Справа № 453/1695/25
№ провадження 3/453/702/25
28 жовтня 2025 року м. Сколе
Суддя Сколівського районного суду Львівської області Брона А.Л., з участю прокурора Ваврин М.М. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, отримані від Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, пенсіонера,-
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , в порушення вимог абз.1,2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 03.04.2025 о 21:06 год., подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), та 20.05.2025 о 21:50 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою вину у вчинених адміністративних правопорушеннях визнав, з підстав, викладених в протоколах про адміністративні правопорушення. Вказав, що дійсно, несвоєчасно, без поважних причини, а саме 03.04.2025 о 21:06 год., подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), та 20.05.2025 о 21:50 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , думку прокурора Ваврин М.М., вважаю, що у діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушеннях, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП стверджується: протоколами про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією № 714 від 22.09.2025 та №715 від 22.09.2025; рапортом старшого оперуповноваженого 6-го відділу (протидії корупції) УСР у Львівській області ДСР Національної поліції України Ю. Макогон №36270-2025 від 12.09.2025; листом начальника Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Р. Рибіцького №98602-2025 від 29.08.2025; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) ОСОБА_2 №317 від 16.09.2023; витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) ОСОБА_2 №217 від 31.07.2024; витягом з послужного списку сержанта ОСОБА_1 ; Положенням про Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи і вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Стягнення слід визначити з урахуванням ст. 36 КУпАП, характеру вчинених правопорушень, особи винного, ступеня його вини та у межах санкцій статей, за якими кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, учасники бойових дій.
Оскільки, ОСОБА_1 являється учасником бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 07.10.2024), такого слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 36, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП і накласти адміністративні стягнення:
- за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, остаточно накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Положеннями статей 307 та 308 КУпАП встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та стягнення у подвійному розмірі визначеного штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя