Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 жовтня 2025 року Справа№200/7625/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області) за змістом якого просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову Селидівського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» від 10.03.2022, якою припинено нарахування та виплата страхових виплат позивачу з 01.03.2022;
зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області поновити нарахування та виплату страхових виплат позивачу з 01.03.2022 та виплатити заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період, починаючи з 01.03.2022.
В обґрунтування позову вказано, що позивач є отримувачем страхових виплат у зв'язку із професійним захворюванням. Представник позивача звернулася до відповідача із адвокатським запитом від 09.09.2025 для з'ясування підстав припинення ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат.
Листом від 12.09.2025 відповідач, у відповідь на цей адвокатський запит, повідомив, що виплати потерпілому ОСОБА_1 припинено на підставі постанови Селидівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 10.03.2022 № 14041/305960/51883/16. У вказаній постанові зазначено, що виплату припинено «до з'ясування обставин (відсутній зв'язок)».
Позивач, вважаючи постанову Селидівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 10.03.2022 №14041/305960/51883/16 протиправною, звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 07.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано у відповідача докази у справі.
ГУ ПФУ в Донецькій області надано відзив на позовну заяву, де зазначено про необґрунтованість доводів позивача та викладено прохання у позові відмовити, з огляду на таке.
Позивач, як внутрішньо переміщена особа, отримував щомісячні страхові виплати у Селидівському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України до 28.02.2022. З 01.03.2022 на підставі постанови вказаного відділення від 10.03.2022 № 14041/305960/51883/16 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» ОСОБА_1 виплати були припинені підстава - «до з'ясування обставин (відсутній зв'язок)».
З 01.03.2022 по теперішній час щомісячні страхові виплати позивачу не нараховувалися, а тому заборгованість відсутня.
Відповідач стверджує, що нарахування щомісячних страхових виплат здійснюється за наявності умов для відновлення виплати, зокрема за умови проходження фізичної ідентифікації та неодержання відповідних виплат від органів пенсійного забезпечення російської федерації.
Відповідач наголошує, що пп.6 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються й в інших випадках, передбачених законодавством.
У спірний період, а саме з 01.03.2022 по теперішній час позивач не звертався до робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та до територіальних органів ПФУ із заявою про продовження раніше призначених страхових виплат з наданням, необхідних документів, а тому, стверджує відповідач, для поновлення права на отримання страхових виплат позивачу необхідно звернутися особисто або через представника до відповідного територіального органу ПФУ із відповідною заявою та документами.
Щодо поданої позивачем відповіді на відзив, суд звертає увагу, що справа розглядається у порядку, передбаченому ст. 263 КАС України, а тому відповідно ч.3 вказаної статті заявами по суті справи є позов та відзив. Подання суду інших заяв по суті справи не передбачено.
Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,
Згідно відповіді ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.09.2025 на адвокатський запит представника позивача від 09.09.2025 зазначено, що ОСОБА_1 отримував страхові виплати, як внутрішньо переміщена особа, у Селидівському міському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України до 28.02.2022. З 01.03.2022 на підставі постанови вказаного відділення від 10.03.2022 №14041/305960/51883/16 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» виплати припинено, підстави вказані у постанові.
Поновлення виплат здійснюється відповідно до порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2025 № 299 та постановою Правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 № 4-1.
Селидівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області 10.03.2025 прийнято постанову «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» № 14041/305960/51883/16, де зазначено таке.
Потерпілий ОСОБА_1 перебуває на обліку з 23.08.2008, має страховий випадок профзахворювання, що отримане 14.10.2008.
Припинити потерпілому ОСОБА_1 щомісячну страхову виплату у розмірі 9 836,27 грн. Підстава: до з'ясування обставин (відсутній зв'язок). Виплату затримати: з 01.03.2022.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Щодо строку звернення до суду.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон № 1105, у редакції, чинній на момент звернення позивача із позовом до суду)
Стаття 41
7. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
З викладеного суд робить висновок, що, оскільки предметом спору є припинення нарахування та виплати страхових виплат особі, яка має на них право з вини уповноваженого органу, то строк звернення у такій справі Законом не обмежується.
Також суд звертає увагу, що належним відповідачем у справі є ГУ ПФУ в Донецькій області, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1105 (в редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-ІХ) з 01.01.2023 уповноваженим органом управління у системі загальнообов'язкового державного страхування у зв?язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
Щодо суті спірних правовідносин.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (Стаття 19 Конституції України)
Статтею 92 Конституції України визначено коло питань (суспільних відносин), які можуть бути врегульовані виключно законами України, зокрема, 1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; 6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (у редакції чинній на момент припинення страхових виплат)
Стаття 35.
1. Страхуванню від нещасного випадку підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах;
Усі особи, перелічені у частині першій цієї статті, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності цим Законом незалежно від фактичного виконання страхувальниками своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків.
Стаття 44. Розгляд справ про страхові виплати
1. Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
2. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
3. Фонд може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Стаття 46. Припинення страхових виплат і надання соціальних послуг
1. Страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:
1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від реабілітації у сфері охорони здоров'я чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню та функціональному відновленню;
6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Стаття 47. Строки проведення страхових виплат
1. Страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду:
1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
5. Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
6. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
7. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
8. Страхові виплати за поточний місяць провадяться протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, провадяться за рахунок Фонду.
За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їх особові рахунки в банку.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14.01.1998 № 16/98-ВР (далі - Закон № 16/98-ВР) передбачено підстави припинення страхових виплат: а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості; б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність; в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи; г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування; д) в інших випадках, передбачених законами.
Висновки суду.
Страхові виплати припинені позивачу з 01.03.2022 шляхом прийняття Селидівським міським відділенням управління виконавчої дирекції ФСС України в Донецькій області постанови від 10.03.2022 № 14041/305960/51883/16.
Водночас у тексті цієї ж постанови зазначено про затримання виплати з 01.03.2022, підстава - до з'ясування обставин.
Суд звертає увагу, що затримання й припинення виплат не є тотожними поняттями й регулюються ст.44 та 46 Закону № 1105 відповідно.
Так, згідно ч. 3 ст.44 Закону № 1105 Фонд може затримати страхові виплати до з'ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Жодних підстав вважати, що у цій справі наявні причини для застосування відповідачем ч. 3 ст.44 Закону № 1105, судом у ході судового розгляду не установлено.
Щодо підстав для припинення, передбачених у ст. 46 вказаного закону, то суд звертає увагу на правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 30.08.2023 у справі №200/619/21-а, про те, що ані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ані іншими Законами не передбачено можливість припинення страхових виплат з підстав інших, ніж визначені ст.46 Закону № 1105.
Така обставина, як «до з'ясування обставин (відсутній зв'язок)», як підстава для припинення виплати у ст. 46 Закону № 1105 - відсутня.
І хоча, дійсно, нормою ст.46 Закону № 1105 встановлено, що визначені законодавством підстави припинення виплат не є вичерпними. Проте, суд наголошує на змісті ст. 92 Конституції України, де передбачено, що основи соціального захисту врегульовуються виключно законами України, а тому таке фундаментальне питання, як припинення соціальних виплат, має визначатися саме законом й не може підлягати розширеному застосуванню опосередкованому нормами підзаконних нормативно-правових актів.
Частиною 2 ст. 2 КАС України установлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Застосовуючи положення ч. 2 ст. 2 КАС України, як мірило правомірності рішення суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі, суд установив, що оспорювана постанова прийнята не на підставі положень Конституції та Законів № 1105 й № 16/98-ВР, а тому суд визнає таку протиправною та скасовує.
Належним способом захисту відповідно є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат позивачу з 01.03.2022 з виплатою заборгованості, що утворилась.
Судовий збір, сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (ч. 1 ст. 139 КАС України).
Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ пл. Соборна б.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Селидівського міського відділення управління виконавчої дирекції ФСС України в Донецькій області від 10.03.2022 №14041/305960/51883/16 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.03.2022 та виплатити заборгованість, що утворилась.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 28.10.2025.
Суддя І.В. Буряк