Україна
Донецький окружний адміністративний суд
28 жовтня 2025 року Справа№200/6988/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про:
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного надсилання на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесеної відносно ОСОБА_1 на адресу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції;
- визнання протиправною та скасування постанови від 27.11.2024, по якому відкрито виконавче провадження №76657785 про стягнення з ОСОБА_1 , на користь держави штраф 51 000 грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на його номер телефону, по месенджеру Вайбер, з невідомого номеру прийшло повідомлення з фото Постанови №14/7253, в якому зазначено, що 21.10.2024 перебуваючи в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 Позивач відмовився від отримання повістки. Зазначено, що ОСОБА_1 проігнорував цей виклик, тим самим скоїв адміністративне правопорушення, що передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП. Постанову було ухвалено 22.10.2024 року але ні копію, ні оригінал постанови ОСОБА_1 не отримав у строк котрий надавався на оскарження відповідно до ст. 287-289 КУпАП у вищому органі або в міському (районному) суді. Позивач оскаржує у судовому порядку постанову від 22.10.2024 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №14/7253 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП. За вказане правопорушення на позивача накладено штраф в розмірі 25 500 гривень. Однак ІНФОРМАЦІЯ_3 всупереч наявним відомостям про оскарження, зазначену постанову направив для примусового виконання, що потягнуло за собою порушення прав позивача. Зазначає, що вказані дії відповідача, а також вчинення протиправних дій Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області призвели до протиправного відкриття виконавчого провадження відповідно до постанови від 27.11.2024 р. ВП №76657785. З метою захисту своїх порушених прав, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження за правилами загального позовного провадження.
Призначено судове засідання у справі на 21 жовтня 2025 року о 10 год. 30 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.
Витребувано від Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції матеріали виконавчого провадження № 76657785.
Витребувано від Відповідачів докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.
Запропоновано відповідачам подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу та встановити строк для подання такого відзиву до 21 жовтня 2025 року.
Від Відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що 21 жовтня 2024 року на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09 квітня 2024 року, яке було надіслано до Покровського РУП ГУНП в Донецькій області за вихідним № 09/2693/3 щодо доставлення громадянина ОСОБА_1 , який допустив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, працівниками поліції Покровського РУП ГУНП в Донецькій області близько о 18 год 00 хв. був доставлений військовозобов'язаний ОСОБА_1 відносно якого було складено протокол № 585 про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП. Зважаючи на те, що у позивача при собі були не всі документи для уточнення своїх персональних даних, в цей же день о 18 год. 45 хв. на його ім'я була виписана повістка про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 з метою звірки облікових даних на 14 год. 00 хв. 22 жовтня 2024 року. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 відмовився від отримання даної повістки, за фактом чого згідно пункту 47 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період (далі Порядку), затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 560 було складено відповідний акт відмови від отримання повістки, який було підписано двома військовослужбовцями та оголошено громадянину ОСОБА_1 . На підставі вимог вищевказаних положень Порядку акт відмови від отримання повістки було подано керівнику ІНФОРМАЦІЯ_2 для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки було зареєстровано в канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 за вхідним № 8269. На підставі акту відмови від отримання повістки та самої повістки від отримання якої відмовився військовозобов'язаний ОСОБА_1 першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 2101 КУпАП від 21.10.2024 № 588, під час складання якого останньому було доведено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 14 год. 00 хв 22 жовтня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Військовозобов'язаний ОСОБА_1 в присутності свідків відмовився від підписання протоколу та отримання його другого примірнику. О 14 год. 00 хв. 22 жовтня 2024 року було здійснено розгляд матеріалів справи про адміністративне правопорушення без участі військовозобов'язаного ОСОБА_1 , який належним чином був сповіщений про дату та розгляд справи, взявши до уваги обтяжуючи та пом'якшуючи обставини, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено відповідну постанову про накладання на позивача штрафу у сумі 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень. Наступного дня копія даної постанови № 14/7253 була направлена засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим відправленням, але її було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 , посилаючись на те, що в с. Муравка Покровського району доставити документ засобами поштового зв'язку немає можливості по причині ведення бойових дій в непосередній близькості від даного населеного пункту. В зв'язку з чим позивачу на мобільний телефон ( НОМЕР_1 ), номер якого було вказано останнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, було повідомлено про необхідність отримання вказаної постанови у першому відділі покровського ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після неприбуття військовозобов'язаного ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для отримання постанови за справою про адміністративне правопорушення було прийнято рішення направити її фотозображення засобами телефонного зв'язку (застосунком Viber) з пояснювальним текстом. Враховуючи, що з моменту повідомлення 23 жовтня 2025 року позивачу про необхідність ознайомлення з постановою, протягом 10 днів до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надійшло жодних підтверджуючих документів щодо оскарження винесеної постанови про адміністративне правопорушення, то 08.11.2024 за вих. № 14/7559 була направлена заява про відкриття виконавчого провадження до Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідач - Добропільський відділ державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, правом на надання до суду відзиву на позовну заяву не скористався. Витребувані докази до суду надано не було.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2025 року витребувано від Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції матеріали виконавчого провадження № 76657785.
Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- докази підтверджуючі направлення ОСОБА_1 постанови №7253 від 22.10.2024 засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим відправленням, із доказами причин повернення вказаного поштового відправлення;
- читабельну роздруківку із застосунку Viber про необхідність отримання постанови №7253 від 22.10.2024 у ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до якої зазначено на який номер мобільного телефону було направлено вказане повідомлення.
Відкладено судове засідання по справі за позовом ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження до 10 год. 00 хв. 28 жовтня 2025 року в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.
28 жовтня 2025 року до судового засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
В матеріалах справи наявні заяви Позивача, представника позивача та представника ІНФОРМАЦІЯ_1 про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд виходить з наступного.
Відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 працівником ЗСУ ОСОБА_2 було складено протокол № 585 від 21.10.2024 року, відповідно до якого зазначено, що 03.04.2024 в особливий період і під час дії воєнного стану військовозобов'язаний ЗС України ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці, отримав власноруч повістку на своє ім'я про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , на 09.00 год. 05.04.2024 з метою звірки облікових даних та подальшого визначення його призначення на особливий період, однак військовозобов'язаний солдат запасу ЗС України ОСОБА_1 проігнорував цей виклик, не виконавши тим самим зобов'язання, які передбачені підпунктом 2 пункту 1 Додатком 2 «Порядку організацій та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 Отже, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП.
Крім того, у вищезазначеному протоколі повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 10 год. 00 хв. 22 жовтня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 кабінет №10.
ОСОБА_1 від пояснення та підписання протоколу відмовився у присутності свідків.
Акт відмови від отримання повістки було зареєстровано в канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 за вхідним № 8269.
22 жовтня 2024 року було здійснено розгляд матеріалів справи про адміністративне правопорушення без участі військовозобов'язаного ОСОБА_1 , начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено постанову про накладання на позивача штрафу у сумі 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень.
Відповідно до матеріалів справи та пояснень Відповідача, наступного дня копія даної постанови № 14/7253 була направлена засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим відправленням, але її було повернуто оператором АТ «Укрпошта» в приміщенні поштового відділення № 4 без виконання, посилаючись на те, що в с. Муравка Покровського району доставити документ засобами поштового зв'язку немає можливості по причині ведення бойових дій в непосередній близькості від даного населеного пункту.
В зв'язку з чим військовозобов'язаному ОСОБА_1 на мобільний телефон ( НОМЕР_1 ), номер якого було вказано останнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, було повідомлено про необхідність отримання вказаної постанови у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
06 листопада 2025 року направлено фотозображення постанови про накладання на Позивача штрафу засобами телефонного зв'язку (застосунком Viber) з пояснювальним текстом.
08.11.2024 за вих. № 14/7559 ІНФОРМАЦІЯ_6 була направлена заява про відкриття виконавчого провадження до Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
27.11.2024 року начальником відділу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Красновид Анастасією Марківною винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 76657785.
Не погоджуючись із постановою № 14/7253 від 22.10.2024 Позивач звернувся з позовом до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області.
Відповідно до рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 06 березня 2025 по справі № 160/30539/24 (провадження № 2-а/208/70/25) в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Мерцалов Максим Юрійович, до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії (скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення) відмовлено. Постанову № 14/7253 винесену 22.10.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 якою на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 25 500 гривень, за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення залишено без змін.
Ухвалою Третьго апеляційного адміністративного суду від 24.03.2025 по справі № 160/30539/24 (провадження № 2-а/208/70/25) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Заводського районного суду м.Дніпродзержинська від 06.03.2025 в адміністративній справі №160/30539/24.
Позивач, не погоджуючись із діями ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного надсилання на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесеної відносно ОСОБА_1 на адресу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області, звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію віл 21.10.1993 № 3543-ХП (далі Закон № 3543-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону 3543-Х1І мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Стаття 22 Закону №3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Серед іншого, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).
За змістом частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, шо забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів"; Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах"; Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
виконують інші функції відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (дачі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема,
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, гроте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);
виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює, адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом і яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів:
3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у етапі 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки;
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, шо підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
Як вже встановлено судом та про що зазначено вище, відносно ОСОБА_1 головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 працівником ЗСУ ОСОБА_2 було складено протокол № 585 від 21.10.2024 року, відповідно до якого зазначено, що 03.04.2024 в особливий період і під час дії воєнного стану військовозобов'язаний ЗС України ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці, отримав власноруч повістку на своє ім'я про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_2 , на 09.00 год. 05.04.2024 з метою звірки облікових даних та подальшого визначення його призначення на особливий період, однак військовозобов'язаний солдат запасу ЗС України ОСОБА_1 проігнорував цей виклик, не виконавши тим самим зобов'язання, які передбачені підпунктом 2 пункту 1 Додатком 2 «Порядку організацій та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487 Отже, своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП.
Крім того, у вищезазначеному протоколі повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 10 год. 00 хв. 22 жовтня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 кабінет №10.
ОСОБА_1 від пояснення та підписання протоколу відмовився у присутності свідків.
Акт відмови від отримання повістки було зареєстровано в канцелярії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 за вхідним № 8269.
22 жовтня 2024 року було здійснено розгляд матеріалів справи про адміністративне правопорушення без участі військовозобов'язаного ОСОБА_1 , начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 було винесено постанову про накладання на позивача штрафу у сумі 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) гривень.
Відповідно до пункту 14 ІІ розділу інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Міністерства оборони України 01 січня 2024 року № 3 Зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 січня 2024 р. за № 36/41381 постанова відповідно до статті 285КУпАП оголошується негайно після закінчення розгляду адміністративної справи.
Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої цю постанову винесено. Копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто під підпис. У постанові зазначається дата її вручення і ставиться підпис правопорушника.
У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі, до якої долучається повідомлення про вручення поштового відправлення.
Постанови № 14/7253 була направлена засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» рекомендованим відправленням, але її було повернуто оператором АТ «Укрпошта» в приміщенні поштового відділення № 4 без виконання, посилаючись на те, що в с. Муравка Покровського району доставити документ засобами поштового зв'язку немає можливості по причині ведення бойових дій в непосередній близькості від даного населеного пункту, що підтверджується матеріалами справи.
Крім того, відповідно до роздруківок із застосунку Viber, Відповідачем направлено фотозображення вказаної постанови засобами телефонного зв'язку з пояснювальним текстом військовозобов'язаному ОСОБА_1 на мобільний телефон ( НОМЕР_1 ), номер якого було вказано останнім під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи, що з моменту повідомлення 23 жовтня 2025 року ОСОБА_1 про необхідність ознайомлення з постановою, протягом 10 днів до ІНФОРМАЦІЯ_2 не надійшло жодних підтверджуючих документів щодо оскарження винесеної постанови про адміністративне правопорушення, то 08.11.2024 за вих. № 14/7559 була направлена заява про відкриття виконавчого провадження до Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Таким чином, суд приходить до висновку про дотримання Відповідачем інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення затвердженої наказом Міністерства оборони України 01 січня 2024 року № 3 Зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 січня 2024 р. за № 36/41381, а відтак позовні вимоги в частині визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо передчасного надсилання на примусове виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу, винесеної відносно ОСОБА_1 на адресу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не підлягають задоволнню.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування постанови від 27.11.2024, по якому відкрито виконавче провадження №76657785 про стягнення з ОСОБА_1 , на користь держави штраф 51 000 грн, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: 1) рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, не набрало законної сили (крім випадків, коли рішення у встановленому законом порядку допущено до негайного виконання); 2) пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання; 3) боржника визнано банкрутом; 4) Національним банком України прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку-боржника; 5) юридичну особу - боржника припинено; 6) виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону; 7) виконання рішення не передбачає застосування заходів примусового виконання рішень; 8) стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов'язковим; 9) виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем; 10) виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю; 11) Фондом гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення про початок процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку; 12) відповідно до умов угоди про врегулювання спору (мирової угоди), укладеної між іноземним суб'єктом та державою Україна на будь-якій стадії урегулювання спору або розгляду справи, включаючи стадію визнання та виконання рішення, виконавчий документ не підлягає виконанню або покладені виконавчим документом на боржника зобов'язання підлягають припиненню, незалежно від дати укладення такої угоди.
Пунктами 2, 6 частини четвертоїстатті 4 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання; виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно достатті 26 цього Закону.
За приписами частини першоїстатті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
За правилами частин першої, другої статті 12 Закону № 1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.
Так, відповідно достатті 26 Закону № 1404-VІІІ виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного устатті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувана про примусове виконання рішення.
Адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку передбачена статтею 210 КУпАП:
ч.1 порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
ч. 2 повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ч. 3 вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Судом з'ясовано, що відповідно до постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 14/7253 від 22.10.2024, начальником відділу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 27.11.2025 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження та про стягнення з ОСОБА_1 , на користь держави штраф у розмірі 51 000 грн.
Згідно з матеріалами справи виконавчий документ поданий в строк, як це передбачено Законом №1404-VІІІ.
Таким чином, у державного виконавця не було передбачених частиною 4 статті 4 Закону №1404-VІІІ підстав для повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання, так як вказана постанова відповідала вимогам до виконавчого документа, встановленим ч. 1 ст. 4 Закону № 1404-VІІІ.
Водночас обґрунтування позивача, що ухвалою суду від 20.11.2024 року у справі № 160/30539/24, яку було оприлюднено 25.11.2024 року, відкрито провадження в суді за позовом ОСОБА_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, не є ознакою для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Станом на день розгляду справи доказів скасування зазначеної постанови позивачем до суду не подано.
Крім того, суд наголошує на тому, що Верховний Суд у постанові від 14.03.2024 по справі №591/4234/23 наголосив на тому, що органи ДВС в силу Закону №1404-VIII не наділені повноваженнями перевірки факту оскарження відповідної постанови (виконавчого документу) в судовому порядку.
Отримавши виконавчий документ, державний виконавець обтяжений обов'язком винести постанову про відкриття виконавчого провадження не пізніше наступного дня.
Отже, констатувавши відповідність виконавчого документа вимогам статті 4 Закону №1404-VIII, у тому числі в частині настання строку набрання ним законної сили, державний виконавець не мав правових підстав для повернення постанови без прийняття до виконання та в силу вимог закону був зобов'язаний винести постанову про відкриття виконавчого провадження.
З наведених обставин суд дійшов висновку, що постанова від 27.11.2024 у виконавчому провадженні № 76657785 про відкриття виконавчого провадження, прийнята начальником відділу Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Добропільського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 28 жовтня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.О. Галатіна