Рішення від 28.10.2025 по справі 340/4731/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4731/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 року у справі №340/983/25 здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №16114/1 від 31.12.2024 року. Після виконання цього рішення суду пенсія позивача, яка до цього станом на 07.04.2025 року була нарахована в загальній сумі 43205, 46 грн., зменшилася до 38871, 64 грн. Відповідач не пояснив позивачу причини зменшення його пенсії. Позивач стверджує про незаконність обмеження його пенсії максимальним розміром, оскільки рішеннями Конституційного Суду України визнані неконституційними норми Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату йому пенсії без обмежень її максимального розміру з 01.02.2023 року на підставі довідки №16114/1 від 31.12.2024 року та постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії без обмежень її максимального розміру з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №16114/1 від 31.12.2024 року з 01.02.2023 року та згідно постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року з 01.03.2025 року.

Ухвалою судді від 15.07.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що у квітні 2025 року на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 року у справі №340/983/25 ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило перерахунки пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №16114/1 від 31.12.2024 року. Розмір перерахованої пенсії з 01.02.2023 року склав 35014, 44 грн., з 01.03.2025 року - 38871, 64 грн. Оскільки такі розміри пенсії є нижчими за раніше встановлені позивачу розміри пенсії, то відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за позивачем зберігаються попередні розміри пенсії, а саме з 01.02.2023 року - 39348, 26 грн., з 01.03.2025 року - 41330, 46 грн. Воднораз, у 2025 році пенсія позивачу виплачується у зменшеному розмірі 29751,19 грн., оскільки до суми перевищення застосовані відповідні понижуючі коефіцієнти, як це передбачено статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році". Ці норми є чинними та обов'язковими для виконання. Прийняття цих норм щодо обмеження розміру спеціальних пенсій обумовлено введеним воєнним станом на території України, а права, визначені у статті 46 Конституції України, не входять до переліку прав, які не можуть бути обмежені в умовах воєнного стану.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 2010 році був звільнений у запас. З 01.12.2011 року йому встановлено інвалідність ІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час виконання обов'язків військової служби.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 23.12.2010 року призначило позивачу пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 02.12.2011 року призначило позивачу довічно пенсію по інвалідності на підставі статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІI групи.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області неодноразово здійснювало перерахунки пенсії позивача на підставі статей 63, 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У червні 2023 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою, у якій просив оформити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 відмовив у складанні такої довідки, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.05.2024 року у справі №340/4156/23 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 року пенсії ОСОБА_1 .

У травні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання цієї постанови суду оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №6418/1 від 14.05.2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, на суму 38 461,06 грн.

Оскільки відповідач відмовився врахувати цю довідку для перерахунку пенсії позивача, той у червні 2024 року звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 року у справі №340/3950/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №6418/1 від 14.05.2024 року.

У жовтні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення суду у цій справі здійснило перерахунки пенсії позивача з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №6418/1 від 14.05.2024 року, застосувавши до пенсії позивача обмеження її максимального розміру.

Позивач не погодився із таким перерахунком і в жовтні 2024 року звернувся до суду з новим позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року у справі №340/6759/24 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області виплачувати ОСОБА_1 з 01.02.2023 року нараховану пенсію, не застосовуючи обмеження граничною величиною. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області доплатити ОСОБА_1 додаткові кошти за період з 01.02.2023 року з урахуванням раніше сплачених коштів.

У грудні 2024 року та у січні 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення суду у цій справі та ухвал про встановлення судового контролю здійснило нові перерахунки пенсії позивача з 01.02.2023 року.

За розрахунками ГУ ПФУ в Кіровоградській області щомісячний розмір пенсії з урахуванням встановлених позивачу надбавок, доплат та підвищень і без обмеження її максимального розміру становить: з 01.02.2023 року - 39348, 26 грн., з 01.03.2024 року - 41330, 46 грн. Тоді ж відповідач склав розрахунок, у якому розрахував заборгованість з виплати пенсії за минулий час, як різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, за період з березня 2023 року по грудень 2024 року.

З 01.01.2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області провело перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", застосувавши до суми, яка перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.), понижуючі коефіцієнти. Внаслідок цього пенсія позивача, нарахована в сумі 41330, 46 грн., була зменшена до 29751,19 грн.

З 01.03.2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області провело перерахунок пенсії позивача з метою її індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році". Позивачу нараховано пенсію в загальній сумі 43205, 46 грн., з яких:

- 30768, 85 грн. - основний розмір пенсії (38 461,06 грн. х 80%),

- 1500 грн. - підвищення (індексація), нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році,

- 1500 грн. - підвищення (індексація), нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році",

- 8442, 21 грн. - збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення",

- 944, 40 грн. - підвищення пенсії на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачене частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 50 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Між тим, у липні 2024 позивач звернувся до суду з новим позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскаржуючи його дії щодо неправильного обчислення складових грошового забезпечення у довідці №6418/1 від 14.05.2024 року.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року у справі №340/4935/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.12.2024 року, позов ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов'язано Кіровоградський обласний ТЦКСП на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 01.05.2024 року у справі № 340/4156/23 скласти та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" вказати розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 1578 грн., розміри надбавки за особливості проходження служби та премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2023 року) за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію, з урахуванням правових висновків суду.

У грудні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 на виконання рішень суду у цій справі оформив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області виправлену довідку №16114/1 від 31.12.2024 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, на суму 39002, 56 грн. Повідомив, що довідку №6418/1 від 14.05.2024 року слід вважати недійсною.

Оскільки відповідач відмовився врахувати цю виправлену довідку для перерахунку пенсії позивача, той у лютому 2025 року знову звернувся до суду з позовом, прохаючи зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки №16114/1 від 31.12.2024 року, без обмеження максимальним розміром пенсії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 року у справі №340/983/25 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Кіровоградського обласного ТЦКСП №16114/1 від 31.12.2024 року. Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку без обмеження пенсії максимальним розміром, то суд відмовив у їх задоволенні, оскільки ці вимоги заявлені передчасно.

У квітні 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення суду у цій справі здійснило повторні перерахунки пенсії позивача на підставі виправленої довідки Кіровоградського обласного ТЦКСП №16114/1 від 31.12.2024 року, починаючи з 01.02.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.01.2025 року, з 01.03.2025 року, з 01.05.2025 року, про що склало відповідні протоколи.

Так, згідно з протоколом від 15.04.2025 року позивачу з 01.02.2023 року нараховано 35014, 44 грн., з яких:

- 27301, 79 грн. - основний розмір пенсії (39002, 56 грн. х 70%),

- 6825, 45 грн. - збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення",

- 837, 20 грн. - підвищення пенсії на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачене частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 50 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Згідно з протоколом від 15.04.2025 року позивачу з 01.03.2024 року нараховано 36996,64 грн., з яких:

- 27301, 79 грн. - основний розмір пенсії (39002, 56 грн. х 70%),

- 1500 грн. - підвищення (індексація), нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році,

- 7200, 45 грн. - збільшення на 25 % основного розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення",

- 944, 40 грн. - підвищення пенсії на 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачене частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 50 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Згідно з протоколом від 15.04.2025 року позивачу з 01.03.2025 року нараховано 38871,64 грн., з яких:

- 27301, 79 грн. - основний розмір пенсії (39002, 56 грн. х 70%),

- 1500 грн. - підвищення (індексація), нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році,

- 1500 грн. - підвищення (індексація), нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році",

- 7575, 45 грн. - збільшення на 25% основного розміру пенсії, передбачене постановою Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення",

- 944, 40 грн. - підвищення пенсії на 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбачене частиною 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 50 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

При цьому відповідач застосував до суми, яка перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (23610 грн.), понижуючі коефіцієнти, встановлені пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Внаслідок цього пенсія позивача зменшена і встановлена до виплати в сумі 29751, 19 грн.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 30.04.2025 року, у якій просив надати інформацію про виконання рішення суду у справі №340/983/25 про перерахунок його пенсії, після якого пенсія, яка станом на квітень 2025 року була нарахована в сумі 43205, 46 грн., зменшилася до 38871, 64 грн.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області надало позивачу відповідь від 02.05.2025 року, у якій повідомило про перерахунки пенсії на виконання рішень судів у справах №340/6759/24 та №340/983/25 та про те, що у 2025 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" розмір пенсії до виплати складає 29751,19 грн.

Отримавши таку відповідь, позивач у липні 2025 року звернувся до суду з цим позовом, стверджуючи, що при перерахунку його пенсії, проведеному на виконання рішення суду у справі №340/983/25, відповідач незаконно обмежив максимальний розмір його пенсії.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, ґрунтується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі статтями 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Обчислення пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, визначено розділом V (статті 43 - 47) Закону, а виплата пенсій та порядок перерахунку пенсій - розділами VII (статті 52 - 62) та VIII (статті 63 - 66) відповідно.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону №2262-XII (у редакції, яка застосовується з 01.03.2022 року) передбачено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Суд установив, що пенсія по інвалідності ОСОБА_1 як колишньому військовослужбовцю ЗСУ призначена відповідно до статті 21 Закону №2262-XII у 2011 році у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення. З 01.02.2023 року позивачу набув право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону 2262-XII у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, пов'язаним зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року.

Обов'язок з визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби в ЗСУ, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні ТЦКСП. Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області проводило перерахунки пенсії позивача з 01.02.2023 року двічі:

- у жовтні 2024 року - на виконання рішення суду у справі №340/3950/24 - на підставі довідки №6418/1 від 14.05.2024 року,

- у квітні 2025 року - на виконання рішення суду у справі №340/983/25 - на підставі виправленої довідки №16114/1 від 31.12.2024 року.

Спірні правовідносини виникли у квітні 2025 року, коли відповідач, виконуючи рішення суду у справі №340/983/25, здійснив повторні перерахунки пенсії позивача. Позивач у справі №340/983/25 не просив суд в порядку судового контролю перевірити законність таких перерахунків та здійснених відповідачем обчислень пенсії.

Натомість позивач звернувся до суду з цим позовом та стверджує, що тоді відповідач обмежив максимальний розмір його пенсії, внаслідок чого виплачує йому пенсію у неповному розмірі.

Між тим, як свідчать наявні у пенсійній справі позивача протоколи від 15.04.2025 року, відповідач при цих перерахунках не застосовував до пенсії позивача обмеження її максимальним розміром.

Відповідач тоді нарахував позивачу індексацію пенсії за 2024 - 2025 роки і таке підвищення склало з 01.03.2024 року - 1500 грн., з 01.03.2025 року - ще 1500 грн.

Також відповідач нарахував позивачу відповідні доплати та надбавки до пенсії по інвалідності, встановлені йому як ветерану війни.

Однак при цих перерахунках відповідач перерахував основний розмір пенсії позивача по інвалідності, виходячи із 70 % від суми підвищеного грошового забезпечення, вказаного у довідці №16114/1 від 31.12.2024 року, проти 80 %, які застосовувалися раніше.

Саме цим пояснюється зменшення у квітні 2025 року розміру пенсії, перерахованої на підставі довідки №16114/1 від 31.12.2024 року, у порівнянні з розміром пенсії, перерахованої раніше на підставі довідки №6418/1 від 14.05.2024 року.

У позовній заяві позивач не обґрунтовує свої вимоги незаконністю зменшення відсоткового значення грошового забезпечення з 80% до 70% при перерахунку його пенсії у квітні 2025 року та не оскаржує такі дії відповідача, тому суд не надає їм правову оцінку.

До того ж, як свідчить інформація ГУ ПФУ в Кіровоградській області, надана у вересні 2025 року Кіровоградському окружному адміністративному суду у справі №340/983/25, відповідач вже обчислює основний розмір пенсії позивача по інвалідності виходячи із 80 % від суми грошового забезпечення, вказаного у довідці №16114/1 від 31.12.2024 року.

З січня 2025 року щомісячний розмір пенсійних виплат позивача складає 29751, 19 грн. У такому ж розмірі позивач отримав пенсію за квітень 2025 року.

Такий розрахунок пенсії відповідач здійснив на виконання статі 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", застосовуючи до пенсії позивача, виплачуваної у 2025 році, понижуючі коефіцієнти, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Законність таких дій та розрахунків відповідача не досліджується у цій справі, оскільки це було предметом спору в адміністративній справі №340/1033/25 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 року у справі №340/1033/25 позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 з 01.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження максимальним розміром пенсії та з урахуванням раніше проведених виплат.

Наразі це рішення суду не набрало законної сили.

Суд враховує, що після подання у липні 2025 року позивачем цього позову змінилися фактичні обставини.

Так, у серпні 2025 року Кіровоградський обласний ТЦКСП на виконання ухвали суду про встановлення судового контролю у справі №340/4935/24 склав та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку №10007/1 від 28.08.2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, на суму 48 543, 87 грн. Повідомив, що довідку №16114/1 від 31.12.2024 року слід вважати недійсною.

Ця довідка є третьою довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року. Попередні довідки №6418/1 від 14.05.2024 року та №16114/1 від 31.12.2024 року складені з помилками та вже не можуть бути використанні для перерахунку пенсії позивача.

У вересні 2025 року позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, в якому просив зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно з довідкою Кіровоградського обласного ТЦКСП №10007/1 від 28.08.2025 року без обмеження максимальним розміром пенсії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 року у справі №340/6308/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Кіровоградського обласного ТЦКСП №10007/1 від 28.08.2025 року і виплатити додаткові кошти. Суд відмовив у задоволенні позову в іншій частині вимог, вказавши, що вимога про перерахунок пенсії без застосування максимальної величини до загальної суми виплати є передчасною, а спір щодо порядку перерахунку пенсії без обмеження загального розміру пенсії граничною величиною може виникнути лише під час виконання цього рішення суду.

Наразі це рішення суду не набрало законної сили.

Суд вважає, що права позивача на належний розмір його пенсії, на яку він має право з 01.02.2023 року, мають бути відновлені насамперед шляхом перерахунку його пенсії на виконання рішення суду у справі №340/6308/24 - на підставі правильно обчисленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.01.2023 року.

При цьому перерахунку позивач вправі вимагати застосування належного відсоткового значення грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії по інвалідності (80 % від суми правильно обчисленого грошового забезпечення) та виплати йому пенсії без обмеження її максимального розміру.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У цій справі не підтвердилися доводи позивача про обмеження у квітні 2025 року максимального розміру його пенсії.

Позивач у позові просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити повторний перерахунок його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №16114/1 від 31.12.2024 року, починаючи з 01.02.2023 року, а також з 01.03.2025 року, та виплатити йому заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження пенсії максимальним розміром.

Однак оскільки довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 №16114/1 від 31.12.2024 року визнана недійсною, а замість неї видана правильна довідка №10007/1 від 28.08.2025 року, то суд у цій справі не може спонукати відповідача провести повторні перерахунки пенсії з урахуванням неправильного (заниженого) грошового забезпечення.

Суд вважає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту не є ефективним, оскільки не відновить право позивача на належний розмір його пенсії, на який він має право. Тому суд відмовляє у задоволенні позову.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ