ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" жовтня 2025 р. справа № 640/37713/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, ОСОБА_1 ) звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва, з адміністративним позовом до Міністерства у справах ветеранів України (надалі по тексту також - відповідач, Мінветеранів, Міністерство) в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів України щодо невиплати належної ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік під час здійснення розрахунку при звільненні;
- стягнути з Міністерства у справах ветеранів України на корись ОСОБА_1 грошову допомогу за 2021 рік в розмірі середньомісячної заробітної плати, а саме 43 373,40 гривень до відрахування податків та зборів;
- стягнути з Міністерства у справах ветеранів України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період затримки розрахунку з 17.12.2021 по день фактичного розрахунку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 09.11.2021 ОСОБА_1 на підставі пункту 12 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" звернувся із заявою про надання частини щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 1 календарний день 15.11.2021 з виплатою грошової допомоги на підставі статті 57 Закону України "Про державну службу". Наказом Мінветеранів від 11.11.2021 за №347-В позивачу надано частину щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 1 день пропорційно до відпрацьованого часу за період роботи з 15.06.2021 по 14.06.2021, водночас, як стверджує ОСОБА_1 , останньому протиправно не виплачено грошову допомогу статті 57 Закону України "Про державну службу".
Наказом відповідача від 03.12.2021 за №1023-К ОСОБА_1 звільнено з посади державного експерта експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, а наказом від 09.12.2021 за №1041-К визначено здійснити протягом семи днів з дня звільнення 09.12.2021 остаточний розрахунок та виплатити позивачу компенсацію за 14 календарних днів щорічної основної оплачуваної відпустки за період роботи з 15.06.2021 по 09.12.2021.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що за заявою останнього від 09.11.2021 позивачу надано частину щорічної оплачуваної відпустки без виплати спірної грошової допомоги. За таких обставин, на переконання ОСОБА_1 , сума такої допомоги повинна була входити до складу сум, які підлягали виплаті під час проведення розрахунку при звільненні. З огляду на невиплату такої грошової допомоги станом на день звільнення, позивач вказує про право на отримання середнього заробітку за період затримки з 17.12.2021 по день фактичного розрахунку відповідно до статті 117 Кодексу законів про працю України (надалі по тексту також - КЗпП України). Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
За наслідками виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 17.01.2022 (а.с.20-22), Окружним адміністративним судом міста Києва ухвалою від 12.05.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.28-29).
Міністерство у справах ветеранів України скористалось правом на подання відзиву від 13.06.2022 за №3697/15/15.2-22 на позовну заяву (а.с.32-59), в якому заперечило проти мотивів та доводів ОСОБА_1 , викладених в адміністративному позові, з огляду на таке.
Наказом Мінверетарнів від 06.12.2021 за №1025-К "Про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" позивачу призначено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі заяви останнього від 02.12.2021. Водночас, начальник Управління з питань персоналу Мінветеранів службовою запискою від 07.12.2021 за №2546/26/18 повідомив державного секретаря Мінветеранів про те, що в процесі опрацювання заяв ОСОБА_1 від 09.11.2021 та від 02.12.2021 наказ Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 за №1025-К виданий з технічною помилкою щодо назви матеріальної допомоги. Так, наказом від 08.12.2021 за №1039-К "Про внесення змін до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К" до наказу від 06.12.2021 за №1025-К внесено наступні зміни: заголовок наказу викладено в редакції "Про виплату грошової допомоги", преамбулу наказу викладено в редакції "Відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу" та у зв'язку з наданням щорічної відпустки, у тексті наказу слова "матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань" замінено словами "грошову допомогу", цифри "02.12.2022" замінено словами і цифрами "09.11.2021, наказ Міністерства у справах ветеранів від 11.11.2021 за №347-в". За доводами відповідача ОСОБА_1 фактично призначено грошову допомогу відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу".
Відповідач зазначив, що наказом від 09.12.2021 за №1041-К встановлено остаточну дату звільнення ОСОБА_1 09.12.2021 (перший робочий день наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності) та доручено здійснити протягом семи днів з дня звільнення остаточний розрахунок. Мінветеранів 14.12.2021 здійснено остаточний розрахунок з позивачем, виплативши 127 076,95 гривень. Під час остаточного розрахунку ОСОБА_1 нараховано 157 859,56 гривень, з яких, зокрема грошова компенсація до відпустки в розмірі 43 373,40 гривень.
За змістом частини 5 статті 87 Закону України "Про державну службу" наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною 1 цієї статті, може бути виданий суб'єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки. У такому випадку оформлення і видача трудової книжки, а також розрахунок при звільненні проводяться протягом семи днів з дня звільнення. Датою закінчення тимчасової непрацездатності було 08.12.2021, першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності 09.12.2021, при цьому остаточний розрахунок при звільненні проведено 14.12.2021. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На виконання положень пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №826/7446/16. Вказана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду 28.03.2025 (а.с.60).
Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №640/37713/21 передано на розгляд судді Чуприні О.В (а.с.61).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 прийнято до провадження та призначено судовий розгляд справи №640/37713/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами. Пунктом 2 резолютивної частини ухвали постановлено розгляд адміністративної справи №640/37713/21 розпочати спочатку (а.с.62).
Відповідач скерував до Івано-Франківського окружного адміністративного суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему відзив із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 17.04.2025", реєстрацію якого здійснено судом 18.04.2025 за вх.№10374/25 (а.с.64-88). Також на виконання вимог повідомлення суду від 18.04.2025 про відсутність можливості роздрукувати документи великого обсягу, Мінветеранів супровідним листом від 18.04.2025 за №8210/12/12.3-25 скерувало до суду паперовий примірник відзиву від 17.04.2025 на позовну заяву (а.с.89-118). Суд зазначає, що відзив від 17.04.2025 на позовну заяву є аналогічним за своїм змістом та аргументами до відзиву від 13.06.2022 за №3697/15/15.2-22 на позовну заяву.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 14.06.2021 за №399-К "Про призначення ОСОБА_1 " призначено ОСОБА_1 з 15.06.2021 на посаду державного експерта експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана з посадовим окладом в розмірі 10 600 гривень відповідно до штатного розпису в порядку переведення з Міністерства розвитку громад та територій України відповідно до пункту 2 частини 1 статті 41 Закону України "Про державну службу" (а.с.101).
ОСОБА_1 09.11.2021 подав на ім'я Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України заяву, в якій на підставі статті 57 Закону України "Про державну службу", пункту 12 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" просив надати частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 1 (один) календарний день 15 листопада 2021 року з виплатою грошової допомоги (а.с.102).
Мінветеранів наказом від 11.11.2021 за №347-В "Про надання відпустки ОСОБА_1 " надало ОСОБА_1 державну експерту експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана, частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 01 календарний день 15.11.2021 пропорційно до відпрацьованого часу за період роботи з 15.06.2021 по 14.06.2022 (включно) (а.с.103).
Позивач 02.12.2021 звернувся на ім'я Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України із заявою про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (а.с.104).
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 за №1025-К "Про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" визначено виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати в межах затвердженого фонду оплати праці (а.с.105).
Начальник Управління з питань персоналу Мінветеранів звернулась до Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України із службовою запискою від 07.12.2021 за №2546/26/18 із пропозицією внести зміни до наказу Мінветеранів від 07.12.2021 за №1025-К стосовно зміни назви допомоги ОСОБА_1 на грошову допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати з урахуванням резолюцій (а.с.106).
Згідно наказу Міністерства у справах ветеранів України від 08.12.2021 за №1039-К "Про внесення змін до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу", у зв'язку з наданням щорічної відпустки та враховуючи службову записку начальника Управління з питань персоналу від 07.12.2021 за №2546/26/18, внесено до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К "Про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" наступні зміни:
1) заголовок наказу викладено в такій редакції: "Про виплату грошової допомоги";
2) преамбулу наказу викладено в такій редакції: "Відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу" та у зв'язку з наданням щорічної основної відпустки";
3) у тексті наказу: слова "матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань" замінено словами "грошову допомогу", цифри "02.12.2022" замінено словами і цифрами "09.11.20021, наказ Міністерства у справах ветеранів від 11.11.2021 за №347-В" (а.с.107).
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Печерського району м. Києва видало ОСОБА_1 листок непрацездатності №1794840-2003421004-1, згідно період тимчасової непрацездатності позивача з 29.11.2021 по 08.12.0221 (а.с.108).
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 03.12.2021 за №1023-К "Про звільнення ОСОБА_1 " вирішено звільнити ОСОБА_1 з посади державного експерта групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, у зв'язку із скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури на штатного розпису Мінветеранів без скорочення чисельності або штату державних службовців, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" (а.с.109).
Згідно наказу Міністерства у справах ветеранів України від 09.12.2021 за №1041-К "Про розрахунок із ОСОБА_1 " відповідно до частини 5 статті 87 Закону України "Про державну службу" визначено Управлінню бухгалтерського обліку та звітності здійснити протягом семи днів з дня звільнення 09.12.2021 остаточний розрахунок із ОСОБА_1 , державним експертом експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана, та виплатити йому компенсацію за 14 календарних днів щорічної основної оплачуваної відпустки за період роботи з 15.06.2021 по 09.12.2021 (а.с.110).
Відповідно до платіжного доручення №2098 від 13.12.2021 Мінветеранів проведено остаточний розрахунок при звільненні ОСОБА_1 14.12.2021 за грудень 2021 року в сумі 127 076,95 гривень (а.с.111).
Як слідує зі змісту розрахунково-платіжної відомості за грудень 2021 року при звільненні ОСОБА_1 нараховано 157 859,56 гривень, що з урахуванням податку на доходи та військового збору становить 127 076,95 гривень, серед яких, 43 373,40 гривень грошової допомоги до відпустки (а.с.112).
Вважаючи протиправною бездіяльність Міністерства у справах ветеранів України щодо невиплати грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік під час здійснення розрахунку при звільненні, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду, з метою захисту свого порушеного права на виплату грошової допомоги та стягнення середнього заробітку за період затримки розрахунку при звільненні.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс), визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях є Закон України "Про державну службу" від 10.12.2025 за №889-VIII (надалі по тексту також - Закон №889-VIII, тут і надалі по тексту у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №889-VIII державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби (частина 2 статті 1 Закону №889-VIII).
За змістом частини 1 статті 3 Закону №889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Згідно частини 2 статті 3 Закону №889-VIII дія цього Закону поширюється на державних службовців, зокрема, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом (стаття 5 Закону №889-VIII).
Приписами пункту 4 частини 1 статті 7 Закону №889-VIII унормовано, що державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону №889-VIII держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов'язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.
Заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця та премії (у разі встановлення) (частина 2 статті 50 Закону №889-VIII).
Згідно з частиною 2 статті 54 Закону №889-VIII державним службовцям може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Порядок надання та розмір такої допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону №889-VIII передбачено, що державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Спір у цій справі стосується, протиправної, на переконання позивача, бездіяльності Міністерства у справах ветеранів України щодо невиплати належної ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік під час здійснення розрахунку при звільненні.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, ОСОБА_1 09.11.2021 подав на ім'я Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України заяву, в якій на підставі статті 57 Закону України "Про державну службу", пункту 12 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" просив надати частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 1 (один) календарний день 15 листопада 2021 року з виплатою грошової допомоги (а.с.102).
Мінветеранів наказом від 11.11.2021 за №347-В "Про надання відпустки ОСОБА_1 " надало ОСОБА_1 державну експерту експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана, частину щорічної основної оплачуваної відпустки тривалістю 01 календарний день 15.11.2021 пропорційно до відпрацьованого часу за період роботи з 15.06.2021 по 14.06.2022 (включно) (а.с.103).
Позивач 02.12.2021 звернувся на ім'я Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України із заявою про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (а.с.104).
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 за №1025-К "Про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" визначено виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати в межах затвердженого фонду оплати праці (а.с.105).
Начальник Управління з питань персоналу Мінветеранів звернулась до Державного секретаря Міністерства у справах ветеранів України із службовою запискою від 07.12.2021 за №2546/26/18 із пропозицією внести зміни до наказу Мінветеранів від 07.12.2021 за №1025-К стосовно зміни назви допомоги ОСОБА_1 на грошову допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати з урахуванням резолюцій (а.с.106).
Згідно наказу Міністерства у справах ветеранів України від 08.12.2021 за №1039-К "Про внесення змін до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу", у зв'язку з наданням щорічної відпустки та враховуючи службову записку начальника Управління з питань персоналу від 07.12.2021 за №2546/26/18, внесено до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К "Про виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань" наступні зміни:
1) заголовок наказу викладено в такій редакції: "Про виплату грошової допомоги";
2) преамбулу наказу викладено в такій редакції: "Відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу" та у зв'язку з наданням щорічної основної відпустки";
3) у тексті наказу: слова "матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань" замінено словами "грошову допомогу", цифри "02.12.2022" замінено словами і цифрами "09.11.20021, наказ Міністерства у справах ветеранів від 11.11.2021 за №347-В" (а.с.107).
Таким чином, ОСОБА_1 встановлено грошову допомогу у розмірі середньомісячної заробітної плати відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу".
Так, первинним наказом Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 за №1025-К позивачу визначено виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Однак подальше внесення змін до цього наказу наказом Міністерства від 08.12.2021 за №1039-К свідчить про зміну правової природи виплати, оскільки у новій редакції наказу прямо зазначено, що вона здійснюється відповідно до статті 57 Закону України "Про державну службу" та у зв'язку з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки.
Внаслідок прийняття наказу №1039-К від 08.12.2021 Міністерством фактично було встановлено ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену статтею 57 Закону №889-VIII, що підтверджує наявність у відповідача обов'язку здійснити відповідну виплату.
Згідно наказу Міністерства у справах ветеранів України від 09.12.2021 за №1041-К "Про розрахунок із ОСОБА_1 " відповідно до частини 5 статті 87 Закону України "Про державну службу" визначено Управлінню бухгалтерського обліку та звітності здійснити протягом семи днів з дня звільнення 09.12.2021 остаточний розрахунок із ОСОБА_1 , державним експертом експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана, та виплатити йому компенсацію за 14 календарних днів щорічної основної оплачуваної відпустки за період роботи з 15.06.2021 по 09.12.2021 (а.с.110).
Відповідно до платіжного доручення №2098 від 13.12.2021 Мінветеранів проведено остаточний розрахунок при звільненні ОСОБА_1 14.12.2021 за грудень 2021 року в сумі 127 076,95 гривень (а.с.111).
Як слідує зі змісту розрахунково-платіжної відомості за грудень 2021 року при звільненні ОСОБА_1 нараховано 157 859,56 гривень, що з урахуванням податку на доходи та військового збору становить 127 076,95 гривень, серед яких, 43 373,40 гривень грошової допомоги до відпустки (а.с.112).
Оскільки спірна виплата була встановлена та оформлена у відповідності до вимог чинного законодавства, а доказів, які б свідчили про невиконання відповідачем обов'язку щодо її нарахування чи перешкод у її отриманні, матеріали справи не містять, то відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності Міністерства у справах ветеранів України щодо невиплати ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати за 2021 рік під час здійснення розрахунку при звільненні.
Окремо слід зазначити, що в межах даної адміністративної справи ОСОБА_1 не ставить вимог про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства у справах ветеранів України від 08.12.2021 за №1039-К, яким внесено зміни до наказу Міністерства у справах ветеранів України від 06.12.2021 №1025-К.
Також в даному випадку ОСОБА_1 не ставить вимог про визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до статті 54 Закону №889-VIII.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи оцінку вимогам позивача про стягнення з Міністерства у справах ветеранів України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період затримки розрахунку з 17.12.2021 по день фактичного розрахунку, суд керується наступним.
За змістом частини 1 статті 83 Закону №889-VIII державна служба припиняється у разі втрати права на державну службу або його обмеження (стаття 84 цього Закону), у разі закінчення строку призначення на посаду державної служби (стаття 85 цього Закону), за ініціативою державного службовця або за угодою сторін (стаття 86 цього Закону), за ініціативою суб'єкта призначення (стаття 87 цього Закону), у разі настання обставин, що склалися незалежно від волі сторін (стаття 88 цього Закону), у разі незгоди державного службовця на проходження державної служби у зв'язку із зміною її істотних умов (стаття 43 цього Закону), у разі виходу державного службовця на пенсію або досягнення ним 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом, у разі застосування заборони, передбаченої Законом України "Про очищення влади", з підстав, передбачених контрактом про проходження державної служби (у разі укладення) (стаття 881 цього Закону).
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 03.12.2021 за №1023-К "Про звільнення ОСОБА_1 " вирішено звільнити ОСОБА_1 з посади державного експерта групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, у зв'язку із скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури на штатного розпису Мінветеранів без скорочення чисельності або штату державних службовців, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України "Про державну службу" (а.с.109).
За змістом пункту 1 частини 1 статті 87 Закону №889-VIII підставами для припинення державної служби за ініціативою суб'єкта призначення є скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.
Так, роботодавець відповідно до частини 1 статті 47 КЗпП України зобов'язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 116) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Приписами статті 116 КЗпП України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.
У разі спору про розмір сум, нарахованих працівникові при звільненні, роботодавець у будь-якому разі повинен у визначений цією статтею строк виплатити не оспорювану ним суму.
Так, відповідно до статті 117 Кодексу законів про працю України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом (частина 3 статті 5 Закону №889-VIII).
Відповідно до частини 5 статті 87 Закону №889-VIII наказ (розпорядження) про звільнення державного службовця у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, може бути виданий суб'єктом призначення або керівником державної служби у період тимчасової непрацездатності державного службовця або його відпустки із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
У такому випадку оформлення і видача трудової книжки, а також розрахунок при звільненні проводяться протягом семи днів з дня звільнення.
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Печерського району м. Києва видало ОСОБА_1 листок непрацездатності №1794840-2003421004-1, згідно якого період тимчасової непрацездатності позивача з 29.11.2021 по 08.12.0221 (а.с.108).
Відтак, наказ Міністерства у справах ветеранів України від 03.12.2021 за №1023-К "Про звільнення ОСОБА_1 " видано під час тимчасової непрацездатності позивача.
Наказом Міністерства у справах ветеранів України від 03.12.2021 за №1023-К "Про звільнення ОСОБА_1 " вирішено звільнити ОСОБА_1 в перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, а саме 09.12.2021 (а.с.109).
З огляду на норми частини 5 статті 87 Закону №889-VIII, остаточний розрахунок при звільненні з ОСОБА_1 повинен бути проведений протягом семи днів з дня звільнення, тобто не пізніше 16.12.2024.
Згідно наказу Міністерства у справах ветеранів України від 09.12.2021 за №1041-К "Про розрахунок із ОСОБА_1 " відповідно до частини 5 статті 87 Закону України "Про державну службу" визначено Управлінню бухгалтерського обліку та звітності здійснити протягом семи днів з дня звільнення 09.12.2021 остаточний розрахунок із ОСОБА_1 , державним експертом експертної групи формування позитивного образу ветерана Директорату вшанування пам'яті та формування позитивного образу ветерана, та виплатити йому компенсацію за 14 календарних днів щорічної основної оплачуваної відпустки за період роботи з 15.06.2021 по 09.12.2021 (а.с.110).
Відповідно до платіжного доручення №2098 від 13.12.2021 Мінветеранів проведено остаточний розрахунок при звільненні ОСОБА_1 14.12.2021 за грудень 2021 року в сумі 127 076,95 гривень (а.с.111), тобто в межах семиденного строку з дня звільнення, передбаченого зазначеною нормою закону.
Як слідує зі змісту розрахунково-платіжної відомості за грудень 2021 року при звільненні ОСОБА_1 нараховано 157 859,56 гривень, що з урахуванням податку на доходи та військового збору становить 127 076,95 гривень, серед яких, 43 373,40 гривень грошової допомоги до відпустки (а.с.112).
Зважаючи на вказане, слід дійти висновку, що Міністерством у справах ветеранів України забезпечено дотримання вимог законодавства щодо строків та повноти проведення остаточного розрахунку при звільненні ОСОБА_1 , у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за період затримки розрахунку при звільненні не підлягають задоволенню.
За приписами частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд за правилами статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволення.
Інші доводи учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.
При оцінці питання розподілу судових витрат у справі судом з'ясовано, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (а.с.17).
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність доказів понесення позивачем судових витрат в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень судовий збір.
Сторонами не подано до суду будь яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" за №2825-IX від 13.12.2022 є Шостий апеляційний адміністративний суд.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця фактичного проживання/перебування: АДРЕСА_2 ;
відповідач - Міністерство у справах ветеранів України (ідентифікаційний код юридичної особи 42657144), вул. Хрещатик, 34, м. Київ, 01001.
Суддя Чуприна О.В.