Справа № 308/9498/25
3/308/4729/25
11 вересня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, матеріали справи про адміністративне порушення за протоколом командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_1 про військове адміністративне правопорушення відносно громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , солдата, НГУ військової частини НОМЕР_2 , стрільця, за ч.3 ст.172-20 КУпАП, -
Згідно протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ №189025 від 24.06.2025 року вбачається, що 23.06.2025 року ОСОБА_2 перебував на території військової частини НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду. Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_2 в судове засідання повторно не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи своєчасно і належним чином повідомлявся шляхом надіслання судового виклику.
Окрім того, слід зазначити, що інформація про дату і час розгляду справи наявна на офіційному веб-сайті Судова влада.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008 наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, будучи обізнаною про складання щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення, не вжила заходів для явки до суду, тому суддя вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Диспозиція ч.1 ст.172-20 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
За ч.3 ст.172-20 КУпАП кваліфікуються дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період в Україні настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Так, відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався Указом Президента України, отже в Україні настав особливий період, який триває по теперішній час.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії НГУ №189025 від 24.06.2025 року вказано, що 23.06.2025 року ОСОБА_2 перебував на території військової частини НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_2 , в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду , однак , в подальшому від проходження огляду відмовився 24.06.2025 року о 10 годині 05 хв. відповідно до акту №44 від 24.06.2025 року
На підтвердження вини ОСОБА_2 до протоколу додано акт про відмову від надання пояснень 24.06.2025 року з боку військовослужбовця В/ч НОМЕР_2 - стрільця ОСОБА_2 , акт огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції з використанням спеціального технічного засобу та тесту №44, яким зафіксовано, що ОСОБА_2 відмовився від огляду на стан сп'яніння о 10 год. 05 хв., письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 від 24.06.2025року , письмовими поясненняи свідка ОСОБА_4 , від 24.06.2025р.
Долучені: до матеріалів справи кт про відмову ОСОБА_2 від надання пояснень (матеріалів) або виконання вимог від 24.06.2025 року, згідно якого ОСОБА_2 відмовився проходити медичне освідчення, не вважає себе в стані алкогольного сп'яніння; пояснення лейтенанта ОСОБА_3 від 24.06.2025 року, згідно яких останній пояснив, що 23.06.2025 року солдат ОСОБА_2 перебував на території військової частини НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння; пояснення солдата ОСОБА_4 від 24.06.2025 року, згідно яких, останній пояснив, що 23.06.2025 року солдат ОСОБА_2 перебував на території частини НОМЕР_2 в нетверезому стані.
Слід звернути увагу, що диспозиція ч. 3 ст.172-20 КУпАП, окрім іншого, передбачає відповідальність за відмову військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП. Отже, ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме: поява військовослужбовця на території військового об'єкту в нетверезому стані, в умовах особливого періоду, відмову військовозобов'язаного під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду.
Обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, не встановлено.
При призначенні адміністративного стягнення суд виходить із змісту ст.33КУпАП і враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а тому суддя вважає за можливе призначення ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченому санкцією ст.173-20 ч.3 КУпАП, а саме: в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки на думку суду , саме цей вид адміністративного стягнення буде відповідати вимогамст. 23 КУпАП, тобто, буде сприяти вихованню правопорушника в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Керуючись ч. 3 ст.172-20,221,284,285,289,294,173-20КУпАП, суддя, -
Громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП і призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605.6 грн.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду Крегул М.М.