Рішення від 28.10.2025 по справі 280/5364/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 жовтня 2025 року Справа № 280/5364/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Міністерства оборони України (м. Київ, пр. Повітряних сил України, буд. 6, ЄДРПОУ 00034022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

На адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшла справа за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач - 1), ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 (далі - позивач - 2) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_2 , ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ № 975 від 25 грудня 2013 року «Про затвердження Порядку призначенім і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати правоздатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві»;

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_2 , що діє у своїх інтересах та як законний представник неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року виходячи з розміру 1 240 500 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує про наявність у позивачів права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю солдата ОСОБА_4 , захворювання та причина смерті якого визнані пов'язаними з проходженням військової служби. Вважає, що Комісія Міністерства оборони України прийняла протиправне рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги згідно Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, оскільки із заявою про виплату одноразової грошової допомоги вона зверталась декілька разів у строки, встановлені статтею 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, які не були подані ІНФОРМАЦІЯ_2 своєчасно до Міністерства оборони України з незалежних від позивача причин. Також вказує, що із першими заявами про виплату одноразової грошової допомоги позивачі звернулись своєчасно, що відповідач мав врахувати під час розгляду заяві від 12 листопада 2024 року. Позов просять задовольнити.

Ухвалою суду від 30 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5364/25 в порядку статті 262 КАС України. Також, вказаною ухвалою судді від відповідача витребувано засвідчені належним чином копії звернень позивачів із заявами про виплату одноразової грошової допомоги.

14 липня 2025 року разом із витребуваними доказами від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позов, який містить заперечення проти задоволення позову у зв'язку із пропуском позивачем, яка діє в інтересах своїх неповнолітніх дітей, реалізації строку звернення із заявою про виплату одноразової грошової допомоги з урахуванням положень пункту 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII. У задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалами суду від 03 жовтня 2025 року та від 22 жовтня 2025 року у ІНФОРМАЦІЯ_3 витребувано інформацію щодо отримання та результатів розгляду заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 вхідні № 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року про виплату одноразової грошової допомоги, виплата якої передбачена Порядком № 975, у зв'язку із загибеллю ОСОБА_4 та інформацію стосовно направлення таких заяв до Міністерства оборони України (разом із доказами направлення на адресу Міністерства оборони України).

23 жовтня 2025 року на виконання вимог вищезазначених ухвал суду від ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу суду надійшов лист (вих. № Ф/13320 від 14 жовтня 2025 року), яким суд повідомлено, що подані ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 вхідні № 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року, з огляду на внесення змін у законодавство України не відповідали його вимогам, у зв'язку із чим вищезазначеними особами у листопаді 2024 року написано заяви нового зразка, які і були передані ІНФОРМАЦІЯ_4 до Міністерства оборони України для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_4 згідно наявної в матеріалах справи копії Контракту про проходження громадянам України військової служби у ЗСУ на посадах осіб солдатського та сержантського складу від 29 січня 2019 року проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_4 та відповідно до довідки про причини смерті цієї Військової частини від 30 серпня 2021 року помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у віці 45 років від виразки дванадцятипалої кишки з перфорацією.

Інформація щодо смерті позивача 28 серпня 2021 року також підтверджується наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_5 від 02 вересня 2021 року.

Відповідно до витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_6 (по стройовій частині) № 81 у зв'язку із смертю солдата ОСОБА_4 його з 29 серпня 2021 року виключено зі списків особового складу та знято з грошового забезпечення з 28 серпня 2021 року, а з продовольчого - з 03 квітня 2021 року.

Відповідно до витягу з протоколу засідання штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії по встановленню каліцтв у колишнього військовослужбовця (Протокол № 2626 від 10 липня 2024 року) захворювання старшого солдата ОСОБА_4 , 1975 року народження: «Виразка дванадцятипалої кишки з перфорацією»» яке згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 по стройовій частині) від 20 березня 2024 року № 681, сповіщення про смерть (загибель) №2730 від 30 серпня 2021 року видане ТВО командира військової частини НОМЕР_4 , довідки, про причину смерті №205 від 30 серпня 2021 року, виданої Національним ВМКЦ «Головний військовий клінічний госпіталь», свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 02 вересня 2021 року, виданого Новомиколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 , -Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, так, пов'язана з проходженням служби.

Згідно Свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_7 , копія якого міститься в матеріалах справи, 30 грудня 2016 року Новомиколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .

Відповідно до Свідоцтва про народження Серії - НОМЕР_8 від 23 травня 2017 року, виданого Новомиколаївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відповідно до Свідоцтва про народження Серії НОМЕР_9 , виданого 27 квітня 2017 року Шевченківським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно наявного в матеріалах справи Свідоцтва про народження Серії НОМЕР_10 від 21 вересня 2022 року, виданого Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро), ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У липні 2022 року та лютому 2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 вживались заходи щодо одержання копій документів від Військової частини НОМЕР_4 у відношенні ОСОБА_4 з метою можливості оформлення його сім'єю пенсії у разі втрати годувальника, що підтверджується копією листа від 07 липня 2022 року та від 21 лютого 2023 року (а.с. 23 лицевий та зворотній бік).

Листом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 05 грудня 2023 року за № Ф/10987 документи, зокрема для здійснення виплати членам сім'ї загиблого ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги направлено за належністю до Військової частини НОМЕР_4 .

28 грудня 2023 року, ОСОБА_8 , яка є колишньою дружиною померлого ОСОБА_4 та яка діяла в своїх інтересах та інтересах спільних із загиблим солдатом дітей ОСОБА_7 та ОСОБА_3 , подано до ІНФОРМАЦІЯ_8 заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю військовослужбовця. ОСОБА_2 до заяви додано копію паспорта, свідоцтва про народження та свідоцтва про шлюб, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 надано копії свідоцтв про народження.

Факт подання до ІНФОРМАЦІЯ_8 вищезазначених заяв у грудні 2023 року підтверджується печатками ІНФОРМАЦІЯ_8 та вхідними номерами реєстрації на таких заявах.

Представник позивачів звернувся до Військової частини НОМЕР_4 із адвокатським запитом, у якому просив надати копії документів з метою оформлення одноразової грошової допомоги.

Листом від 16 квітня 2024 року за № 5461 Військова частина НОМЕР_4 надала представнику позивачів запитувані ним документи.

12 листопада 2024 року ОСОБА_1 , Дурновська Л.Ю. в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявами про виплату одноразового ї грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю).

За результатами розгляду заяв від 12 листопада 2024 року та поданих документів, Комісією Міністерства оборони України прийнято рішення, оформлене протоколом від 21 березня 2025 року 14/в, відповідно до якого позивачам дочці та сину померлого ОСОБА_9 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, з огляду те, що останні звернулись із заявою для призначення одноразової грошової допомоги в своїх інтересах12 листопада 2024 року, та водночас ОСОБА_2 звернулася із заявою для призначення одноразової грошової допомоги в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_9 , а ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , вони не мають права на призначення одноразової грошової допомоги.

Не погоджуючись із вищезазначеною відмовою відповідача, вважаючи її безпідставною та протиправною, позивачі звернулись до суду із даним позовом.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Статтею 41 Закону №2232-ХІІ передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII, в редакції, чинній станом на дату смерті військовослужбовця) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Дія цього Закону поширюється зокрема на членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти (пункт 2 частини першої статті 3 Закону № 2011-ХІІ).

Частиною першою статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема:

- загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

- смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Згідно зі статтею 16-1 Закону №2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У відповідності до частин 1, 6, 8 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 9 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ).

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 10 Порядку №975 (в редакції, чинній станом на дату смерті ОСОБА_4 передбачалось) члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання. У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Згідно пункту 10 Порядку № 975 в редакції, чинній станом на подання позивачами заяв про виплату одноразової грошової допомоги у грудні 2023 року передбачалось, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Пунктами 12-13 Порядку № 975 в редакції, чинній станом на 28 грудня 2023 року передбачалось, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

З вищевикладеного вбачається, що на особу, яка має намір отримати одноразову грошову допомогу, з урахуванням Порядку № 975 у різних редакціях (станом на дату смерті ОСОБА_4 та станом на дату звернення позивачами із заявами про виплату одноразової грошової допомоги) покладено обов'язок по своєчасному зверненню із заявою, разом із відповідним переліком документів, визначених Порядком № 975, для можливості подальшої передачі такої заяви на розгляд до Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

У відповідності до статті 16-3 Закону № 2011-XII та Порядком № 975 та з урахуванням дати смерті старшого солдата ОСОБА_4 (28 серпня 2021 року), позивачі мали можливість реалізувати право на одержання одноразової грошової допомоги у строк до 29 серпня 2024 року.

Як слідує з оскаржуваної відмови Міністерства оборони України підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги слугувало пропущення позивачами трирічного строку звернення, встановленого статтею 16-3 Закону № 2011-XII та Порядком № 975 на реалізацію ними права на одержання одноразової грошової допомоги за заявами від 12 листопада 2024 року.

Відповідач у відзиві на позов спростовує факт одержання ним заяв про виплату одноразової грошової допомоги позивачів від 28 грудня 2023 року, натомість вказує про передання на розгляд заяв від 12 листопада 2024 року, за результатами розгляду якої прийнято оскаржуваної в межах даної справи відмову.

В той же час, судом встановлено, що право на звернення із заявою про виплату одноразової грошової допомоги згідно Порядку № 975 позивачі реалізували ще у 2023 році, під час звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявами про виплату грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 за №№ 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року, тобто у трирічний строк, встановлений Порядком № 975, що підтверджується, зокрема і листом ІНФОРМАЦІЯ_3 , який надійшов на адресу суду 23 жовтня 2025 року (вих. № Ф/13320 від 14 жовтня 2025 року).

Суд також враховує, що згідно вказаного листа станом на дату подачі позивачами заяв за №№ 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року такі заяви цілком відповідали вимогам Порядку № 975, доказів протилежного матеріали справи не містять.

При цьому, які зміни було внесено в Порядок № 975, що зумовили необхідність написання позивачами нових заяв у листопаді 2024 року, чи яких чином подані ними у грудні 2023 року заяви перестали відповідати вимогам вказаного порядку у листі ІНФОРМАЦІЯ_3 вих. № Ф/13320 від 14 жовтня 2025 року не вказано.

Також, суд враховує, що несвоєчасне передання ЗРТЦК та СП документів позивачів, з урахуванням подання останніми заяв ще у грудні 2023 року, на розгляд до Міністерства оборони України жодним чином не залежить від волевиявлення, дій чи бездіяльності з боку позивачів.

Окрім того, написання нових заяв у листопаді 2024 року також зумовлено не діями чи бездіяльністю позивачів, а внесенням змін до законодавства України та проханням уповноважених осіб ЗРТЦК та СП.

Той факт, що заяви позивачів про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 за № № 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року не передані ІНФОРМАЦІЯ_4 на розгляд до Міністерства оборони України разом із заявами про виплату одноразової грошової допомоги від 12 листопада 2024 року з підстав, які жодним чином не залежали від волі, дій чи бездіяльності позивачів, не спростовує факт своєчасного звернення позивачами із заявами про виплату одноразової грошової допомоги у грудні 2023 року, тобто у строк, встановлений Законом № 2011-XII та Порядком № 975.

У зв'язку із чим доводи відповідача з приводу несвоєчасного звернення із заявами про виплату одноразової грошової допомоги не відповідають дійсним обставинам справи, а оскаржуване в межах даної справи рішення підлягає скасуванню.

Щодо ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність критеріям, закріпленим частині 2 статті 2 КАС України, суд не втручається у діяльність такого суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а у гарантуванні дотримання вимог права, в іншому ж разі це призведе до порушення принципу розподілу влади.

Відповідно до процесуального закону суд уповноважений давати правову оцінку обставинам під час розгляду та вирішення конкретної справи. Тому, у випадку прийняття (неприйняття) суб'єктом владних повноважень відповідного рішення по суті поставленого питання, суд має надати рішенню правову оцінку та зобов'язати такого суб'єкта прийняти необхідне рішення. Тобто, з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу.

Отже, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим КАС України критеріям, не може втручатися у повноваження суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

При розгляді даної справи суд не може вирішувати за відповідача питання призначення та виплати позивачам одноразової грошової допомоги рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, оскільки це питання ще не вирішувалось Міністерством оборони України, а тому в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити та здійснити таку виплату слід відмовити.

Враховуючи правові висновки Верховного Суду, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправної відмови Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_2 , ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ № 975 від 25 грудня 2013 року «Про затвердження Порядку призначенім і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати правоздатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», а також шляхом зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 від 12 листопада 2024 року, з урахуванням заяв за № № 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року і мотивувальної частини рішення.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі статтю 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як встановлено судом, при зверненні до суду з даним позовом позивачами сплачено судовий збір в сумі по 1211,20 грн., що підтверджується платіжними документами, які містяться в матеріалах цієї справи.

Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині вимог зобов'язального характеру, які є похідними від вимог щодо визнання протиправною відмови відповідача, які судом задоволені, тому сплачений позивачами судовий збір в сумі по 1211,20 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивачів.

Керуючись статтями 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Міністерства оборони України у призначенні ОСОБА_2 , ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ № 975 від 25 грудня 2013 року «Про затвердження Порядку призначенім і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати правоздатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».

Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю ОСОБА_4 від 12 листопада 2024 року, з урахуванням заяв за №№ 790/255, 790/256, 790/257 від 28 грудня 2023 року і мотивувальної частини рішення.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Міністерства оборони України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Стягнути з Міністерства оборони України за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати по оплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 28 жовтня 2025 року.

Суддя Д.В. Татаринов