Справа № 674/1651/25
Провадження № 2-о/674/152/25
іменем України
28 жовтня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючий - суддя Сосна О.М. за участю секретаря судового засідання Філіпової У.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дунаєвецька міська рада, Олешківська міська військова адміністрація про встановлення факту володіння будинком на праві власності,
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту володіння будинком на праві власності мотивуючи тим, що є власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва на право власності на жилий будинок від 21 січня 1992 року, що видане виконавчим комітетом Козаче - Лагерської сільської ради Олешківького району Херсонської області. Право власності на вказаний житловий будинок було зареєстровано у Бюро технічної інвентаризації Цюрупинського (нині Олешківського) району Херсонської області. У зв'язку зі збройною агресією та повномасштабним вторгненням рф було окуповано с. Козачі Лагері Олешківського району Херсонської області він став внутрішньо-переміщеною особою, на теперішній час проживає в м. Дунаївці Хмельницької області. Звернувся до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Дунаєвецької міської ради Хмельницької області із заявою про реєстрацію в Державному реєстрі прав на нерухоме майно права власності на зазначений належний мені житловий будинок. Проте 11.07.2025 року Державний реєстратор прав на нерухоме майно Дунаєвецької міської ради відмовила в проведенні реєстраційних дій, вказує, що згідно з інформацією з ДРРП на нерухоме майно державним реєстратором не встановлено інформації щодо зареєстрованого права власності за ОСОБА_1 на вищевказаний будинок. Зазначає, що вказаний житловий будинок належить позивачу на праві власності та із незалежних від нього причин та обставин неможлива його реєстрацію в Державному реєстрі нерухомості, а тому звертається до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 29.09.2025 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник заявника адвокат Алексєєва М.А. у судове засідання не з'явилась, повідомлялась про час та місце розгляду справи. Подала заяву про розгляд справи у її та заявника відсутності. Вимоги заяви підтримує у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Дунаєвецької міської ради у судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи. Представник заінтересованої особи Таранік М.С. направила до суду відзив, в якому просить проводити розгляд справи без участі представника. Також зазначає, що дії державного реєстратора є правомірними, оскільки подані заявником документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.
Представник заінтересованої Олешківської міської військової адміністрації у судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи. Представник заінтересованої особи Галига С.С. направила заяву про розгляд справи у її відсутності.
Фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
В ч.1 ст.315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, які суд може розглянути. У вказаному переліку не зазначено, що суд розглядає справи про встановлення факту володіння будинком.
Разом з тим, в ч.2 ст.315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно з п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. суди повинні мати на увазі, що факт володіння громадянином жилим будинком на праві власності встановлюється судом, якщо у заявника був правовстановлюючий документ на цей будинок, але його втрачено і немає можливості підтвердити наявність права власності не в судовому порядку. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу про право власності та про те, що на підставі цього документа жилий будинок належав йому на праві власності.
В листі Верховного Суду України від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» також роз'яснено, що встановлення судом факту володіння будівлею на праві власності можливе, якщо у заявника загублено або втрачено правовстановлюючий документ на будівлю та зазначений факт не може бути підтверджений у позасудовому порядку. На підтвердження цього факту заявник подає докази щодо неможливості одержання ним відповідного документа або його поновлення.
Судом встановлено, що згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.08.2023 №6806-5002918973, ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце перебування: АДРЕСА_2 .
Згідно з копією Свідоцтва про право особистої власності на жилий будинок від 21.01.1992 видане виконавчим комітетом Козаче-Лагерської сільської ради на підставі рішення виконавчого комітету Цюрупинської районної Ради народних депутатів про те, що ОСОБА_1 належить цілий жилий будинок, який розташований у АДРЕСА_1 .
Згідно з копією технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду за адресою: АДРЕСА_1 , виготовлений 14.09.2011, інвентарний номер 229, реєстровий номер 229, який складається з одного житлового будинку загальною площею 72,2 кв. м., житловою площею 51,3 кв.м.
Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Дунаєвецької міської ради №79870536 від 11.07.2025 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні реєстраційних дій, оскільки згідно з інформацією з ДРРП на нерухоме майно державним реєстратором не встановлено інформації щодо зареєстрованого права власності за ОСОБА_1 на вищевказаний будинок. Відповідно до п.3 ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законом порядку до 1.01.2013, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законом порядку до 1.01.2013, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та реєстрацію прав, інформацію, необхідну для такої реєстрації у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах. З метою отримання зазначеної інформації та керуючись п.3 ч.3 ст.10 Закону державним реєстратором направлено запит до КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради про надання інформації, що містить відомості про зареєстроване право власності на паперовому носії, інформації до 1.01.2013, на вказаний житловий будинок на підставі свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок за ОСОБА_1 . Згідно з відповіддю КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації» на сьогоднішній день неможливо отримати від Олешківської філії КП «ХБТ» інформацію про зареєстровані права до 1.01.2013 року на вищевказаний житловий будинок, оскільки робота філії на даний час не відновлена, тимчасово знаходиться під окупацією зс рф.
Згідно з абз.3 ч.2 ст.331 ЦК якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
01.07.2004 було прийнято Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», який визначав правові, економічні, організаційні засади створення єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 01.07.2004 права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.
Згідно з п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції на момент його прийняття) до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.
Державна реєстрація права власності на житлові будинки, споруди регулювалася підзаконними нормативними актами, зокрема, такими як Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року і яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу від 13 грудня 1995 року №56, Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 і зареєстроване в Мін'юсті 18 лютого 2002 року за № 157/6445.
Зазначені нормативні акти передбачали державну реєстрацію будівель, споруд, державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, проте виникнення права власності на будинки, споруди не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності ЦК та Законом України від 1 липня 2004 року "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає.
Таким чином, на підставі Свідоцтва на право власності на жилий будинок від 21.01.1992, що видане виконавчим комітетом Козаче-Лагерської сільської ради Олешківького району Херсонської області ОСОБА_1 належить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , право власності на вказаний житловий будинок було зареєстровано у Бюро технічної інвентаризації Цюрупинського району Херсонської
Враховуючи вищенаведене, а також те, що зареєструвати в Державному реєстрі прав на нерухоме майно право власності на зазначений житловий будинок не можливо, іншим чином, аніж як в судовому порядку підтвердити наявність у заявника права власності на зазначений житловий будинок неможливо, а тому суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.247, 315, 319, 352, 354, 355 ЦПК України,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт володіння ОСОБА_1 житловим будинком з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 72,2 кв. м. та житловою площею 51,3 кв. м., на праві власності з 21.01.1992 року на підставі Свідоцтва на право власності на жилий будинок від 21.01.1992 року, виданого виконавчим комітетом Козаче-Лагерської сільської ради народних депутатів Цюрупинського району Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Заінтересовані особи:
Дунаєвецька міська рада (місцезнаходження - Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, м. Дунаївці, вул. Шевченка, 50, код ЄДРПОУ 04060714);
Олешківська міська військова адміністрація (місцезнаходження - Херсонська область, Херсонський район, м. Олешки, вул. Героїв Рятувальників, 30, код ЄДРПОУ 44957728).
Суддя О.М.Сосна