номер провадження справи 16/12/24
Іменем України
22.10.2025 Справа № 908/2671/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ніколаєнка Романа Анатолійовича, за участі секретаря судового засідання Андрієнко Ю.В., розглянувши клопотання розпорядника майна ПрАТ «СК «Оранта-Січ» про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, скасування арештів майна боржника, призначення ліквідатором арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. (вих.№01-20/25/267 від 19.08.2025), матеріали справи № 908/2671/24
за заявою Національного банку України (вул.Інститутська, 9, м.Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00032106)
до боржника - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул.Європейська, 16, м.Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292), скорочене найменування - ПрАТ «СК «Оранта-Січ»
Кредитори:
1. Державна спеціалізована фінансова установа “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (03037, м.Київ, вул.Максима Кривоноса, буд.2-А, код ЄДРПОУ 20033504), скорочене найменування - Держмолодьжитло
2. Запорізьке регіональне управління державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (69005, м.Запоріжжя, вул.Патріотична, буд.49, код ЄДРПОУ 25489232), скорочене найменування - Запорізьке регіональне управління Держмолодьжитла
про банкрутство
Розпорядник майна - арбітражний керуючий Слободян Олексій Юрійович (79032, м.Львів, вул. Дж. Вашингтона, 7В)
За участі представників учасників:
В режимі відеоконференції поза межами приміщення суду:
від Національного банку України - Бірюкова О.А., самопредставництво, відомості ЄДРЮОФОПГФ
від Держмолодьжитла - Осадчук Р.М., самопредставництво, відомості ЄДРЮОФОПГФ
В залі судового засідання:
від ПрАТ «СК «Оранта-Січ» - адвокат Богач А.О., ордер на надання правничої допомоги
від Запорізького регіонального управління Держмолодьжитла - Качур М.Є., керівник, відомості ЄДРЮОФОПГФ
розпорядник майна арбітражний керуючий Слободян О.Ю.
Ухвалою від 23.10.2024 у справі № 908/2671/24 Господарський суд Запорізької області за заявою Національного банку України відкрив провадження у справі про банкрутство страховика - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (далі, також - Страховик, Компанія, Боржник), ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів, ввів процедуру розпорядження майном страховика, розпорядником майна призначив арбітражного керуючого Ващишину Оксану Вікторівну. Попереднє засідання цією ж ухвалою суд призначив на 21.01.2025, 10.00, у попередньому засіданні оголошувались перерви.
Офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» суд здійснив 23.10.2024 (номер публікації 74390).
На цей час на підставі ухвали суду від 04.02.2025 повноваження розпорядника майна у справі виконує арбітражний керуючий Слободян Олексій Юрійович (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2130 від 30.04.2024).
Ухвалою попереднього засідання від 10.04.2025 суд визнав грошові вимоги Державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (03037, м.Київ, вул.Максима Кривоноса, буд.2-А, код ЄДРПОУ 20033504) до Боржника в розмірі 176 120,00 грн основного боргу першої черги, які підлягають задоволенню у третю чергу та визнав грошові вимоги Запорізького регіонального управління державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (69005, м.Запоріжжя, вул.Патріотична, буд.49, код ЄДРПОУ 25489232) до Боржника в розмірі 306 636,00 грн основного боргу першої черги, які підлягають задоволенню у третю чергу.
Також ухвалою від 10.04.2025 суд зобов'язав розпорядника майна відповідно до ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства повідомити кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організувати їх проведення, рішення зборів кредиторів та комітету кредиторів направити господарському суду. Підсумкове засідання суду було вирішено призначити після розгляду заяви кредитора, який заявив грошові вимоги за спливом встановленого ч.1 ст.45 КУзПБ строку - Запорізької міської ради (заява про грошові вимоги б/н від 18.02.2025).
Пізніше із заявою про грошові вимоги до Боржника (вих.№ 2213 від 09.06.2025) звернувся інший позастроковий кредитор - ТОВ «Запоріжжяелектропостачання».
В той же час, розпорядник майна 19.08.2025 звернувся до суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ», а саме ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора (вих.№01-20/25/267 від 19.08.2025).
Зокрема, розпорядник майна просить суд:
1. Припинити процедуру розпорядження майном Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (код ЄДРПОУ 02307292) та повноваження розпорядника майна ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» (код ЄДРПОУ 02307292);
2. Визнати Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул.Європейська, 16, м. Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) банкрутом;
3. Відкрити ліквідаційну процедуру строком на 6 (шість) місяців;
4. Скасувати всі арешти, накладені на майно Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул. Європейська, 16, м. Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) чи інші обмеження щодо розпорядження його майном;
5. Призначити ліквідатором банкрута Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул. Європейська, 16, м. Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) арбітражного керуючого Слободяна Олексія Юрійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2130 від 30.04.2024 року).
Ухвалою від 25.08.2025 клопотання розпорядника майна (вих.№01-20/25/267 від 19.08.2025) суд прийняв та призначив до розгляду у судовому засіданні на 22.10.2025, 11.00, яке, враховуючи винесене на вирішення питання щодо наступної процедури, за змістом та суттю є підсумковим (тобто призначено підсумкове засідання).
21.10.2025 від арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. отримано заяву (вих.№ 01-20/25/289 від 20.10.2025), якою арбітражний керуючий надав згоду на його призначення ліквідатором ПрАТ «СК «Оранта-Січ».
Зазначається, що 14.02.2025 від арбітражного керуючого Ващишиної О.В., яка до 04.02.2025 виконувала повноваження розпорядника майна боржника у справі, з клопотанням про долучення до матеріалів справи (вих.№ 01-21/17/40 від 10.02.2025) суд отримав Звіт з результатів поглибленого аналізу фінансово-господарської діяльності ПрАТ «СК «Оранта-Січ» від 03.02.2025 з додатками на 229 арк.
Боржник 20.02.2025 звернувся до суду з клопотанням вих.б/н від 19.02.2025 про закриття провадження у справі про банкрутство, просить суд провадження у справі № 908/2671/24 про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» закрити та припинити процедуру розпорядження майном ПрАТ «СК «Оранта-Січ» і повноваження розпорядника майна боржника.
ПрАТ «СК «Оранта-Січ» у клопотанні зазначило, що визнаючи боржника банкрутом, суд має встановити його неплатоспроможність, тобто недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, шляхом здійснення аналізу повноти проведених розпорядником майна заходів, які передбачені в процедурі розпорядження майном, та дослідити надані розпорядником майна належні та допустимі докази на підтвердження повноти проведення процедури розпорядження майном, зокрема, передбаченої у ч.3 ст.44 Кодексу України з процедур банкрутства.
Спираючись на зазначене та беручи до уваги зміст згаданого Звіту з результатів проведення поглибленого аналізу фінансово-господарської діяльності ПрАТ «СК «Оранта-Січ» від 03.02.2025 року, Компанія констатує, що як станом на момент відкриття провадження у справі про банкрутство, так і станом на час подання клопотання відсутні будь-які підстави стверджувати, що Компанія відповідає критеріям неплатоспроможності, оскільки вона має власний капітал та надходження, спроможна здійснювати подальшу господарську діяльність та має відповідні ресурси.
На думку Компанії зазначене свідчить, що ПрАТ «СК «Оранта-Січ» не може визнаватися неплатоспроможним та бути подальшим боржником в рамках справи про банкрутство у розумінні ч.1 ст.1 КУзПБ, а відтак, існують достатні правові підстави констатувати, що в рамках цієї справи про банкрутство № 908/2671/24 не встановлені та не доведені ознаки неплатоспроможності ПрАТ «СК «Оранта-Січ», що як наслідок є підставою для закриття господарським судом провадження у справі про банкрутство, згідно п.11 ч.1 ст.90 КУзПБ.
Також Боржник у клопотанні вказує, що заява Національного банку України про відкриття провадження у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» подана виключно з підстав того, що Національний банк України наділений таким правом, проте без фактичних та реальних підстав для цього.
Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.15 Закону України «Про Національний банк України» правління Національного банку приймає рішення, зокрема про віднесення страховика, кредитної спілки до категорії неплатоспроможних.
Разом з тим, особливості застосування заходу впливу у вигляді віднесення страховика до категорії неплатоспроможних регламентовані ст.124 Закону України «Про страхування».
В свою чергу, заява Національного банку України про відкриття провадження у справі про банкрутство не містить жодних обґрунтувань стосовно підстав її подання та обґрунтування причин віднесення ПрАТ «СК «Оранта-Січ» до категорії неплатоспроможних.
Таким чином, Боржник вважає, що дана заява була подана з метою виключно стягнення кредиторами з Боржника відповідних заборгованостей у спрощеному порядку в межах справи про банкрутство.
Беручи до уваги аналіз фінансового стану ПрАТ «СК «Оранта-Січ», відсутність у матеріалах справи обґрунтованих доказів стійкої неплатоспроможності Боржника, а навпаки наявність достатніх активів для покриття поточних та довгострокових зобов'язань підприємства, Компанія констатує, що підстав для подальшого існування справи № 908/2671/24 про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» не існує, внаслідок чого вона підлягає закриттю.
В ухвалі від 13.03.2025 у даній справі № 908/2671/24 (про оголошення перерви у попередньому засіданні) суд зазначив Компанії про передчасність заявлення клопотання такого роду і розгляду клопотання судом та що клопотання від 19.02.2025 про закриття провадження у справі, з огляду на викладене в ньому обґрунтування, підлягає розгляду судом у підсумковому засіданні, у якому суд вирішує питання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи закриття провадження у справі про банкрутство, чи про продовження строку процедури розпорядження майном та відкладення підсумкового засідання суду.
Окремо зазначається, що вимоги Запорізької міської ради та вимоги ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» до Боржника на дату призначеного підсумкового засідання у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» не розглянуті (розгляд заяв відкладено), що не дозволяє остаточно визначити пасив Боржника, однак в даному випадку це не є перешкодою для вирішення винесених на це засідання клопотань, враховуючи, що КУзПБ проведення підсумкового засідання не ставить в залежність від тривання розгляду вимог позастрокових кредиторів, а також враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство страховика, в тому числі нормативно визначені положення про встановлення неплатоспроможності страховика.
Підсумкове засідання 22.10.2025 відбулось за участі розпорядника майна, представників Боржника, кредиторів та Національного банку України як в залі судового засідання, так і в режимі відеоконференції (відображено у вступній частині ухвали) та зафіксовано за допомогою технічного засобу відео- та звукозапису «vkz.court.gov.ua».
Суд поставив запитання кожному з учасників стосовно введення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ».
Представники Національного банку України та кредиторів підтримали клопотання про перехід до ліквідаційної процедури у справі та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.
Розпорядник майна арбітражний керуючий Слободян О.Ю. також підтримав клопотання та підтвердив свою згоду на виконання обов'язків ліквідатора у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ».
Представник ПрАТ «СК «Оранта-Січ» зазначила, що Компанія не заперечує проти введення ліквідаційної процедури у справі, а також не має заперечень проти кандидатури арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. на призначення ліквідатором. Будь-яких інших, альтернативних заявлень щодо подальшого руху справи, т.ч. про відкладення підсумкового засідання, представник Компанії не виказала, подане клопотання про закриття провадження у справі не підтримувалось.
Крім того та враховуючи, що розпорядник майна не надав звіт арбітражного керуючого про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат за підсумком процедури розпорядження майном Страховика, суд поставив відповідне запитання й з цього приводу.
Розпорядник майна довів про досягнення домовленості з Боржником щодо оплати його праці, представник Боржника підтвердила обставини оплати послуг арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. у справі.
За наслідками засідання 22.10.2025 суд вирішив винесені на нього клопотання та питання підсумкового засідання, ухвалив постанову, вступну та резолютивну частини якої проголосив присутнім у повідомлений час після оголошеної перерви.
Надавши оцінку матеріалам та обставинам справи, клопотанню ПрАТ «СК «Оранта-Січ» про закриття провадження у справі про банкрутство (б/н від 19.02.2025) та клопотанню розпорядника майна про перехід до ліквідаційної процедури з урахуванням нормативного регулювання правовідносин сторін, а також позицій присутніх у підсумковому засіданні учасників, суд встановив наступне та дійшов таких висновків.
Відповідно до Статуту ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» створене з метою підприємницької діяльності у сфері страхування для одержання прибутку в інтересах акціонерів товариства, а також отримання акціонерами дивідендів.
Подавши заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ», Національний банк України (далі - Національний банк, НБУ, Банк) послався на ч.1 ст.2, п.1 ч.1 ст.15 ст.61 Закону України «Про Національний банк України», ч.2 ст.66 Закону України «Про страхування», ч.2 ст.8, ст.92 Кодексу України з процедур банкрутства та на прийняте Правлінням Національного банку України рішення від 19.09.2024 № 344 «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» заходу впливу у вигляді віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування» (далі - Рішення), яке в силу вказаних норм закону стало підставою для подання такої заяви.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст.61 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк здійснює державне регулювання діяльності страховиків у формах, визначених Законом України «Про страхування».
Згідно зі ст.1 Закону України «Про страхування» за значенням термінів у цьому Законі Регулятор - Національний банк України.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст.15 Закону України «Про Національний банк України» до повноважень Правління Національного банку належить прийняття рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних.
Частиною 1 ст.123 Закону України «Про страхування» передбачено, що Регулятор приймає рішення про анулювання ліцензії страховика одночасно з рішенням про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 124 цього Закону.
У ч.1 ст.124 Закону України «Про страхування» визначено, що Регулятор зобов'язаний прийняти рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних у разі наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) зменшення розміру прийнятного регулятивного капіталу для виконання вимог до мінімального капіталу на 50 і більше відсотків рівня мінімального капіталу, встановленого нормативно-правовими актами Регулятора;
2) неможливість виконати вимоги до мінімального капіталу протягом 90 днів з дня, коли встановлено порушення таких вимог. Регулятор має право віднести страховика до категорії неплатоспроможних у будь-який момент протягом зазначеного 90-денного періоду у разі часткового або повного невиконання плану фінансування страховика;
3) неможливість виконати вимоги до капіталу платоспроможності протягом 180 днів з дня, коли встановлено порушення таких вимог, якщо строк виконання не було подовжено відповідно до цього Закону. Регулятор має право віднести страховика до категорії неплатоспроможних у будь-який момент протягом зазначеного 180-денного періоду у разі часткового або повного невиконання плану відновлення діяльності страховика;
4) неподання страховиком до Регулятора плану відновлення діяльності страховика та/або плану фінансування страховика у встановлені цим Законом строки у разі порушення страховиком вимог до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу.
Правлінням Національного банку України 19.09.2024 прийнято Рішення, згідно з яким віднесено ПрАТ «СК «Оранта-Січ» до категорії неплатоспроможних та анульовано ПрАТ «СК «Оранта-Січ» ліцензію на здійснення діяльності із страхування.
За змістом Рішення вказано, що станом на 01 липня 2024 року розмір прийнятного регулятивного капіталу ПрАТ «СК «Оранта-Січ» для виконання вимог до мінімального капіталу є меншим, ніж розмір мінімального капіталу (48 000 тис. грн) на 34 379,4 тис. грн, що становить 71,6% від зазначеного мінімального капіталу. Таким чином, станом на 01 липня 2024 року ПрАТ «СК «Оранта-Січ» порушило вимоги:
абзацу третього частини другої та абзацу третього частини третьої статті 38 Закону України «Про страхування»;
пункту 182 глави 14 розділу II Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 199 (зі змінами);
підпунктів 1 та 2 пункту 26 глави 4 розділу II Положення про встановлення вимог щодо забезпечення платоспроможності та інвестиційної діяльності страховика, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2023 року № 201 (зі змінами), а саме ПрАТ «СК «Оранта-Січ» не дотримано вимог до платоспроможності в частині необхідності перевищення розміру прийнятного регулятивного капіталу страховика для дотримання вимог до капіталу платоспроможності та до мінімального капіталу.
Зі змісту рішення також виходить, що Банком встановлені й інші порушення, зокрема - неподання у встановлений строк плану відновлення, плану фінансування. Банк висував відповідні вимоги, які не були виконані Компанією.
Рішення Банку ґрунтується на (наряду з й іншими) приписах частини першої ст.123 та пунктів 1, 4 частини першої ст.124 Закону України «Про страхування» (зміст норм наведений за текстом вище).
У п.7 Рішення (резолютивна частина) вказано, що це рішення набирає чинності з 19.09.2024 та може бути оскаржене протягом шести місяців із дня його отримання до окружного адміністративного суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України; відповідно до частини 2 ст.74 Закону України «Про Національний банк України» оскарження цього Рішення не зупиняє його виконання.
Рішення Банку Компанія не оскаржила, це Рішення є чинним.
За приписами ч.2 ст.66 Закону України «Про страхування» ліквідація страховика у разі прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та про анулювання ліцензії страховика здійснюється відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства (абз.1).
Прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та про анулювання ліцензії страховика відповідно до частини першої статті 123 цього Закону є підставою для звернення Регулятора до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика (абз.2 ст.66 Закону України «Про страхування»).
У частині 7 ст.66 Закону України «Про страхування» вказано, що Регулятор звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дати прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 124 цього Закону, та рішення про анулювання ліцензії такого страховика.
З приведеними правовими нормами Закону України «Про страхування» та Закону України «Про Національний банк України» кореспондують відповідні правові норми Кодексу України з процедур банкрутства.
Так, згідно з ч.2 (абз.3) ст.8 Кодексу України з процедур банкрутства, у разі неплатоспроможності страховика право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство має Національний банк України.
За положеннями ч.1 ст.92 КУзПБ при розгляді справи про банкрутство страховика учасником провадження у справі про банкрутство визнається Національний банк України.
У ч.1 ст.92 КУзПБ встановлено, що підставою для звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика є, зокрема, віднесення Національним банком України страховика до категорії неплатоспроможних та прийняття Національним банком України рішення про анулювання ліцензії страховика.
Згідно з ч.2 ст.92 заява про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика може бути подана до господарського суду боржником, від імені якого виступає ліквідатор страховика, призначений судом за клопотанням Національного банку України згідно з частиною третьою статті 105 Цивільного кодексу України, або Національним банком України.
На підставі відповідних положень ч.2 ст.8, ч.1, 2 ст.92 Кодексу України з процедур банкрутства та з урахуванням ч.2, 7 ст.66 Закону України «Про страхування» Господарський суд Запорізької області відкрив провадження у справі про банкрутство страховика - ПрАТ «СК «Оранта-Січ» та ввів процедуру розпорядження майном страховика.
Згідно з ч.1 ст.48 КУзПБ протягом 10 днів з дня постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду розпорядник майна письмово повідомляє кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, уповноважену особу працівників боржника та уповноважену особу засновників (учасників, акціонерів) боржника про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.
Учасниками зборів кредиторів боржника є конкурсні кредитори з правом вирішального голосу, вимоги яких визнані господарським судом за результатами попереднього засідання.
Ухвалою попереднього засідання від 10.04.2025 суд визнав грошові вимоги Держмолодьжитла та Запорізького регіонального управління Держмолодьжитла.
За наслідками апеляційного перегляду цієї ухвали, постановою Центрального апеляційного господарського суду від 07.10.2025 у справі № 908/2671/24 ухвалу залишено без змін.
Узгоджено з ухвалою від 10.04.2025 розпорядник майна склав та подав суду реєстр вимог кредиторів у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ». До актуального реєстру станом на 01.08.2025 включені грошові вимоги Держмолодьжитла в розмірі 176 120,00 грн по зобов'язаннях та 4844,80 грн по судових витратах, Запорізького регіонального управління Держмолодьжитла в розмірі 306 636,00 грн по зобов'язаннях та 4844,80 грн по судових витратах, а також вимоги Національного банку України в розмірі 96 224,000 грн по судових витратах, що відповідає матеріалам та фактичним обставинам справи.
За приписом ч.6 (абз.6) ст.48 КУзПБ у разі проведення процедури банкрутства страховика Національний банк України в обов'язковому порядку включається до складу комітету кредиторів з правом вирішального голосу.
Комітет кредиторів у даній справі обрано у складі обох кредиторів та Національного банку (протокол зборів кредиторів № 2 від 01.07.2025).
Відповідно до ч.5 ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про: 1) визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів; 2) дострокове припинення повноважень комітету кредиторів або окремих його членів; 3) схвалення плану санації боржника та схвалення внесення змін до нього; 4) звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство; 6) інші питання, передбачені цим Кодексом, у тому числі віднесені до компетенції комітету кредиторів.
Згідно з протоколом зборів кредиторів № 3 від 19.08.2025 на порядок денний цих зборів винесені такі питання: 1) заслуховування Звіту за результатами проведення поглибленого аналізу фінансово-господарської діяльності ПрАТ «СК «Оранта-Січ» від 03.02.2025 року та за результатами інвентаризації майна Боржника; 2) звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ»; 3) звернення до господарського суду з клопотанням про призначення ліквідатором по справі № 908/2671/24 про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.; 4) доручення підписання протоколу зборів кредиторів розпоряднику майна ПрАТ «СК «Оранта-Січ» арбітражному керуючому Слободяну О.Ю.
Зі змісту протоколу № 3 від 19.08.2025 слідує, що на зборах були присутні представники обох кредиторів - Держмолодьжитла, Запорізького регіонального управління Держмолодьжитла та НБУ з правом вирішального голосу, а також розпорядник майна, голова Правління, представник Боржника, представник працівників та уповноважена особа акціонерів Боржника.
По питанню 1 порядку денного прийнято рішення взяти до відома інформацію щодо проведеної інвентаризації майна ПрАТ «СК «Оранта-Січ» та Звіту за результатами проведення поглибленого аналізу фінансово-господарської діяльності ПрАТ «СК «Оранта-Січ» від 03.02.2025.
Зауважень щодо інвентаризації та аналізу немає.
По питанню 2 порядку денного зборами вирішено звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання Боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
По питанню 3 порядку денного прийнято рішення про звернення до господарського суду про призначення ліквідатором у справі про банкрутство Боржника арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.
По питанню 4 доручено розпоряднику майна підписати протокол зборів кредиторів та подати протокольне рішення зборів до господарського суду.
Застережень, зауважень, непогоджень тощо з боку голови Правління та представника Боржника, представника працівників та уповноваженої особи акціонерів Боржника протокольне рішення не містить.
Згідно з протокольним рішенням зборів кредиторів № 3 від 19.08.2025 розпорядник майна звернувся до суду з відповідним клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» (вих.№01-20/25/267 від 19.08.2025).
Клопотання про перехід до ліквідаційної процедури Страховика є правомірним та обґрунтованим, враховуючи, що завдання процедури розпорядження майном є виконаними.
На відміну від цього, не ґрунтується на законі та фактичних обставинах справи клопотання Страховика про закриття провадження у справі на підставах, відображених в описовій частині даної ухвали, зважаючи на таке.
У ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Водночас у ч.7 ст. 104 Цивільного кодексу України передбачено, що особливості припинення банку, страховика, кредитної спілки як юридичної особи встановлюються законом.
Страховик здійснює свою діяльність зі страхових та супровідних послуг на ринку страхування згідно із Законом України «Про страхування» та інших актів законодавства України.
Згідно зі ст.61 Закону України «Про страхування» вихід страховика з ринку (далі - вихід з ринку) - це припинення страховиком здійснення діяльності із страхування (частина1).
Вихід з ринку здійснюється за рішенням:
1) страховика (добровільний вихід з ринку);
2) Регулятора (примусовий вихід з ринку) (частина 2 ст.61 Закону)
Особливості виходу з ринку, порядок здійснення процедури виходу з ринку встановлюються цим Законом та нормативно-правовими актами Регулятора (частина 3 ст.61 Закону).
Відповідно до ч.2 ст.66 Закону України «Про страхування» ліквідація страховика у разі прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії страховика здійснюється відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства.
Прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії страховика відповідно до частини 1 ст.123 Закону України «Про страхування» є підставою для звернення Регулятора до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика.
Стаття 1 Кодексу України з процедур банкрутства для цілей цього Кодексу визначає, що:
банкрутство - визнана господарським судом нездатність боржника, крім страховика або кредитної спілки, відновити свою платоспроможність за допомогою процедури санації та реструктуризації і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Кодексом, грошові вимоги кредиторів інакше, ніж через застосування ліквідаційної процедури або процедури погашення боргів боржника, а також віднесення страховика або кредитної спілки відповідно до рішення Національного банку до категорії неплатоспроможних відповідно до Закону України “Про страхування» або Закону України “Про кредитні спілки»;
неплатоспроможність - неспроможність боржника (іншого, ніж страховик або кредитна спілка) виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом, або встановлена Національним банком неплатоспроможність страховика відповідно до Закону України “Про страхування» чи неплатоспроможність кредитної спілки відповідно до Закону України “Про кредитні спілки».
Отже, страховик має особливий правовий статус і спеціальне законодавче регулювання, що визначає і особливий порядок його ліквідації (припинення) як юридичної особи.
Як вже зазначено вище, у ч.2 ст.8 КУзПБ передбачено, що у разі неплатоспроможності страховика право на звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство має Національний банк.
Відповідно до ст. 92 КУзПБ заява про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика може бути подана до господарського суду Національним банком.
Підставою для звернення із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика, зокрема, є віднесення Національним банком страховика до категорії неплатоспроможних та прийняття Національним банком рішення про анулювання ліцензії страховика.
Виходячи з вказаних вище приписів ст.124 Закону України «Про страхування» за наявності підстав, передбачених у частині 1 цієї норми, Регулятор - Національний банк зобов'язаний прийняти рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних, одночасно з чим приймається рішення про відкликання ліцензії страховика (ч.1 ст.123 Закону України «Про страхування»), що у свою чергу тягне наслідком звернення до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство страховика.
Так, за правилом ч.7 ст.66 Закону України «Про страхування» Регулятор звертається до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства протягом одного місяця з дати прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 124 цього Закону, та рішення про відкликання ліцензії такого страховика.
Національний банк звернувся до суду протягом одного місяця з дати прийняття ним Рішення про віднесення Страховика до категорії неплатоспроможних з підстав, визначених статтею 124 цього Закону, та рішення про анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування.
Стаття 1 КУзПБ поняття «банкрутство» та «неплатоспроможність» страховика визначає як віднесення страховика рішенням Національного банку до категорії неплатоспроможних відповідно до Закону України «Про страхування».
Неплатоспроможність ПрАТ «СК «Оранта-Січ» - страховика встановив безпосередньо Банк в межах наданих повноважень та згідно з правовими положеннями Закону України «Про страхування».
З огляду на вказані правові норми, слід визнати неприйнятними доводи клопотання ПрАТ «СК «Оранта-Січ» про відсутність підстав для здійснення провадження у справі про банкрутство внаслідок наявності активів, можливості Компанії розраховуватись по зобов'язаннях та продовжувати діяльність.
Доводи Компанії щодо необґрунтування Банком підстав подання заяви та причин віднесення ПрАТ «СК «Оранта-Січ» до категорії неплатоспроможних, а також твердження про справжню мету заяви (стягнення кредиторами з Боржника боргів у спрощеному порядку в межах справи про банкрутство) суд вважає не більш як надуманими та такими, що суперечать змісту чинного Рішення НБУ від 19.09.2024 № 344 «Про застосування до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» заходу впливу у вигляді віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та анулювання ліцензії на здійснення діяльності із страхування».
Клопотання Компанії про закриття провадження у справі суд відхилив.
Щодо наступної процедури у справі, а саме ліквідаційної процедури суд зазначає наступне.
З рішенням Національного банку про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних презюмується неплатоспроможність та банкрутство страховика в визначених КУзПБ цілях.
У ч.4 ст.92 КУзПБ унормовано, що відповідно до цього Кодексу щодо боржника-страховика застосовуються такі судові процедури:
розпорядження майном страховика;
ліквідація страховика.
Процедури, визначені цим Кодексом щодо санації боржника після відкриття провадження у справі про банкрутство, не застосовуються до страховика.
Згідно з ч3 ст.92 КУзПБ процедура превентивної реструктуризації страховика не допускається.
Отже, ст.92 КУзПБ визначає лише дві судові процедури, які застосовуються до страховика: розпорядження майном (як системи заходів щодо нагляду та контролю, а також визначення наступної процедури) та ліквідація (припинення страховика як юридичної особи) та виключає можливість застосування до страховика процедур, метою яких є відновлення платоспроможності (превентивної реструктуризації, санації).
Закон України «Про страхування», КУзПБ регламентують виключні особливості банкрутства страховиків, де застосовуються інші механізми, спрямовані не на відновлення, а виключно на ліквідацію страховика як юридичної особи.
Якщо до страховика вже застосовано захід у вигляді визнання його неплатоспроможним і відкрито провадження у справі про банкрутство, єдиною можливою подальшою процедурою є його ліквідація як юридичної особи, що відбувається після завершення етапу розпорядження майном.
Процедура банкрутства страховика суттєво відрізняється від загального порядку визнання банкрутом юридичної особи.
Відповідно до положень статті 66 Закону України «Про страхування», передбачено два способи примусового виходу страховика з ринку:
1) ліквідація страховика у разі прийняття Регулятором рішення про застосування до страховика заходу впливу у вигляді відкликання ліцензії страховика з підстав, не пов'язаних з віднесенням страховика до категорії неплатоспроможних, здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України (частина перша).
2) ліквідація страховика у разі прийняття Регулятором рішення про віднесення страховика до категорії неплатоспроможних та про відкликання ліцензії страховика здійснюється відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства (частина друга).
Водночас в обох випадках встановлюється виключно «ліквідація страховика», що відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України є припиненням юридичної особи.
Варто також звернути увагу, що згідно з ч.8 ст.66 Закону України «Про страхування» розпочата процедура ліквідації страховика не може бути зупинена/припинена, у тому числі в разі визнання протиправними (незаконними) та скасування індивідуальних актів Регулятора, що були підставою для її початку.
У ч.9 та 10 ст.66 Закону України «Про страхування» регламентовано, що процедура ліквідації страховика вважається завершеною, а страховик, як юридична особа - ліквідованою з дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Регулятор вносить запис до Реєстру про ліквідацію страховика на підставі отриманого від суду затвердженого ним звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
З огляду на викладене, в усіх випадках законодавство передбачає примусовий вихід з ринку страховика за рішенням Регулятора виключно шляхом ліквідації з припиненням страховика як юридичної особи і забороняє зупиняти/припиняти таку процедуру.
При цьому, законодавством закріплена можливість, за якою допускається вихід з ринку страховика без припинення юридичної особи - добровільний вихід за рішенням страховика, однак і такий механізм реалізовується за погодження Національного банку та за умови, що стосовно такого страховика Регулятором не прийнято рішення про визнання його неплатоспроможним та/або про відкликання його ліцензії (статті 62-65 Закону України «Про страхування»).
За таких викладених вище обставин та беручи до уваги рішення зборів кредиторів, слід припинити процедуру розпорядження майном Страховика та повноваження розпорядника майна, визнати Страховика банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.
Відносно заявлення про введення ліквідаційної процедури строком на шість місяців зазначається, що суд не знаходить підстав для встановлення обмеженого терміну процедури ліквідації, будь-яке обґрунтування, документальне підтвердження можливості здійснення процедури у такий строк матеріали справи не містять. На будь-який випадок, ліквідаційна процедура триває до її завершення відповідно до вимог КУзПБ.
Згідно з ч. 1 ст.60 КУзПБ у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.
У відповідності до ч.1 ст.28 КУзПБ ліквідатор у справі про банкрутство юридичної особи призначається господарським судом за клопотанням комітету кредиторів.
Як вже згадано вище, зборами кредиторів визначено кандидатуру ліквідатора та заявлено про призначення ліквідатором у справі арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.
Арбітражний керуючий Слободян О.Ю., у свою чергу, подав заяву (вих.№01-20/25/289 від 20.10.2025) із згодою на призначення його ліквідатором ПрАТ «СК «Оранта-Січ».
Зазначається, що при призначенні арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. розпорядником майна у справі, суд з'ясував, що арбітражний керуючий Слободян О.Ю., який здійснює професійну діяльність на підставі свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2130 від 30.04.2024, відповідно до розділу V Положення про систему підготовки і перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 25.12.2023 № 4402/5) склав іспит за програмою підготовки арбітражних керуючих у справах про банкрутство небанківських фінансових установ після проходження навчальних курсів з отримання знань у сфері банкрутства страховика та кредитної спілки в ПВНЗ «Міжнародний інститут бізнесу» та отримав свідоцтво № 19 про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ від 29.06.2024.
Арбітражний керуючий Слободян О.Ю. повідомив суд, що обставини, які б не дозволяли йому виконувати обов'язки арбітражного керуючого у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» в силу ч.3 ст.28 КУзПБ, відсутні, протилежного суд не встановив.
В заяві від 20.10.2025 арбітражний керуючий повідомив, що має достатнє матеріально-технічне забезпечення, доступ до нормативно-правової бази України на інші необхідні ресурси для забезпечення здійснення професійної діяльності арбітражного керуючого, з метою зменшення ризиків учасників провадження у справах про банкрутство професійну діяльність застраховано.
Отже, кандидатура арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. відповідає встановленим законом вимогам, в тому числі вимогам, які ставляться до арбітражного керуючого у справі про банкрутство страховика.
Будь-які інші кандидатури щодо участі у даній справі про банкрутство в якості ліквідатора до суду не заявлялись.
Заперечень щодо кандидатури арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. від будь-кого не надходило.
За таких обставин, ліквідатором у справі про банкрутство ПрАТ «СК «Оранта-Січ» суд призначив арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.
Щодо клопотання арбітражного керуючого Слободяна О.Ю. про скасування арештів, інших обмежень щодо розпорядження майном Страховика суд зазначає, що ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури тягне наслідки, передбачені статтею 59 КУзПБ.
Крім іншого, з дня ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Заявлення про скасування обтяжень узгоджується з наведеними правовими положеннями, арешти, накладені на майно ПрАТ «СК «Оранта-Січ», та інші обмеження щодо розпорядження його майном слід скасувати.
Відповідно до ч.3 ст.59 КУзПБ слід здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання Боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному вебпорталі судової влади України.
На підставі викладеного, керуючись ст.2, 6, 28, 49, 58, 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 3, 12, 20, 232, 233 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» про закриття провадження у справі про банкрутство (б/н від 19.02.2025) - відхилити.
2. Процедуру розпорядження майном боржника - ПрАТ «Страхова компанія «Оранта-Січ» (код ЄДРПОУ 02307292) - припинити.
Припинити повноваження розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Слободяна О.Ю.
3. Визнати страховика Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул.Європейська, 16, м. Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) банкрутом.
Відкрити ліквідаційну процедуру страховика.
Ліквідатором банкрута-страховика - Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» призначити арбітражного керуючого Слободяна Олексія Юрійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 2130 від 30.04.2024; свідоцтво про проходження підготовки у справах про банкрутство небанківських фінансових установ № 19 від 29.06.2024, адреса: 79032, м.Львів, вул. Дж.Вашингтона, 7В; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Здійснити офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається, на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Зобов'язати ліквідатора здійснити ліквідаційну процедуру у справі у відповідності до Кодексу України з процедур банкрутства.
4. Скасувати арешти, накладені на майно Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Оранта-Січ» (вул. Європейська, 16, м. Запоріжжя, 69104, код ЄДРПОУ 02307292) та інші обмеження щодо розпорядження його майном.
Контактні дані Господарського суду Запорізької області: вебсайт https://zp.arbitr.gov.ua; е-mail: inbox@zp.arbitr.gov.ua; номер Єдиного контакт-центру судової влади України (044) 207-35-46.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі “Судова влада України» в мережі Інтернет за вебадресою: http://court.gov.ua/fair/sud5009. Номер телефону гарячої лінії суду: (061) 764-89-30.
Копії постанови надіслати боржнику, кредиторам, НБУ, заявникам кредиторських вимог Запорізькій міській раді та ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» до електронних кабінетів у системі «Електронний суд» ЄСІКС; ліквідатору, Комунарському ВДВС у м.Запоріжжі, Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради - поштою.
Згідно зі ст.9 Кодексу Укрїни з процедур банкрутства постанова набирає законної сили з моменту її прийняття.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.254, 256-259 ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 28.10.2025.
Суддя Р.А.Ніколаєнко