ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
22.10.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1262/24
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області вх.№7902/25 від 12.09.2025 про визнання кредиторських вимог до боржника у справі
за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
до боржника: Відкритого акціонерного товариства "Агромаш"
про банкрутство
за участю:
від кредитора ГУ ПФУ в Івано-Франківській області Медвідь Володимир Ярославович
установив: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Агромаш".
26.02.2025 суд постановив, зокрема відкрити провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Агромаш"; оприлюднити на офіційному вебпорталі судової влади України оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Агромаш"; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; ввести процедуру розпорядження майном боржника; розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Шершня Юрія Сергійовича.
06.03.2025 о 12:23 год. на офіційному вебпорталі судової влади України опубліковано оголошення за номером публікації 75452 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність Відкритого акціонерного товариства "Агромаш".
Згідно з постановою від 23.07.2025 Господарський суд Івано-Франківської області припинив процедуру розпорядження майном Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" та повноваження розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого Шершня Юрія Сергійовича; боржника визнав банкрутом; відкрив ліквідаційну процедуру щодо Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" строком на шість місяців - до 23.12.2025; призначив ліквідатором Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" (76018, Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вул. Височана,18, ідентифікаційний код юридичної особи: 13644584) арбітражного керуючого Шершня Юрія Сергійовича; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №410 від 01.03.2013.
29.07.2025 на офіційному вебсайті судової влади України оприлюднено повідомлення про визнання Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (номер публікації:76749 ).
12.09.2025 до Господарського суду Івано-Франківської області звернулося Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою вх. № 7902/25, відповідно до якої просить суд визнати поточні грошові вимоги Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області до боржника ВАТ "Агромаш" в сумі 3 284 854 грн 81 коп.
25.09.2025 суд постановив заяву Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області про грошові вимоги вх. № 7902/25 від 12.09.2025 залишити без руху; повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виявлені судом недоліки при подачі заяви з кредиторськими вимогами до боржника, а саме відсутність доказів сплати судового збору; встановити заявнику 5-ти денний строк, з моменту отримання ним копії цієї ухвали, для усунення недоліків заяви з грошовими вимогами до боржника шляхом подання до суду: доказів сплати судового збору в сумі 6 056 грн. 00 коп.
01.10.2025 Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області подало заяву про усунення недоліків вх.№15991/25, до якої долучило докази сплати судового збору.
01.10.2025 суд постановив заяву Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області вх.№7902/25 від 12.09.2025 про визнання кредиторських вимог до боржника прийняти до розгляду; розгляд заяви про визнання поточних кредиторських вимог до боржника призначити в судовому засіданні на 22.10.2025.
13.10.2025 ліквідатор арбітражний керуючий Шершень Юрій Сергійович подав повідомлення про результати розгляду грошових вимог вх.№16636/25, відповідно до якого повідомив, що грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ВАТ "Агромаш" в сумі 3 284 854 грн 81 коп. визнаються боржником та можуть бути включені до другої черги реєстру вимог кредиторів у справі № 909/1262/24. В судовому засіданні 22.10.2025 представник кредитора Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області підтримав подану заяву та просив суд визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до боржника ВАТ "Агромаш" в сумі 3 284 854 грн 81 коп. та включити їх до реєстру вимог кредиторів, як вимоги другої черги. Також кредитор просив суд визнати 6056 грн 00 коп. сплаченого судового збору, як витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді та включити останні до реєстру вимог кредиторів згідно черговості передбаченої ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
Інші учасники справи в судове засідання не з"явилися про дату, місце та час судового засідання у справі № 909/1262/24 повідомлені належним чином (присутність не визнавалася судом обов'язковою).
Розглянувши заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про кредиторські (грошові) вимоги до боржника, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Приписами статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства унормовано значення термінів. Для цілей цього Кодексу терміни вживаються в такому значенні: грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів); кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду сформував сталу практику про те, що обов'язок надання правового аналізу поданих кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог покладений на господарський суд, який здійснює розгляд справи про банкрутство (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 29 березня 2018 року у справі № 925/1165/16, від 7 серпня 2019 року у справі № 922/1014/18, від 9 серпня 2018 року у справі № 921/184/16-г/10, від 26 лютого 2019 року у справі № 908/710/18, від 5 березня 2019 року у справі № 910/3353/16, від 17 квітня 2019 року у справі № 43/75-15/7-б).
Тому, розглядаючи заяву кредитора з грошовими вимогами до боржника, суд має, в тому числі, визначити до якого типу відносяться ці вимоги, тобто чи є кредитор забезпеченим, поточним чи конкурсним.
Як вбачається з матеріалів заяви, 01 січня 2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 21 вересня 2022 року № 2620-IX (далі також - Закон № 2620-IX), яким Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі також - Закон №1105-XIV), викладено в новій редакції.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в редакції Закону № 2620-IX, уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 2 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105-XIV припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Пунктами 6, 7 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105-XIV передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється.
Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.1 ст.59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури його господарська діяльність завершується і строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.
Закон № 1105-XIV визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.
Відповідно до ст.4 Закону № 1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві є Пенсійний фонд України.
Уповновжений орган здійснює управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених КМУ, управління майном, забезпечує страхові виплати, надає соціальні послуги, здійснює контроль за використанням страхових коштів та здійснює інші функції, передбачені цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1105-XIV передбачено, що роботодавець зобов'язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом, інформувати про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві, повернути уповноваженому органу управління суму здійснених страхових виплат та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків, а також виконувати інші обов'язки, встановлені законодавством.
Згідно з ст.29 Закону № 1105-XIV, особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, або у фізичних осіб, підлягають страхуванню від нещасного випадку.
Страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Статтею 36 Закону №1105-XIV встановлений перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються територіальним органом уповноваженого органу управління у разі настання страхового випадку працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті особам, які перебували на його утриманні.
Згідно з "Прикінцевими положеннями" розділу VII Закону №1105-XIV джерелом формування коштів є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну життю та здоров'ю громадян, здійснюються відповідно до Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 986 від 04.12.2019 року (далі Порядок).
Відповідно до п. 3 Порядку капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Згідно з п. 4 Порядку, капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону №1105-XIV, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.
07.02.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 №95 "Деякі питання капіталізації платежів у випадках ліквідації страхувальників" (далі Постанова №95).
Відповідно до п. 2 Постанови №95, капіталізація платежів у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованих осіб, здійснюється до Пенсійного фонду України у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 №986.
Працюючи у ВАТ "Агромаш" з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (акт №5 від 26.12.1991), з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (акт №6 від 08.05.1987), з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (акт №20/76 від 21.12.1976), з ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 (акт №12/75 від 26.08.1975), з ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 (акт №1/67 від 03.02.1967), з ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6 (акт №2 від 29.06.1991), ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7 (акт №1 03.06.1992) сталися нещасні випадки, пов'язані з виробництвом, про що були складені акти про нещасні випадки на виробництві.
Відкрите акціонерне товариство "Агромаш" є страхувальником всіх вищеперелічених осіб, а тому як потерпілі ці особи перебувають на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримують всі їм належні страхові виплати.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело капіталізацію платежів для продовження страхових виплат протягом життя потерпілим на виробництві, зокрема:
1. ОСОБА_1 01.01.58 - щомісячна страхова виплата складає 6589,44 грн., загальна сума до відшкодування - 778871,81 грн.;
2. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 - щомісячна соціальна виплата складає - 971,27 грн., загальна сума до відшкодування - 145573,95 грн.;
3. ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 - щомісячна страхова виплата складає 6740,01 грн., загальна сума до відшкодування - 614688,91 грн.;
4. ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 - щомісячна страхова виплата складає 8006,76 грн., загальна сума до відшкодування - 730216,51 грн.;
5. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 - щомісячна страхова виплата складає 7666,56 грн., загальна сума до відшкодування - 377194,75 грн.;
6. ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_6 - щомісячна страхова виплата складає 3665,29 грн., загальна сума до відшкодування - 386614,79 грн.;
7. ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_7 - щомісячна страхова виплата складає 1350,58 грн., загальна сума до відшкодування - 251694,09 грн.;
Загальна сума розрахунку витрат на відшкодування шкоди потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійного захворювання в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо страхувальника ВАТ "Агромаш" станом на день винесення судом постанови про визнання боржника банкрутом у справі № 909/1262/24 про банкрутство ВАТ "Агромаш" становить 3 284 854,81 грн., що підтверджується постановами про перерахунок щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати від 18.03.2025.
За наведеного, грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до боржника ВАТ "Агромаш" в сумі 3 284 854,81 грн. є обґрунтованими та підтвердженими належними та допустимими доказами.
У ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають (ч. 4 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Пенсійного фонду України за громадян, які застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Пенсійному фонду України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).
Частиною 2 статті 1205 ЦК України визначено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
З аналізу ч. 1 ст. 59, ч. 1 ст. 60, п. 2 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, п. 5 ч.1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ч. 2 ст. 1205 ЦК України, положень п.п. 3, 4, 7, 8 Порядку №986, капіталізація виплат майбутніх періодів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної життю і здоров'ю громадян проводиться саме в період ліквідаційної процедури банкрута, оскільки лише після визнання підприємства банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури підприємницька діяльність підприємства закінчується та строк виконання всіх його грошових зобов'язань вважається таким, що настав.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за подання заяви з грошовими вимогами до боржника сплатило судовий збір в сумі 6056 грн 00 коп. (платіжна інструкція № 4294 від 30 вересня 2025 року), який також належить визнати.
Згідно з абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.
За наведених обставин та правових норм, належить визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до ВАТ "Агромаш" в сумі 3 284 854 грн 81 коп., як поточні вимоги, які включаються у другу чергу реєстру вимог кредиторів (без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів) та 6 056 грн 00 коп. витрат на оплату судового збору, які включаються у першу чергу задоволення вимог кредиторів.
Ліквідатору Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" необхідно внести відомості про кредитора Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до реєстру вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства "Агромаш".
Керуючись ст. 1, 2, 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
задовольнити заяву Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області вх.№7902/25 від 12.09.2025 про визнання грошових вимог до боржника.
Визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (76018, Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, ідентифікаційний код юридичної особи 20551088) до боржника Відкритого акціонерного товариства "Агромаш" в сумі 3 284 854 (три мільйони двісті вісімдесят чотири тисячі вісімсот п"ятдесят чотири) грн 81 коп. - друга черга задоволення вимог кредиторів та 6 056 (шість тисяч п"ятдесят шість) грн 00 коп. судового збору - перша черга задоволення вимог кредиторів.
Ця ухвала суду є підставою для внесення відомостей про кредитора Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області до реєстру вимог кредиторів Відкритого акціонерного товариства "Агромаш".
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Дата підписання: 28.10.2025
Суддя Т. В. Максимів