Постанова від 22.10.2025 по справі 452/3069/25

Справа №452/3069/25

Провадження №3/452/1438/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про повернення протоколу про адміністративне правопорушення

відповідному органу внутрішніх справ (Національної поліції) для належного оформлення

22 жовтня 2025 року м.Самбір

Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2025 року до Самбірського міськрайонного суду Львівської області від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 ..

Розгляд справи вперше було призначено на 02 вересня 2025 року о 15 год. 00 хв. та було відкладено на 22 жовтня 2025 року о 09 год. 45 хв. у зв'язку із відсутністю відомостей про належне повідомлення ОСОБА_1 про дату, час і місце судового засідання.

Виконуючи положення ст.278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, проходжу до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення у зв'язку із виявленням недоліків.

Відповідно до положень ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Зазначені вимоги не виконані належним чином.

Так, слід зазначити, що серед питань, які належить вирішити при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд з'ясовує, зокрема, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про дату, час і місце її розгляду.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№424473 від 15 серпня 2025 зазначено місце проживання особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .

При цьому, судом, в порядку ст.277-2 КУпАП, було вчинено заходи щодо належного повідомлення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , про дату, час та місце розгляду справи, яка призначалася до розгляду на 02 вересня 2025 року о 15 год. 00 хв. та на 22 жовтня 2025 року о 09 год. 45 хв.. Проте, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення, а саме про вручення судових повісток, що були направлені за вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення адресою, було повернуто до суду з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою», кожне окремо.

Зазначене унеможливлює належне повідомлення особи, щодо якої здійснюється розгляд, а тому адреса місця проживання потребує уточнення.

Крім того, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не зазначено контактного номеру телефону особи, що притягається до адміністративної відповідальності, що в свою чергу позбавляє можливості суд повідомити таку особу про дату, час і місце розгляду справи шляхом направлення SMS-повідомлення.

При цьому, суд не наділений повноваженнями проводити оперативно-розшукові заходи, а отже не має можливості розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з огляду на вимоги ст.268 КУпАП України.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (далі Конвенція), встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Ратифікуючи Конвенцію, Україна взяла на себе обов'язки гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.

Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст.6 ЄСПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст.6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.

Виявлені недоліки позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, а відтак, як наслідок, вирішити справу у відповідності до закону.

Відповідно до положень ст.255 КУпАП, обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.

Таким чином, уповноваженою на складання вказаного протоколу особою належним чином не встановлено місце проживанняОСОБА_1 , що перешкоджає суду виконати вимоги, передбачені ч.1 ст. 277-2 КУпАП, та належним чином повідомити правопорушника про дату, час та місце розгляду справи.

Вказані обставини свідчать про те, що посадова особа при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не виконала належним чином відповідних вимог ст.256 КУпАП, тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256,278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з іншими матеріалами повернути до Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: Т.М. Кущ