Справа № 297/3614/25
28 жовтня 2025 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді ГАЛ Л. Л., за участю секретаря Фазекаш Н.В., представника позивача Безрученко В.В., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Берегівського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській областідо громадянки російської федерації ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні,
встановив:
Берегівський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області звернувся до суду із адміністративним позовом до громадянки російської федерації ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні строком на 6 місяців.
В обґрунтування адміністративного позову позивач посилається на те, що 23 жовтня 2025 року працівниками Берегівського відділу ГУ ДМС у Закарпатській області в м. Берегове виявлено громадянку російської федерації ОСОБА_1 .
У подальшому при перевірці законності перебування вказаної іноземки та отриманих пояснень встановлено наступне.
В січні 2010 року ОСОБА_1 приїхала в Україну з національним паспортом російської федерації. З того часу, вона постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює, проживає за рахунок матері пенсійного віку. При цьому, жодних дозвільних документів, які б давали право іноземці легально працювати, проживати, перебувати в Україні ОСОБА_1 не надала. Для продовження терміну перебування в Україні або оформлення інших документів для законного перебування на території України до органів та підрозділів ДМС не зверталася, так як їй не було відомо про порядок розрахунку терміну її перебування на території України.
Незважаючи на допущені нею порушення законодавства, намір покидати територію України відповідач не має.
Крім того, 01 серпня 2025 року на підставі ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Берегівським відділом ГУ ДМС у Закарпатській області прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни стосовно громадянки російської федереції ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким було зобов'язано відповідача покинути територію України до 25 серпня 2025 року.
Для подальшого виконання рішення про примусове видворення громадянки російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно розмістити в ПТПІ «Журавичі» за адресою: АДРЕСА_2 .
Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України в Закарпатській області щодо продовження термінів перебування на території України відповідач не звертався.
Із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.
Таким чином, підстав для подальшого перебування в Україні в ОСОБА_1 немає та знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства
Відповідач не має законного джерела існування на території України.
Отже, оцінюючи належність, допустимість та достовірність викладених обставин та доданих доказів, слід дійти до висновку, що відповідач свідомо тривалий час порушує законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, є нелегальним мігрантом, ухиляється від виїзду із України, є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач самостійно не покине територію України, враховуючи те що, у неї відсутні документи на право перетину кордону та кошти для виїзду за межі держави, наведені обставини є підставою для затримання відповідача.
Представник позивача Безрученко В. В. у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та у вступному слові зазначив, що 01 серпня 2025 року була виявлена громадянка російської федерації ОСОБА_1 , яка проживає в Берегівському районі за недійсними документами, їй було надано строк, щоб добровільно покинути територію України, оскільки вона рішення не виконала, тому було вирішено видворити її за межі України. У зв'язку з тим, що у неї відсутні документи для виїзду за кордон, просив адміністративний позов про затримання ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі України задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні погодилася з позовними вимогами і пояснила, що 9 років назад з місця свого проживання с. Покровка, Оренбурзької області, російської федерації, приїхала до своєї матері, яка проживає в с. Бадалово, Берегівського району. Згідна повернутись до росії, однак в неї відсутні відповідні документи.
Заслухавши сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів , зокрема затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
Із змісту наведеної норми слідує, що законодавцем фактично виділено окремий випадок звернення із позовною заявою про затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації; фактичною підставою для такого звернення є відсутність в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України.
При цьому, можливість звернення із таким позовом не пов'язана законодавцем саме із процедурами видворення іноземця чи особи без громадянства або передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Судом встановлено, що 01 серпня 2025 року працівниками Берегівського відділу ГУ ДМС України у Закарпатській області в м. Берегове виявлено громадянку російської федерації ОСОБА_1 (а. с. 9-11).
23 жовтня 2025 року головним спеціалістом Берегівського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області за порушення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 203 КУпАП та постановою начальника Берегівського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області від 23.10.2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення (а. с. 8).
Крім того, 23 жовтня 2025 року начальником Берегівського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області затверджено прийняте рішення про примусове повернення за межі України громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 6-7).
Відповідно до положень ст. ст. 9, 29 Загальної декларації прав людини, ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
У статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання не дозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно пункту 7 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року- іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - це іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Частиною 1 статті 26 Конституції та статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», документи про продовження строку перебування в Україні оформляються на підставі письмових звернень іноземця або особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніш як за три робочих дні до закінчення встановленого строку їх перебування на території України.
Згідно п. 2 Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150 - іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, паспортні документи або документи, що підтверджують особу без громадянства, яких зареєстровано посадовою особою Держприкордонслужби, продовжується територіальними органами або підрозділами ДМС.
Згідно статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Згідно з п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
З урахуванням наведеного та встановлених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідач проживає в Україні 9 років без реєстрації, не має документів на право проживання в Україні, відтак є підстави для її затримання та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту перебування іноземців або осіб без громадянства, оскільки існує ризик, що відповідач ухилятиметься від примусового видворення, вона не належить до осіб, яким надано статус біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту, доказів протилежного матеріали справи не містять та відповідачем не представлено. При цьому, остання порушила вимоги законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та фактично незаконно перебуває на території України.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню повністю і відповідача слід затримати з метою забезпечення видворення за межі території України.
Керуючись ст.ст. 12, 241, 244, 246, 257, 289 КАС України, ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд
ухвалив:
Адміністративний позов Берегівського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянки російської федерації ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі України строком на 6 місяців - задовольнити.
Затримати з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянку російської федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 6 (шість) місяців з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення звернути до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Лайош ГАЛ