Рішення від 16.10.2025 по справі 910/7442/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"16" жовтня 2025 р. м. Вінниця Cправа № 910/7442/25

Господарський суд Вінницької області у складі: головуючий суддя Міліціанов Р.В., при секретарі Іванець В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1

до: Державного реєстратора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Марцінко Анни Миколаївни, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028

до: Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, пров. Музейний, буд. 2д, м. Київ, 01001, код - 43315602

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2

про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи

за участю представників:

позивача: не з'явився

відповідача 1: не з'явився

відповідача 2: Башук Юлія Олександрівна

третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

16.07.2025 року до Господарського суду Вінницької області за підсудністю від Господарського суду міста Києва надійшла справа № 910/7442/25 за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Марцінко Анни Миколаївни та до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про відміну державної реєстрації припинення Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2": запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.02.2025 року № 1001741110008005592.

У прохальній частині позовної заяви (б/н від 12.06.2025 року) позивач просить суд витребувати у Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) додаткові докази.

Ухвалою суду від 21.07.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

29.07.2025 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків до позовної заяви (б/н від 29.07.2025 року) (вх.канц. № 01-34/7939/25).

Ухвалою суду від 04.08.2025 року відкрито провадження у справі № 910/7442/25 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 04.09.2025 року.

14.08.2025 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (б/н від 14.08.2025 року) (вх.канц. № 01-34/8537/25).

01.09.2025 року від позивача надійшла заява (б/н від 01.09.2025 року) (вх.канц. № 01-34/9188/25), в якій остання зазначає, що підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд проводити розгляд справи за її відсутності.

У судовому засіданні 04.09.2025 року постановлено протокольну ухвалу про залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 04.09.2025 року повідомлено учасників справи про дату наступного судового засідання.

11.09.2025 року на електронну адресу суду від Управління ДМС у Вінницькій області надійшов лист № 0501.13-6954/05.2-25 від 11.09.2025 року, за змістом якого зазначено, що ОСОБА_2 зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .

30.09.2025 року до суду від представника відповідача 2 надійшла заява (б/н від 30.09.2025 року) (вх.канц. № 01-34/10470/25) про долучення доказів до матеріалів справи.

У судовому засіданні 01.10.2025 року постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою суду від 15.10.2025 року забезпечено участь представника Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ), Башук Юлії Олександрівни у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи відеоконференцзв'язку ЄСІТС.

Ухвалою суду від 16.10.2025 року замінено назву сторони у справі №910/7442/25 відповідача 2 з Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на Київське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

У судовому засіданні 16.10.2025 року прийняв участь представник відповідача 2. Представники позивача, відповідача 1 та третьої особи правом участі не скористались, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.

Щодо обізнаності позивача, відповідача 1 та третьої особи про судове засідання, суд зазначає наступне.

Ухвалу суду від 01.10.2025 року надіслано позивачу, відповідачу 1 до електронного кабінету у системі ЄСІТС.

Згідно довідки про доставку електронного листа від 02.10.2025 року, що оформлена відповідальним працівником Господарського суду Вінницької області ухвалу суду від 01.10.2025 року надіслано ОСОБА_1 та Державному реєстратору Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Марцінко А.М. та доставлено до електронних кабінетів.

Третій особі ухвалу суду від 01.10.2025 року надіслано засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за адресою реєстрації місця проживання; ухвалу не вручено одержувачу.

Згідно із ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В силу п. п. 2, 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день отримання судом повідомлення про доставляння копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За таких обставин у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення позивача та відповідача про дату, час та місце судового слухання, однак сторони не скористалися своїм правом на участь свого представника у судовому засіданні.

Враховуючи положення ст. ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за відсутності належно повідомленого позивача, відповідача 1 та третьої особи.

Стислий виклад процесуальних позицій сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертається з позовом до державного реєстратора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Марцінко Анни Миколаївни та Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про відміну державної реєстрації припинення Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2» (код ЄДРПОУ 35054746, запис №1001741110008005592), від 03.02.2025 року.

Оскільки, зазначені дії та рішення державного реєстратора та Колегії Міністерства юстиції порушують права позивача, як члена ППО КНП «ВМКПБ №2» та Голови її Ліквідаційної комісії.

Відмова у державній реєстрації відміни рішення про припинення, а також підтвердження Колегією Міністерства юстиції законності дій державного реєстратора перешкоджають відновленню діяльності ППО КНП «ВМКПБ №2» та реалізації прав позивача, як члена профспілки.

У відзиві на позовну заяву відповідач 2 вважає, що оскаржувані дії державного реєстратора проведені у відповідності до вимог чинного законодавства України, зазначаючи про наступне.

14.01.2025 року заявником - ОСОБА_2 подані документи для проведення оскаржуваної реєстраційної дії, яка на момент її проведення, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань була головою ліквідаційної комісії ППО КНП "ВМКПБ №2", зокрема: заяву щодо державної реєстрації юридичної особи - громадських формувань (форма 4), довідку архівного відділу Вінницької міської ради від 09.01.2025 року № 01/25/29 щодо передачі документів Профспілки, що підлягають довгостроковому зберіганню до Вінницької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я для подальшої передачі їх на зберігання до Федерації профспілок Вінницької області, довідку Федерації профспілок Вінницької області від 14.11.2024 року № 12-11-39/35 про прийняття документів ліквідованої Профспілки на відомче зберігання до об'єднаного архіву профспілкових організацій області в складі фонду Вінницької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я та довідку від 27.11.2024 року № 01/08 «Про об'єднаний архів профспілкових організацій області», відповідно до якої в об'єднаному архіві профспілкових організацій області згідно із Законом України «Про національний архівний фонд та архівні установи» .

Станом на момент проведення оскаржуваної реєстраційної дії, відомості Єдиного державного реєстру містили повідомлення про відкликання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення Профспілки в результаті її ліквідації за ф. № 28-ОПП від 07.04.2023 року № 2302322800144 та за ф.№ 6 -ЄСВ від 07.04.2023 року № 2302328600138.

За результатами розгляду поданих документів, 03.02.2025 року державним реєстратором прийнято рішення про державну реєстрацію припинення юридичної особи - ППО КНП "ВМКПБ № 2", оскільки документи відповідають вимогам статті 15, частині 17 Закону про державну реєстрацію та не містять підстави для відмови в державній реєстрації, передбачених частиною першою статті 28 Закону.

ОСОБА_1 03.02.2025 року та 15.02.2025 року звернулась до Міністерства юстиції України із скаргами на реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 03.02.2025 року №1001741110008005592 «Державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті ліквідації».

За результатам розгляду скарг ОСОБА_1 . Колегія дійшла висновку, що рішення, прийняте державним реєстратором Марцінко А.М. відповідає законодавству у сфері державної реєстрації, підстави для відмови у державній реєстрації відсутні, а скарги задоволенню не підлягають.

Таким чином, законність оскаржуваної реєстраційної дії № 1001741110008005592 була предметом розгляду уповноваженого органу та відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 526/7 від 17.03.2025 року визнана законною (т. 2, а.с. 15-18).

Із наявних у справі та досліджених судом доказів слідує, що 09.03.2000 року підтверджено належність Первинної профспілкової організації полового будинку №2 м. Вінниці до обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров'я України.

22.03.2000 року Управлінням юстиції у Вінницькій області повідомлення щодо належності Первинної профспілкової організації полового будинку №2 м. Вінниці до обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров'я України взято до уваги.

23.03.2007 року Вінницьким обласним управлінням юстиції прийнято повідомлення Рудя В.О. щодо належності Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" щодо належності до Профспілки працівників охорони здоров'я України.

Первинна профспілкова організація Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" - є професійна спілка працівників охорони здоров'я України (далі - Профспілка) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією, що об'єднує на добровільній основі громадян, пов'язаних спільними інтересами за їх професійною (трудовою) діяльністю (навчанням), які працюють:

1.1. В юридичних особах будь-якої форми власності та організаційно-правової форми, що здійснюють медичну, санаторно-курортну фармацевтичну та іншу діяльність в сфері охорони здоров'я (далі - Заклад охорони здоров'я).

1.2. Центральних, місцевих органах державної виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, що реалізують державну політику в сфері охорони здоров'я (далі - Орган управління).

1.3. У фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію у сфері охорони здоров'я (далі - ФОП).

Працюють або здобувають профільну середню, професійну, фахову або вищу освіту у закладах освіти всіх типів, які здійснюють підготовку фахівців у галузі знань «Охорона здоров'я» ( Навчальний заклад).

Профспілка створена і діє відповідно до Конституції України, законів України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про соціальний діалог в Україні», інших нормативно-правових актів, норм міжнародного права та Статуту Профспілки. Профспілка має статус всеукраїнської професійної спілки (ст. 2 Статуту).

Метою діяльності Профспілки є здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, судових органах, перед Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, міжнародних установах, зокрема судових, у взаємовідносинах з роботодавцями, організаціями роботодавців та їх об'єднаннями, а також з іншими організаціями й громадськими формуваннями (ст. 19 Статуту).

14.02.2020 року Протоколом звітно-виборної Конфренції Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", яке ухвалено 247 членами, змінена назву профспілки та обрано головою Рудя Віктора Олексійовича.

15.11.2022 року Конференцією Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", що оформлено протоколом, прийнято наступні рішення: припинити діяльність та ліквідувати первину профспілкову організацію комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2», як юридичну особу.

Розглянути вимоги кредиторів протягом двох місяців з дня оприлюднення про прийняття рішення щодо ліквідації первинної профспілкової організації комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2» та задовольнити такі вимоги в порядку черговості встановленої статтею 105 Цивільного кодексу України.

Створити ліквідаційну комісію для проведення припинення діяльності первинної профспілкової організації комунальною некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2» у складі: ОСОБА_3 голова профкому (реєстраційний номер облікової картки платника податків) голова комісії; місце проживання: Шайдюк Таїсія Федотівна - член комісії (реєстраційний номер облікової картки платника податків); Руда Аліна Павлівна член комісії (реєстраційний номер облікової картки платника податків).

Уповноважити голову ліквідаційної комісії Рудя Віктора Олексійовича право представляти первинну профспілкову організацію комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2» для здійснення реєстраційних дій (т. 1, а.с. 11-12).

28.12.2022 року Протоколом №1 Конфренції Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", у присутності члена Обласного комітету Вінницької обласної організації Профспілки працівників охорони здоров я України Рудя В.О., обрано новий склад Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", зокрема Головою Мельничук І.М.

24.11.2024 року Конференцією Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", що оформлено протоколом № 2, серед іншого прийнято рішення обрати новий склад Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовій будинок № 2», а саме: ОСОБА_1 - голова Ліквідаційної комісії, яка має право без довіреності представляти юридичну особу у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, виступати у суді від імені юридично особи Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємств: «Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2», яка припиняється - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано зі: адресою: АДРЕСА_3 ; Дорогий Лідія Олександрівна - заступник голови Ліквідаційної комісії - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 ; ОСОБА_4 - член Ліквідаційної комісії - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_5 .

Уповноважено новообраного голову Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства «Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2» Чапалюк Наталія Валеріївна для здійснення реєстраційних дій щодо державної: реєстрації зміни складу ліквідаційної комісії, державної реєстрації рішення учасників про відміну рішення про припинення (ліквідацію) юридичної особи (т. 1, а.с. 12 (зворотна сторона) - 13).

12.01.2025 року Конференцією Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", що оформлено протоколом № 3 прийнято ряд рішення, серед яких, вирішено обрати новий склад Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", а саме: ОСОБА_1 - голова Ліквідаційної комісії, яка має право без довіреності представляти юридичну особу у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, виступати у суді від імені юридичної особи Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", яка припиняється - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 ; Дорогая Лідія Олександрівна - заступник голови Ліквідаційної комісії - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_4 ; ОСОБА_4 - член Ліквідаційної комісії - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_5 .

Уповноважено голову і секретаря Конференції підписати даний протокол.

Уповноважити новообраного голову Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" Чапалюк Наталію Валеріївну для здійснення реєстраційних дій щодо державної реєстрації зміни складу ліквідаційної комісії юридичної особи (т. 1, а.с. 14 (зворотна сторона) - 16).

30.01.2025 року Конференцією Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", що оформлено протоколом № 4 прийнято ряд рішення, серед яких, вирішено відмінити Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" (протокол від 15.11.2022 року) про припинення (ліквідацію) юридичної особи.

Вирішено уповноважити голову і секретаря Конференції підписати даний протокол. Уповноважити голову Ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації КНП "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" Чапалюк Наталію Валеріївну для здійснення реєстраційних дій щодо державної реєстрації відміни рішення Конференції (т. 1, а.с. 16 (зворотна сторона) - 17).

31.01.2025 року ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Киів) направлено протокол Конференції №4 від 30.01.2025 року про відміну рішення про припинення ППО КНП "ВМКПБ №2".

03.02.2025 року на підставі рішення державного реєстратора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Марцінко Анни Миколаївни проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи - Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2" (код ЄДРПОУ 35054746), номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР): 1001741110008005592 (т. 2, а.с. 33-34).

03.02.2025 року ОСОБА_1 подано скаргу до Колегії Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо відмови у зміні складу ліквідаційної комісії (реєстр №5857/8-25К) (т. 1, а.с. 49 (зворотна сторона) - 50).

04.02.2025 року державним реєстратором Кравчук Т.В. відмовлено в державній реєстрації рішення про відміну припинення ППО КНП "ВМКПБ №2" (код рішення 436823350567), поданого позивачем на підставі протоколу Конференції №4 від 30.01.2025 року (т. 1, а.с. 45 (зворотна сторона) - 46).

25.02.2025 року Колегією Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) частково задоволено скаргу від 03.02.2025 року (наказ №199/6 від 03 квітня 2025 року), визнавши протиправним рішення державного реєстратора Рудої Л.В. від 15.01.2025 року (т. 1, а.с. 55-58).

26.02.2025 року позивачем подано скаргу до Колегії Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо відмови у державній реєстрації відміни припинення, зареєстровану за №Н-571-25 та №5950/8-25 (т. 1, а.с. 51-53).

03.03.2025 року Міністерство юстиції України направило скаргу ОСОБА_1 від 26.02.2025 року за належністю до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) листом №30655/СК-634- 25/33.1.2 (згідно з наказом ЦМУ МЮ №246/6 від 22.04.2025 року).

20.03.2025 року Колегією Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) прийнято висновок, затверджений наказом №246/6 від 22 квітня 2025 року, про відмову в задоволенні скарги позивача від 26.02.2025 року, чим залишено без змін незаконне рішення державного реєстратора (т. 1, а.с. 59-63).

03.04.2025 року Центральним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Київ) видано наказ №199/6, яким частково задоволено скаргу ОСОБА_1 від 03.02.2025 року. Рішення державного реєстратора від 15.01.2025 року про відмову у державній реєстрації зміни складу ліквідаційної комісії ППО КНП "ВМКПБ №2" визнано частково протиправним (т.1 а.с. 54-63).

Визначаючись щодо нормативного регулювання предмету спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання", громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про громадські об'єднання", громадські об'єднання утворюються і діють на принципах відсутності майнового інтересу їх членів (учасників).

Право власності об'єднань громадян реалізують їх вищі статутні органи управління в порядку, передбаченому законом та статутними документами.

Статтею 36 Конституції України встановлено, що громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об'єднують громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності. Професійні спілки утворюються без попереднього дозволу на основі вільного вибору їх членів.

Особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначено Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".

Відповідно до статті 1 Закону, професійна спілка (профспілка) - це добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання). Первинна організація профспілки - це добровільне об'єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному навчальному закладі. Членом профспілки є особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески.

Згідно зі статтею 4 Закону, законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян" (який застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено зазначеним Законом), цього Закону, КЗпП України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Відповідно до статті 14 указаного Закону профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статути (положення) профспілок приймаються з'їздами, конференціями, установчими або загальними зборами членів профспілки відповідного рівня і не повинні суперечити законодавству України.

Статут (положення) профспілки повинен містити: 1) статус та повну назву профспілки, її скорочену назву (за наявності), місцезнаходження її виборних органів (юридичну адресу); 2) мету та завдання профспілки; 3) умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї; 4) права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення з членів профспілки; 5) територіальну, галузеву або фахову сферу діяльності; 6) організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу; 7) умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень; 8) порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, порядок здійснення контролю за діяльністю виборних органів профспілки; 9) джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання; 10) порядок здійснення господарської діяльності, необхідної для виконання статутних завдань профспілки; 11) порядок внесення змін до статуту профспілки; 12) умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.

У статуті профспілки можуть бути передбачені й інші положення, що стосуються особливостей створення та функціонування певної профспілки, якщо це не суперечить цьому Закону.

У межах повноважень, передбачених статутом, вищі за статусом профспілкові органи можуть затверджувати положення про організації профспілки.

Відповідно до ч. 9 ст. 19 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», профспілка являється юридичною особою.

Як визначає ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст. ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

При оцінці наданих доказів суд враховує, що відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були (правовий висновок Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 21.08.2020 року у справі №904/2357/20).

Судом досліджено Статут Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" та встановлено наступні істотні для вирішення спору положення.

За змістом ст. 21 Статуту членами Профспілки можуть бути особи, пов'язані спільними інтересами за їх професійною (трудовою) діяльністю (навчанням), які: визнають і виконують Статут Профспілки; працюють у Закладах охорони здоров'я. Органах управління. ФОП, навчаються або працюють у Навчальних закладах; перебувають на обліку в одній з організацій Профспілки; сплачують членські профспілкові внески (крім членів Профспілки, звільнених від їх сплати відповідно до Статуту Профспілки).

Членами Профспілки можуть бути іноземні громадяни, які відповідають переліченим вище вимогам.

Члену Профспілки видається профспілковий квиток єдиного зразка, затвердженого Виконавчим комітетом Профспілки, протягом одного місяця після прийняття до Профспілки. Профспілковий квиток зберігається у члена Профспілки (ст. 23 Статуту).

Член Профспілки перебуває на обліку в первинній профспілковій організації за місцем основної роботи, навчання або за територіальною ознакою.

Облік членів Профспілки здійснює Виборний орган первинної профспілкової організації, профспілковий організатор (далі - профорганізатор) відповідно до Інструкції, що затверджується Радою Профспілки.

Якщо за основним місцем роботи або навчання первинна профспілкова організація не створена, член Профспілки може перебувати на обліку в найближчій за розташуванням організації Профспілки за територіальною ознакою (ст. 24 Статуту).

Згідно ст. 26 Статуту за членом Профспілки, який перейшов на роботу з підприємств, установ, організацій, працівники яких об'єднуються іншою профспілкою, зберігається стаж профспілкового членства за умови взяття на профспілковий облік упродовж одного місяця після працевлаштування.

Членство в Профспілці зберігається за: особами, які припинили роботу у зв'язку з виходом на пенсію; особами, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною; сезонними працівниками за умови їх повернення на роботу; студентами, аспірантами, які перебувають в академічній відпустці; особами, які тимчасово втратили роботу в зв'язку зі скороченням штатів, ліквідацією, реорганізацією юридичної особи, а також з інших поважних причин, визначених законодавством.

За рішенням Виборного органу організації Профспілки за місцем обліку зазначені особи можуть бути звільнені повністю або частково від сплати членських профспілкових внесків.

На період військової служби членство у Профспілці зупиняється. У такому випадку час військової служби зараховується до стажу членства у Профспілці (ст. 27 Статуту).

Відповідно ст. 50 Статуту, збори вважаються правомочними, якщо в них беруть участь більше половини членів Профспілки, які перебувають на обліку в первинній профспілковій організації. Конференція, з'їзд вважаються правомочними, якщо в них беруть участь не менше двох третіх делегатів від загальної кількості обраних делегатів.

Засідання Виборних органів Профспілки, організацій Профспілки вважаються правомочними, якщо в них беруть участь більше половини членів Виборного органу7 від загального складу Виборного органу.

Вищий за статусом Виборний орган організації Профспілки може ухвалити рішення про припинення діяльності первинної профспілкової організації як організаційної структури у разі: невиконання вимог Статуту Профспілки, рішень Профспілки, вищих за статусом Виборних органів організацій Профспілки; вчинення дій, спрямованих на розкол Профспілки; неперерахування без поважних причин у продовж трьох місяців поспіль до вищих за статусом організацій Профспілки членських профспілкових внесків у розмірах, визначених Статутом Профспілки; реорганізації Закладу охорони здоров'я. Органу управління. Навчального закладу шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення; якщо на обліку у первинній профспілковій організації залишилося менше трьох членів Профспілки; у інших випадках, передбачених Статутом Профспілки (ст. 68 Статуту).

Згідно ст. 69 Статуту первинна профспілкова організація може припинити свою діяльність шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) чи ліквідації (саморозпуску) за рішенням зборів (конференції), рішенням вищого за статусом Виборного органу організації Профспілки або після набрання законної сили рішення суду про примусовий розпуск первинної профспілкової організації у випадках, передбачених законодавством.

Рішення про припинення ухвалюються зборами (конференцією) або Вищим за статусом Виборним органом організації Профспілки відповідно до законодавства та Статуту Профспілки.

Первинна профспілкова організація повинна завчасно, але не менш ніж за один місяць до зборів (конференції), повідомити щодо припинення відповідний вищий за статусом Виборний орган організації Профспілки.

У зборах (конференції) первинної профспілкової організації, на яких розглядається питання щодо припинення первинної профспілкової організації, обов'язковою є участь представника вищого за статусом Виборного органу організації Профспілки (т. 1 а.с. 24-44).

Відносно підтвердження позивачем статусу члена первинної профспілкової організації суд зауважує, що створення та діяльність нерозривно пов'язана з функціонуванням Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2".

Оскільки, саме з метою дотримання прав та професійних інтересів працівників лікувального закладу створено відповідну профспілку.

Фактичне отримання судом відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і долучення їх до матеріалів справи жодним чином не спростовує наявність у суду права на дослідження відповідних документів та врахування їх під час ухвалення рішення у зазначеній справі з метою повного та всебічного вирішення спору (Постанова ВП ВС від 16 квітня 2025 року справа № 924/971/23).

Суд також зауважує, що відкритими та загальнодоступними є відомості Єдиного державного реєстру судових рішень, на основі яких встановлено обставини щодо прийняття рішень про ліквідацію Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" та звільнення працівників.

З відкритих джерел інформації судом встановлено, що Рішенням 25 сесії 8 скликання Вінницької міської ради від 30 вересня 2022 року № 1208 «Про реорганізацію КНП «ВМКПБ № 2» було вирішено припинити юридичну особу КНП «ВМКПБ № 2» в результаті реорганізації шляхом приєднання до Комунального некомерційного підприємства «Вінницька міська клінічна лікарня «Центр матері та дитини» (далі - КНП «ВМКЛ «ЦМтаД») (пункт 1); створити комісію з реорганізації (пункт 2); здійснити необхідні заходи щодо попередження працівників КНП «ВМКПБ № 2» про реорганізацію підприємства (підпункт 4.4 пункту 4).

Наказом Департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради № 144 від 05 жовтня 2022 року «Про реорганізацію КНП «ВМКПБ № 2» з метою оптимізації мережі комунальних некомерційних підприємств у галузі охорони здоров'я Вінницької міської територіальної громади, підвищення якості та доступності надання медичних послуг, ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, на підставі рішення міської ради від 30 вересня 2022 року № 1208 «Про реорганізацію КНП «ВМКПБ № 2» наказано т.в.о. директора КНП «ВМКПБ № 2» здійснити усі дії, пов'язані з припиненням юридичної особи КНП «ВМКПБ № 2» в результаті реорганізації шляхом приєднання до КНП «ВМКЛ «ЦМтаД» (підпункт 1.1. пункту 1).

До 06 жовтня 2022 року забезпечити початок роботи комісії з реорганізації юридичної особи (підпункт 1.2. пункту 1). До 06 листопада 2022 року здійснити необхідні заходи щодо попередження працівників КНП «ВМКПБ № 2» про наступне вивільнення у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, а саме скороченням чисельності та штату працівників, пов'язаними із реорганізацією підприємства (пп. 2.3 п. 2).

Листом від 06 жовтня 2022 року № 458 адміністрація КНП «ВМКПБ № 2» у відповідності до вимог статті 49-4 КЗпП України повідомила ППО КНП «ВМКПБ № 2» про заплановані заходи з реорганізації підприємства, а саме зміни в організації виробництва і праці, пов'язані із скороченням чисельності та штату працівників закладу у кількості 257,25 штатних посад та 263 фізичних особи. У зв'язку з цим відповідач просив погодження позивача на проведення спільних консультацій щодо заходів із запобігання неправомірних звільнень, зведення їх до мінімуму та пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення.

Листом ППО КНП «ВМКПБ № 2» № 2 від 17 жовтня 2022 року повідомлено адміністрацію КНП «ВМКПБ № 2» про згоду профспілкової організації на проведення спільних консультацій щодо заходів із запобігання неправомірних звільнень у відповідності до вимог статті 49-4 КЗпП України. До листа долучено примірник Протоколу № 5 засідання ППО КНП «ВМКПБ № 2» від 17 жовтня 2022 року.

Наказом КНП «ВМКПБ № 2» № 113 від 31 жовтня 2022 року «Про створення комісії з вирішення питання щодо переважного права на залишення на роботі працівників КНП «ВМКПБ № 2» з метою запобігання звільненням, зведення їх кількості до мінімуму та пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення, враховуючи, доручено на робочих засіданнях вирішити питання щодо переважного права на залишення на роботі працівників КНП «ВМКПБ № 2», посади яких скорочуються з 31 січня 2023 року, а також наявності працівників, які підлягають обов'язковому працевлаштуванню та можливого їх переведення з 01 лютого 2023 року на запропоновані посади в КНП «ВМКЛ «ЦМтаД».

Вказаною комісією з метою запобігання звільненням, зведення їх кількості до мінімуму та пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення були організовані відповідні засідання.

Наказом КНП «ВМКПБ № 2» № 112 від 31 жовтня 2022 року «Про наступне вивільнення працівників КНП «ВМКПБ № 2» працівників КНП «ВМКПБ № 2» згідно додатку № 1 до наказу працівників було попереджено про наступне вивільнення з 31 січня 2023 року.

Наказом КНП «ВМКПБ № 2» № 28 від 24 лютого 2023 року «Про перенесення дати запланованого звільнення працівників» заплановану дату звільнення працівників КНП «ВМКПБ № 2» було перенесено з 31 січня 2023 року на 28 лютого 2023 року.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 09 червня 2023 року у справі № 127/12060/23 в задоволені позову ППО КНП «ВМКПБ № 2» про визнання протиправним та скасування Наказу КНП «ВМКПБ № 2» від 31 жовтня 2022 року № 112 «Про наступне вивільнення працівників КНП «ВМКПБ № 2» відмовлено.

Колегія суддів Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду погодилася із висновками судів попередніх інстанцій, що КНП «ВМКПБ № 2» належним чином та у встановлені строки виконав обов'язки, передбачені КЗпП України та статтею 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», що пов'язані зі звільненням працівників у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, установи, організації (Постанова КЦС ВС від 25 лютого 2025 року у справі №127/12060/23 - https://reyestr.court.gov.ua/Review/125435186#).

Отже, чинними та не скасованими залишаються рішення щодо припинення лікувального закладу, звільнення працівників та їх переведення на інші посади, а також внесення відомостей про припинення КНП «ВМКПБ № 2».

Тому, суду не доведено, які саме права та інтереси позивача, як члена професійної спілки підлягають судовому захисту та можуть бути відновлені в умовах припинення діяльності юридичної особи, у якій така професійна спілка створена.

З приводу підтвердження позивачем обставин порушення прав та наявності достатніх підстав для їх судового захисту, суд зауважує наступне.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

За частиною першою статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України, статтею 4 ГПК України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Суд виходить з того, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем (відповідачами) (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08.02.2022 у справі №209/3085/20, від 22.09.2022 у справі №125/2157/19).

Таким чином, позивачка має довести виникнення саме у неї статусу голови ліквідаційної комісії на підставі рішень, прийнятих уповноваженими органами з дотриманням вимог Статуту Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2".

З урахуванням досліджених положень Статуту, суд зазначає, що позивачем не надано доказів збереження членства 20 делегатів, котрі приймали рішення на Конференціях Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" 24.11.2025, 12.01.2025, 30.01.2025 рр., якими уповноважено Чапалюк Н.В. на виконання голови ліквідаційної комісії, а також прийняття рішень про відміну припинення первинної профспілкової організації.

Відсутні також відомості про перелік осіб, які приймали участь в голосуванні, про скликання конференції, реєстрацію учасників, підрахунку кількості голосів, підписів учасників конференції, якими прийнято відповідні рішення, зокрема стосовно прибуття представника члена Профспілки працівників охорони здоров'я України Супрунової Т.В.

Водночас, суд звертає увагу, що Рішення Конференції Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", оформлене протоколом від 15.11.2022 року, прийнято 231 членом (т. 1 а.с. 11, 12).

Однак, рішення, які надані позивачем до суду та державному реєстратору приймалися за участі лише 20 членів.

Кворум прийняття рішень визначено ст. 50 Статуту (збори вважаються правомочними, якщо в них беруть участь більше половини членів Профспілки, які перебувають на обліку в первинній профспілковій організації. Конференція, з'їзд вважаються правомочними, якщо в них беруть участь не менше двох третіх делегатів від загальної кількості обраних делегатів).

За відсутності інформації стосовно: загальної кількості членів первинної профспілкової організації, інформації про припинення членства або вибуття з інших підстав, вибору делегатів на конференції, а також за відсутності доказів безпосередньої участі у конференціях повноважного представника Профспілки працівників охорони здоров'я України або іншого представника вищого за статусом Виборного органу організації Профспілки, згідно імперативних вимог ст. 69 Статуту, суду не доведено, що відповідні рішення конференції 24.11.2025, 12.01.2025, 30.01.2025 рр. прийнято уповноваженим складом учасників, з дотриманням вимог ст. 50 Статуту.

Позивачем також не надано первинних документів, щодо загальної кількості членів Первинної профспілкової організації, які залишились у складі організації після внесення до ЄДРПОУ відомостей про припинення Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" (код - 05484451) від 26.01.2024 року (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result).

Крім того, не обґрунтовано збереження повноважень членства у випадку припинення юридичної особи та припинення трудових відносин з лікувальним закладом.

Згідно положень Статуту членство у профспілці обліковується за місцем основної роботи, навчання або територіальною ознакою (ст. 24); облік здійснює Виборний орган первинної профспілкової організації.

Порядок набуття та припинення членства врегульовано ст. ст. 25-28 Статуту, однак матеріали справи не містять доказів припинення повноважень 231 члена організації, якими приймалося рішення про припинення діяльності, або збереження статусу членів виключно за 20 особами, якими приймалися рішення про скасування попереднього рішення та зміни складу ліквідаційної комісії.

При цьому, не оспореним та чинним залишається Рішення Конференції Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2", оформлене протоколом від 15.11.2022 року, яке прийнято 231 членом профспілки, до моменту прийняття рішень про звільнення працівників лікувального закладу, за присутності та особистої участі шляхом виступу представника вищої профспілкової організації - Вінницької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України, що відображено у відповідному протоколі та відповідає вимогам ст. 69 Статуту.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду.

Отже, оцінка правомірності прийняття Рішення Конференції Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок №2", оформлене протоколом від 15.11.2022 року виходить за межі предмету спору.

Суд також звертає увагу, що позивачем оскаржено лише державну реєстрацію припинення Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" (код - 35054746): запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.02.2025 року № 1001741110008005592.

При цьому, не оспорюється правомірність прийняття державним реєстратором рішень про відмову у вчиненні реєстраційних дій від 10.01.2025 року, 03.02.2025 року, 04.02.2025 року, якими встановлено недоліки у наданих з метою реєстрації документах.

25.02.2025 року Колегією Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) частково задовольнила скаргу позивача від 03.02.2025 року (наказ №199/6 від 03 квітня 2025 року), визнавши протиправним рішення державного реєстратора Рудої Л.В. від 15.01.2025 року (код 188354005329) щодо відмови у зміні складу ліквідаційної комісії, але не усунула наслідків незаконної реєстрації припинення ППО КНП "ВМКПБ №2" (т. 1, а.с. 55-58).

Однак, встановлені недоліки стосувались виключно процедурних питань відносно ідентифікаційного номеру ОСОБА_1 , однак не змісту прийнятого рішення по суті поданої заяви.

На підставі п. 1-1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державний реєстратор встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації.

Тому, суд вважає правомірними дії державного реєстратора стосовно порядку та черговості розгляду заяв про державну реєстрацію, оскільки заява ОСОБА_1 надійшла 14.01.2025 року о 13:22 та зареєстрована за номером №65055735.

У той час як, Мельничук І.М. подано заяву 14.01.2025 року о 9:02, яка зареєстрована за номером №65050210 (т. 2 а.с. 29-34), тобто раніше.

Отже, документи правомірно розглянуто в порядку черговості надходження.

З приводу вимог позову до державного реєстратора Марцінко Анни Миколаївни, суд виходить з наступного.

Правові висновки Великої Палати Верховного Суду відносно того, за вимогами про скасування рішень, записів реєстраційний дій належним відповідачем є особа, за якої зареєстровані відповідні права є усталеною.

Так, державний реєстратор не є належним відповідачем у спорах про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій, вчинених щодо третьої особи, а ним є особа, щодо якої були здійснені ці дії (записи).

Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей (записів) про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; після початку відображення таких відомостей (записів) у цьому реєстрі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпують свою дію (Постанови ВП ВС від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц, від 05 липня 2023 року у справі № 910/15792/20).

Тому, державний реєстратор Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Марцінко Анна Миколаївна є неналежним відповідачем у даній справі, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову у частині пред'явлених до нього вимог.

Суд також враховує останні правові висновки Великої Палати Верховного Суду, а саме: Мін'юст не може бути єдиним відповідачем у цьому випадку незалежно від доводів та підстав позову, оскільки з ним у позивачів відсутній спір про речові права на земельні ділянки (Постанова ВП ВС від 03.09.2025 у справі № 910/2546/22).

Тому, органи Мін'юсту також не можуть бути самостійними відповідачами у випадку оскарження їх рішень, котрі впливають на права та обов'язки фізичних або юридичних осіб.

Дійсний предмет спору стосується вирішення питань щодо наявності або відсутності у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підстав на виконання повноважень Голови ліквідаційної комісії Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2", зокрема щодо вчинення дій, спрямованих на звернення до державного реєстратора з приводу відміни державної реєстрації припинення первинної профспілкової організації.

Належним відповідачем є особа, яка є суб'єктом матеріальних правовідносин, тобто особа, за рахунок якої можна задовольнити позовні вимоги, захистивши порушене право чи інтерес позивача. Суд захищає порушене право чи охоронюваний законом інтерес позивача саме від відповідача (висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у пункті 39 постанови від 26.02.2020 у справі № 304/284/18 та пункті 8.10 постанови від 05.07.2023 у справі № 910/15792/20).

Задоволення позову шляхом відміни державної реєстрації припинення Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" жодним чином не вплине на права ОСОБА_1 , оскільки не підтвердить її членство у профспілці та не змінить зміст документів, які надані на підтвердження її повноважень, як голови ліквідаційної комісії, а також не припинить дій не оспорених рішень стосовно припинення юридичної особи.

Підсумовуючи, суд доходить висновку про недоведеність позивачем обставин порушення її прав внаслідок прийняття оспорюваного рішення, відсутності достатніх доказів порушення вимог законодавства у процесі прийняття відповідних рішень, тому суд відмовляє у задоволенні позову повністю.

На підставі ст. 129 ГПК України, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 442,40 грн слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 7, 13, 46, 73, 74, 76-80, 86, 91, 113, 118, 123 129, 232, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) до Державного реєстратора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) Марцінко Анни Миколаївни та Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) (пров. Музейний, буд. 2д, м. Київ, 01001, код - 43315602) про відміну державної реєстрації припинення Первинної профспілкової організації Комунального некомерційного підприємства "Вінницький міський клінічний пологовий будинок № 2" (код - 35054746): запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.02.2025 року № 1001741110008005592.

2. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 442,40 грн - залишити за позивачем.

3. Примірник повного судового рішення протягом двох днів з дня складання направити сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС, за їх відсутності - рекомендованим листом, з повідомлення про вручення поштового відправлення, та за електронними адресами: позивачу - gnsm@ukr.net, відповідачу 2 - callcentre@ca.minjust.gov.ua, info.kv@ca.minjust.gov.ua.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Повне судове рішення складено 27 жовтня 2025 р.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - позивачу (ІІ-ий проїзд Гетьмана Мазепи, буд. 17, м. Вінниця, 21034)

3 - відповідачу 1 (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028)

4 - відповідачу 2 (пров. Музейний, буд. 2д, м. Київ, 01001)

5 - третій особі ( АДРЕСА_2 )