(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
28 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/14831/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шимоновича Р.М., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 адміністративний позов - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 по 28.02.2023 без урахування індексації пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.03.2022 по 28.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням індексацій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії та всіх доплат за весь час затримки виплати - за період з 01.03.2022 по день фактичної виплати пенсії.
Позивач звернувся до суду із заявою в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не здійснення виплати, починаючи з 01.03.2022 по теперішній час фактично нарахованих, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024, по справі № 240/14831/24 сум пенсії за її підсумком (з надбавками);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 у справі № 240/14831/24 шляхом здійснення виплати пенсії, починаючи з 01.03.2022 по теперішній час, у фактично визначених та нарахованих відповідачем розмірах на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 по справі № 240/14831/24 сум пенсії за її підсумком (з надбавками): з 01.03.2022 - 37 326,38 грн., 3 01.02.2023 - 53 007,90 грн., з 01.03.2023 - 54 882,90 грн., з 01.03.2024 - 56 865,10 грн., 3 01.03.2025 - 58 740,10 грн., з урахуванням виплачених сум та проведення нарахування і виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої пенсії та всіх доплат за весь час затримки виплати - за період з 01.03.2022 по день фактичної виплати пенсії.
Відповідач надіслав заперечення на заяву, в якому просить відмовити у задоволенні заяви у зв'язку із безпідставністю. В своїх обґрунтуваннях відповідач зазначає, що на виконання рішення №240/14831/24 Головним управлінням здійснено перерахунок та нарахування пенсії з 01.03.2022 по 28.02.2023 ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням індексацій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
В результаті перерахунку на виконання рішення суду розрахунковий розмір пенсії з 01.03.2022 становив 37326,38 грн., та виплачувався з урахуванням вимог рішення №240/25504/23.
Розмір пенсії з 01.03.2023 становив 54882,90 грн. та виплачувався з урахуванням вимог рішення №240/25815/23, а саме - 47571,33 грн. в тому числі: - основний розмір пенсії -37347,30 грн. (41497,00 грн. * 90%)
Розмір пенсії з 01.03.2024 становив 56865,10 грн. та виплачувався з урахуванням вимог Рішення №240/25815/23, а саме - 47571,33.
З 01.01.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 , здійснюється з урахуванням вимог рішень №240/25504/23, 240/25815/23, №240/14831/24 та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка становить - 30999,37 грн.
Відповідач зазначає, що на виконання рішення суду доплата за період з 01.03.2022 по 31.07.2025 відсутня, оскільки розмір пенсії дорівнює розміру, встановленому на виконання рішень Житомирського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 у справі № 240/25504/23 та у справі № 240/25815/23.
З 01.08.2025 виплата пенсії проводиться з урахуванням виконання рішення 240/14831/24. Рішення суду, на думку відповідача, виконано добровільно в межах наданих компетенції та фінансування.
Згідно з рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 по справі №240/14831/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено з 01.03.2022 по 28.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням індексацій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
Сума доплати за період з 01.03.2022 по 31.07.2025 становить 0,00 грн. Оскільки доплата ОСОБА_1 по справі №240/14831/24 розрахована та становить 0,00 грн., затримки виплати її немає. Компенсація ОСОБА_1 втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати становить 0,00 грн.
Надалі позивач подав заяву в порядку приписів п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС України, в якій просить задовольнити заяву в порядку ст. 283 КАС України на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 по справі №240/14831/24. В своїх обґрунтуваннях позивач зазначає, що матеріли пенсійної справи № 1390 не містять доказів виплати, сум пенсії згідно відомостей про фактично виплачені суми, зазначених в розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою за дорученням №Д N/А 1390/95. Фіксовані суми згідно відомостей, що підлягали виплаті, зазначені в розрахунку не відповідають від слова зовсім тим сумам, які відповідач фактично нарахував на виконання рішення суду у справі № 240/14831/24. Отже, факт не виконання відповідачем рішення суду в частині виплати позивачу фактично нарахованих належних пенсійних виплат починаючи з 01.03.2022 по теперішній час.
В свою чергу відповідач подав заперечення на заяву, в якій просить залишити заяву позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду без задоволення. В обґрунтуваннях зазначає, що в результаті перерахунку на виконання рішення №240/25504/23 розмір пенсії станом на 01.02.2021, обчислений з урахуванням грошового забезпечення з 01.02.2021 відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/18823-суд від 09.08.2023 встановлений в сумі 29521,04 грн. та з 01.02.2022 відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/18824-суд від 09.08.2023 встановлений в сумі 31889,80 грн.
У результаті перерахунку на виконання рішення №240/25815/24 розмір пенсії станом на 01.02.2023, обчислений з урахуванням грошового забезпечення з 01.02.2023 відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/18825 - суд від 09.08.2023 встановлений в сумі 47571,33 грн.
На виконання Рішення №240/14831/24 Головним управлінням здійснено перерахунок та нарахування пенсії з 01.03.2022 по 28.02.2023 ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням індексацій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 по 29.02.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
З 01.01.2025 виплата пенсії ОСОБА_1 здійснюється з урахуванням вимог рішень №240/25504/23, 240/25815/23, №240/14831/24 та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка становить - 30999,37 грн.
Зміст мотивувальної й резолютивної частин рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів. Під час виконання рішень суду дії Головного управління повинні узгоджуватися із зобов'язаннями, визначеними судом.
На виконання рішення суду доплата за період з 01.03.2022 по 31.07.2025 відсутня, оскільки розмір пенсії дорівнює розміру, встановленому на виконання рішень Житомирського окружного адміністративного суду від 20.02.2024 у справі № 240/25504/23 та у справі № 240/25815/23.
З 01.08.2025 виплата пенсії проводиться з урахуванням виконання Рішення 240/14831/24.
Рішення суду виконано добровільно в межах наданих компетенції та фінансування.
Відповідно до постанови кабінету міністрів України від 16.12.2020 №1279, з наступними змінами, з 01.04.2021 здійснюється централізоване фінансування виплати пенсії, тобто фінансування виплати пенсії здійснюється Пенсійним фондом України, а не його територіальними органами.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, виплата нарахованих позивачу на виконання рішення суду коштів вже залежить не від дій Головного управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області, а від фінансування відповідними органами для її здійснення.
Оскільки заборгованість по справі №240/14831/24 відсутня, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати не нараховується.
Також позивач звернувся із заявою про долучення документів, а саме: копії листа відповідача від 26.08.2025 № 73135, витягу з ЄДРВП від 04.09.2025 та розрахунку пенсії станом на 01.09.2025.
Розглянувши заяву та матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частинами 1, 4, 5, 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Таким чином, застосування судом до суб'єкта владних повноважень-відповідача у справі приписів ст. 383 КАС України можливе лише в разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Як вже зазначалося, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст. 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
При цьому, в контексті розуміння вимог чинного законодавства дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єктів владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та/чи юридичних осіб.
В даному випадку, позивач звернулася до суду із вимогами в порядку статті 383 КАС України, обґрунтовуючи необхідність вжиття відповідачем заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Також суд акцентує увагу на тому, що при встановленні неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій, важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності та/або дії, її фактичні підстави, а також шкідливість/протиправність для прав та інтересів заінтересованої особи.
Згідно з ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного слідує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що при виконанні рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець при винесенні постанови про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Після закінчення наданого строку, державний виконавець перевіряє виконання рішення суду. У разі невиконання рішення суду, державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу, вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.
У разі повторного невиконання рішення державним виконавцем складається акт, після чого виноситься постанова про накладання штрафу в якій зазначає розмір штрафу та попередження про кримінальну відповідальність, після чого звертається до органу досудового розслідування з повідомленням про вчинення боржником кримінального правопорушення за ст. 382 Кримінального кодексу України.
Положеннями ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Підсумовуючи викладене, суд відмічає, що позивачем не надано суду доказів, що державним виконавцем використано всі передбачені чинним законодавством засоби щодо належного та повного виконання судового рішення.
На думку суду, звернення позивача із заявою в порядку ст. 383 КАС України до суду є передчасним, оскільки повнота та правомірність виконання рішення суду у порядку Закону України «Про виконавче провадження» першочергово підлягає контролю зі сторони державного виконавця.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що подана заява не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 в адміністративній справі № 240/14831/24 - залишити без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Р.М.Шимонович