печерський районний суд міста києва
Справа № 757/42888/25-к
15 жовтня 2025 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника підозрюваного ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у приміщенні Печерського районного суду міста Києва клопотання прокурора Київської міської прокуратури ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у кримінальному провадженні № 72024102200000057 від 08.10.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, стосовно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Чорнобай Черкаської обл., громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
якого повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України,
ОСОБА_5 у період з 20.02.2021 по теперішній час, на підставі наказу № 20/02-К від 21.02.2021, обіймає посаду директора ТОВ «Трансдортех» (код ЄДРПОУ 41722683), тобто є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність за правильність та своєчасність ведення бухгалтерського та податкового обліку, користуючись покладеними на нього обов'язками, як на службову особу підприємства, з корисливих мотивів, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету держави коштів у великих розмірах, бажаючи їх настання, у період травня 2024 року, обіймаючи посаду директора ТОВ «Трансдортех», умисно ухилився від сплати податків.
ТОВ «Трансдортех», згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстраційний код юридичної особи - 41722683, зареєстроване 09.11.2017 в Печерській районній в місті Києві державній адміністрації, номер державної реєстрації 10701020000071698, місцезнаходження з 16.08.2022: 01011, м. Київ, вул. Мирного Панаса, буд. 11, офіс 2/27, взято на податковий облік як платника податків за основним місцем обліку 09.11.2017 за № НОМЕР_5, перебувало на обліку в Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Печерському районі. Має діюче свідоцтво про реєстрацію в якості платника податку на додану вартість (далі - ПДВ) від 11.11.2021, номер запису в Реєстрі - 200680258.
Статтею 14 Статуту ТОВ «Трансдортех» в редакції, затвердженій Рішенням єдиного учасника Товариства від 19.02.2021, передбачено наступне:
14.1. Керівництво поточною діяльністю Товариства здійснює його одноособовий виконавчий орган - Директор. У своїй діяльності Директор підзвітний та підконтрольний Загальним зборам Учасників Товариства і організовує виконання їх рішень.
14.2. Директор зобов?язаний сумлінно виконувати свої обов?язки, розумно та добросовісно діяти в інтересах Товариства. Директор несе повну відповідальність за фінансово-господарську діяльність Товариства, його рентабельність, здійснює виконання рішень Загальних зборів Учасників Товариства.
14.3. Директор призначаються та звільняються Загальними зборами Учасників.
14.4. Директор приймає рішення з усіх питань поточної діяльності Товариства в рамках визначених Загальними зборами учасників, в рамках напрямків діяльності та планів роботи, за винятком питань, вирішення яких віднесено Статутом до виключної компетенції Загальних зборів Учасників.
14.5. Директор відповідає за заподіяну ним Товариству шкоду відповідно до чинного законодавства України.
14.6. Діючи в межах наданих цим Статутом та Загальними зборами Учасників повноважень, Директор:
14.6.1. вчиняє правочини, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, не перевищує 50 відсотків вартості чистих активів Товариства відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності;
14.6.2. здійснює представництво інтересів Товариства в усіх підприємствах, установах, організаціях, органах державної влади та місцевого самоврядування;
14.6.3. надає третім особам повноваження на здійснення представництва інтересів Товариства в усіх підприємствах, установах, організаціях, органах державної влади та місцевого самоврядування, про що видає відповідні довіреності;
14.6.4. виступає в судах від імені Товариства та делегує це повноваження іншим особам;
14.6.5. вчиняє від імені Товариства будь-які правочини без довіреності, укладає будь-які договори без довіреності, за виключенням тих, що віднесені до компетенції Загальних зборів учасників;
14.6.6. веде переговори з іноземними контрагентами, укладає зовнішньоекономічні правочини і договори (угоди, контракти) від імені Товариства;
14.6.7. затверджує договірні ціни на продукцію і тарифи, на роботи та послуги Товариства;
14.6.8. видає накази та розпорядження, обов?язкові для виконання працівниками Товариства;
14.6.9. затверджує штатний розпис, правила внутрішнього трудового розпорядку, приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Товариства, застосовує до них заходи заохочення та стягнення;
14.6.10. здійснює дії по реалізації прав та обов?язків Товариства як власника, володільця та користувача будь-якого майна та грошових коштів, що належить йому на будь-яких правових титулах (право власності, повного господарського відання, оренда тощо) в межах визначених Статутом;
14.6.11. зберігає комерційну таємницю та конфіденційну інформацію і несе за її розголошення відповідальність, передбачену чинним законодавством України;
14.6.12. відкриває та закриває банківські рахунки, розпоряджається коштами в межах повноважень наданих Статутом;
14.6.13. підписує фінансові, платіжні та розрахункові документи Товариства з правом першого підпису;
14.6.14. організує ведення бухгалтерського обліку й звітності Товариства;
14.6.15. вирішує інші питання діяльності Товариства, не віднесені до виключної компетенції Загальних зборів Учасників,
14.7. Директор є відповідальним за економічно-фінансові питання діяльності Товариства.
14.8. Загальними зборами Учасників можуть бути встановлені інші додаткові обмеження щодо компетенції Директора.
Таким чином, ОСОБА_5 у період з 20.02.2021 по теперішній час обіймає посаду директора ТОВ «Трансдортех», тобто є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Крім цього, у зв'язку з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, ОСОБА_5 є службовою особою платника податків ТОВ «Трансдортех», на якого законодавством України було покладено відповідні обов'язки.
Згідно зі ст. 67 Конституції України від 28.06.1996 «Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом».
Відповідно до Податкового кодексу України № 2455-VI від 02.12.2010:
oп. 15.1 ст. 15: «Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом»;
oп. 15.2. ст. 15 «Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами»;
oпп. 16.1.2 п. 16.1 ст. 16: «Платник податків зобов'язаний вести в встановленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів»;
oпп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16: «Подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів»;
oпп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16: «Сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи».
Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-99ВР від 16.07.1999:
oч. 1 ст. 8: «Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації»;
oч. 2 ст. 8: «Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів»;
oч. 3 ст. 8: «Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів»;
oч. 6 ст. 8: «Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів»;
oч. 8 ст. 9: «Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи».
Таким чином, ОСОБА_5 усвідомлював покладену на нього відповідальність за правильність та своєчасність ведення бухгалтерського та податкового обліку.
Користуючись покладеними на нього обов'язками, як на службову особу підприємства, з корисливих мотивів, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді фактичного ненадходження до бюджету держави коштів у великих розмірах, бажаючи їх настання, у період травня 2024 року, перебуваючи за юридичною адресою: 01011, м. Київ,
вул. Мирного Панаса, буд. 11, офіс 2/27, обіймаючи посаду директора на
ТОВ «Трансдортех», умисно ухилився від сплати ПДВ за наступних обставин.
ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Трансдортех» уклав договори щодо здійснення господарських взаємовідносин з резидентом України - Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації державними установами та селищними радами Київської обл., та Житомирської області (код ЄДРПОУ 39932654), а саме:
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (взводного опорного пункту) № 4» від 07.03.2024 № 8-24. Ціна Договору становить 43 902 923,47 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 7 317 153,91 грн;
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (взводного опорного пункту) № 7» від 07.03.2024 № 11-24. Ціна Договору становить 40 132 241,87 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 6 688 706,98 грн;
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (взводного опорного пункту) № 4» від 28.08.2024 № 70-24. Ціна Договору становить 1 133 999,71 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 188 999,95 грн;
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (взводного опорного пункту) № 4» від 04.04.2024 № 44-24. Ціна Договору становить 82 504 683,84 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 13 750 780,64 грн;
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (взводного опорного пункту) № 6» від 07.03.2024 № 10-24. Ціна Договору становить 48 294 844,24 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 8 049 140,71 грн;
-договір будівельного підряду по об'єкту «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (смуги невибухові загороджень) № 3» від 04.04.2024 № 43-24. Ціна Договору становить 64 180 314,82 грн, в т.ч. ПДВ (20%) 10 696 719,14 грн.
Згідно з вказаними договорами замовник - Департамент регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, в особі в особі т.в.о директора Департаменту ОСОБА_6 , що діє на підставі Положення про Департамент, з однієї сторони та підрядник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансдортех», в особі директора ОСОБА_5 що діє на підставі Статуту, з іншої сторони (разом - Сторони), керуючись постановами Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року № 1275 «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» (зі змінами), від 09.06.2021 № 590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями), від 29.12.2023 № 1415 «Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні» та розпорядженням начальника Житомирської обласної військової адміністрації від 15.01.2024 № 11 «Про підвищення обороноздатності Житомирської області на період воєнного стану».
Згідно даних АС «Є-Казна» 15.05.2024 на казначейський рахунок
ТОВ «Трансдортех» НОМЕР_6 від Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації надійшли наступні платежі:
-40 362 561 грн. у якості попередньої оплати на закупiвлю робiт будiвництва фортифiкацiйної споруди «Нове будiвництво фортифiкацiйних споруд на територiї Житомирської областi (смуги невибухових загороджень) № 3»; договiр № 43-24 вiд 04.04.2024, додаткова угода № 2 вiд 09.05.2024, рахунок № 29 вiд 14.05.2024; ПДВ - 6 727 093,50;
-51 902 687 грн. у якості попередньої оплати на закупiвлю робiт будiвництва фортифiкацiйної споруди «Нове будiвництво фортифiкацiйних споруд на територiї Житомирської областi (смуги невибухових загороджень) № 4»; договiр № 44-24 вiд 04.04.2024, додаткова угода № 2 вiд 09.05.2024, рахунок № 30 вiд 14.05.2024; ПДВ - 8 650 447,83.
Внаслідок надходження коштів від Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації за 15.05.2024 ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора ТОВ «Трансдортех», зареєстрував наступні податкові накладні з ПДВ:
-від 15.05.2024 № 71 (зареєстровано 18.06.2024) на суму 11 673 585,58 грн. (ПДВ - 1 945 597,43 грн.) - попередня оплата на закупівлю робіт будівництва фортифікаційних споруди «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (смуги невибухових загороджень) № 4»;
-від 15.05.2024 № 72 (зареєстровано 19.06.2024) на суму 34 229 102,4 грн. (ПДВ - 5 704 850,4 грн.) - попередня оплата на закупівлю робіт будівництва фортифікаційних споруди «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (смуги невибухових загороджень) № 4»;
-від 15.05.2024 № 52 (зареєстровано 29.08.2024) на суму 40 362 561 грн. (ПДВ - 6 727 094,5 грн.) - попередня оплата на закупівлю робіт будівництва фортифікаційних споруди «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (смуги невибухових загороджень) № 3»;
-від 15.05.2024 № 53 (зареєстровано 29.08.2024) на суму 6 000 000,02 грн. (ПДВ - 1 000 000 грн.) - попередня оплата на закупівлю робіт будівництва фортифікаційних споруди «Нове будівництво фортифікаційних споруд на території Житомирської області (смуги невибухових загороджень) № 4».
Пунктом 187.7 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
При цьому зарахування за податковими накладними від 15.05.2024 № 52 та від 15.05.2024 № 53 на загальну суму 46 362 561,02 грн. (ПДВ -
7 727 093,5 грн.) не включено до податкових зобов'язань податкової декларації за відповідний період.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи директором ТОВ «Трансдортех», з метою реалізації злочинного умислу, направленого на ухилення від сплати ПДВ, перебуваючи за юридичною адресою ТОВ «Трансдортех»: 01011, м. Київ, вул. Мирного Панаса, буд. 11, офіс 2/27, 15.05.2024 не відобразив в повному обсязі здійснення фінансово-господарських операцій та надходження грошових коштів на банківський рахунок підприємства за 15.05.2024 від Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації на загальну суму 45 441 646,51 грн, у тому числі ПДВ (20 %) - 7 573 607,76 грн та не задекларував податкове зобов'язання з ПДВ у декларації з ПДВ за травень 2024 року, що призвело до заниження ПДВ за травень 2024 року на загальну суму 7 573 607,76 грн, чим порушив пункт 187.7 статті 187 Податкового кодексу України.
Окрім того, ТОВ «Трансдортех» з банківського рахунку НОМЕР_1 , відкритого у АТ КБ «Приватбанк», 13.08.2024 здійснено дві транзакції з перерахунку коштів на рахунок Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації:
-на суму 309 454,83 грн. у якості повернення не використаного авансу згiдно договору будiвельного пiдряду № 11-24 вiд 07.03.2024 (ПДВ - 20% 51 575,81 грн.)
-на суму 611 459,61 грн. у якості повернення не використаного авансу згiдно договору будiвельного пiдряду № 8-24 вiд 07.03.2024 (ПДВ - 20 % 101 909,93 грн.)
Таким чином, сума незадекларованих податкових зобов'язань ТОВ «Трансдортех», за рахунок отриманих коштів від Департаменту регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації, у періоді травня 2024 року, з урахуванням повернення коштів, становить 45 441 646,51 грн, у тому числі ПДВ (20 %) - 7 573 607,76 грн.
У межах досудового розслідування проведено судову економічну експертизу.
За результатами проведеного дослідження складено висновок експерта від 30.04.2025 № 136-95/2025.01-06, відповідно до якого підтверджено висновки Інформаційного документу від 28.08.2024 № 9.3/3.2.2/6868-24 щодо ненадходження до державного бюджету ПДВ у сумі 7 573 607,76 грн у результаті порушення ТОВ «Трансдортех» пункту 187.7 статті 187 Податкового кодексу України» у період січня-липня 2024 року.
Тобто, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, а саме в умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства приватної форми власності, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
29.08.2025 року прокурор Київської міської прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням про звільнення ОСОБА_7 від кримінальної відповідальності у зв'язку зі сплатою податку та відшкодуванням завданих державі збитків.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_7 у зв'язку з повною сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі та просив його задовольнити.
Заслухавши думку захисника та підозрюваного, які повністю підтримали заявлене прокурором клопотання та підтвердили що підозрюваним ОСОБА_5 надано платіжні інструкції, згідно з якими ТОВ «Трансдортех» у повному обсязі сплачено ПДВ за травень 2024 року, зокрема, 7 573 607,76 грн. у строк до 13.08.2025.
Крім цього, судовим розглядом встановлено, що відповідно до листа ГУ ДПС у м. Києві від 19.08.2025 № 23816/5/26-15-13-01-03 у ТОВ «Трансдортех» відсутня заборгованість зі сплати податків.
Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Відповідно до статті 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_7 до кримінальної відповідальності не притягувався та повністю відшкодував завдані державі збитки.
Враховуючи викладене, клопотання прокурора підлягає задоволенню.
Запобіжний захід відсутній.
Речові докази відсутні.
Крім того, на виконання вимог ч. 4 ст. 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна.
На підставі викладеного, керуючись ч. 4 ст. 212 КК України, ст. 174, 285, 286, 288, 314, 395 КПК України, суд
Клопотання прокурора - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України у кримінальному провадженні № 72024102200000057 від 08.10.2024 року, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження № 72024102200000057 від 08.10.2024 року стосовно ОСОБА_5 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України - закрити у зв'язку із сплатою до притягнення до кримінальної відповідальності податків, зборів (обов'язкових платежів), а також відшкодуванням шкоди, завданої державі.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва (провадження 1-кс/759/3819/25, справа № 759/13655/25) від 24.06.2025, а саме з грошових коштів у сумі 7 573 607,76 грн, які знаходяться на банківських рахунках ТОВ «Трансдортех» (код ЄДРПОУ 41722683), зокрема:
НОМЕР_2 у АТ «КБ «Глобус» (МФО 380526);
НОМЕР_3 у АТ «ПУМБ» (МФО 334851);
НОМЕР_4 у АТ «Кредобанк» (МФО 325365), шляхом зупинення видаткових операцій з коштами на рахунках, які надійшли на зазначені рахунки та вже знаходяться на них, а також які надходитимуть надалі.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Печерський районний суд м. Києва на протязі 7 днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1