Постанова від 17.10.2025 по справі 308/7062/25

308/7062/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Іванов А.П., за участі представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Закарпатської митниці Державної митної служби України щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Сумська обл.; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 21.08.2020, орган, що видав 6391, ідентифікаційний код платника податків - невідомий, про порушення ПМП, передбачених ст. 485 МК України,

встановив:

З протоколу про порушення митних правил №0325/UA305000/2025 від 05.05.2025 з'ясовано, що 20.03.2025 Закарпатською митницею отримано лист від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №5432/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321. Зазначеним листом Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомлено Державну митну службу України щодо не отримання вантажів гуманітарної допомоги, отримувачами яких є військові частини НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 . Відповідно до п.8 листа військової частини НОМЕР_4 від 18.12.2024 №5203 військовою частиною не отримано транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код НОМЕР_8 та відповідно до п.9 зазначеного вище листа, військовою частиною не отримано транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L200», VIN-код НОМЕР_9 . У колонці «Примітка» навпроти пунктів 8 та 9 військовою частиною НОМЕР_4 зазначено «Лист №089 від 13.04.22». Зазначені транспортні засоби були ввезені на митну територію України у якості гуманітарної допомоги. За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України транспортних засобів, які переміщувалися у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено наступне: - 25.04.2022 о 16 год. 01 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код НОМЕР_8 , р.н.з. Словаччини НОМЕР_10 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_11 13.04.2022 №089 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями). Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_4 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «MITSUBISHI» іден. номер НОМЕР_8 ». - 25.04.2022 о 17 год. 22 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L200», VIN-код НОМЕР_9 , р.н.з. Словаччини НОМЕР_12 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_11 13.04.2022 №089 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями). Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.autoscout24.com.) :- вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO» 2000 року випуску становить 5299 євро, що за курсом НБУ складало 167 748.85 грн., розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить: 159 538.06 грн., з яких ввізне мито - 16 774.89 грн., акцизний податок - 88 215,35 грн., ПДВ - 54 547.82 грн.; - вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L200» 2009 року випуску становить 7 500 євро, що за курсом НБУ складало 237 425.25 грн., розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить: 181 834.51 грн., з яких ввізне мито - 23 742.53 грн., акцизний податок - 88 215.35 грн., ПДВ - 68 876.63 грн. Загальна сума недоборів митних платежів двох транспортних засобів складає 341 372.57 грн., з яких ввізне мито - 40 517.42 грн., акцизний податок - 176 430.7 грн., ПДВ - 124 424.45 грн.

В протоколі вказано, що громадянин України ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 341 372.57 грн.

Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання 17.10.2025 не з'явився, 15.10.2025 від його представника адвоката Лобанець І.М. через Електронний суд надійши заперечення на протокол, в яких серед іншого зазначеного, що обидва транспортні засоби фактично перебували у користуванні саме військової частини НОМЕР_4 , яка використовувала їх для виконання бойових завдань на передовій, забезпечення підрозділів та перевезення особового складу. Таким чином, транспортні засоби були фактично отримані військовою частиною, використовувалися за цільовим призначенням і виконували функції, безпосередньо пов'язані з обороною держави та забезпеченням діяльності Збройних Сил України. На підтвердження чого надано листи в/ч, фотоматеріали тощо.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ щодо ввезення на митну територію України транспортних засобів, які переміщувалися у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці встановлено наступне:

- 25.04.2022 о 16 год. 01 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «PAJERO», VIN-код НОМЕР_8 , р.н.з. Словаччини НОМЕР_10 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_11 13.04.2022 №089 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями). Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_4 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «MITSUBISHI» іден. номер НОМЕР_8 ».

- 25.04.2022 о 17 год. 22 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L200», VIN-код НОМЕР_9 , р.н.з. Словаччини НОМЕР_12 . Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_3 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист-звернення військової частини НОМЕР_11 13.04.2022 №089 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Відповідно до ПКМУ від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» № 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

"9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

В запереченнях, адресованих до суду, зазначено, що військова частина НОМЕР_13 була визначена отримувачем зазначених транспортних засобів, проте станом на момент їх передачі у квітні 2022 року, з огляду на початок повномасштабного вторгнення російської федерації та особливості організації обліку матеріально-технічних засобів у той період, у військовій частині НОМЕР_13 не було можливості зарахувати зазначені транспортні засоби.

У підтвердження вказаної обставини щодо т/з MITSUBISHI L200 DT GLS (VIN: НОМЕР_9 ) надано лист військової частини НОМЕР_4 від 24 жовтня 2022 року № 693, яким було офіційно повідомлено громадянина ОСОБА_1 про тимчасову неможливість взяття на облік легкових автомобілів, у тому числі щодо т/з MITSUBISHI L200 DT GLS (VIN: НОМЕР_9 ). Водночас у вказаному листі зазначено, що автомобіль з квітня 2022 року фактично перебував у користуванні військової частини НОМЕР_4 та використовувався для виконання бойових завдань у зоні активних бойових дій, зокрема на лінії зіткнення. Крім того, військова частина повідомила, що питання тимчасового взяття на облік зазначеного транспортного засобу вирішується за участю Кіровоградської обласної військової адміністрації; лист начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_4 , яким підтверджено, що транспортний засіб MITSUBISHI L200 DT GLS, реєстраційний номер НОМЕР_14 , VIN: НОМЕР_9 було отримано як благодійну допомогу та призначено для подальшої передачі військовій частині НОМЕР_15 ; фотоматеріали, за якими т/з MITSUBISHI L200 DT GLS (VIN: НОМЕР_9 ) знищено під час бойових дій, що підтверджується відповідними фотоматеріалами.

У підтвердження вказаної обставини щодо т/з MITSUBISHI PAJERO (VIN: НОМЕР_8 ) надано лист військової частини НОМЕР_4 від 24 жовтня 2022 року № 694, яким повідомлено про тимчасову неможливість взяття на облік зазначеного транспортного засобу, проте підтверджено фактичне використання автомобіля військовослужбовцями частини у зоні бойових дій. З метою належного оформлення документів військова частина НОМЕР_4 поінформувала, що питання обліку автомобіля вирішується у взаємодії з військовою частиною НОМЕР_16 ; фотоматеріали, з яких видно, що автомобіль був перефарбований у камуфляж.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, суд приходить до висновку про наявність підстав для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП, суддя

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 485 МК України закрити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду А.П. Іванов