Рішення від 28.10.2025 по справі 200/6282/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року Справа№200/6282/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, 49094, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3 84170 ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним дій та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

18.08.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду Донецької області (далі - Відповідач 2) з вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.04.2025 № 046350015790, відносно ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати у пільговий стаж за Списком № 1 (підземні роботи) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 пункт 1 розділ 1 ( підземні роботи):

- з 05.01.1998 по 14.11.1998 робота горноробочим підземним у Шахта “КИРОВСКАЯ» в/о “Октябрьуголь» - 10 місяців 10 днів;

- з 05.06.2000 по 18.06.2000 - робота горноробочим підземним 3-го разряду -13 днів;

- з 01.02.2005 по 19.12.2007 - робота горноробочим підземним третього розряду з повним робочим днем під землею у Відкритому акціонерному товаристві “Шахта “Комсомолець Донбасу» - 2 роки 10 місяців 19 днів.

- з 09.01.1999 по 26.04.2000 - проходження Служби в армії - 1 рік 3 місяці;

- також періоди роботи з 20.12.2007 по 15.03.2017, з 12.03.2018 по 21.03.2023, з 29.06.2023 по 07.04.2025 - на посаді прохідника, зарахувати до пільгового стажу в провідних професіях не менше 20 років та зробити відповідний перерахунок, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити призначення пенсії ОСОБА_1 , з дати звернення, а саме 07.04.2025 року відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 та роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8.

Позивачем було надано квитанцію № 50546114 від 17.06.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що 07 квітня 2024 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України, із заявою про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року. Розгляд вказаної заяви здійснював Відповідач - 2, яке було визначено за принципом екстериторіальності. За результатами розгляду заяви прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку № 046350015790 від 15 квітня 2025 року за відсутністю необхідного пільгового стажу. Також в рішенні про відмову зазначено, що: Страховий стаж особи становить 24 роки 8 місяців 24 дні. Пільговий стаж для визначення права становить 21 рік 3 місяці 1 день, в т.ч. пільговий стаж за провідними професіями становить 6 років 9 місяців 19 днів, стаж за Списком № 1 становить 13 років 0 місяців 11 днів, військова служба 1 рік 5 місяців 1 день. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу та пільгового стажу зараховані всі періоди. Період роботи в Шахті «Кіровська» ВО «Жовтеньвугілля» з 01.01.1998 по 14.11.1998, період роботи з 05.06.2000 по 18.06.2000 в ВАТ «Шахтоуправління «Кіровське» ДП ДХК «Жовтень вугілля», період роботи в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» з 01.02.2005 по 15.03.2017, зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 по справі № 160/1255/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. У призначенні пенсії незалежно від віку відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу - відмовлено. З огляду на рішення про відмову в призначення пенсії від 15.04.2025 № 046350015790 та відповіді на адвокатський запит вважає, що підрахунок пільгового стажу не відповідає нормам чинного законодавства, питання щодо, зараховування на пільгових умовах та рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства і підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 22 серпня 2025 року позовну заяву було залишено без руху.

На виконання вимог ухвали суду від 22.08.2025 року Позивачем було надано уточнену позовну заяву та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.04.2025 № 046350015790.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем - 1 до суду надано відзив на адміністративний позов. У відзиві Відповідач зазначив, що 07.04.2025 Позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Заява Позивача про призначення пенсії та додані до неї документи розглядалися Відповідачем - 2. Рішенням № 046350015790 від 15.04.2025 Позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах. З огляду на вищезазначене, Відповідач - 1 не розглядав заяву Позивача про призначення пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні пенсії, отже, вимоги Позивача про зобов'язання Відповідача - 1 вчинити певні дії протирічать нормам чинного законодавства та обставинам справи.

Відповідачем - 2 до суду надано відзив на адміністративний позов. У відзиві Відповідач зазначив, що за результатами розгляду матеріалів електронної пенсійної справи Позивача, Відповідачем встановлено: вік Позивача на дату звернення становив 45 років 8 місяців; страховий стаж - 24 роки 8 місяців 24 дні. Пільговий стаж Позивача для визначення права становить 21 рік 3 місяці 1 день, в т.ч. пільговий стаж за провідними професіями становить 6 років 9 місяців 19 днів, стаж за Списком №1 становить 13 років 0 місяців 11 днів, військова служба 1 рік 5 місяців 1 день. Період роботи в Шахті «Кіровська» ВО «Жовтеньвугілля» з 01.01.1998 по 14.11.1998, період роботи з 05.06.2000 по 18.06.2000 в ВАТ «Шахтоуправління «Кіровське» ДП ДХК «Жовтень вугілля», період роботи в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» з 01.02.2005 по 15.03.2017 зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 по справі №160/1255/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Варто також зазначити, відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком (на пільгових умовах) додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1 - 6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року). Для підтвердження пільгового стажу Позивачем надано довідку від 07.04.2025 № 287, виданою ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПАТ «Дтек Павлоградвугілля» за період з 01.01.2022 по 21.03.2023 та з 29.06.2023 по теперішній час. Довідки пільгового характеру за інші періоди роботи Позивачем не надавалися. Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу відповідно до частини 3 статті 114 статті 114 Закону №1058, Відповідачем - 2 прийнято правомірне та обґрунтоване рішення від 09.04.2025 №071850006312 про відмову Позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відтак, Відповідач - 2 приходить до переконання, що дії управління не суперечать чинному законодавству, а тому, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .

Згідно військового квитка серії НОМЕР_3 Позивач був призваний на строкову військову службу і направлений у військову частину 26 листопада 1998 року, 09.01.1999 року прийняв військову присягу. 26 квітня 2000 року на підставі Указу президента України №259/2000 від 18.02.2000р. звільнений в запас.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_4 , Позивач в спірні періоди працював:

06.06.1994 року прийнято підсобним робітником в Шахта «Кіровська» в/о «Жовтеньвугілля»;

03.01.1998 року переведено учнем гірника підземного;

05.01.1998 року направлено на курси гірника підземного при учбово-курсовому комбінаті;

13.02.1998 року переведено гірником підземним;

14.11.1998 року звільнено у Збройні Сили України;

з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року служба в армії;

01.02.2005 року прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу»;

03.09.2007 року переведено учнем прохідника з повним робочим днем під землею;

03.09.2007 року направлено на 3,5 місячні курси за професією «прохідник» з відривом від виробництва;

20.12.2007 року переведено прохідником з повним робочим днем під землею;

15.03.2017 року звільнено за угодою сторін;

12.03.2018 року прийнято прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею в шахті на дільницю ПР-4 ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Павлоградське»;

01.01.2022 року переміщено до ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК» Павлоградвугілля» прохідником на дільницю підготовчих робіт з повним робочим днем під землею у шахті;

21.03.2023 року звільнено за угодою сторін;

29.06.2023 року прийнято прохідником з повним робочим днем у шахті на дільницю підготовчих робіт на ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» ВСП «Шахтоуправління Тернівське».

Запис про звільнення відсутній.

07.04.2025 року позивач звернувся через вебпортал ПФУ до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, за результатом розгляду якої прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 15.04.2025 № 046350015790.

В рішенні зокрема зазначено, що вік заявника 45 років 8 місяців. Страховий стаж особи становить 24 роки 8 місяців 24 дні. Пільговий стаж для визначення права становить 21 рік 3 місяці 1 день, в т.ч. пільговий стаж за провідними професіями становить 6 років 9 місяців 19 днів, стаж за Списком №1 становить 13 років 0 місяців 11 днів, військова служба 1 рік 5 місяців 1 день. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу та пільгового стажу зараховано всі періоди. Період роботи в Шахті «Кіровська» ВО «Жовтеньвугілля» з 01.01.1998 по 14.11.1998, період роботи з 05.06.2000 по 18.06.2000 в ВАТ «Шахтоуправління «Кіровське» ДІЇ ДХК «Жовтень вугілля», період роботи в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» з 01.02.2005 по 15.03.2017. зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 по справі №160/1255/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Заявник працює. У призначенні пенсії незалежно від віку ОСОБА_1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

Згідно наданого розрахунку стажу форми РС-право періоди роботи позивача з 03.01.1998 по 14.11.1998, з 26.11.1998 по 26.04.2000 (Військова служба строкова), з 05.06.2000 по 18.06.2000, з 01.02.2005 по 15.03.2017 зараховано до пільгового стажу Список №1. Періоди роботи з 01.04.2017 по 11.03.2018, з 22.03.2023 по 28.06.2023 зараховано до страхового стажу. Періоди роботи з 12.03.2018 по 21.03.2023, з 29.06.2023 по 07.04.2025 до пільгового стажу (Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в). Всього: 26 років 16 днів. Робота за Списком №1: 21 рік 3 місяці 2 дні.

Згідно відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) щодо позивача, вбачається, що в період за 06.2000 року, з 2005 року по 02.2025 року міститься інформація, що трудовий стаж облікований за кодом спецстажу - ЗПЗ013А1, ЗПЗ014А2, окрім періоду 11 днів 04.2020 року та 15 днів 05.2020 року (код спецстажу КЗП084В1). Наявна інформація про сплату страхових внесків.

Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 14.07.2025 року № 0500-0202-8/69320 повідомило представника Позивача проте, що ОСОБА_1 на обліку в Головному управлінні не перебуває та не отримує ніяких видів пенсії. Згідно із даними електронної бази отримувачів пенсії відмовна електронна пенсійна справа ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Головним управлінням відповідно до вимог пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, розглянута заява ОСОБА_1 від 07.04.2025 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №105 8-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за результатами розгляду 15.04.2025 прийнято рішення № 046350015790 про відмову у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 у справі №160/11255/24, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 та зарахувати до його пільгового стажу період роботи в Шахті «Кіровська» ВО «Жовтеньвугілля» з 03.01.1998 по 14.11.1998, період роботи з 05.06.2000 по 18.06.2000 в ВАТ «Шахтоуправління «Кіровське» ДП ДХК «Жовтень вугілля», період роботи в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» з 01.02.2005 по 15.03.2017. Зобов'язання Головного управління в рішенні суду відсутні. Отже, зазначені періоди роботи зараховано до пільгового стажу за Списком №1 при виконанні рішенні - Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 у справі №160/1255/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058).

Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

За змістом статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше двох років.

За унормуванням частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.

Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_4 , Позивач в спірні періоди працював:

06.06.1994 року прийнято підсобним робітником в Шахта «Кіровська» в/о «Жовтеньвугілля»;

03.01.1998 року переведено учнем гірника підземного;

05.01.1998 року направлено на курси гірника підземного при учбово-курсовому комбінаті;

13.02.1998 року переведено гірником підземним;

14.11.1998 року звільнено у Збройні Сили України;

з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року служба в армії;

01.02.2005 року прийнято гірником підземним з повним робочим днем під землею в ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу»;

03.09.2007 року переведено учнем прохідника з повним робочим днем під землею;

03.09.2007 року направлено на 3,5 місячні курси за професією «прохідник» з відривом від виробництва;

20.12.2007 року переведено прохідником з повним робочим днем під землею;

15.03.2017 року звільнено за угодою сторін;

12.03.2018 року прийнято прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею в шахті на дільницю ПР-4 ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Павлоградське»;

01.01.2022 року переміщено до ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПрАТ «ДТЕК» Павлоградвугілля» прохідником на дільницю підготовчих робіт з повним робочим днем під землею у шахті;

21.03.2023 року звільнено за угодою сторін;

29.06.2023 року прийнято прохідником з повним робочим днем у шахті на дільницю підготовчих робіт на ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» ВСП «Шахтоуправління Тернівське».

Запис про звільнення відсутній.

Суд зазначає, що трудова книжка Позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення та наведені відомості у трудовій книжці про роботу Позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановами Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, №36 від 16.01.2003 року, №461 від 24.06.2016 року та постанова Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року.

В період роботи Позивача з 05 січня 1998 року по 16 січня 2003 року застосовувався Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.

Вказаною постановою було передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають гірники підземні (Список 1 розділ І підрозділ 2, код 1010300а-11717), прохідники (Список 1 розділ І підрозділ 2, код 1010300а-17491).

Також суд враховує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" посади «гірник підземний, прохідник» передбачені Списком № 1, розділом І, підрозділ 2, пункт «а», код 1.2а.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо), передбачені Списком № 1, розділ І, підрозділ 1.

Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.

Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.

Окрім того, Верховний Суд України у постанові від 22 червня 2011 року (справа №6-57227св10) зазначив, що згідно з пунктом 3 роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерстві праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Списками № 1 і № 2, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій. При цьому пунктом 7 цих роз'яснень передбачено, що у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.

Суд зазначає, що КМУ 31.03.1994 прийнято постанову № 202 Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, яка чинна на час розгляду справи.

Відповідно до п. І, ІІ Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, до зазначених вище робіт зокрема відносяться підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю); підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючих породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше або за наявності газодинамічних явищ, гірничих ударів: бурильники шпурів (крім зайнятих на видобутку руд чорних і кольорових металів); бурильники свердловин (підземні); гідромоніторники підземні; гірники підземні; гірники з ремонту гірничих виробок; гірничі майстри і механіки добувних і підготовчих (гірничо-капітальних) дільниць; гірничі майстри підземних дільниць; гірничомонтажники підземні; електрослюсарі підземні; енергетики підземних дільниць, їх заступники та помічники; кріпильники; майстри-підривники, підривники; машиністи бурових установок (крім машиністів бурових установок на підземному видобутку руд) та їх помічники; машиністи вантажних автомобілів (підземні); машиністи вібронавантажувальних установок; машиністи екскаваторів (підземні); машиністи електровозів (підземні); машиністи змішувальних установок гідрозакладання; машиністи навантажувальних машин; машиністи навантажувально-доставних машин; машиністи підіймальних машин (підземні); машиністи підземних установок; машиністи прохідницьких комплексів; машиністи скреперних лебідок; механіки підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних дільниць, їх заступники і помічники; начальники підземних змін; роздавальники ВР; стволові (підземні).

Отже, законодавець саме Постановою № 202 від 31.03.1994 року визначив, список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах.

При цьому, суд звертає увагу, що частиною 3 статті 114 Закону №1058 чітко визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Як встановлено судом, позивач у спірні періоди з 05.01.1998 року по 14.11.1998 року, з 05.06.2000 року по 18.06.2000 року, з 01.02.2005 року по 19.12.2007 року працював на посадах передбачених Постановою № 202 (гірник підземний) та з 20.12.2007 року по 15.03.2017 року, з 12.03.2018 року по 21.03.2023 року, з 29.06.2023 року по 07.04.2025 року на провідних посадах (прохідник), які дають право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.

Проте, як вбачається з наданого розрахунку стажу форми РС-право періоди роботи позивача з 03.01.1998 по 14.11.1998, з 05.06.2000 по 18.06.2000, з 01.02.2005 по 15.03.2017 зараховано до пільгового стажу Список №1. Періоди роботи з 12.03.2018 по 21.03.2023, з 29.06.2023 по 07.04.2025 до пільгового стажу (Ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в).

Також, суд враховує відомості у довідці форми ОК-5 у розділі Відомості по спеціальному стажу де міститься інформація, що трудовий стаж позивача за період 06.2000 року, з 2005 року по 02.2025 року облікований за кодом спецстажу - ЗПЗ013А1, ЗПЗ014А2, окрім періоду 11 днів - 04.2020 року та 15 днів - 05.2020 року (код спецстажу КЗП084В1). Наявна інформація про сплату страхових внесків.

Наказом Мінфіну від 14.04.2015 №435 (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 814 від 28.12.2020}) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ013А1 з 05.11.1991 проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць;

код підстави ЗП3014А2 з 05.11.1991 проставляється працівникам, провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202;

код підстави КЗП084В1 з 18.09.1998 визначає, що у порядку, визначеному колективним договором, власник або уповноважений ним орган у разі простою підприємства, установи, організації з не залежних від працівників причин може надавати відпустку без збереження заробітної плати або з частковим її збереженням. До загального стажу роботи враховується весь період перебування у таких відпустках. До стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, зараховується лише місячний термін цієї відпустки в календарному році.

Отже, при поданні звітів страхувальниками вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією і кодами ЗП3013А1, ЗП3014А2, КЗП084В1, як працівнику, зайнятому повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, що цілком узгоджується з відомостями в трудовій книжці.

Таким чином суд дійшов висновку, що період роботи з 05.01.1998 року по 14.11.1998 року, з 05.06.2000 року по 18.06.2000 року, з 01.02.2005 року по 19.12.2007 року, підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи за Списком №1, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на професіях передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV. Період роботи Позивача з 20.12.2007 року по 15.03.2017 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV.

Проте, в зарахуванні періодів роботи з 12.03.2018 року по 21.03.2023 року, з 29.06.2023 року по 07.04.2025 року до провідних професій відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV слід відмовити, оскільки відповідно до наданого розрахунку стажу форми РС-право вказані періоди вже зараховано до пільгового стажу Позивача як провідні професії.

Щодо, зарахування періоду проходження строкової військової служби в Збройних силах України з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів ст. 2 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу", чинного на момент проходження військової служби позивачем, (далі - Закон № 2232-ХІІ), військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. При цьому час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", чинного на момент проходження військової служби позивачем, (далі - Закон № 2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як вбачається зі змісту зазначеної норми Закону № 2011-ХІІ, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.

Отже, судом встановлено, що 14.11.1998 року позивача звільнено з посади - гірника підземного з повним робочим днем під землею, яка передбачала право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, саме у зв'язку із призовом на військову службу. При цьому, суд зауважує, що після закінчення військової служби позивач продовжив працювати на цій же роботі. Підстави вважати, що позивач був звільнений не у зв'язку з призовом в армію, а з інших підстав матеріали справи не містять, натомість трудовою книжкою підтверджується, що його звільнення 14.11.1998 року відбулось саме у зв'язку із призовом на військову службу.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що період проходження служби в армії з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на професіях передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV.

Щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"» суд зазначає наступне.

Кабінет Міністрів України 22.02.1992 року прийняв Постанову № 81 "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", який у свою чергу включає Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз'яснення від 20.01.1992 року № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 року є чинною.

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

У постанові від 18 листопада 2024 року у справі № 200/1009/24 Верховний Суд зазначив, що статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачена можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Також у вказані постанові Верховний Суд указав наступне: «висновок суду апеляційної інстанції про те, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"», так як цей документ за своєю суттю і юридичною природою не належить до актів законодавства, в тому числі до актів нормативно-правового характеру, а носить лише рекомендаційний характер ґрунтується на неправильному розумінні висновків Верховного Суду, сформованих у постановах від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а та від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а, оскільки у зазначених постановах Верховний Суд не вказав на неприпустимість застосування роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 в цілому, а зазначив, що Роз'яснення № 8 носить рекомендаційний характер.»

Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 року № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10 - річного стажу на підземних роботах.

Отже, суд вважає, що правила кратності полягають у наступному: в разі, якщо особа не має достатньо «підземного» стажу, до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж.

Так, стаж на провідних професіях зараховується до «підземного» із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).

Оскільки судом було встановлено, що пільговий стаж Позивача на підземних роботах, за професіями передбаченими постановою КМУ № 202 та провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить більше 10 років, то в даному випадку наявні підстави для застосування Роз'яснення № 8 та зарахування до пільгового стажу Позивача додатково по 3 місяці за кожен повний 1 рік роботи на провідних професіях.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Відповідача 1 повторно розглянути заяву позивача та зобов'язати провести Позивачу нарахування пенсії за віком на пільгових умовах роботи за провідними професіями, суд вказує, що заява позивача про призначення пенсії розглянута за правилами екстериторіальності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (зі змінами внесеними Постановою Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України») (далі - Порядок №22-1).

Враховуючи вказані вимоги Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії, визначено Відповідача 2. Відповідачем 1 жодних дій щодо розгляду заяви про призначення пенсії та зарахування періодів роботи не вчинялося.

За вказаних обставин відсутні підстави для задоволення позовних вимог до Відповідача 1.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії та розрахунку стажу.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.04.2025 № 046350015790, про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку ОСОБА_1 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.04.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 періоди роботи: з 05.01.1998 року по 14.11.1998 року, з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року, з 05.06.2000 року по 18.06.2000 року, з 01.02.2005 року по 19.12.2007 року, період роботи з 20.12.2007 року по 15.03.2017 року до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 та правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.

Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем було надано квитанцію № 50546114 від 17.06.2025 року про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача на користь Позивача підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір у розмірі 605,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, 49094, ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду Донецької області (місцезнаходження: 84170, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним дій та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.04.2025 № 046350015790, про відмову у призначенні пенсії незалежно від віку ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84170, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.04.2025 року про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 періоди роботи: з 05.01.1998 року по 14.11.1998 року, з 09.01.1999 року по 26.04.2000 року, з 05.06.2000 року по 18.06.2000 року, з 01.02.2005 року по 19.12.2007 року, період роботи з 20.12.2007 року по 15.03.2017 року до пільгового стажу роботи, який надає право на призначення пенсії незалежно від віку, як особі, що відпрацювала на провідних професіях відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-IV з урахуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення» від 20 січня 1992 року № 8 та правової оцінки наданої судом у цьому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду Донецької області (місцезнаходження: 84170, Донецька область, Краматорський район, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 605,00 грн.

Рішення суду складене у повному обсязі та підписане 28 жовтня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров