 року № 18875.4/Ж-12810.3/25/53 представник Уповноваженого в Донецькій та Луганській області повідомив позивача, що у відповідь на звернення до Уповноваженого Верховної ради України з прав людини (далі - Уповноважений) стосовно ймовірного порушення Новоайдарською селищною військовою адміністрацією (далі - Новоайдарська СВА) вимог законодавства України щодо порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації». За результатами розгляду, проінформовано позивача, що останньому неодноразово були надані відповіді на аналогічні запити Вих. № 17 Р-24UKC-OMB-07.09.2024 від 07 вересня 2024 року від 05 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ №Ж-38221.3/24 від 14 жовтня 2024 року), Вих. № 136 Р2-29.03.2024 від 10 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38771.3/24 від 16 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-136 Р-29.03.2024 від 10 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38775.3/24 від 16 жовтня 2024 року), Вих. № 3АП1Р-26.10.2023 ОМВ від 09 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38808.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-1Р 23-26.10.2023 ОМВ від 09 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38817.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-1Р від 27 жовтня 2023 року ОМВ 09.10.2024 (Вх. ЗВГ № Ж 38838.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № В 2144-29.07-13 Р 24-UKC-OMB від 06 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж- 38394.3/24 від 15 жовтня 2024 року), Вих. № В 2968 від 07.10.2024-48Р-24-ИКС ОМВ від 07 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38353.3/24 від 15 жовтня 2024 року, вих. № 1ВД 25-23 від 19 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-41063.3/24 від 30 жовтня 2024 року, вих. № 135 ГП/Є-24.06.2024-1163 У від 11 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43457.3/24 від 13 листопада 2024 року, вих. № 122 ГП-Є13.06.2024 від 11 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43468.3/24 від 13 листопада 2024 року), вих. № 1-8 Р811У-19.10.12810.3/252024 від 12 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43453.3/24 від 13 листопада 2024 року), та інші.
Проінформовано ще раз, Новоайдарській СВА рекомендовано вжити заходів із покращення роботи щодо висвітлення діяльності та надання населенню доступу до публічної інформації. Щодо моніторингу судових справ, повідомлено, що Уповноважений здійснює лише моніторингові спостереження судових засідань з метою перевірки дотримання судом процесуальних прав учасників судового процесу без втручання у судовий процес. План моніторингових візитів та перевірок проводяться відповідно до щоквартального плану затвердженого Уповноваженим. Додатково роз'яснено, що відповідно до пункту 8-1 частини першої статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено право, а не обов'язок уповноважених осіб Секретаріату Уповноваженого складати протоколи про правопорушення. У зв'язку з цим роз'яснюємо, що парламентський контроль за дотриманням конституційного права на інформацію має на меті його поновлення у разі порушення та забезпечення належної практики його реалізації в державі загалом. При цьому необхідно враховувати положення статей 38, 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) щодо існуючих строків накладення судом адміністративного стягнення та складення протоколу про адміністративне правопорушення, а також практику судів стосовно закриття справ, у тому числі на підставі статті 22 КУпАП, а також ураховуючи, що право заявників поновлене. Також повідомлено, що вирішення питання щодо порушення процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності, зокрема складання відповідного протоколу, належить до дискреційних повноважень Уповноваженого, що підтверджується відповідною судовою практикою.
Додатково зазначено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Поділяючи прагнення позивача захистити свої права, просять врахувати надані роз'яснення та з розумінням поставитися до того, що Уповноважений у своїй діяльності має дотримуватися норм чинного законодавства і не може виходити за межі наданих йому повноважень. Керуючись принципом верховенства права, з огляду на зазначене вище, підстав для вжиття додаткових заходів реагування за зверненнями позивача не вбачається.
Позивач направив до відповідача запит від 25 липня 2025 року № 3 У-НЛ-4 на публічну інформацію, зареєстрований за вх. № 1734.13/25/ЗІ від 25 липня 2025 року, в якому просив надати всі документи, які стосуються перевірок Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, починаючи з 2014 року по 2022 рік
Листом від 04 серпня 2025 року № 01.36/1345.14/1734.13/25/ЗІ Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини повідомив позивача, що за результатами розгляду запитів на інформацію, адресованих Уповноваженому та зареєстрованих за № 1734.13/25/ЗІ та № 1735.13/25/ЗІ від 28 липня 2025 року, повідомлено про часткове їх задоволення. Надсилаються наявні у Секретаріаті Уповноваженого матеріали, про які йдеться у цих запитах (додаються, 238 аркушів). В іншій частині запитів зауважуємо, що відповідно до статті 13 Закону України «Про звернення громадян» діловодство за зверненнями здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Строк зберігання документів за зверненнями громадян у Секретаріаті Уповноваженого становить 5 років, після закінчення вказаного строку документи, що не внесені до Національного архівного фонду, підлягають знищенню за відповідною процедурою, передбаченою Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів, затвердженими наказом Міністерства юстиції України № 1000/5. У зв'язку з викладеним Ваші звернення до Уповноваженого, які надходили у період 2014-2017 роках, а також документи щодо їх розгляду, були знищені після закінчення встановленого строку зберігання. Інша частина запитуваної інформації не відповідає критеріям «відображеності та задокументованості», її збір і надання потребує від Секретаріату Уповноваженого значних інтелектуальних зусиль, а отже не є публічною у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації». Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію має містити, зокрема загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо. Відповідно до пунктів 1, 4 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, зокрема у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією щодо якої зроблено запит, а також в разі, якщо до запиту на інформацію не дотримано вимог, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону. Враховуючи викладене, повідомлено про відмову в задоволенні запитів на підставі пунктів 1 та 4 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Листом від 29 липня 2024 року № 44683.4/Ж-25921.3/24/01 відповідач звернувся до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, в якому просив надати інформацію: кількість запитів, звернень, що надійшли до Адміністрації від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та можливо інших осіб, що діють від їхнього імені (з вказанням степеню зв'язку між ними), щодо надання інформації з початку 2024 року; загального об'єму запитуваної інформації в старінках; кількості наданих відповідей на запити та звернення вищезазначених осіб; штату працівників адміністрації, уповноважених на надання відповідей на звернення та запити громадян. Крім того, просив повідомити про можливо відомі мотиви такої юридично значущої поведінки громадянина ОСОБА_1 . Також просив повідомити про загальну кількість запитів та звернень інших громадян (у цілому) громади з початку 2024 року, та чи не впливає така кількість запитів від ОСОБА_1 та зазначених осіб на реалізацію права на інформацію іншими громадянами громади.
Листом від 06 серпня 2024 року № 46581.4/Ж-25921.3/24/01 відповідач звернувся до Луганської обласної військової адміністрації з вимогою взяття на контроль оприлюднення інформації місцевими адміністраціями, що передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації». В реалізації цього Закону керуватись Науково-практичним коментарем до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Вжити вичерпних заходів з недопущення порушення права громадян на інформацію, гарантованого Конституцією. Для ознайомлення та використання обласною та місцевими адміністраціями при роботі із запитами громадян. Крім цього, у разі виявлення осіб, що об'єктивно зловживають правом на інформацію, повідомляти про таких осіб Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Додаток: Науково-практичним коментарем до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
У відповіді від 30 серпня 2024 року № 1/0101-09-3889 Луганська обласна військова адміністрація повідомила відповідача, що, зокрема, протягом 2024 року облдержадміністрацією спільно із Щастинською районною військовою адміністрацією здійснено розгляд 3 звернень ОСОБА_1 та 4 - ОСОБА_3 щодо порушення Новоайдарською СВА їх права на доступ до публічної інформації. За результатами проведених перевірок Новоайдарській СВА рекомендовано вжити заходів з усунення виявлених порушень та недопущення порушень права на доступ до публічної інформації у майбутньому.
З метою недопущення порушення статті 40 Конституції України щодо прав громадян на доступ до публічної інформації та контролю за виконанням рекомендацій представника Уповноваженого в Донецькій і Луганській області, зроблені у серпні 2024 року, у вересні 2025 року проведено дистанційний моніторинг сайту Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, за результатами якого складено звіт від 15 вересня 2025 року.
У звіті від 15 вересня 2025 року зазначено, що під час дистанційного моніторингу офіційного вебсайту Новоайдарської селищної військової адміністрації (далі - Новоайдарська СВА) щодо додержання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено:
У розділі «Контакти» міститься інформація про електронну адресу, контактний номер телефону; наявна форма для зворотного зв'язку.
У розділі «Особистий прийом» оприлюднений графік особистого прийому громадян начальником Новоайдарської СВА.
При здійсненні дзвінка на телефонний номер 066-532-88-36, який вказаний у розділі «Контакти» було з'ясовано: особистий прийом громадян ведеться згідно із графіком; електронна пошта робоча; звернення можна подати як письмовий так і в усній формі.
Під час дистанційного моніторингу офіційного вебсайту Ради щодо додержання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено:
- на офіційному вебсайті наявний розділ «Доступ до публічної інформації» - де детально роз'яснено інформацію щодо оформлення та подання запиту на доступ до публічної інформації; додатково зазначено електронну адресу для подання запиту, а також - зазначено номер телефону для додаткових питань та роз'яснень;
- у розділі «Доступ до публічної інформації» - «Звіти щодо запитів на публічну інформацію» оприлюдненого таку інформацію: порядок доступу до публічної інформації; звіти щодо запитів на публічну інформацію станом на червень 2025 року; системи обліку публічної інформації; публічна інформація, що підлягає оприлюдненню; порядок оскарження; роз'яснення щодо застосування антикорупційного законодавства.
- у розділі «Доступ до публічної інформації» - відсутній розділ «Перелік наборних даних»;
- у розділі «Публічна інформація» - «Інформація про систему обліку» оприлюднено інформацію про систему обліку, види інформації, яка зберігається виконавчим комітетом Новоайдарської СВА, а також у розділі «Публічна інформація, що підлягає оприлюдненню» інформація відсутня;
- у розділі «Документи» опубліковані проекти рішень селищної ради, рішення сесії селищної ради, розпорядження начальника Новоайдарської СВА та інші офіційні документи;
- у розділі «Центр надання адміністративних послуг» оприлюднений перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг селищної ради;
- у розділі «Новоайдарської селищної військової адміністрації» - «Звітність» розміщена інформація про виконання бюджету на перший та другий квартал 2025 року.
Під час перевірки Єдиного державного вебпорталу відкритих даних в частині оприлюднення об'єктом перевірки публічної інформації у формі відкритих даних на Порталі відкритих даних (https://data.gov.ua) з'ясовано, що Новоайдарська СВА зареєстрована на сайті вебпорталу, але інформація про організаційну структуру розпорядника інформації станом на 01 січня 2024 року, що свідчить про неактуальність розміщених відомостей, також не опубліковані інші документи відповідно до пункту 1 статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 015 року № 835 «Про затвердження Положення про набори відкритих даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» щодо обов'язку розпорядника інформації надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своїх вебсайтах.
За не оприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації», частини першої статті 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачено адміністративну відповідальність.
За результатами проведеної безвиїзної перевірки Новоайдарської селищної військової адміністрації у частині додержання конституційного права на інформацію в умовах її правового режиму воєнного стану на виконання Законів України «Про доступ на публічну інформацію», «Про звернення громадян» начальнику Новоайдарської селищної військової адміністрації пропонується наступне:
- провести аналіз інформації, розміщеної на вебсайті селищної військової адміністрації, та оперативно оновити застарілі відомості;
- оприлюднити на офіційному вебсайті інформацію щодо структури та обсягу бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання, структуру, принцип формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага начальника селищної військової адміністрації та його заступників;
- забезпечити оприлюднення та постійне оновлення інформації у формі відкритих даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua);
- перевірити наявність інформації в усіх розділах та підрозділах офіційного вебсайту, та у разі необхідності, забезпечити її своєчасне оприлюднення;
- оновити оприлюднення документів у розділі розпорядження начальника СВА, рішення, та інші документи в розділі.
На адресу Луганської обласної військової адміністрації та Новоайдарської селищної військової адміністрації з метою усунення виявлених недоліків надіслано звіт від 15 вересня 2025 року за результатами моніторингового візиту, що підтверджується листами від 17 вересня 2025 року № 14785.2/25/53 та № 14786.2/25/53.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Статтею 34 Конституції України встановлено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити до органів державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовані Законом України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі - Закон № 393/96-ВР).
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (частина перша статті 1 Закону № 393/96-ВР).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 393/96-ВР звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Згідно зі статтею 15 Закону № 393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Заяви (клопотання) Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій особисто. Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
За положеннями частини першої, другої статті 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
З указаного вбачається, що у разі надходження до органу звернення громадянина, відповідний орган повинен об'єктивно, всебічно і вчасно перевірити викладені у цьому зверненні обставини та письмово повідомити громадянина про результати перевірки заяви і суть прийнятого рішення. Це закономірно означає, що орган, до якого відбулося звернення, зобов'язаний надати мотивовану та обґрунтовану відповідь або прийняти рішення про відмову у задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні, скарзі).
Статтею 1 Закону України від 20 березня 2020 року № 776/97 «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» (далі - Закон № 776/97) передбачено, що парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (далі - Уповноважений), який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 776/97 сферою застосування Закону є відносини, що виникають при реалізації прав і свобод людини і громадянина між громадянином України, незалежно від місця його перебування, іноземцем чи особою без громадянства, які перебувають на території України, та органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими і службовими особами.
Статтею 4 Закон № 776/97 визначено Правовий статус Уповноваженого. Уповноважений є посадовою особою, статус якої визначається Конституцією України, цим та іншими законами України. Уповноважений здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб. Діяльність Уповноваженого доповнює існуючі засоби захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина, не відміняє їх і не тягне перегляду компетенції державних органів, які забезпечують захист і поновлення порушених прав і свобод.
Частинами першою, другою статті 10 Закону № 776/97 встановлено, що для забезпечення діяльності Уповноваженого утворюється секретаріат, який є юридичною особою, має свій рахунок у банку та печатку встановленого зразка. Структура секретаріату, розподіл обов'язків та інші питання щодо організації його роботи регулюються Положенням про секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. На працівників секретаріату поширюється дія Закону України «Про державну службу». Положення та кошторис секретаріату затверджуються Уповноваженим у межах кошторису витрат, пов'язаних із діяльністю Уповноваженого. Призначення на посаду та звільнення працівників секретаріату здійснюються Уповноваженим.
Статтею 13 Закону № 776/97 передбачено, що Уповноважений має право, зокрема: направляти у відповідні органи акти реагування Уповноваженого у разі виявлення порушень прав і свобод людини і громадянина для вжиття цими органами заходів; перевіряти стан додержання встановлених прав і свобод людини і громадянина відповідними державними органами, в тому числі тими, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, здійснюють виконання судових рішень, вносити в установленому порядку пропозиції щодо поліпшення діяльності таких органів у цій сфері; здійснювати інші повноваження, визначені законом.
Частиною п'ятою статті 14 Закону № 776/97 та частиною першою статті 17 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI) встановлено, що Уповноважений здійснює парламентський контроль за дотриманням права на доступ до публічної інформації.
Відповідно до статті 3 Закону № 776/97 метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений, є: 1) захист прав і свобод людини і громадянина, проголошених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами України; 2) додержання та повага до прав і свобод людини і громадянина суб'єктами, зазначеними у статті 2 цього Закону; 3) запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню; 4) сприяння приведенню законодавства України про права і свободи людини і громадянина у відповідність з Конституцією України, міжнародними стандартами у цій галузі; 5) поліпшення і подальший розвиток міжнародного співробітництва в галузі захисту прав і свобод людини і громадянина; 6) запобігання будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод; 7) сприяння правовій інформованості населення та захист конфіденційної інформації про особу.
Статтею 3 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ «Про інформацію» (далі - Закон № 2657-ХІІ) визначено, що основними напрямами державної інформаційної політики є забезпечення доступу кожного до інформації; забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації; створення умов для формування в Україні інформаційного суспільства; забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб'єктів владних повноважень; створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного урядування; постійне оновлення, збагачення та зберігання національних інформаційних ресурсів; забезпечення інформаційної безпеки України; сприяння міжнародній співпраці в інформаційній сфері та входженню України до світового інформаційного простору.
Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб (стаття 5 Закону № 2657-ХІІ).
Згідно з частинами п'ятою та сьомою статті 6 Закону № 2657-ХІІ не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений. Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом № 2939-VI.
У частині першій статті 1 Закону № 2939-VI визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (частина перша статті 2 Закону № 2939-VІ).
Доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію (пункт 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI).
Частиною другою статті 6 Закону № 2939-VІ визначено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
За положеннями частини п'ятої статті 6 Закону № 2939-VІ не може бути обмежено доступ до інформації про складання, розгляд і затвердження бюджетів, кошторисів розпорядників бюджетних коштів та плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів, а також їх виконання за розписами, бюджетними програмами та видатками (крім таємних видатків відповідно до статті 31 Бюджетного кодексу України), взяття розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів бюджетних зобов'язань або здійснення розпорядження бюджетними коштами у будь-який інший спосіб, планування, формування, здійснення та виконання закупівлі товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти, у тому числі оборонних закупівель (крім випадків, якщо окрема інформація про закупівлі товарів, робіт і послуг становить державну таємницю відповідно до Закону України «Про державну таємницю»), володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. Не підлягає обмеженню також доступ до інформації про стан і результати перевірок та службових розслідувань фактів порушень, допущених у сферах діяльності, зазначених у цій частині. Доступ до зазначеної інформації забезпечується розпорядниками інформації відповідно до положень статті 5 цього Закону.
За змістом частин першої-другої статті 10-1 Закону № 2939-VІ публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.
Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.
Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.
Відповідно до частини четвертої статті 10-1 Закону № 2939-VI перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
За положеннями частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані: оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; вести облік запитів на інформацію; визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до частин першої-п'ятої статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частинами першою та четвертою статті 20 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно із частиною першою статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (частина третя статті 22 Закону № 2939-VI).
Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону № 2939-VI у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Частиною шостою статті 22 Закону № 2939-VI визначено, що відстрочка в задоволенні запиту на інформацію допускається в разі, якщо запитувана інформація не може бути надана для ознайомлення в передбачені цим Законом строки у разі настання обставин непереборної сили. Рішення про відстрочку доводиться до відома запитувача у письмовій формі з роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Статтею 23 Закону № 2939-VІ визначено, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Основні завдання Секретаріату Уповноваженого визначені в Положенні про Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 14 жовтня 2022 року № 79.15/22 (далі - Положення № 79.15/22).
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Положення № 79.15/22 основним завданням Секретаріату є забезпечення діяльності Уповноваженого з метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захисту прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі.
На Секретаріат покладено завдання з організаційного, правового (юридичного), науково-консультативного, інформаційно-аналітичного, науково-експертного, контрольно-ревізійного, матеріально-технічного, фінансового, а також іншого забезпечення діяльності Уповноваженого в межах чинного законодавства України.
У розділі 3 Положення № 79.15/22 наведено перелік функціональних обов'язків, які здійснює Секретаріат відповідно до покладених на нього завдань та розподілу обов'язків між працівниками для забезпечення діяльності Уповноваженого, до яких, окрім іншого, віднесено здійснення моніторингу додержання конституційних прав i свобод людини i громадянина, надає пропозиції Уповноваженому щодо забезпечення прав i свобод людини.
Розділом 4 Положення № 79.15/22 визначено права Секретаріату, зокрема направляти у відповідні органи акти реагування Уповноваженого у разі виявлення порушень прав і свобод людини і громадянина для вжиття цими органами заходів (4.1.4); уповноважені особи Секретаріату мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення, що передбачені статтями 188-39, 188-40, 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (4.2).
Статтею 15 Закону № 776/97 встановлено, що актами реагування Уповноваженого щодо порушень положень Конституції України, законів України, міжнародних договорів України стосовно прав і свобод людини і громадянина є конституційне подання Уповноваженого та подання Уповноваженого до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових і службових осіб.
Подання Уповноваженого - це акт, який вноситься Уповноваженим до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадовим і службовим особам для вжиття відповідних заходів у місячний строк щодо усунення виявлених порушень прав і свобод людини і громадянина.
Згідно зі статтею 17 Закону № 776/97 уповноважений приймає та розглядає звернення громадян України, іноземців, осіб без громадянства або осіб, які діють в їхніх інтересах, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Звернення подаються Уповноваженому в письмовій формі протягом року після виявлення порушення прав і свобод людини і громадянина. За наявності виняткових обставин цей строк може бути подовжений Уповноваженим, але не більше ніж до двох років.
При розгляді звернення Уповноважений: 1) відкриває провадження у справі про порушення прав і свобод людини і громадянина; 2) роз'яснює заходи, що їх має вжити особа, яка подала звернення Уповноваженому; 3) направляє звернення за належністю в орган, до компетенції якого належить розгляд справи, та контролює розгляд цього звернення; 4) відмовляє в розгляді звернення.
Уповноважений не розглядає тих звернень, які розглядаються судами, зупиняє вже розпочатий розгляд, якщо заінтересована особа подала позов, заяву або скаргу до суду.
Повідомлення про прийняття звернення до розгляду або відмову у прийнятті звернення до розгляду надсилається в письмовій формі особі, яка його подала. Відмова у прийнятті звернення до розгляду повинна бути вмотивованою.
Отже, відповідач здійснюючи повноваження відповідно до вимог вказаних норм права та в якості забезпечення реагування в частині порушень прав людини, зокрема, доступу до публічної інформації зобов'язаний при розгляді звернення прийняти рішення відповідно до приписів статті 17 Закону № 776/97 та право складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Спірним питанням у цій справі є бездіяльність відповідача, яка полягає у невжитті заходів для усунення порушень Новоайдарською селищною радою права позивача на доступ до публічної інформації, встановлених постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 13 лютого 2020 року у справі № 419/212/20, а також за зверненнями позивача № 3М від 10 лютого 2025 року (№ Ж-11691.3/25) та № 4М від 11 лютого 2024 року (№ Ж-12810.3/25) та зобов'язання відповідача вжити заходів для усунення порушень Новоайдарською селищною радою права на доступ до публічної інформації, зокрема шляхом забезпечення реєстрації кабінету розпорядника інформації та оприлюднення наборів даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних, відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Судом установлено та вбачається із матеріалів справи, що постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 04 грудня 2019 року у справі 419/2561/19 ОСОБА_4 , працюючого секретарем Новоайдарської селищної ради Луганської області, визнано винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 212-3 КУпАП і на підставі статті 36 КУпАП накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425,00 грн.
Постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 13 лютого 2020 року у справі № 419/212/20 ОСОБА_4 , працюючого на посаді секретаря Новоайдарської селищної ради Луганської області, визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 212-3 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425,00 грн.
Постановою Новоайдарського районного суду Луганської області від 12 січня 2021 року у справі №419/2141/20 ОСОБА_4 , працюючого на посаді секретаря Новоайдарської селищної ради Луганської області, визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 212-3 КУпАП; звільнено ОСОБА_4 , від адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення за малозначністю, оголосивши йому усне зауваження.
Секретаря Новоайдарської селищної ради Луганської області в указаних справах притягнуто до адміністративної відповідальності за матеріалами справи про адміністративні правопорушення, що надійшла з Відділу регіонального представництва в Донецькій та Луганській областях Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини.
Позивач звертаючись до відповідача зі зверненням за вих. № 3-М від 10 лютого 2025 року і № 4-М від 11 лютого 2025 року через те, що Новоайдарська селищна рада оприлюднила не всю публічну інформацію, якою вона володіє з 1997 по 2024 роки, зокрема, протоколи пленарних засідань, засідань депутатських комісій, виконавчого комітету та проекти рішень сесій, а також рішення сесій щодо розпорядження комунальним майном та земельними ділянками, у зв'язку з чим просив ретельно перевірити відповідність інформації, що оприлюднюється, чинному законодавству, а також:
- провести моніторинг офіційного сайту Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області - скласти повний перелік виявлених порушень у сфері оприлюднення публічної інформації;
- зобов'язати Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області та Новоайдарську селищну раду не просто усунути порушення шляхом оприлюднення певної публічної інформації, а вказати конкретні порушення та зобов'язати раду оприлюднити всю належну публічну інформацію;
- надати перелік усіх виявлених порушень у сфері оприлюднення публічної інформації. Важливо, щоб було зазначено кожне порушення зокрема, а не загальні висновки;
- провести моніторинг судових справ з 2014 року з питань дотримання Закону України «Про доступ до публічної інформації» проти Новоайдарської селищної ради та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області - скласти повний перелік виявлених судами порушень у сфері оприлюднення публічної інформації;
- вжити заходів для усунення порушення права доступу до публічної інформації Начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області Шопіним І.В. та Головою Новоайдарської селищної ради Шопіним І.В. з урахуванням Указу Президента України № 547/2011 «Питання забезпечення органами виконавчої влади доступу до публічної інформації;
- розглянути звернення відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» і надати відповідь в установлені строки.
Звернення позивача від 10 лютого 2025 року № 3-М (вхідний № Ж-11691.3/25 від 12 лютого 2025 року) і від 11 лютого 2025 року № 4-М (вхідний № Ж-12810.3/25 від 18 лютого 2025 року) відповідачем розглянуто та листом від 26 лютого 2025 року № 18875.4/Ж-12810.3/25/53 надано обґрунтовану відповідь в якій вказано що останньому неодноразово були надані відповіді на аналогічні запити Вих. № 17 Р-24UKC-OMB-07.09.2024 від 07 вересня 2024 року від 05 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ №Ж-38221.3/24 від 14 жовтня 2024 року), Вих. № 136 Р2-29.03.2024 від 10 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38771.3/24 від 16 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-136 Р-29.03.2024 від 10 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38775.3/24 від 16 жовтня 2024 року), Вих. № 3АП1Р-26.10.2023 ОМВ від 09 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38808.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-1Р 23-26.10.2023 ОМВ від 09 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38817.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № 3В-1Р від 27 жовтня 2023 року ОМВ 09.10.2024 (Вх. ЗВГ № Ж 38838.3/24 від 17 жовтня 2024 року), Вих. № В 2144-29.07-13 Р 24-UKC-OMB від 06 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж- 38394.3/24 від 15 жовтня 2024 року), Вих. № В 2968 від 07.10.2024-48Р-24-ИКС ОМВ від 07 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-38353.3/24 від 15 жовтня 2024 року, вих. № 1ВД 25-23 від 19 жовтня 2024 року (Вх. ЗВГ № Ж-41063.3/24 від 30 жовтня 2024 року, вих. № 135 ГП/Є-24.06.2024-1163 У від 11 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43457.3/24 від 13 листопада 2024 року, вих. № 122 ГП-Є13.06.2024 від 11 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43468.3/24 від 13 листопада 2024 року), вих. № 1-8 Р811У-19.10.12810.3/252024 від 12 листопада 2024 року (вх. ЗВГ № Ж-43453.3/24 від 13 листопада 2024 року), та інші.
Позивачем не надано доказів оскарження відомостей за вказаними листами відповідача.
Також суд звертає увагу, що рішеннями Луганського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2023 року у справі № 360/706/23, від 20 вересня 2023 року у справі № 360/803/23, від 12 жовтня 2023 року у справі № 360/811/23, від 12 жовтня 2023 у справі № 360/823/23, від 06 жовтня 2023 року у справі № 360/822/23, від 03 жовтня 2023 року у справі № 360/820/23, від 12 жовтня 2023 року у справі № 360/821/23, від 11 жовтня 2023 року у справі № 360/914/23, від 14 листопада 2023 року у справі № 360/1101/23, від 15 листопада 2023 року у справі № 360/1039/23, від 29 листопада 2024 року у справі № 360/1167/24, від 12 грудня 2024 року у справі № 360/1163/24, визнано протиправні дії Новоайдарської селищної ради Луганської області та зобов'язано Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області оприлюднити на офіційному веб-порталі в повному обсязі публічну інформацію, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень.
Отже, позивачем в судовому порядку вживались заходи про зобов'язання Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області оприлюднити публічну інформацію.
Рішення окружного адміністративного суду не виконані, що підтверджує позивач.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, за фактом не оприлюднення Новоайдарською селищною радою Луганської області публічної інформації на виконання рішення суду, контроль покладається саме та той суд, який прийняв таке рішення, що набрало законної сили.
Також суд звертає увагу, що відповідно до статті 382 Кримінального кодексу України за умисне не виконання рішення суду, що набрало законної сили передбачена кримінальна відповідальність.
Суд акцентує увагу, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є: 1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення; 2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення; 3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення; 4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи; 5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відтак, невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
У листі від 26 лютого 2025 року № 18875.4/Ж-12810.3/25/53 відповідач на звернення позивача вказує про відсутність підстав для вжиття додаткових заходів реагування, обґрунтовуючи наданням на подібні звернення позивача відомостей та вжиття заходів.
Отже, прийняття відповідачем одного із визначеного статтею 17 Закону № 776/97 рішення при розгляді звернення є таким, що розглянуте відповідачем у межах строку, передбаченого Законом № 393/96-ВР.
Позивачем у позовній заяві не наведено обґрунтувань протиправності такого рішення.
Також суд зазначає, що відповідальність за порушення права на інформацію та права на звернення передбачена статтею 212-3 КУпАП.
При цьому строки накладення адміністративного стягнення встановлені у статті 38 КУпАП, відповідно до частин першої-другої якої адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій-шостій цієї статті.
Згідно зі статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною першою статті 246 КУпАП встановлено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Суд зауважує, що з аналогічними зверненнями позивач почав звертатись з вересня 2024 року, що не спростовується сторонами, та з урахуванням статті 38 КУпАП свідчить про закінчення строків притягнення до відповідальності.
Окрім того, факт притягнення судом певних осіб до адміністративної відповідальності за порушення вимог Закону № 393/96-ВР не призводить до поновлення прав громадян.
Враховуючи положення статті 17 Закону № 776/97 розгляд звернень відповідачем здійснюється за правилами Закону № 393/96-ВР, тому суд відхиляє вимогу позивача про необхідність розгляду його звернень за правилами Закону України «Про адміністративну процедуру».
З урахуванням вказаного, звернення позивача розглянуті у відповідному порядку Секретаріатом та на виконання статті 17 Закону № 776/97.
За таких обставин, звернення позивача розглянуті в порядку, передбаченому Законом № 393/96-ВР та статті 40 Конституції України, а тому Секретаріат діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Отже, вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача є не обґрунтованою та не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, похідні позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача вжити заходів для усунення порушень Новоайдарською селищною радою права на доступ до публічної інформації та стягнення з відповідача на користь позивача відшкодування моральної шкоди у розмірі 239550,00 грн також задоволенню не підлягають.
Зміст наданих позивачем відеофайлів не спростовують викладені судом обґрунтування.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
Положеннями частин першої-другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на положення норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
З огляду на відмову у задоволенні позову судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (ідентифікаційний код 21661556, місцезнаходження: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Кисіль