про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2025 року м. Київ справа № 320/51480/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, Фонду державного майна України, Київської міської ради, Київської міської державної адміністрації, Державного підприємства “Наш Дім» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- Визнати протиправною бездіяльність Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України щодо неприйняття рішення про передачу спірного будинку АДРЕСА_1 , зокрема квартири АДРЕСА_1 , з державної в комунальну власність.
- Зобов?язати Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України прийняти рішення про безоплатну передачу до комунальної власності територіальної громади міста Києва об'єкт державного житлового фонду, а саме: квартиру АДРЕСА_2 .
- Зобов?язати Київську міську раду та Київську міську державну адміністрацію винести на голосування питання щодо прийняття у комунальну власність квартири АДРЕСА_2 .
Відповідно до частин першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Подана позовна заява вимогам зазначених статей не відповідає.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 р. № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 частини 3 статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", з 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць - у сумі 3 028 гривень).
Як вбачається з прохальної частини адміністративного позову, позивачем у даному позові заявлено три вимоги немайнового характеру, дві з яких є однією вимогою похідного характеру, а саме позивач просить суд:
- Зобов?язати Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України прийняти рішення про безоплатну передачу до комунальної власності територіальної громади міста Києва об'єкт державного житлового фонду, а саме: квартиру АДРЕСА_2 .
- Зобов?язати Київську міську раду та Київську міську державну адміністрацію винести на голосування питання щодо прийняття у комунальну власність квартири АДРЕСА_2 .
Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
В матеріалах справи наявна квитанція про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Таким чином, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за ще одну вимогу немайнового характеру.
Водночас, пунктами 4, 5 та 9 частини п'ятої статті 160 КАС передбачено, що в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу згідно ч. 1 ст. 5 КАС, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильно сформованого змісту позовних вимог залежить і ефективність судового захисту, позаяк суд розглядає адміністративні справи лише в межах позовних вимог.
Постановою Великої Палати Верховного Суду від 22.02.2024 у справі № 990/150/23, встановлено, що зміст позовних вимог - це максимально чітко і зрозуміло сформовані визначення способу захисту порушеного права, свободи чи інтересу у прохальній частині позову.
Як зазначено у позовній заяві, позивач оскаржує бездіяльність, яка стосується всього об'єкта нерухомості, а саме будинку АДРЕСА_3 , проте, на противагу цьому, вимоги про зобов'язання стосуються лише частини об'єкта - окремої квартири АДРЕСА_1 .
За таких обставин позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог.
Відповідно до статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунені, у десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали шляхом подання примірників позовної заяви, відповідно до кількості учасників справи, з приведенням її у відповідність до вимог процесуального законодавства:
- чітко зазначити, який саме об'єкт нерухомості слід зобов'язати передати в комунальну власність: житловий будинок чи квартиру;
- надання оригіналу квитанції про доплату судового збору у розмірі 1 211,20 коп.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
1. Позовну заяву - залишити без руху.
2. Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
3. Матеріали відносно усунення недоліків позовної заяви у цій справі необхідно подати безпосередньо до канцелярії Київського окружного адміністративного суду чи засобами підсистеми Електронний суд.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу (його представнику).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає окремому оскарженню.
Суддя Сас Є.В.