Рішення від 23.10.2025 по справі 908/1901/25

номер провадження справи 34/112/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2025 Справа № 908/1901/25

м.Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Концур Г.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 908/1901/25

за позовом: Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (проспект Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105)

до відповідача: Приватного малого підприємства “Фірма Техно-Поліс», ідентифікаційний код юридичної особи 13634048 (вул. 8 Березня, буд. 190, м. Запоріжжя, 69081)

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 (пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107)

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 39820689 (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095),

про стягнення суми

за участю уповноважених представників сторін:

від позивача: Савченко І.Г., на підставі службового посвідчення № 1600 від 20.05.2024, виписки ЄДР;

від відповідача: Швець Д.І., адвокат, посвідчення № 759 від 01.09.2009, ордер АР №1114539 від 10.02.2025;

від третьої особи-1: не з'явилась;

від третьої особи-2: не з'явилась

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області 20.06.2025 через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява Запорізької міської ради про стягнення з Приватного малого підприємства “Фірма Техно-Поліс» доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 19.05.2021 по 27.08.2024 включно.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025 справу № 908/1901/25 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, господарський суд ухвалою від 25.06.2025 залишив позов без руху.

Ухвалою суд роз'яснив заявникові, що в разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається позивачу на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.

04.07.2025 позивач виправив недоліки позовної заяви.

Згідно з уточненим позовом, позивач просить стягнути з відповідача дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 19.05.2021 по 27.08.2024, включно, в розмірі 670 357,63 грн. Вказані вимоги є предметом розгляду у цій справі.

Позов заявлено на підставі ст.ст. 11, 16, 526, 632, 1212, 1214 Цивільного кодексу України та закону України “Про оренду землі» і обґрунтовано тим, що відповідач використовував земельну ділянку без укладення із Запорізькою міською радою договору оренди землі, а отже у вищезазначений період часу користувався вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, через що відповідно до положень ст.ст. 1212-1214 ЦК України повинен відшкодувати Запорізькій міській раді доходи, які одержав у вигляді несплаченої орендної плати за період з 19.05.2021 по 27.08.2024, включно, в розмірі 670 357,63 грн.

Ухвалою суду від 07.07.2025 позовну заяву прийнято судом до розгляду, відкрито провадження у справі №908/1901/25, присвоєний номер 34/112/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі на 28.07.2025 о 11 год.20 хв.

В судовому засіданні 28.07.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1901/25. Оголосив склад суду.

Суд з'ясував про відводи. Відводів не заявлено.

Через підсистему “Електронний суд» до суду надійшли документи:

11.07.2025 від представника відповідача відзив. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що на сторінках 6-7 позовної заяви Позивач зазначає, що у постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати). Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019р. у справі №804/937/16, від 23.06.2022 у справі №160/8668/19, вказано, що нормами ПК України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період. Проте, у своїх розрахунках (сторінки 4-6 Позовної заяви), замість кумулятивного розрахунку (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації, нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період, використовує для розрахунків грошову оцінку 2024 року та «методом зворотного ділення», використовуючи грошову оцінку, якої у відповідні періоди не існувало. Єдина чинна НГО у перелічені періоди була від 2011 року, інформації щодо інші НГО в інших роках, які були чинними в оспорюваних періодах часу, позивач не надає. Разом з тим, на сторінці 4 позовної заяви позивач зазначає, що відповідно до п.289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства Крім того, на сторінці 3 вимоги про повернення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна, яка є додатком до позовної заяви, позивач зазначає, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно, залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з НГО земель та земельних ділянок. Аналогічний порядок нарахування вартості земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації зазначено в іншому додатку до позову - листі державної служи України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024року. Так служба зауважує, що коефіцієнт індексації НГО застосовується кумулятивно залежно від дати проведення НГО земель (п.289.2 ст.289 ПК України). Таким чином, визначення вартості земельної ділянки на кожний календарний рік залежить від дати проведення НГО. Визначення НГО шляхом ділення більш пізньої оцінки землі на коефіцієнти попередніх періодів чинним законодавством не передбачено. Отже у випадку взаємовідносин між сторонами відповідач повинен був проводити оплату орендної плати виходячи з такого алгоритму - 5 907 608,00 гривень (НГО в цінах 2011роу)*1 (коефіцієнти 2011-2013рр)*1,249 (коефіцієнт 2014рік)*1,433 (коефіцієнт 2015рік)*1,06 (коефіцієнт 2016рік)*1 (коефіцієнти на 2017-2020роки)*1.1 (коефіцієнт 2021рік)*1.15 (коефіцієнт 2022рік)*1.051 (коефіцієнт 2023рік) Таким чином, вартість земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації станом на 2024рік склала 14 901 136,93 гривень (5 907 608,00 *1 *1 *1 *1,249 *1,433 *1,06 *1 *1 *1 *1 *1,1 *1,15 *1,051), а не 19383089,60 гривень, як про це зазначено позивачем за текстом позовної заяви. Не застосовування позивачем у розрахунку підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України і спроба стягнення з відповідача коштів за період березень - грудень 2022 року в цілому є протиправною. Відповідачем були в повному обсязі виконані свої зобов'язання зі сплати орендної плати за землю з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2021-2024роки. Переплата склала 27763,86 гривень. За таких умов в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити в повному обсязі.

17.07.2025 від представника позивача відповідь на відзив.

Вищеперелічені документи прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.

В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення по суті спору, зазначив, що заперечення на відповідь на відзив на час судового засідання до суду не надсилав.

У підготовчому засіданні 28.07.2025 суд залучив до участі у справі третіх осіб: третю особу-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 44118663 (пр. Соборний, будинок, 166, м. Запоріжжя, 69107) та третю особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ідентифікаційний код юридичної особи 39820689 (вул. Українська, буд. 50, м. Запоріжжя, 69095), оскільки рішення у справі може вплинути на їх права або обов'язки.

Ухвалою суду від 28.07.2025 строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 10.09.2025 о 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні 10.09.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1901/25. Оголосив склад суду.

Представники сторін у судове засідання 10.09.2025 крім позивача, не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином.

Суд оголосив документи, які надійшли по справі через підсистему “Електронний суд»:

-29.07.2025 від представника позивача на виконання ухвали суду надійшло клопотання про долучення доказів, а саме направлення документів по справі № 908/1901/25 на адресу третіх осіб;

-06.08.2025 від представника відповідача надійшли докази направлення документів по справі №908/1901/25 на адресу третіх осіб;

-18.08.2025 від Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на виконання ухвали суду надійшли пояснення.

Вищеперелічені документи прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.

В підготовчому засіданні представник позивача зазначив, що заперечення на відповідь на відзив на адресу позивача не надходило.

Ухвалою Господарського суду від 10.09.2025 відкладено підготовче засідання по справі на 06.10.2025 о 12 год. 30 хв.

В судовому засіданні 10.09.2025 здійснювалась фіксація судового процесу.

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1901/25. Оголосив склад суду.

Треті особи в судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомляли.

06.10.2025 від третьої особи-1 на виконання вимог ухвали суду надійшли пояснення, які прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.

Представники сторін присутні у судовому засіданні зазначили, що станом на 06.10.2025 всі наявні докази були подані до матеріалів справи та клопотання процесуального характеру відсутні.

За таких обставин, суд проаналізувавши матеріали справи, дійшов до висновку про можливість закриття підготовчого провадження та про призначення справи до розгляду по суті.

За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 23.10.2025 о 12 год. 00 хв.

В судовому засіданні 23.10.2025 здійснювалось здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку: vkz.court.gov.ua.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви, просив її задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у позові відмовити

В судовому засіданні 23.10.2025 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників, суд

ВСТАНОВИВ:

06.05.2011 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Приватним малим підприємством “Фірма Техно-Поліс» (Орендар) було укладено договір оренди землі №231010004000025, який зареєстровано в Управлінні Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області від 18.05.2011, відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ПМП “Фірма Техно-Поліс» прийнято у користування земельну ділянку загальною площею 2,3240 га з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 (Договір №231010004000025).

За умовами п. 1 Договору №231010004000025 Орендодавець відповідно до рішення сьомої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 59/1 від 28 лютого 2011 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничо-складської бази, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190, що підтверджується підписаним між сторонами актом прийому передачі земельної ділянки за договором оренди землі №231010004000025.

Земельна ділянка кадастровий номер: 2310100000:07:064:0036 належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.

Згідно із п. 8 Договору №231010004000025, договір укладено на десять років, тобто до 18.05.2021.

Пунктом 30 Договору №231010004000025 встановлено обов'язки орендаря, зокрема після закінчення строку договору оренди землі, договір поновити або повернути земельну ділянку Орендодавцеві за його вимогою в належному стані в порядку встановленому Договором.

Згідно із п. 33 Договору оренди землі, дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

28.08.2024 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ПМП “Фірма Техно-Поліс» (Орендар) було укладено договір оренди землі №202407000100109 відповідно до якого, Запорізькою міською радою передано, а ПМП «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» прийнято земельну ділянку загальною площею 2,3240 га з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 (Договір №202407000100109).

Наведене вище свідчить про безоплатне (частково сплачене) та безпідставне використання ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» земельної ділянки комунальної форми власності, площею 2,3240 га, кадастровий номер 2310100000:07:064:0036, з цільовим призначенням: для розташування виробничо-складської бази, без правовстановлюючих документів, за період часу з 19.05.2021 по 27.08.2024.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, право власності на об'єкти нерухомого майна розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190 зареєстровано за ПРИВАТНИМ МАЛИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ФІРМА «ТЕХНО ПОЛІС».

Згідно інформації департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» (лист від 22.10.2024 №06.1-14/2066) (також підтверджується листом ГУ ДПС у Запорізькій області від 11.12.2024 №13644/5/08-01- 04-08) за період з 19.05.2021 по 27.08.2024 як платник орендної плати за землю сплатило до місцевого бюджету: 336 238,48 грн. у 2021 році; 367 060,37 грн. у 2022 році; 243 492,71 грн. у 2023 році; 275 891,51 грн. з 01.01.2024 по 30.11.2024 (11 міс.).

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564). Зазначеним рішення Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_1ctv8454o1jog1o5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій становить 6 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 289 Податкового Кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до листа Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.09.2024 №6-28-0.222-600/2-24 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (далі НГО) № НВ-2300088082024 від 28.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, загальною площею 2,3240 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190, становить 19 383 089,60 грн. (дев'ятнадцять мільйонів триста вісімдесят три тисячі вісімдесят дев'ять грн. 60 коп.), у цінах 2024 року.

Запорізькою міською радою було подано позовну заяву до Господарського суду Запорізької області щодо стягнення з ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» заборгованість за Договором оренди землі №231010004000025, за період 01.01.2019 по 18.05.2021 включно в розмірі 316 503 грн. 61 коп. За поясненнями позивача, у рішенні від 09.04.2025 по справі № 908/203/25 судом надано оцінку розрахунку суми несплаченої суми орендної плати за 2021 рік (з 01.01.2021 по 18.05.2021 включно): «Отже, розмір несплаченої суми орендної плати за 2021 (з 01.01.2021 по 18.05.2021) дорівнює: 36447,67 грн. х 4 міс. (з січня по квітень 2021) + 21163,16 грн (розмір орендної плати з 01.05.2021 по 18.05.2021 (включно)) = 166953,84 - 128349,08 грн (сплачена орендна плата за 2021 рік в рамках дії договору - за відповідний період з 01.01.2021 по 18.05.2021) = 38604,76 грн.», тобто, задовольняючи позов в частині стягнення з ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» заборгованості за Договором оренди землі №231010004000025, за період 01.01.2021 по 18.05.2021 судом враховано сплату у розмірі 44289,53 грн. Період стягнення з 19.05.2021 по 31.12.2021 у справі № 908/203/25 не був предметом спору і судом не досліджувався.

У зв'язку з наведеним, позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 19.05.2021 по 27.08.2024, включно, в розмірі 670 357,63 грн.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з такого.

Статтею 13 Конституції України унормовано, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

За статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.

Приписами статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного Кодексу України селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренду земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач є власником об'єктів нерухомого майна розташованих на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190.

Перехід прав на земельну ділянку, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентовано у статті 120 Земельного кодексу України у редакції 2001 року. Так, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (частини 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час реєстрації права власності на об'єкти нерухомості). Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (пункт "е" частини 1 статті 141 Земельного кодексу України (у відповідній редакції).

Правовий механізм переходу права на землю, пов'язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначено у ст. 120 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України.

Виходячи зі змісту зазначеної статті закону норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі.

Як вбачається із положень ст. 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності, користування, у тому числі у формі оренди земельної ділянки.

Водночас, за змістом ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

В період часу з 19.05.2021 по 27.08.2024 включно справи у власності відповідача перебували об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190.

Відповідачем речові права на вказану вище земельну ділянку не оформлено, не зареєстровано, строк договору №231010004000025 закінчився, а строк договору №202407000100109 розпочався лише 28.08.24.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землі є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (ст. ст. 14.1.125, 14.1.136, 288.5).

Відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та п. 14.1.136 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

За приписами ст. 14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За вимогами ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та ст. 14.1.136 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки » державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

За приписами ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Отже, за змістом указаних приписів законодавства виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи ст. 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними, що регулюються главою 83 Цивільного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

При цьому, під набуттям майна в даних правовідносинах слід розуміти збільшення вартості власного майна набувача; приєднання до нього нових цінностей, внаслідок чого потерпілий несе додаткові витрати або втрачає належне йому майно, тобто збереження майна однією особою відбувається за рахунок іншої.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Разом з цим, обов'язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат - він зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав).

Для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Зазначене підтверджується висновками, викладеними Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 17.10.2018, у справі №922/2972/17, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17 від 13.02.2019 та від 04.12.2019 № 917/1739/17 при розгляді аналогічних спорів.

Запорізькою міською радою складено наступний розрахунок, щодо розміру недоотриманих доходів за фактичне користування ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» земельною ділянкою площею 2,3240 га, з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, вул. 8 Березня, 190, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 19.05.2021 по 27.08.2024 наступним чином:

1) Сума недоотриманих доходів за 2024 рік (з 01.01.2024 по 27.08.2024, до початку дії Договору № 202407000100109):

19 383 089,60 (НГО в цінах 2024 року) * 3% = 581 492,69 грн (річна орендна плата в цінах 2024 року).

581 492,69 грн / 12 міс. = 48 457,72 грн (орендна плата за 1 міс. 2024 року).

48 457,72 грн / 31 день * 27 днів = 42 205,11 грн (орендна плата за 27 днів серпня 2024 року).

Нарахований розмір недоотриманих доходів з 01.01.2024 по 27.08.2024 дорівнює: 48 457,72 грн. * 7 міс. + 42 205,11 грн. = 381 409,15 грн.

Сума сплати ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 з 01.01.2024 по 27.08.2024 склала:

275 891,51 грн. (сплата з 01.01.2024 по 30.11.2024) / 11 міс. = 25 081,05 грн/міс.

У серпні 31 календарний день, сума сплати з 01.08.2024 по 27.08.2024 включно дорівнює:

25 081,05 грн / 31д. * 27д. = 21 844,78 грн 25 081,05 грн. * 7міс. + 21 844,78 грн = 197 412,13 грн (сплата з 01.08.2024 по 27.08.2024).

381 409,15 грн - 197 412,13 грн = 183 997,02 грн (сума недоотриманих доходів з 01.01.2024 по 27.08.2024).

2) Сума недоотриманих доходів за 2023 рік:

19 383 089,60 грн (НГО в цінах 2024 року) / 1,051 (коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік) = 18 442 521,03 грн (НГО в цінах 2023 року) * 3% = 553 275,63 грн - 243 492,71 грн (сплата за 2023 рік) = 309 782,92 грн.

3) Сума недоотриманих доходів за 2022 рік: 18 442 521,03 грн (НГО в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації НГО за 2022 рік) = 16 036 974,81 грн. (НГО в цінах 2022 року) * 3% = 481 109,24 грн. - 367 060,37 грн. (сплата за 2022 рік) = 114 048,87 грн.

4) Сума недоотриманих доходів за 2021 рік (з 19.05.2021 по 31.12.2021 включно):

16 036 974,81 грн (НГО в цінах 2022 року) / 1,1 (коефіцієнт індексації НГО за 2021 рік) = 14 579 068,01 грн (НГО в цінах 2021 року) * 3% = 437 372,04 грн (річна орендна плата в цінах 2024 року).

437 372,04 грн. / 12 міс. = 36 447,67 грн (орендна плата за 1 міс. 2021 року).

36 447,67 грн. / 31 день * 13 днів = 15 284,49 грн (орендна плата за 13 днів травня 2024 року).

Нарахований розмір недоотриманих доходів з 19.05.2021 по 31.12.2021 включно дорівнює: 36 447,67 грн * 7 міс. + 15 284,49 грн. = 270 418,18 грн.

Сума сплати ПМПФ «ТЕХНО-ПОЛІС» за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 з 19.05.2021 по 31.12.2021 склало: 336 238,48 грн. (сплата за 2021 рік) / 12 міс. = 28 019,87 грн./міс.

У травні 31 календарний день, сума сплати з 19.05.2021 по 31.12.2021 включно дорівнює:

28 019,87 грн. / 31д. * 13д. = 11 750,27 грн.

28 019,87 грн. * 7міс. + 11 750,27 грн. = 207 889,36 грн. (сплата з 01.08.2024 по 27.08.2024).

270 418,18 грн. - 207 889,36 грн. = 62 528,82 грн. (сума недоотриманих доходів з 19.05.2021 по 31.12.2021).

Загальна сума недоотриманої орендної плати (з 19.05.2021 по 27.08.2024 включно) складає 670 357,63 грн. і розраховується наступним чином: 62 528,82 грн. (недоотриманих доходів з 19.05.2021 по 31.12.2021) + 114 048,87 грн. (недоотримана орендна плата за 2022 рік) + 309 782,92 грн. (недоотримана орендна плата за 2023 рік) + 183 997,02 грн. (недоотримана орендна плата з 01.01.2024 по 27.08.2024) = 670 357,63 грн.

Вказаний розрахунок судом перевірено та визнано правильним.

Щодо правильності визначення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Як вказує у своїх поясненнях від 18.08.25 третя особа-2 розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які розташовані в адміністративних межах міста Запоріжжя, виконується відповідно до Технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста виконаної Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто» ім. Ю. М. Білоконя у 2013 році (далі -Технічна документація) відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 за № 213 та Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельним ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлового- комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (які були чинні на момент складання технічної документації). Нормативна грошова оцінка виконана для земель всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовані в адміністративних межах міста Запоріжжя та складена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, Схема економіко-планувального зонування міста Запоріжжя, Схеми прояву локальних факторів оцінки міста Запоріжжя, Картосхема розповсюдження агровиробничих груп ґрунтів міста Запоріжжя. Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 за № 7 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, затверджена базова вартість 1 м. кв. земель м. Запоріжжя з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн., затверджено економіко-планувальне зонування, затверджені коефіцієнти місця розташування (Км2) згідно з додатком 1 та коефіцієнти впливу локальних факторів (Км3) згідно з додатком 2. Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя введена в дію з 01.01.2016 та на сьогоднішній день є чинною. 10.11.2021 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок (Методика).

Станом на теперішній час, формування витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно даних, які зазначені у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель, яка була затверджена рішенням відповідного органу місцевого самоврядування до набрання чинності Методики.

Додатком 8 до Методики, визначено значення коефіцієнтів, які враховують цільове призначення земельних ділянок (Кцп) відповідно до відомостей Державного земельного кадастру. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок передбачено додатком 59 до Порядку ведення державного земельного України № 1051 від 17.10.2012.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 29.11.2023 № 85/20 укладено з ПМП «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» строком на 10 років (до 29.11.2033) договір № 202507000100109 від 28.08.2024 (кадастровий номер 2310100000:07:064:0036) площею 2,3240 га (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості - 11.02) по вул. 8 Березня, 190 для розташування виробничо-складської бази.

Розрахунок розміру нормативної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки яка зазначена у договорі № 202507000100109 виконано на підставі даних вищезазначеної Технічної документації. Відповідно до витягу № НВ-22300088082024 від 28.06.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, площа 2,3240 га, цільове призначення - 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, складає 19 383 089.60 грн. із застосовуванням таких значень: Базова вартість 1 м.кв. земель - 299.14 грн.; Зональний коефіцієнт Км2 - 1.62; Сукупний локальний коефіцієнт Км3 - 0.71: -у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів- 1.05; - на грунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см. при потужності понад два метай - 0.85; - місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0.80; Коефіцієнт Кцп - 1.2; Коефіцієнт індексації Кі - 2.020. З огляду на вище наведене, Витяг № НВ-2300088082024 від 28.06.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок

Станом на теперішній час, формування витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно даних, які зазначені у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель, яка була затверджена рішенням відповідного органу місцевого самоврядування до набрання чинності Методики. Додатком 8 до Методики, визначено значення коефіцієнтів, які враховують цільове призначення земельних ділянок (Кцп) відповідно до відомостей Державного земельного кадастру. Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок передбачено додатком 59 до Порядку ведення державного земельного України № 1051 від 17.10.2012.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 29.11.2023 № 85/20 укладено з ПМП «ФІРМА «ТЕХНО-ПОЛІС» строком на 10 років (до 29.11.2033) договір оренди землі № 202507000100109 від 28.08.2024 (кадастровий номер 2310100000:07:064:0036) площею 2,3240 га (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості - 11.02) по вул. 8 Березня, 190 для розташування виробничо-складської бази. Розрахунок розміру нормативної грошової оцінки вищезазначеної земельної ділянки яка зазначена у договорі оренди землі за № 202507000100109 від 28.08.2024 виконано на підставі даних вищезазначеної Технічної документації. Відповідно до витягу № НВ-22300088082024 від 28.06.2024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036, площа 2,3240 га, цільове призначення - 11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, складає 19 383 089.60 грн. із застосовуванням таких значень: Базова вартість 1 м.кв. земель - 299.14 грн.; Зональний коефіцієнт Км2 - 1.62; Сукупний локальний коефіцієнт Км3 - 0.71: -у зоні пішохідної доступності до національних, зоологічних та дендрологічних пам'яток садово-паркового мистецтва, ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, пам'ятників природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів- 1.05; - на грунтах з несучою спроможністю менше 1,0 кг/кв.см. при потужності понад два метай - 0.85; - місцезнаходження земельної ділянки у санітарно-захисній зоні - 0.80; Коефіцієнт Кцп - 1.2; Коефіцієнт індексації Кі - 2.020. З огляду на вище наведене, Витяг № НВ-2300088082024 від 28.06.2024 року із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сформований відповідно до даних технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя з урахуванням положень Методики.

Суд враховує, що Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 28.06.2024 № НВ-2300088082024 на сьогоднішній день не скасований, дії, пов'язані з його формуванням, не визнані в судовому порядку протиправними, неправомірними, тощо.

Відповідач помилково намагається порівняти розмір нормативної грошової оцінки згідно витягу 2024 року та витягу 2011 року шляхом застосування коефіцієнту індексації у зворотному напрямку в період 2011-2015, оскільки в той час була чинною інша документація - технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя 2007 року, яка затверджена рішенням Запорізької міської ради 03.03.2008 № 79, відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (Порядок), затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 (набуття чинності - 03.03.2008). У 2021,2022,2023 роках витяги з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:064:0036 не формувались.

Отримання значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за попередні роки (у разі відсутності копій витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за минули роки, а також за умови чинності технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, з якої такі витяги формувались) можливе шляхом ділення на відповідне значення коефіцієнта індексації. Іншого механізму розрахунку розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок попередніх періодів не існує. Тому суд відхиляє твердження відповідача з цього приводу.

За період березень-грудень 2022 року відповідач вважає, що підлягає застосуванню податкова пільга, з чим суд погодитись не може.

Відповідно до ч. 4 ст.236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно із ч. ч. 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Велика Палата Верховного Суду виходить з того, що подібність правовідносин потрібно оцінювати за змістовим, суб'єктним та об'єктним критеріями. З-поміж цих критеріїв змістовий (оцінювання спірних правовідносин за характером урегульованих нормами права та договорами прав і обов'язків учасників) є основним, а два інші - додатковими. У кожному випадку порівняння правовідносин і їхнього оцінювання на предмет подібності слід насамперед визначити, які правовідносини є спірними. А тоді порівнювати права й обов'язки сторін саме цих відносин згідно з відповідним правовим регулюванням (змістовий критерій) і у разі необхідності, зумовленої цим регулюванням, - суб'єктний склад спірних правовідносин (види суб'єктів, які є сторонами спору) й об'єкти спорів (пункти 25, 26, 31 постанови від 12.10.2021 у справі №233/2021/19).

Верховний суд у складі колегії Касаційного господарського суду розглянув справу № 908/1196/24, щодо стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за користування земельною ділянкою комунальної власності за пільговий період 2022 року відповідно до п.69.14 ПК України.

Ухвалюючи постанову від 08.07.2025 по справі № 908/1196/24 КГС ВС дійшов наступного висновку:

«Однак, апеляційний господарський суд, відмовляючи у стягненні 6 986 511, 84 грн за період з 01.07.2022 по 31.12.2022, не врахував висновків Верховного Суду, викладених у наведених вище постановах, зокрема у постановах від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20 (на яку посилається скаржник у касаційні скарзі), від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, чим порушив ст. 236 ГПК України. Зазначивши, що відповідачу належало на праві власності відповідне нерухоме майно за адресою: вул. Олексія Поради, 44 у м. Запоріжжі та, що речові права на земельну ділянку, на якій це майно знаходиться, не оформлено та не зареєстровано (встановив фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави користувався земельною ділянкою), не встановив яку ж суму мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки) за період з 01.07.2022 по 31.12.2022 (див. постанову Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20); з огляду на вище встановлені обставини, належним чином не перевірив, чи є відповідач суб'єктом, який має право на застосування пільг щодо звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю у період з 01.07.2022 по 31.12.2022, передбачених пп. 69.14 п. 69 підроз. 10 роз. ХХ Перехідних положень ПК України (щодо спірної суми - 6 986 511, 84 грн), а отже, чи існувала/не існувала правова підстава для стягнення з відповідача 6 986 511, 84 грн відповідно до ст. 1212 ЦК України за період з 01.07.2022 по 31.12.2022».

Враховуючи, що предметом розгляду у цій справі є вимоги про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 19.05.2021 по 27.08.2024, до спірних правовідносин підлягають застосуванню висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08.07.2025 по справі № 908/1196/24.

Посилання на постанову Верховного Суду від 25.02.2025 по справі № 908/929/24 не є релевантними, оскільки предметом розгляду у цій справі були вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ГРАНУМ-ЕЛІТ» на користь Запорізької міської ради 1962217,03 грн. заборгованості за договорами оренди землі № 201407000100160 від 08.05.2014, №201407000100340 від 12.08.2014 та №201507000100038 від 04.03.2015, тобто в межах договірних відносин і з інших підстав.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно із положеннями статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за подання позову та заяви про забезпечення позову покладаються на відповідача.

У клопотанні, що міститься у відзиві про скасування арешту, накладеного ухвалою суду від 23.06.25, без належного обґрунтування, окрім як з підстави необґрунтованості позовних вимог, суд відмовляє, оскільки позов задовольняється і відповідно до ч. 7 ст. 145 ГПК України заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст.ст. 129, 231, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного малого підприємства «Фірма Техно-Поліс», ідентифікаційний код юридичної особи 13634048 (вул. 8 Березня, буд. 190, м. Запоріжжя, 69081) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (проспект Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 19.05.2021 по 27.08.2024, включно, в розмірі 670 357 (шістсот сімдесят тисяч триста п'ятдесят сім) грн 63 коп. та витрати на сплату судового збору в розмірі 9255 (дев'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять) грн 49 коп. Видати наказ.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 28.10.2025.

Суддя А.О. Науменко